Skocz do zawartości

Obroty silnika na Volt - jak zmierzyć ?


leszek-bart
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwrotnie. Musisz założyć śmigło ponieważ urządzenie liczy obroty właśnie śmigła. Gołą ośkę to tylko chyba palcami.  :)  ;)

 

 

Koradzie - niestety nie. Musisz mierzyć bez śmigła. Inaczej będziesz musiał odjąć spadek napięcia na silniku i kV wyjdzie Ci z czapy. Dlatego właśnie pokazałem filmik - w 17 minucie 38 sekund mierzy kV silnka - bez śmigła. W całym zakresie gazu od 0 do 100%. 

 

Ale on ma hamownie skomputeryzowaną :)

 

Owszem - ale do pomiaru obrotów wystarczy zwykły obrotomierz - nawet laserowy - taki jak podałeś. Do pomiaru obrotów na dzwonku takim obrotomierzem laserowym jak podałeś wystarczy przykleić kawałek folii na wirującej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A  widzisz to dla mnie całkowita nowość. Tylko się zastanawiam jak urządzenia zaprezentowane w #2 poście pomierzą gołą kręcącą się ośkę. Mam podobne i zawsze sprawdzałem ile mi się kręci właśnie silnik z dedykowanym śmigłem. 

Mój silniczek na jednym śmigle dawał wynik 6500 obrotów zaś na mniejszym, o mniejszym skoku 7200.

Faktem jest, że sprawdzałem obroty przede wszystkim czy mi śmigła wytrzymają, bo miałem podany zakres i wydawał mi się strasznie mały. 

A jeśli bez śmigła to czym w takim razie to mierzyć, jeśli się nie ma takiej elektroniki pomiarowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz to dla mnie całkowita nowość. Tylko się zastanawiam jak urządzenia zaprezentowane w #2 poście pomierzą gołą kręcącą się ośkę.

Nie mierzysz ośki. Napisałem przecież że dla obrotomierza laserowego musisz nakleić na wirujacej obudowie kawałek folii odblaskowej. A laser juz sobie z tym poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie można było by użyć danych z regulatora jeżeli taka możliwość by miał?

ciekawy pomysł. Możesz podać przykład?

 

 

Leszku dzięki za dzięki ale chyba nie czytałeś pierwszego podanego linka abc. 

W zestawie oprócz obrotomierza jest jeszcze 3 x taśma odblaskowa. Chyba łatwo domyślić się do czego może służyć.

Do tego jest jeszcze instrukcja dokonywania pomiarów.

 

Tym sposobem trochę trudniejszy może być pomiar  silników intruder, ale wystarczy na ośce zrobić białą kropkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla niektórych obrotomierzy wystarczy kołpak w kolorze białym -pomalowany do połowy na czarno markerem - solidnie równo pomalowany.   "pusty" bez łopatek śmigła.

a niektóre obrotomierze nie wyłapią różnicy miedzy czarnym i białym -muszą mieć wyraźnie przesłaniane światło.   

Czasem pomaga solidne oświetlenie latarka -kąt latarki eksperymentalnie.

 

Kiedyś widziałem film -plastikową przezroczystą tarczę   która miała 2 ćwiartki przezroczyste i 2 czarne.  Nie kojarzę, czy to było fabryczne, czy zrobione przez modelarza. Ciekawe do jakich obrotów wytrzymują płyty CD ?  albo jakiś inny mocny plastik -wyciąć krążek pasujący pod mocowanie śmigła i  zaczernić / zakleić 2 ćwiartki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy pomysł. Możesz podać przykład?

 

 

Jest wiele regulatorów z moliwoscia zapisu logów, zaczynając od telemetrii etc po zwykle jak ten  

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-dlux-30a-sbec-brushless-speed-controller-w-data-logging-2s-4s.html

to trochę więcej niż proponujesz ale zostanie na później 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator 18 juro i już?

Czy trzeba jeszcze coś dokupić?

 

Ja mam coś takiego za kilka dolców i spełnia swoje zadanie.

 

https://www.aliexpress.com/item/1pc-Rotational-Speed-Meter-Laser-Tachometer-Digital-Photo-LCD-RPM-Test-Small-Engine-Motor-Non-contact/32793850353.html

 

Umożliwia pomiar na ośce w silniku jaki mam do 65 000 obrotów. Nie ma dzielnika na ilość śmigieł ale nie mam problemów podzielić 22 000 przez dwa :)

Tachometr ma być podręczny i zawsze gotowy do działania. Na polu, lotnisku czy też w warsztacie. Po to powstały takie wynalazki. Komplikowanie sobie sprawy telemetrią lub innymi systemami za tysiące złotych to chyba jedna wielka pomyłka. 

 

Aby przybić gwoździa do ściany na kwiatka żony wystarczy gwóźdź i młotek. Nie trzeba kupować sprężarki i gwoździarki pneumatycznej.

Ale to tylko moje skromne zdanie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.