Skocz do zawartości

CzarDrill - spalina 600mm rozpiętości


czarobest
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cholibka, chciałbym tak umieć kłaść folię...

Dzięki, ale na zdjęciu troszkę mniej widać :P (porobię lepsze jak model będzie gotowy). Jest troszkę zmarszczek szczególnie na zagięciu końcówek które przez swoja wielkość i obłość są nieco trudniejsze. No i wydaję mi się że ta folia dość dużo wybacza, o ile do pierwszego pokrycia przygotowałem podłoże jak najlepiej umiałem, tak po jego zerwaniu pozostawały przyklejone strzępki (szczególnie na kesonie przy samym dźwigarze więc widoczne miejsce), których nie szło ani odkleić ani zeszlifować, a były mocno nierówne i zaryzykowałem położenie prosto na nie tej nowej. No i na całe szczęście ta w tych miejscach po przeprasowaniu jest gładka :) (takie szczęście w nieszczęściu).

 

EDIT: Kadłub też pokryty, no i mam dylemat czy zostawić go na czerwono czy dodać taki żółty pasek jak na zdjęciu, bo obie opcje mi się podobają :P.

 

post-18299-0-42358200-1568305994_thumb.jpg

post-18299-0-88197300-1568310021_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jednolity kolor w tak małym i, co tu dużo mówić, ciężkim - a więc i szybkim - modelu nie jest zbyt dobrym pomysłem ze względu na trudności w odczytaniu pozycji modelu w powietrzu. Ja bym dodał akcenty, np jakieś jasne paski na dolnej powierzchni skrzydeł. To nie jest model redukcyjno-latający, więc można dac się ponieść wyobraźni jeśli chodzi o dodatkowe oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po przespaniu też byłem bliżej tego żółtego :P. Ale miałem dylemat, bo podobają mi się też takie "czyste" modele. 

Jeśli chodzi o orientację w powietrzu to oczywiście nad tym myślałem, choć nie chce zbyt dużo na niego naklejać, pasek pokazałem na kadłubie, ale będą też na skrzydle tylko jeszcze nie wiem jak to ułożyć (zmysłu do tego chyba nie mam :P).

A właśnie skoro wspominasz o wadze, oczywiście ten model szczególnie wagowo nie umywa się np. do Twojego, ale waga 300 gramów dałaby mi obciążenie 35g/dm2 a dla 400 gramów robi się 47g/dm2? Dla porównania mój wicherek latający mega wolno (choć biorę pod uwagę że ten pewnie będzie musiał szybciej by wytworzyć siłę nośną) ma 41g/dm2. Chociaż pewnie mikrusy rządzą się swoim prawami :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednolity kolor w tak małym i, co tu dużo mówić, ciężkim - a więc i szybkim - modelu nie jest zbyt dobrym pomysłem ze względu na trudności w odczytaniu pozycji modelu w powietrzu. Ja bym dodał akcenty, np jakieś jasne paski na dolnej powierzchni skrzydeł. To nie jest model redukcyjno-latający, więc można dac się ponieść wyobraźni jeśli chodzi o dodatkowe oznaczenia.

 

Sczerze mowiac uwazam , ze oznaczenia w celu CZYTANIA pozycji w powietrzu sa troszke przesadzone. Jak latam swoimi szybkimi elektrykami i sa okolo 200 m ode mnie , to i tak gowno widze ( czy on leci normalnie , czy na plecach ).  Obserwuje zachowanie modelu i to mnie ( czasem  :D  :D  :D ) ratuje .

Moze jakies modele ktorymi sie lata wolno i blisko , ale szybkie male modele ? Przy slonecznej pogodzie , latajac w okularach  nic nie odrozniam z dalszej odleglosci.

Lecac 160-180 km/h widze tylko lecacy pocisk i NIC wiecej ! Zadnych paskow ( ktore mam na dole ) ani innych ozdob ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ten model nie będzie latał 160km/h, może połowę tego, ale pewnie nie.

