Skocz do zawartości

Elektromagnetyczny silnik tłokowy - Solenoid Engine


petrzmax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Chciałbym Wam dziś pokazać silnik, który niedawno zbudowałem - Elektromagnetyczny silnik tłokowy - Solenoid Engine.

Osiąga prędkość 1400 obrotów na minutę, co jest mierzone za pomocą tachometru wykonanego na Arduino. Wykorzystuje on oddziaływanie pola magnetycznego na stalowy rdzeń - tłok, który jest wciągany do środka cewki. Obecność pola magnetycznego sygnalizuje czerwona dioda. Całość jest wykonana metodami domowymi - Żadna obrabiarka nie brała udziału przy produkcji.

 

Tranzystor który wykorzystałemr: 2N3055

Rezystancja cewki: około 64 Ohmów.

 

Tutaj możecie zobaczyć jak to wygląda i pracuje:


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pewnie i by się dało zrobić to w wersji do samolotu, ale to już trzeba by użyć odpowiednich narzędzi i materiałów. Cewki trochę ważą jak i stalowe rdzenie. Zamiast nich można by użyć magnesów neodymowych żeby uzyskać większą sprawność, a do tego konstrukcja powinna być lżejsza. Ogólnie to takie silniki mają o wiele mniejszą sprawność niż typowe bez szczotkowe silniki, ale nie zaprzeczę że fajnie by było zobaczyć zdalnie sterowany model z takim silnikiem gwiazdowym w powietrzu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł - Tak, obroty zmieniam za pomocą napięcia. Początkowo chciałem zmieniać czas działania cewki, przesuwając po miedzianym kole jedną se szczotek, które było zamalowane w odpowiedni sposób. Niestety w moim przypadku niezbyt się to sprawdziło, więc zamalowałem po równo i steruję napięciem.

 

Piotr - To mógłby być bardzo ciekawy model. Niestety w modele pływające się nigdy na poważnie nie bawiłem. Chciałbym kiedyś skończyć mój RWD-5, bo leży już tyle lat bez elektroniki ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.