Skocz do zawartości

Messerschmitt Bf 109


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pakiet spuchł trochę :D jak był ciepły miernik pokazywał 2,4-2,7V na celę a po ostygnięciu 3,8V.

Pewnie przejdę na pakiet 3s.

Jak rzucałem model to zahaczyłem ręką w punkcie 1 a pęknięcie w dwóch miejscach pojawiło się w punkcie 2. Dobrze, że ogon zachował sztywność dzięki czemu można było kontynuować lot, w innym przypadku wiadomo... gleba :D jak było by co zbierać ha ha...


Może i oklepany temat, ale ciekawi mnie jakbyś zrobił dzwigar w skrzydle. ☺

Dźwigar? No problem :D styropian + balsa... wystarczy średnio twarda, w połączeniu z zastosowaniem odpowiedniego kleju ciężko to złamać w rękach. A jak to by wyglądało tego nie wiem :D trochę utrudniona konstrukcja tego skrzydła, ale myślę, ze nie miałbym problemu z wykonaniem tego modelu co robiłby piękne pętle i nie bałbym się , że przaśnie skrzydło :D


Może i oklepany temat, ale ciekawi mnie jakbyś zrobił dzwigar w skrzydle. ☺

Jest tylko jeden problem z wykonaniem takiego modelu! U mnie w okolicy są tylko pola uprawne a widzę że samolot na duże koła. Nie ma łąk i pastwisk gdzie można lądować z użyciem podwozia. Pozostaje zboże :D albo ugór gdzie chwasty sięgają po pachy :lol:

post-18554-0-62596000-1532420954_thumb.jpg

post-18554-0-61988200-1532420996_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Witam w temacie Messerschmitt BF 109.

Rozważam zamontowanie spadochronu do tego modelu, że względu na to że nie mogę latać ponieważ nie mam gdzie i jak wylądować. Model jest dość szybki i potrzeby jest hektar ziemi z bujną trawą aby go bezpiecznie posadzić i nie uszkodzić. Tak się zastanawiam czy w kadłubie zaraz za skrzydłem będzie wystarczająco dużo miejsca do schowania tam spadochronu...a może jakas podczepiania torpeda w której mógłby się znajdować... Coś podobnego już robiłem z modelem żółty , gdzie zrzucałem spadochroniarzy w ten sposób. Druga sprawa to sam materiał z którego można było by zrobić taki spadochron o wymiarach...hmmm powiedzmy powierzchni 3-4 m2 . Aby był lekki i zwijał się do małej objętości a zarazem wytrzymały...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście ostatni film z moich pokazów air-show, ten ostatni film z 2019r. co nakręciłem po czym model trafił do hangaru. W 27 sekundzie po starcie słychać dziwny dźwięk ? tak jakby w śmigło uderzyła kartka gazety lub torebka foliowa, po czym ucichła i model dalej piękne lata...po wyladowaniu coś wydawało mi się nie tak z zespołem napędowym. Z początku myślałem że jest to błąd regulatora obrotów, a jednak okazało się że to bardziej poważna sprawa. Dziś model trafił na stół operacyjny w związku z modernizacją i obmyślenia możliwości zamontowania spadochronu, jednak pamiętałem o napędzie z tamtych pokazów, więc zerknąłem najpierw na śmigło, kołpak... I tak patrzę i nie wierzę że silnik razem z mocowaniem prawie się wyrwał z dziobu samolotu ! Odkręciłem kołpak zdjąłem śmigło i wyciągnąłem silnik z mocowaniem. Trochę dziwna sprawa ? silnik 650W wyrwał sklejkę, to nie jest pęknięcie na klejeniu. Po prostu sklejka się rozwarstwia co widać na zdjęciu. A co mnie bardziej zszokowało to mocowanie silnika Redox ? sami zobaczcie na zdjęciu... Wyjąłem silnik z wyrwanym łożem silnika po czym odkręcam sam silnik i wszystko się sypie...po odreceniu mocowania silnika wszystko się rozpadło, aż dziwne że tak długo latał i nic. Pamiętam Posejdona...ten sam przypadek! Oderwanie się silnika przy dużych obrotach od dziobu samolotu i eksplozja, która rozsypała silnik na kilka części, które szukałem do późnej godziny z lampkami. Ale wszystkie podzespoły udało mu się znaleźć w polu przeszukując obszar około 50x50m metr po metrze. Poskładałem do kupy i model dalej latał.

