Jump to content
Sign in to follow this  
jacek_podwysocki

Wicherek 25

Recommended Posts

Czy ktoś z Was ma plany do Wicherka 25? Najlepiej w wersji z lotkami.

Przynajmniej kilka stron z planami, które były polecane na forum, leży a jedyny plan jaki udało mi się znaleźć na pozostałych to wersja klasyczna bez lotek.

Oj, oj, Jacek, czytaj wlasne watki z uwaga. Juz w innym podalem Tobie link do planow Wicherka. Ale Wicherka z lotkami na oryginalnych planach nie znajdziesz, bo takowy w opracowaniu Schiera nie istnial. Nie stoi to jednak na przeszkodzie samodzielnemu wykonaniu lotek w tym modelu.

Wrzucam plany Wicherka 15 w wersji dwg. W łatwy sposób je przeskalujesz w darmowym programie Draftsight. Wersja edytowalna pozwoli też na szybkie dorysowanie lotek i pozmienianie kątów, bo po takiej przeróbce pewnie będziesz chciał zmniejszyć wznios skrzydeł.
Z perspektywy czasu, dorobiłbym jeszcze keson na skrzydle, dodał wstawki między dźwigarami, żeberka wyciął z balsy i okleił je paskiem miękkiej balsy, dzięki czemu łatwej jest nakładać folie. Ale wtedy co raz dalej odchodzimy od klasycznej "prostej" konstrukcji ;)

Wicherek 15E RC_by_Arek.dwg

• Upvote 1

Tak na wszelki wypadek - jezeli zmieniac, to przede wszystkim takze profil plata, jesli to jeszcze nie zostalo zrobione. Mianowicie w "starym" Wicherku wierzch obrysu profilu stanowily wycinki okregow, co bylo rozwiazaniem prostym, ale pod wzgledem aerodynamicznym nie najszczesliwszym. Prawdopodobnie stad biora sie narzekania na wlasciwosci Wicherka, ale wszystko to jest latwe do usuniecia i Wicherek moze wspaniale latac.

Sam twórca przewidział modyfikację i poleca profile NACA

post-78-0-61063900-1555602294_thumb.jpg

• Upvote 1

No wlasnie! Ja tej ksiazki juz nie mam, a ostatni raz trzymalem ja w reku chyba ze czterdziesci lat wstecz, wiec takich szczegolow nie pamietam.

Moj egzemplarz książki przekazałem do modelarni, a sam zrobiłem foto dla mnie istotnych wymiarów, wersji dwuplatowej. Przy okazji trafiła się informacja o modernizacji profilu

Oj, oj, Jacek, czytaj wlasne watki z uwaga. Juz w innym podalem Tobie link do planow Wicherka. Ale Wicherka z lotkami na oryginalnych planach nie znajdziesz, bo takowy w opracowaniu Schiera nie istnial. Nie stoi to jednak na przeszkodzie samodzielnemu wykonaniu lotek w tym modelu.

Tak właśnie było, szukałem planów z lotkami, ale jak widzę do modyfikacji trzeba usiąść osobiście. W każdy razie dziękuję

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Crosswind
      Cześć
      Jestem, jak w temacie, nowicjuszem na forum i chciałbym się przywitać.
      Parę słów o mnie. Z modelarstwem zetknąłem się wieki temu. Zaczynałem tak jak wielu od kartonowych modeli z Małego Modelarza i prostych plastikowych. Zdarzyło mi się zbudować kilka latających, ale w pewnym momencie porzuciłem to zajęcie. Nie przestałem jednak się interesować. Zgromadziłem kilkanaście roczników Modelarza, trochę Planów Modelarskich, sporo podstawowych książek. Wszystko z nadzieją, że kiedyś to wykorzystam. Obecnie interesuje mnie projektowanie CAD i obróbka CAM. Nie wiem czy jeszcze zbuduję jakiś model, ale może pomogę tym, którzy budują i latają.
    • By Rajiu Ryu
      Witam zaczynam przygodę w Modelarstwie RC tak wiec liczę na wsparcie doświadczonych kolegów
      Chce zacząć od wicherka 15 oczywiście pozwoliłem sobie wykonać rysunki 3D paru części, resztę będę rysował dalej w wolnym czasie  poniżej podaje załączniki może komuś kiedyś się przydadzą a może ktoś doda uwagi co powinno być poprawione załączam plik PDF z możliwością obejrzenia w 3d rysunku oraz plik STL gdyby ktoś chciał wydrukować owe części za pomocą drukarki 3D Oraz plik bazowy pozwalający na edytowanie 