Czarek, przy 300g ten model będzie latał dobrze, ale przeżywalność lądowań będzie nikła, bo jednak przy tej masie i rozmiarach prędkość opadania jak i postępowa przy lądowaniu wychodzi wysoka. 400g to wg mnie cegła przy tej wielkości. 

 

Dla porównania mój Curtiss ma tę samą rozpiętość i masę 200g i jedyne bezpieczne lądowanie dla niego to głęboka trawa. Lądowanie na ziemi w co drugim przypadku kończy się uszkodzeniem dziobu (do całkowitego zniszczenia "domku" silnika i wręgi włącznie), a zaznaczam że nie są to kraksy tylko najdelikatniejsze lądowania jakie się da przeprowadzić na modelu o tej masie. Z drugiej strony on jest całkowicie pokryty balsą i ogólnie ciężkiej konstrukcji, nie widzę szczególnego powodu dla którego nie mógłbyś zejść z masą poniżej Twoich prognoz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam szczerze mówiąc nie wiem co głównie decyduje o tym skąd wiem jak leci model, myślę że obie rzeczy dość mocno się dopełniają (i kolor i to jak zachowuję się model).

Prędkość spróbuję sprawdzić, jeśli model będzie w ogóle latał :P i zostanie ciut miejsca w kadłubie. 

 

Na 99% do 400 gramów się bardzo nie zbliżę, po prostu tak z bardzo dużym marginesem sobie liczę, fakt że za dużym :). Wydaję mi się że powinno wyjść jednak około 300 może ciut więcej. Przyznaję, że wyszedł trochę za ciężko - możliwe że nie powinienem tworzyć tylko budować z jakichś planów :). Bez wyposażenia waga kadłuba, skrzydła (z serwami), stateczników i sterów to 140 gramów. Dochodzi jeszcze "maska" i atrapa kabinki po jakieś 3g. Do tego drobnica no i wyposażenie oraz kilka drobnostek jak jakieś mocowanie maski czy serw w kadłubie.

 

A przy okazji, skończyłem właśnie obklejać do końca, troszkę nie podoba mi się spasowanie pokryw do kadłuba i muszę to nieco poprawić. Do tego eksperymentalnie zrobiłem zawias kierunku (i planuję tak samo z wysokością) z folii zamiast zwykłej taśmy, a to dlatego że wygląda to lepiej. Muszę tylko to pomęczyć czy jest w miarę wytrzymałe :)

 

 

post-18299-0-52529100-1568392805_thumb.jpg

post-18299-0-46473300-1568392820_thumb.jpg

post-18299-0-59827600-1568392830_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Witam świetny temat Czarek nie przeczytałem do końca bo jestem na razie w czarnym d.. bardzo mnie kręcą takie tematy bo sam próbujesz coś od siebie dać jak dobędziesz trochę wprawy to żadne profile i łamliwe żeberka nie będą Ci sprawiały żadnych kłopotów. Z tymi sklepami to tak jest że szkłem zadu nie podetrzesz, jak cuś potrzeba to nigdy nie ma niektóre elementy takie jak dźwignie sterów można wykonać samemu z blachy polistyrenu a nawet sklejki 0,8mm, pokombinujesz to wszystko opanujesz bardzo ciekawi mnie ten cox w roli głównej ja na takie larytasy nie mogę sobie pozwolić a jednak pomału do przodu trochę przynajmniej na razie podziałałem ;)

Zawiaski spróbuj z dyskietki mocne jak cholera i dobrze spełniają swoją rolę ja tak robię i nigdy nie zawodzi a ze serwami pomyśl o micro emax testowałem i mogę śmiało Ci je polecić powodzenia

takie tematy cieszą oko prosto od siebie a nie prosto z lady sklepowej i w górę zdrówka :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się że jednak wytrzymają, są mocniejsze od taśmy a w zasadzie ją miałem zastosować. Dyskietka była by dobra, ale na razie już zrobiłem to z folii, najwyżej jak zobaczę że coś nie tak to zmienię. Akurat dźwignie itp. mam :)

Ten Cox to żaden rarytas, jest w całkiem przystępnej cenie i można go od ręki kupić.

