Skocz do zawartości

Arduino GPS speedometer RC do pomiaru prędkości maksymalnej.


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

uruchomiłem prototyp (korzystając z jakiegoś exampla z biblioteki i2c_BMP280) który startował z zerową wartością wysokości ;-)

Niestety nie dane było mi go wypróbować w praktyce(w szybowcu), bo w między czasie kupiłem odbiorniki frsky z altimetrem ;)

W każdym razie, gdy chodziłem z nim między piętrami w budynku działał OK.

post-13409-0-45218000-1555020610.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem, popróbuję.

 

Przyszedł mi do głowy pomysł z trochę innej beczki. Mam OSD Minim Micro z MWOSD 1.9 w trybie standalone GPS. Na płytce micro są co prawda 3 czy 4 wolne piny, jednak gdyby się chciało wykorzystać pełne możliwości oprogramowania, to robi się ciasno, a kupowanie drogiego FC tylko po to, żeby podłączyć dodatkowe sensory chyba mija się z celem. Gdyby tak za pomocą Arduino Pro Mini/Nano, które ma sporo wolnych pinów, zasymulować np ArduPilota, tylko w zakresie transferu do OSD danych z sensorów, to byłoby proste i tanie rozwiązanie w pełni funkcjonalnego OSD. W cenie Minim OSD Micro + arduino (ok 35-50zł) mielibyśmy bazowy hardware pod podłączenie:

  • gyro + akcelerometr (vario, sztuczny horyzont)
  • GPS (prędkość względem ziemi, kompas, wysokość, strzałka home etc)
  • rurka pitota (prędkość względem powietrza)
  • barometr (precyzyjny wysokościomierz)
  • kilka pomiarów temperatury
  • kilka pomiarów napięcia
  • kilka pomiarów natężenia
  • RSSI
  • ...

 

Rozgryzał ktoś może kod ArduPilota w zakresie transferu danych do OSD?

 

Pozdrawiam,

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo mnie interesuje ( https://pfmrc.eu/index.php/topic/79278-graupner-mx-20-sensor-gps/ )

Uczciwie mówię, że znam się na tym jak kura na pieprzu, ale bardzo bym chciał mieć w łódce takie sprytne urządzenie, które tak dokładnie pokazuje prędkość.

 

Czy mądrzy koledzy mogą zmontować taki zestaw który działałby tak jak GPS Graupnera  tylko tak dokładnie jak ten tu opisywany?

Chętnie nabędę, przetestuję i potencjalnych klientów napędzę :).

Ale to musi być tak wykonane, żeby nie było poskręcane na druciki tylko tak jak ten fabryczny. Wpinam w odbiornik i działa i przesyła dane do mojego radia lub na jakiś inny ekranik.

Jakby co to chętnie nawiążę kontakt fachowcem :)

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam w tym przypadku dokładność pozycjonowania nie ma znaczenia. Znaczenie ma dokładność wskazywania prędkości a ta dla wszystkich ubloksów wynosi 0,1ms. Rurka pitota na wodzie nie przydaje się ze względu na pomiar prędkości względem ośrodka. Na wodzie nie ma to znaczenia.

 

Andrzej. Twój pomysł raczej nie doczeka się realizacji przez ludzi z forum. Nie wszyscy mają takie radio jak ty. Zresztą przesyłanie prędkości przez telemetrię nie jest najlepszym pomysłem ze względu na zbyt duże opóźnieni i ilość przesłanych informacji o innych parametrach oraz pierwszeństwem przesyłania równolegle informacji w drugą stronę o wszystkich kanałach RC.

 

Wg mnie aby jak najdokładniej określić prędkość w czasie rzeczywistym potrzebny jest dodatkowy link przeznaczony tylko i wyłącznie do przesyłania takiej informacji. Przy zastosowaniu ubloxa7 lub 8 można uaktualniać prędkość 10 razy na sekundę a takie wskazanie jest chyba najdokładniejsze przy zastosowaniu sprzętu amatorskiego.

