Skocz do zawartości

PZL 38 Wilk - Tylko dla cierpliwych


Rekomendowane odpowiedzi

Trudno mi uwierzyc ale to juz poltora roku od czasu jak cokolwiek zrobilem przy modelu.  Od przyszlego tygodnia mam 2 tygodnie wakacji i mam nadzieje troche podciagnac robote.  Ostanio zrobilem dzwigary i wkleilem je w skrzydla, wycialem fornir i powinienem przez ten weekend okleic skrzydla.

 

IMG_3871.thumb.JPG.25ef00a892adc6728e40bd041a264f87.JPG

 

 

 

IMG_3872.thumb.JPG.c5d5d3615dc44ad765c4424a0cd5a00e.JPG

 

Nawet udalo sie je wkliec w lini! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo mi sie wlozyc prawe skrzydlo do worka.  Tym razem nie malowalem forniru cellonem ani Capon, dodalem za to Cabosil, ktory jest tez wypelniaczem.  Zobaczymy co wyjdzie, bo obawiam sie czy fornir dobrze sie przyklei; wcisneli nam jakis felerny stropian kiedy kupowalismy wraz z kolega chyba 15 lat temu.  Powierzchnia po cieciu drutem ma pecherzyki..

 

   

20191221_094024.thumb.jpg.f82b4ade6247586daf5402b39e88af4b.jpg

Fornir z "zawiasem" na krawedzi splywu.?

 

20191221_104414.thumb.jpg.9c846cfe31818749ee48408f32bfe5b5.jpg

 

Fornir z zywica.

 

20191221_105317.thumb.jpg.8b323294daf1274d975012b4bb4609af.jpg

 

Skrzydlo w worku i pompa wlaczona.

 

20191221_110846.thumb.jpg.5fe2cbc586e092f6bf10e0aadc587000.jpg

 

Czekam do nastepnego dnia.

 

Zawsze sie obawiam czy dodalem odpowiednia ilosc utwardzacza ? ale chyba tak bo probki juz robia sie galaretowate po 1.5 godziny, w garazu jest 35degC.

Pompa wlacza sie co 3.5min, moglo by byc lepiej ale nie chce mi sie juz sprawdzac.

 

Wszelkie uwagi mile widziane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RomanJ4 napisał:

Parowałeś fornir (celem uelastycznienia) przed położeniem?

 

Musze przyznac, za zastanawialem sie jak go uelastycznic ale w koncu nie zrobilem nic.  Dziekuje za uwage; jak to sie robi? Czy wystarczy na czajnikiem? ?  Chcialem zrobic koncowki z fornir 3D zainspirowany deska surfing'owa:wiec chetnie sie dowiem jak uelastycznic fornir:

 

IMG_3655.thumb.JPG.1bb9c339ae6b41e0975331182783c7f5.JPG

 

Skrzydlo wylajem z worka i wyszlo OK,  moglo byc troche lepiej, jest jedno lub dwa zafalowania ale koncowka skrzydla wyszla dobrze, gora i dol.  Byc moze fornir tez troche kruchy i suchy bo mam go od >10 lat.  Jest tez dosyc cienki 0.4mm.

Wloze jakies zdjecie wieczorem lub jutro bo teraz jedziemy na plaze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby robić to parą przegrzaną bo jest... sucha, ale skąd w domu taka wziąć.. . czajnikiem tez mozna

http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=18&t=908

Niewielkie elementy możesz spróbować nawet parowym żelazkiem na płasko, a do większych może wydajniejsza "myjka parowa" jako wytwornica by wystarczyła,

spacer.png

połączona z "komorą parową" np z rury PCW, albo odpowiednim do kształtu pudełkiem.

spacer.png

 

 

http://stolarski.info.pl/sposoby-na-giecie-drewna/

https://www.sailforum.pl/viewtopic.php?t=13387

 

Jest tez specjalna sklejka elastyczna, ale nie wiem czy znajdzie odpowiednio małej grubości(poniżej 3mm)

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilismy z plazy ??, podczas gdy Wy musiscie odziewac sie w korzuchy ?.

 

20191222_105041.thumb.jpg.2f1434b26b215bb7677e0ac86993e04c.jpg

 

Zona nie lubi wchodzic do wody zbyt gleboko..

 

20191222_113141.thumb.jpg.43204072fbbcbe2eddd1fb9c1c159b4c.jpg

 

a ja uwielbiam swoja Boogie Board.

 

Prosz zwrocic uwage na zadymione niebo, wszystko od pozarow na caly Wschodnim Wybrzezu Australii.   Na niebie nie bylo ani jedenj chmury to tylko dym.