Serwa wszystkie też mam kupione z tym, że przesadziłem i wziąłem 9-gramowe i to też niestety wpływa na wagę (o czym za chwilę).

Dzięki i również powodzenia :).

 

Model już na ukończeniu, pozostało poprzykręcać wyposażenie, umieścić bak, no i jeszcze dodać parę naklejek i taśmę. Maska ma trochę inny odcień niż folia ale nie jest źle. A tak ogólnie (sorry za samozachwyt :) ) strasznie mi się podoba :D. No i jest już trochę satysfakcji z własnego projektu. Jest jednak ale - wagowo wyszło 310 gramów. Tyle że bez odbiornika, a niestety na razie mam tylko duży ważący 17 gramów, czekam na mniejszy ważący 3 gramy, ale nie wiem kiedy dojdzie z Chin. No i jeszcze trzeba zatankować paliwo którego wchodzi jakieś 30ml (zakładam że to 30 gramów) co razem daje już 350 gramów masy do lotu. Daje to 41 g/dm2  - nie tragicznie, ale też nie najlepiej. Do tego konstrukcja steru wysokości jest trochę zła i chodzi trochę z oporem. Zobaczymy :D.

 

Fotki

 

post-18299-0-69564300-1568488558_thumb.jpg

post-18299-0-42596200-1568488573_thumb.jpg

post-18299-0-01618400-1568488585_thumb.jpg

post-18299-0-98121100-1568488640_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ukończony :D

 

Wszystko zamontowane, przykręcone i skonfigurowane w radiu. Niestety nie upcham tego większego odbiornika więc muszę czekać na sporo mniejszy z Chin, a Banggood się ociąga z wysyłką :|. Jak przyjdzie to poskracam jeszcze wszystkie przewody. Najważniejsza rzecz czyli Cox również na miejscu, pewnie odpalę go w modelu zanim przyjdzie odbiornik :)

 

Z fajnych rzeczy - wyważenie bez dodatkowego balastu wyszło prawie idealnie z pustym zbiornikiem, z pełnym wychodzi tylko nieco za bardzo na przód.

Z gorszych - waga :P. Bez paliwa 335 gramów, z paliwem 360 gotowy do lotu. Tak jak Piotr napisał może być cegła, choć model w rękach wydaję się całkiem "normalny". 

 

Poza wagą jestem bardzo zadowolony (jak na razie, po locie może być różnie :P), podoba mi się, no i wszystko jest w miarę dobrze, jak na pierwszy własny "projekt" chyba ok, a na pewno czegoś się nauczyłem i być może kolejne będą lepsze :).

 

Aha, zmieniłem jednak te zawiasy w kierunku i wysokości. Po zainstalowaniu serw i ruszaniu nimi źle to działało, wymyśliłem żeby zrobić zawias z folii do pakietowania (akurat miałem) - jest mocna i elastyczna, trochę jak cieńsza butelka. Teraz wszystko działa bardzo dobrze.  

 

No i zdjęcia modelu gotowego do lotu :). Wszystkie dotychczasowe z budowy po kolei w albumie: https://photos.app.goo.gl/fTFMMDS2pcsqhqVCA

 

post-18299-0-27807500-1568646332_thumb.jpg

post-18299-0-42424100-1568646340_thumb.jpg

post-18299-0-58988800-1568646451_thumb.jpg

post-18299-0-31240200-1568647206_thumb.jpg

post-18299-0-68929100-1568647237_thumb.jpg

post-18299-0-13550500-1568647251_thumb.jpg

post-18299-0-07301000-1568647267_thumb.jpg

post-18299-0-59185600-1568647279_thumb.jpg

post-18299-0-00229300-1568647296_thumb.jpg

post-18299-0-00593900-1568647309_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że nie posłuchałem Was do końca i ozdoby zrobiłem chyba trochę skromne, ale tak to jakoś wyszło i mi się podobało :). Może jakoś się połapię w powietrzu.

