Skocz do zawartości

PZL ŁOŚ 2015


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Moje postępy przy modelu:

 

post-7049-0-38348600-1444077951_thumb.jpg

post-7049-0-93985900-1444077952_thumb.jpg

post-7049-0-87989600-1444077954_thumb.jpg

post-7049-0-35876500-1444077956_thumb.jpg

post-7049-0-80797300-1444077957_thumb.jpg

post-7049-0-44307100-1444077959_thumb.jpg
post-7049-0-79371000-1444077960_thumb.jpg

 

Waga w tym stanie co na zdjęciach to prawie 750 g (łącznie z serwem wysokości i dwoma serwami na kierunkach)

 

dół kadłuba jeszcze nie oklejony ze względu na podpórki, które stabilizują model podczas pracy.

 

 

Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub oklejałeś jakimiś resztkami balsy? Nie lepiej było kupić całe deski? W taki sposób jak na zdjęciu, masz kiepską wytrzymałość, fatalną jakość i duży ciężar. Im mniej będziesz miał połączeń klejonych, tym wytrzymalsza i lżejsza będzie konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc w ten sposób było mi po prostu łatwiej wymodelować poszczególne paski poszycia... oraz zasugerowałem się zdjęciem autora modelu -Tomka, które pozwoliłem sobie zamieścić poniżej:

 

post-7049-0-49206400-1444118653.jpg

 

Nie sądziłem, że w ten sposób uzyskam fatalną jakość i kiepską wytrzymałość... od dołu i na reszcie modelu postaram się używać większych kawałków balsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

a tak wygląda moja praca , wolno to idzie , w międzyczasie powstał nowy model fun flay energy 3D znalazłem gdzieś uchowane plany to był mój drugi model jaki zrobiłem i chciałem powtórzyć projkt

 

Widzę, że jesteś na podobnym etapie z budową modelu co ja... i w związku z tym mam pytanie: Masz już kupione lub upatrzone podwozie główne do Łosia?

Pytanie kieruję również do reszty osób, która buduje model?

 

Wiem, że pytanie już się pojawiało ale dalej nie mam pojęcia co zamówić (najlepiej z hobbyking), żeby pasowało do Łosia. Nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie...

 

Może ktoś się pochwali??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale, piszesz, że z kawałków było Ci lepiej oklejać. Jak zobaczyłem zdjęcia, to pierwsze co mi się rzuciło w oczy przy tym oświetleniu modelu to lekko pozapadane i pozałamywane na podłużnicach poszycie. Może to efekt zdjęcia, ale on występuje także na innych zdjęciach.

 

Tak sobie myślę, że fakt, że takie pocięcie poszycia nie wpływa znacząco na osłabienie sztywności kadłuba oznacza, że sklejkową konstrukcję można by znacząco odchudzić. A że mówimy o ogonie, to chyba warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tak sobie myślę, że fakt, że takie pocięcie poszycia nie wpływa znacząco na osłabienie sztywności kadłuba oznacza, że sklejkową konstrukcję można by znacząco odchudzić. A że mówimy o ogonie, to chyba warto."

 

Poszycie z wręgi to wytrzymałościowo jedna całość samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja osobiście zdecydowałem sie na to podwozie http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=28976
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__53740__Alloy_Straight_Oleo_Struts_115mm_2pcs_.html  

Co do oklejaknia konstrukcja jest dość wiotka i mało stabilna Ja nie twierdze ze nie wytrzyma pernie by wytrzymała bez krycia balsą ale sa jakieś zasady i cele konstrukcyjne których należy sie trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już sobie ustaliliśmy co chciałeś wstukać ;)

Pozostaje pytanie, jak to się ma do tego, co napisałem?

 

Skrzydło nie pokryte np. filią jest wiotkie skrętnie. Po pokryciu cienką folią staje się b.sztywne. To samo jest z konstrukcją kadłuba: wręgi, wzdłużnice i poszycie tworzą całość sztywnej i lekkiej konstrukcji - wszystkie są tak samo ważne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pokrywamy folią nie po to by usztywnić model tylko by go wykończyć...Natomiast pokrycie balsą zamiast folią tworzy skorupę, która bardzo znacząco usztywnia całość. Gdy do tego używamy długich klapek zamiast przyciętych "prostokącików" całość staje się jeszcze bardziej sztywniejsza. Wtedy konstrukcja - powiedzmy kratownicowa - nie musi być już tak solidna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak dla uzupełnienia dla tych co jeszcze nie wiedzą, bo podejrzewam ze to był powód wybrania tej techniki oklejania, z kawałków trudność wyginania balsy. lekko zwilżona wygina sie jak chcemy i układa na skrzydle lub kadłubie jak papier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło nie pokryte np. filią jest wiotkie skrętnie. Po pokryciu cienką folią staje się b.sztywne. To samo jest z konstrukcją kadłuba: wręgi, wzdłużnice i poszycie tworzą całość sztywnej i lekkiej konstrukcji - wszystkie są tak samo ważne.  

Nie wszystkie są tak samo ważne. Ale i tak nie o tym tu mowa.

Mowa o tym, czy jak mamy sztywne poszycie, które daje konstrukcje skorupową, to im ono będzie sztywniejsze/mocniejsze, tym delikatniejsza, bo bardzie odciążona, może by konstrukcja wewnętrzna (szkielet).

 

Innymi słowy, wynik "4" otrzymamy nie tylko z dodania "2-ek" ale i "1" i "3" oraz "0" i "4". Ten ostatni przykład to jak konstrukcja skorupowa BEZ ŻADNEGO SZKIELETU (teoretycznie możliwa).

 

Przykład z folią, który podałeś - wybacz, jest zupełnie nie trafiony (O! Widzę, że Irek mnie ubiegł ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie są tak samo ważne. Ale i tak nie o tym tu mowa.

Mowa o tym, czy jak mamy sztywne poszycie, które daje konstrukcje skorupową, to im ono będzie sztywniejsze/mocniejsze, tym delikatniejsza, bo bardzie odciążona, może by konstrukcja wewnętrzna (szkielet).

 

Innymi słowy, wynik "4" otrzymamy nie tylko z dodania "2-ek" ale i "1" i "3" oraz "0" i "4". Ten ostatni przykład to jak konstrukcja skorupowa BEZ ŻADNEGO SZKIELETU (teoretycznie możliwa).

 

Przykład z folią, który podałeś - wybacz, jest zupełnie nie trafiony (O! Widzę, że Irek mnie ubiegł ;) )

 

 

Poszycie to poszycie czy płótno, czy folia czy balsa wszystkie (choć w różnym stopniu) wzmacniają konstrukcję i współpracują ze szkieletem - ale to robi się już akademicka dyskusja o oczywistościach. 

 

Kiedy się zastanawiałem jak pokryć swojego PZL- a czy wąskimi paskami  balsy (czyli poniekąd kawałkami)  czy arkuszami kolega z przekąsem zapytał - a czy ty budujesz łódkę czy samolot ? - to tak nawiasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.