Jednak w późniejszym czasie uległ kolejnej kraksie i został wycofany ze służby. A sam silnik ma się dobrze i być może już niedługo będzie w spitfire 1,6m.

Ale wracając do Messerschmitta to dziś zrobiłem nowe łoże silnika, teraz tylko potrzebne nowe mocowanie i zamontuję. Zrobię tak aby było mocniejsze połączenie niż poprzednio.

A dopiero potem spadochron ?

 

IMG_20210509_184603.jpg

IMG_20210509_184613.jpg

IMG_20210509_195144.jpg

IMG_20210509_184641.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocniłem dziób w modelu, właśnie się od wczoraj klei... czekam aż spoina się utwardzi a w międzyczasie wykonuje nowe mocowanie ślinika z blachy o grubości 3mm. Na pewno waga będzie troszkę większa ale i wytrzymałość elementu też. Nawierciłem otwory, następnie wytnę zamierzony kształt i oszlifuję.

Brakowało mi punktaka aby zaznaczyć miejsca wiercenia , dlatego jeden otwór trochę uciekł i nie mogłem przykręcić jednej śrubki z czterech mocujących do silnika, więc lekko musiałem rozwiercić...

IMG_20210513_073053.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2021 o 21:54, Atomizer napisał:

ilnik 650W wyrwał sklejkę, to nie jest pęknięcie na klejeniu. Po prostu sklejka się rozwarstwia co widać na zdjęciu. A co mnie bardziej zszokowało to mocowanie silnika Redox ? sami zobaczcie na zdjęciu...

a co sie ma nie rozwarstwiać jak dałeś sklejkę " owocówkę" na wręgę silnikową?. a silnik 650 W czyli prawie 1 KM....

tu się daje wielowarstwową sklejkę lotniczą prawidłowo powiązaną z reszta kadłuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, d9Jacek napisał:

a co sie ma nie rozwarstwiać jak dałeś sklejkę " owocówkę" na wręgę silnikową?. a silnik 650 W czyli prawie 1 KM....

tu się daje wielowarstwową sklejkę lotniczą prawidłowo powiązaną z reszta kadłuba

Zmęczenie materiału ??

Zwróćmy teraz uwagę na mocowanie silnika i nie czepiajmy się nieistotnych szczegółów...

Czy jeśli mocowanie silnika będzie wykonane ze stali (konkretna blacha, walcowana na zimno 3mm) to czy waga będzie aż taka duża , że musi być ten element wykonany z jakiegoś Q...litu ? nie wiem ile po wycięci będzie ważyć + 5g, 10g. Może uda się dziś dowiedzieć jak skończę to zważę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Atomizer napisał:

Zmęczenie materiału ??

Michał, 

ja bym to inaczej nazwał?.. stosujesz  wyrafinowane , "niekonwencjonalne " rozwiązania konstrukcyjne

 stal #3 mm w dodatku zimnowalcowana  to bedzie to , jak Coca-Cola , ale pożenienie tego  z  tym styropianem? ....kontynuuj?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, d9Jacek napisał:

Michał, 

ja bym to inaczej nazwał?.. stosujesz  wyrafinowane , "niekonwencjonalne " rozwiązania konstrukcyjne

 stal #3 mm w dodatku zimnowalcowana  to bedzie to , jak Coca-Cola , ale pożenienie tego  z  tym styropianem? ....kontynuuj?..

No nie wiem o co teraz chodzi? może nie rozumiemy się w temacie... Ja pisze o czym inny i Ty też ?