 

Dziekuje Roman za linki i cenne uwagi.  Ze swojej strony chcialby dodac jeszcze jedna metode.  Przy wyginaniu mniejszych i umiarkowanych krzywizn wystarczy posmarowac balse/sklejke woda z jednej tylko strony, tej wypuklej.  Wygina sie sama jak guma.  Ponizej jest zdjecie kabiny PZL P11c, ktory powstaje w warsztacie po drugiej stronie domu ?.  Posmarowalem woda balse odcinkami raz z jednej raz z drugiej strony i wystarczylo przypiac do szkieletu do wyschniecia bez specjalnej sily;

 

IMG_3875.thumb.JPG.26a33fd337ab940b0b92424de787dd7f.JPG

 

 

Po wstepnym oszlifowaniu uwazam, ze calkiem OK.  Dzwigaru nie bedzie widac i sa jedna czy dwie male fale, nic co odrobina szlifowania nie moze poprawic.  Pewnie nigdy nie osiagne poziomu Artur'a Blezyk ale bede trenowal.

 

IMG_3873.thumb.JPG.2a9ca0226f520fc6a6524b39ccef5136.JPG

 

 

 IMG_3874.thumb.JPG.1f2c54ccbe99876cd3f7b3f63eada5fb.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyroda całkiem głupieje.

W domu bożonarodzeniowa mobilizacja, domostwa i choinki postrojone, świąteczne frykasy się dymią... a pod płotem kwitnie w najlepsze pigwowiec...

Jak tak dalej pójdzie to na narty trzeba będzie jeździć na Maderę albo do Arabii Saudyjskiej...

https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Madera-snieg-na-wyspie-wiecznej-wiosny.-Takiej-pogody-nie-bylo-od-lat

 

spacer.png

 

Świąteczne Życzenia dla wszystkich Australijczyków !!  spacer.png

 

 

 

P1050825.JPG

P1050829.JPG

P1050832.JPG

P1050828.JPG

P1050826.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Udalo mi sie zrobic troche roboty przy skrzydlach: przykleilem i oszlifowalem krawedzie natarcia i koncowki skrzydel.  Na krawedzie natarcia uzylem drewna Jelutong; chyba malo znane w Polsce i nawet nie wiem jak jest po Polsku; nie ma w slowniku. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dyera_costulata

 

Drewno to jest bardzo przyjemne w obrobce, praktycznie nie widac slojow i robi bardzo dlugie wiory.   Zainstalowalem tez na scianie "pegboard" do narzedzi.  Teraz juz wiem dlaczego mi tak powoli szla robota; po prostu nie moglem nic znalesc w moim balaganie.  

 

 

20200102_133358.thumb.jpg.7b4f3ebf15c890d929bbb3860934eb08.jpg

 

 

 

 

Przy szlifowaniu nie obylo sie bez malych wpadek ale od czego sa microbalony i formatki ?.

 

20200213_160815.thumb.jpg.00e612b7738eef2dc4fa13cd7d806bed.jpg

 

 

 

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Andrzej Klos napisał:

  Na krawedzie natarcia uzylem drewna Jelutong; chyba malo znane w Polsce i nawet nie wiem jak jest po Polsku; nie ma w slowniku. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Dyera_costulata

 

Drewno to jest bardzo przyjemne w obrobce, praktycznie nie widac slojow i robi bardzo dlugie wiory.

 

 

 

Ja używam lipy, ale co kraj to ...drewno. ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
36 minut temu, mecenas napisał:

Działaj, działaj?, a nie zapomnij o takim detalu jak wlot do gaźnika.

...

 

Domyslam sie, ze to bedzie Twoje kolejne cudenko.

 Moj model jest za maly na takie szczegoly, szczegolnie w Metodzie Traconego Styropianu. Mamy ograniczenie na naszym boisku do 2kg, hmm.  Bede natomiast dorabial kolnierz, taka warge(?) wewnetrzna na wlocie powietrza, zmniejsza to znacznie opory/turbulencje i model mnie gwizdze (albo wyja jak kto woli ☺️).  Wiem, ze odstepstwo od orginalu ale pewnie po probach zmienili by zdanie.  Jednak nie moglem zrobic tego szczegolu w SW, nie mogl znalesc lini przenikania.  Poprobuje wiecej w weekend. 

 

Ale nigdy nie wiadomo, dostalismy od miasta nowe lotnisko i limit jest 4kg: w praktyce nikt nie wazy ?.  Moze nastepny model?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za małe OT ale mam pytanie do Wojtka. Projekt piekny, rzuty robią wrażenie, ale chciałem zapytac o ten detal - wlot do gaźnika jak piszesz. Nigdzie na żadnym dostępnym zdjęciu ani planach nie widziałem nic takiego. Masz jakieś fotki pokzujące ten detal? Jakieś materiały źródłowe...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.