Mam już wydrukowane część planów na ploterze -
      Obecnie mam problem z zamówieniem listewek brak na rynku 5mm x 3mm jest tylko balsa
      tez nie wiem co zamówić na pokrycie skrzydeł oraz czy są wymagane jakieś specjalne narzędzia 
      Chce wykonać 2 zestawy skrzydeł z lotkami i bez (w sumie nie wiem czy jest sens ale mam takowy kaprys )

Potrzebował bym pomoc w wyborze aparatury poniżej podaje linki 
      1)
      2) https://www.rchubiq.eu/radiolink-aparatura-at10ii-12ch-24ghz-mode-2-telemetria-odbiornik-r12ds-modul-prm-01-kolor-pomaranczowy-p-594.html?gclid=CjwKCAjwxuuCBhATEiwAIIIz0TBJda7MBkiqFvfes3dwLCULtLpwtYK-H76BWtbjXQWvfItVvJhgMxoCItoQAvD_BwE

3) https://77hobby.pl/radiolink-at-9-mode-2-odbiornik-r9d-p-130.html

4)https://77hobby.pl/turnigy-9x-v2-mode-2-p-75.html

Na chwile obecna to tyle

Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.ipt Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko A 1,5mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko A 3mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko A 3mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja 1,5 mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja 1,5 mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko poziome z perforacja.stl Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 1,5mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 1,5mm.stl Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 3mm.pdf Wicherek Skrzydło Żeberko z perfracja A 3mm.stl
    • By chowane podwozie
      Cześć, szukam planów do zestawu f-my Modela "Akrobat".
      Będę wdzięczny za info  (kupię, zamienię).

Poniżej zamieszczam zdjęcia zestawu "tartak".

Jeżeli jestem w nieodpowiednim dziale Forum, proszę Moderatora o przeniesienie w  odpowiednie miejsce Forum.

• By mgr
      Kobuz, którego projekt przedstawiłem tutaj: http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=8&t=320&start=10#p11475
      a budowę tutaj: http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=80&t=1172#p11905

Pliki są przeznaczone tylko na użytek własny. Nie dopuszczalne jest ich upublicznianie poza innym niż linkowanie tego tematu.

Pliki są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Unported

Formatka i plany budowy:

• By mgr
      Plany prototypu Foki, opisanej tutaj: http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=57&t=1417

Jeden prototyp lata u kolegi, mój jeszcze w budowie.
      Plany posiadają opisane w relacji z budowy, drobne niuanse, typu: jedno o 3mm za krótkie żeberko czy słabe pasowanie  przejścia pionowy / kadłub.
      Jednak przy odrobinie pracy można zbudować całkiem fajny model.

Dane techniczne:
      Rozpiętość: 2,2,m (2,3 z kadłubem)
      Cięciwy skrzydła: 200/130mm
      Wydłużenie płata: 13,3
      A: 0,46
      Wznios: 2 stopnie
      Kąt zaklinowania: 2 stopnie
      Profil: MH32

Pliki są przeznaczone tylko na użytek własny. Nie dopuszczalne jest ich upublicznianie poza innym niż linkowanie tego tematu.

Pliki są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Unported

Formatka i plany budowy:

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.