Mocowanie silnika mam na myśli ten element o kształcie PLUSA z 9cioma otworami montażowymi z blachy 3mm a nie o sklejce zamontowanej do dziobu. Bo to też zmieniłem i dla tego typu modelu robię to lepiej niż inni co tylko kleją ten element na klej do materiału EPP jak w modelach ESA... U mnie będą dodatkowo jeszcze cztery wkręty klej i mocna konstrukcja z balsy , która wczoraj pokleiłem w modelu. Wcześniej miałem wzmocnienia z balsy 6mm po bokach i 10mm od spodu. Tym razem będzie mocniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobra ?

Sprawa dziobu załatwiona...

Klei się.

Mocowanie silnika wyszło dość masywne ale ... 

Jak bym spojrzał wcześniej do pudełka to tam są trzy od innych silników co pasują otwory , ale  już za późno trochę ?

Łoże silnika czy jak to nazywacie fachowo przykleiłem na klej wikol prosto do konstrukcji z balsy która biegnie wzdłuż kadłuba na całej długości modelu. Pełni funkcję usztywnienia, a styropian jest tylko wypełnieniem nadającym kształt i wygląd. Dodatkowo dałem trzy wkręty, planowałem dać cztery ale u góry nie na do czego przykręcić ale jest za to lepszy dostęp do napędu, więc są tylko trzy wkręty plus klej.

Nie mam farby żółtej, parę kropel by się przydało akrylowych...mam za żółty uniwersal ral 1024 w sprayu, ale ten akurat to stopi model ?

Może modernizacja bez retuszu nie będzie aż tak rzucać się w oczy.

A co do spadochronu, to z tyłu w dolnej części kadłubu zaraz za końcem skrzydła jest trochę mało miejsca ?

Biegnie wzdłuż tam usztywnienie z balsy, a nie chciałbym tego ruszać.

Pomyślę co da się zrobić...

IMG_20210513_195626.jpg

IMG_20210513_190549.jpg

IMG_20210513_193718.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek wieczorem mam zamiar polatać jeśli dopisze pogoda... znalazłem przyjazne miejsce przy lesie gdzie można spokojnie się zrelaksować. Jest tylko jeden problem , a nawet dwa !

Pierwszy to pestycydy !!! niby idziesz do lasu przez pola... smród oprysków nie do zniesienia!!!

Dwa to ciągle nie mam rozwiązania technicznego jak latać modelem i nagrywać filmy telefonem, przydałby się jakiś uchwyt z opaską na głowę. dziś spróbuje coś skonstruować i przygotuję model do lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz mała ciekawostka ?

Nie wiem na ile to prawda ale w mojej miejscowości było kiedyś lotnisko polowe przy lesie, i nawet słyszałem , że były tam porzucone dwa myśliwce messerschmitt.

Zaznaczyłem to miejsce na czerwono. Jak byłem małym chłopcem to były tam dwa boiska do gry w piłkę nożną, sam grałem... nawet przygotowywałem jedno boisko do rozgrywek... A ja będę latać trochę dalej mając dobry widok (kropka i okrąg), jest to najwyższe miejsce w miejscowości z doliną koło lasu...

 

obraz.png.b1c3ca963f7597aba8e54babc7fe1d24.png

29 minut temu, robertus napisał:

Czapka z daszkiem i odpowiedni uchwyt.

Na allegro jest to co szukam, ale nie zdąży przyjść do weekendu u mnie dopiero poniedziałek, wtorek 24-25.05

Opaska Uchwyt na Głowę SELFIE na TELEFON SMARTFON

obraz.png.dd74b150195bd6952dffbc68949aa192.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Atomizer napisał:

nawet słyszałem , że były tam porzucone dwa myśliwce messerschmitt.

 

12 minut temu, RyżyKoń napisał:

dlaczego takie coś jest na stateczniku pionowym?!!!!

bo to pewnie w nawiązaniu do tego co Michał powyżej napisał?....diorama będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.