Skocz do zawartości

Wirus podmienia numery konta podczas przelewu w mBanku


Artu

Rekomendowane odpowiedzi

mBank nie ma tu nic do powiedzenia. Nagrywający ma zainstalowanego wirusa na komputerze i szyfrowanie połączenia nie ma znaczenia. Podmiana numeru konta odbywa się na poziomie przeglądarki, a nie gdzieś po drodze do banku. Tak samo stałoby się serwisach transakcyjnych innych banków. Wydawało mi się, że ten wirus jest już dobrze znany. Swego czasu wystarczyło wkleić numer konta do notatnika i było widać jak zostaje podmieniony na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to virus który najpierw skanuje procesy i poszukuje procesów znanych przeglądarek, a potem w ich pamięci podmienia 26 cyfrowy ciąg znaków na numer konta osoby słupa która często nie wie nawet o tym co się dzieje. Widziałem w internecie gdzieś w jednym z artykułów stronę testową z numerem konta typu 24 123 123 123... Zostawiamy wtedy przeglądarkę na tej stronie przez kilka minut. Jeśli numer zostanie zmieniony na jakikolwiek inny to znaczy że przeskanowało, znalazło i podmieniło. Przy czym nie jest to w 100 % pewne że jesteśmy bezpieczni bo akurat mogło skanować coś innego.

Jedyną skuteczną metodą jest porównać numer konta z smsa z banku z tym na które chcemy przelać. Jeśli się nie zgadza to nie przepisywać kodu. Trzeba mieć oczy w dup** jak to mówią; ] Patrzeć wszędzie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe, czy na komputerze był zainstalowany jakikolwiek antywirus... choćby ten darmowy od Microsoftu...

 

Oto co pisze ten poszkodowany: "U mnie norton pokazuje że jest ok. Kurcze a usunełem avasta i kupiłem nortona. Ale porażka...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie ma to żadnego znaczenia, ale od jakiegoś czasu monituję w mBanku debilną decyzję o zmianie szaty graficznej. Nie potrafię się odnaleźć, moi rodzice również. Powiem więcej - nie znam nikogo kto potrafi to ogarnąć. Wyskakujące okienka, duperele. Po prostu zgroza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzalem filmik i proponuje kolegom ktorzy maja konta w mBanku, zeby jak najszybciej zalozyli konta w normalnym Banku(jesli to jest oczywiscie mozliwe,bo jezeli jest tak jak pisze a74 to.....????),bo ten to chyba jakies nieporozumienie.Ten bank nie ma polaczen szyfrowanych,nie moze byc tak ,ze wysylam pieniadze pani Krysi Kowalskiej nr konta 1234567 na konto Krysia Kowalska nr.konta0000000,to nie przejdzie w normalnym kraju.Dalej ,pani Krysia ma konto w np. mBank,zlodziej(czy jak tu go zwa slup) ma konto w np.PKO,czyli juz nie pasuje i taka transakcja nie powinna dojsc do skutku.Nie wiem jak w PL,ale w DE dodatkowo przy podaniu nr konta automatycznie podawana jest miejscowosc np: Krysia Kowalska nr konta------------ mBank Wypierdziewo.Zlodziej musi zmienic imie, nazwisko,nr,konta,bank,miejscowosc.Sama manipulacja cyferkami nie wystarczy.To oczywiscie nie znaczy ze w DE, czy na zachodzie nie kradna,kradna inaczej,nie od razu 40000 PLZ, ktore byly dla pani Krysi,mozna oskubac 40000 kont po zlotowce,wychodzi na to samo,a kto bedzie sie procesowal z  gosciem,ktory mu ukradl z konta zlotowke :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek. To działa niezależnie od banku.

Do przelewu w PL wystarczy nr konta, a reszte można wpisac z choinki.

 

Pawel wlasnie probowalem wyslac kase do corki,zmienilem tylko imie,reszta bez zmian,nie da rady,transakcja nie mozliwa!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzalem filmik i proponuje kolegom ktorzy maja konta w mBanku, zeby jak najszybciej zalozyli konta w normalnym Banku(jesli to jest oczywiscie mozliwe,bo jezeli jest tak jak pisze a74 to.....????),bo ten to chyba jakies nieporozumienie.Ten bank nie ma polaczen szyfrowanych,nie moze byc tak ,ze wysylam pieniadze pani Krysi Kowalskiej nr konta 1234567 na konto Krysia Kowalska nr.konta0000000,to nie przejdzie w normalnym kraju.Dalej ,pani Krysia ma konto w np. mBank,zlodziej(czy jak tu go zwa slup) ma konto w np.PKO,czyli juz nie pasuje i taka transakcja nie powinna dojsc do skutku.Nie wiem jak w PL,ale w DE dodatkowo przy podaniu nr konta automatycznie podawana jest miejscowosc np: Krysia Kowalska nr konta------------ mBank Wypierdziewo.Zlodziej musi zmienic imie, nazwisko,nr,konta,bank,miejscowosc.Sama manipulacja cyferkami nie wystarczy.To oczywiscie nie znaczy ze w DE, czy na zachodzie nie kradna,kradna inaczej,nie od razu 40000 PLZ, ktore byly dla pani Krysi,mozna oskubac 40000 kont po zlotowce,wychodzi na to samo,a kto bedzie sie procesowal z  gosciem,ktory mu ukradl z konta zlotowke :D

Bank ma połączenie szyfrowane ale w tym przypadku nie ma to znaczenia. Konieczność podawania pełnych danych jest upierdliwe dla klienta, ale dla programisty tworzącego wirusa nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli jest w stanie podmienić numer konta to co niby ma go powstrzymać przed podmienieniem pozostałych danych, tak żeby były zgodnie z kontem słupa? Mało tego, nawet po podmianie danych w historii rachunku wszystko może wyglądać ok. Dopiero wygenerowanie pdfa z potwierdzeniem może ujawnić oszustwo. Nie jest problemem manipulować zawartością przeglądarki, tym bardziej jeśli nie aktualizuje się np. Javy (tak jak osoba oszukana z filmiku). Bank jest w tej całej sprawie najmniej winny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio bombardowany propozycjami "nie do odrzucenia" dotyczącymi logowania mojego konta w systemie informatycznym banku. Ustały, gdy opróżniłem konto.

Nie ustały inne zbawienne obietnice złotych gór i stada złotych rybek , obym tylko wziął jakiś kredyt.

 Jasne, zawijam kiecę i lecę...

 Widać jestem niedzisiejszy, bo wydaje mi się, że bank w takiej sytuacji powinien przynajmniej stwarzać pozory zainteresowania sprawą, skoro tak kocha swoich klientów

i nieba skłonny był im  przychylić.

Do pewnego momentu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.