 

Gratulacje. Bardzo ładny modelik.

 

Gratulacje wspaniały modelik powinien pięknie latać i być bardzo szybki jaki bec do odbiornika tam upakowałeś jestem bardzo ciekaw

 

Dziękuję, fajnie słyszeć :). Choć prędkości się nieco obawiam, bo pilot ze mnie raczej średni. 

Jako BEC użyłem coś takiego, waga z przylutowanym dodatkowo kondensatorem 270uF to niecałe 5 gramów:

HobbyKing™ Micro BEC 3A/5v (Switch Mode)

Myślałem też o takim i nawet go kupiłem ale stwierdziłem że pójdzie do czegoś mniejszego :).

HobbyKing™ Micro BEC 5V/1A

 

A jeśli już o wyposażeniu to opiszę resztę:

Wszystko zasilam z pakietu 2S 370mAh (tutaj też za dużo, ale przed budową to 27 gramów nie wyglądało tak źle :P)

Serwa to HobbyKing™ HK15178 - te serwa HK są naprawdę fajne, kupiłem je będąc zadowolony z podobnych w Rafiku.

I silnik to Cox .049 Ranger, bak 30ml możliwe że zmienię na balon.

 

Dodam jeszcze, że powoli tworzę owiewki na serwa w skrzydle (głównie po to by ograniczyć wpadanie oleju do tego otworu), po kilku próbach udało się zrobić coś takiego z butelki. Dzisiaj to jeszcze pomaluję, a później zabezpieczę bezbarwnym.

 

post-18299-0-53094900-1569054127_thumb.jpg

post-18299-0-62254800-1569054138_thumb.jpg

 

 

PS: Do oblotu jak już pisałem brakuję mi jeszcze mniejszego odbiornika bo X8R tam nie upchnę, niestety Banggood do dzisiaj jeszcze mi nie wysłał (od 6 września). Jak w poniedziałek nie wyślą to chyba kupię u nas, choć trochę szkoda mi pieniędzy bo musiałbym dopłacić 50%.

 

EDIT: No i na razie pomalowane Tamiyą, spróbowałem tym razem zmieszać lekko farbkę aby była bardziej dobrana do folii niż maska i te inne czerwone elementy. Możliwe, że wieczorem nałożę bezbarwny.

 

post-18299-0-81964100-1569066925_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kurczę jak to wszystko długo trwa :(. Ale przygotowuję się do jutrzejszego oblotu więc proszę o trzymanie kciuków, bo ja już się boję :P.

Były pewne problemy z owiewkami i ostatecznie malowałem je kilkukrotnie, ale w końcu są przymocowane i mam nadzieję ograniczą do minimum wpadanie oleju do wnętrza skrzydła, do tego chyba tak wygląda nieco lepiej :).

Z odbiornikiem też było śmiesznie, bo tak jak tu pisałem zamówiłem go w Banggood - po długim oczekiwaniu na wysyłkę postanowiłem anulować i kupić na Aliexpress, kupiłem poczekałem z 2 tygodnie a paczka nie ruszyła, zrobiłem spór i od razu dostałem zwrot, bo tracking był nieprawdziwy, więc znów kupiłem na Banggood i tym razem wysłali od razu więc odbiornik dotarł w ciągu 2 tygodni. Mimo tego, ostatnio miałem mniej wolnego, pogoda też średnia do tego bawiłem się z tymi owiewkami więc dopiero teraz będę próbował. Nadajnik się ładuje, a z nowym odbiornikiem wszystko upakowało się w kadłubie, no poza GPSem, ale to może i lepiej ze względu na wagę (EDIT: chociaż na upartego się zmieścił). Teraz pozostało mi się tylko odważyć wypuścić go z rąk  :wacko:

 

Film oczywiście będzie, choć trudno powiedzieć czy coś będzie widać, no chyba że rozbije się zaraz przy mnie  :D .

 

A tak wygląda z owiewkami:

post-18299-0-42036800-1573324063_thumb.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.