Oczywiście cena takiego systemu nie powinna być zbyt wygórowana.

 

Piszę to wszystko nie bez powodu ale od dwóch dni próbuję stworzyć taki system.

Jak na razie idzie bardzo powoli ale do przodu.

Już potrafię przesyłać dane z GPS-u na spore odległości w czasie rzeczywistym (z pomijalnym opóźnieniem). Ta spora odległość jest większa od zasięgu graupnera:).

Szukam jeszcze tylko sposobu na wyświetlanie prędkości na jakiś wyświetlaczu. Na oled 128/32 już mam wskazania ale szukam czegoś większego.

Mam nadzieję opracować dwie wersje. Pierwsza najprostsza będzie miał wyświetlanie tylko prędkości w danej chwili i prędkości maksymalnej. Druga wersja będzie miała jeszcze pełną rejestrację danych z GPS do dalszego wykorzystania.

Cena części za wersję pierwszą nie powinna być większa niż 50 zł. 

Test robiłem na ubloxie 6 który odświeżanie 1Hz ale w drodze jest już GPS z dziesięcioma Hz . Tak samo idzie rejestrator. 

 

Mam nadzieję, że ten projekt nie upadnie nim powstanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ta już przyleciała. :)

Pierwsza wersja już zrobiona.

Działa wyświetlanie prędkości i prędkość maksymalna. Jest przycisk do resetowania prędkości maksymalnej. Test przeprowadzony w samochodzie. (nie mam aktualnie żadnego pływadła:(.

Wskazania prędkości są prawidłowe ale ze względu na zastosowany gps ublox 6 prędkość aktualizowana jest co 1 sekundę. Po zmianie na lepszą wersję będzie to 10 razy na sekundę.

Przy takim gpesie łódka na zakrętach raczej nie pokazywała by prędkości prawidłowo.

Poniżej zdjęcia jak wygląda wersja robocza.

W tej wersji planuję jeszcze zrobić dodatkowe menu serwisowe z danymi o gpesie, ładną obudowę do odbiornika, i wymyślić lepszy sposób zasilania.

W tej kwestii mam już pewien pomysł i spróbuję go zrealizować ale nie mam pomysłu na obudowę do nadajnika. Czy ma być na zewnątrz czy wewnątrz? Wodoszczelna czy nie? Jeżeli ma być wodoszczelna więc należy zastosować ładowanie indukcyjne a to zwiększa koszty i poziom skomplikowania całego systemu.

 

post-7189-0-61561900-1555352194_thumb.jpg

 

post-7189-0-05728700-1555352222_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni projekt właśnie tak działa.

Ten jest inny. Działa na odległość. Nadajnik to ten po lewej czyli GPS i zaprogramowany moduł nadawczy zasilany 5V czy to z modelu czy też z wewnętrznego akumulatora, zależnie od d potrzeby.

Dane z GPS-a przesyłane są za pomocą modułu nadawczego do odbiornika. Następnie odbiornik przekazuje nieobrobione dane do mikroprocesora gdzie przez oprogramowanie wybierane są tylko te potrzebne i przesyłane do wyświetlacza.

Podstawowe dane jakie są przesyłane to data, godzina, współrzędne, kurs, wysokość i jeszcze kilka innych mniej ważnych.

 

Ten też można można dostosować do samolotu dodając wysokość ale pierwotnie został dostosowany do łodzi.

 

Paweł jak zazwyczaj nie robię projektów komercyjnych. Po ukończeniu schemat i oprogramowanie zostanie udostępnione na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Z pomocą kolegów udało mi się uruchomić speedmeter  ja noga jestem z elektroniki , ale  urządzonko naprawdę przydatne .

Dzisiaj regulowaliśmy silnik samochodu RC

post-7945-0-05303200-1570971703_thumb.jpg

Początkowe prędkości były ok 35km/h po regulacji udało się osiągnać 48 km/h

post-7945-0-03995300-1570971908_thumb.jpg

 

Stwierdzam że fajnie urządzenie działa. Dzięki bardzo za projekt , jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.