Skocz do zawartości

Łódź -Strażnik coś na wiosnę


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.06.2020 o 06:48, JADAR62 napisał:

A gdzie zmieściłeś balast i ile musiałeś dołożyć?

 

Nie dokładałem wcale. Jedynie kilka gram do wyważenia poprzecznego.

 

9 godzin temu, cezar65 napisał:

Boże ...po co ten podwójny długi przegub....chyba po to aby drgał i hałasował....

 

Czasem tak bywa jak się robi z głowy i nie wszystko jest się w stanie przewidzieć. Ale zapewniam że już nie drga i nic nie hałasuje- przynajmniej nie jest upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnimi dniami nastąpiły próby i regulacje. 

Model pływa dobrze ale ma 2 mankamenty. Pierwszy to "zalewanie" pokładu wyporem wody w okolicach dziobu i śródokręcia oraz

przy prędkości "pościgowej" "tyłek" za bardzo siedzi w wodzie.

Pierwszy problem rozwiążę niebawem doklejając listwy do burt aby "łamały" opływ. Co do "siedzącej" rufy to przeniosłem lekko środek ciężkości do przodu i choć efekt 

mniejszy to nie zniknął. Jedynym rozwiązaniem było dorobienie "trymer klap".Tylko musiałem wymyślić coś trochę "makietowego" aby nie raziły oka w takiej jednostce. 

Po wstępnych ustawieniach trochę lepiej ale nadchodzące czarne chmury nie pozwoliły na końcowe ustawienia i testy. Może dziś coś się da zadziałać i wtedy będą jakieś filmiki.

IMG_20200620_103154.thumb.jpg.731f7598e410384d9f147fa35b5a0ba4.jpg

 

IMG_20200620_103135.thumb.jpg.a63f301a1165b0576d18a21cfbb5d704.jpg

 

IMG_20200620_110014.thumb.jpg.e364ee7d11360fd39537412dafb35618.jpg

 

IMG_20200620_110011.thumb.jpg.3c66264d9afc58e20a60165df1457090.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówkę ale dopiero teraz zwróciłem na to uwagę. Faktycznie jak pogrzebałem to w niektórych tło jest czarne a w niektórych kolor odpowiadający stronie....

D-sseldorf_3.jpg.c51b30004814817e998c6998cb3a8e84.jpg

 

4320.jpg.92546b09a682898154739422d3cd2571.jpg

 

4552.jpg.23a9fa74ec15ece97f2fca73a87c3f51.jpg

 

Ale zdecydowana większość modeli ma tła "kolorowe"...

No ale już trudno , tak zostanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na modele tylko na roczniki statków. Gdzieś w latach 70-tych wprowadzono przepisy morskie dotyczące tła.

Zauważyłem niepokojące zjawisko na początku filmu 37 sek. szarpnięcie. Nie rób ciasnych zakrętów na pełnej prędkości. Grozi wywrotką. Oś steru powinna być pod innym kątem. Patrz rysunki ślizgów. Ster powinien wciągać rufę a nie wypychać, tak mniej  więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to chlapanie od fali dziobowej jest mało naturalne i źle to wygląda. Raczej niewiele z tym zdziałasz. Taka uroda tego typu kadłuba. Dziób i tak masz już mocno zanurzony. Lepiej zachowuje się, przy większej prędkości. Ale efekt końcowy modelu bardzo ładny. Gratulacje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kaczma2 napisał:

 

Zauważyłem niepokojące zjawisko na początku filmu 37 sek. szarpnięcie. Nie rób ciasnych zakrętów na pełnej prędkości.

 

Dziękuję za uwagi i wyjaśniam.

 

Szarpnięcie i inne tego typu zjawiska to zabawa z gazem i ustawieniami "dual rate" w radiu. Ciasny zakręt był na maksymalnym wychyle steru ustawionym do manewrów a nie szybkiego pływania...

11 godzin temu, JADAR62 napisał:

Jednak to chlapanie od fali dziobowej jest mało naturalne i źle to wygląda. Raczej niewiele z tym zdziałasz. 

 

 

Mnie ta fala też się nie podoba. Jest rozwiązanie i je zastosuję natomiast nie wiem jak będzie skuteczne , ale podejmę próbę.

Co do dziobu według mnie jest ok. Choć jeszcze popracuję nad wyważeniem.

10 godzin temu, kaszalu napisał:

Musisz plywać szybko, wtedy ten problem jak widać na filmie nie występuje lub występuje w mniejszym nasileniu !! ?

 

 

No właśnie nie chcę pływać tylko szybko. Musi być dobrze w każdym zakresie a przynajmniej przyzwoicie nad czym jeszcze popracuję.

 

Dziękuję za komentarze i jak dogadam się już z modelem finalnie zamieszę lepsze fotki modelu i film jak pływa na akwenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.06.2020 o 20:03, JADAR62 napisał:

Jednak to chlapanie od fali dziobowej jest mało naturalne i źle to wygląda. Raczej niewiele z tym zdziałasz. Taka uroda tego typu kadłuba. Dziób i tak masz już mocno zanurzony. Lepiej zachowuje się, przy większej prędkości. Ale efekt końcowy modelu bardzo ładny. Gratulacje.

 

 

I dlatego to chlapanie odrobinę zniweluje. 

 

 

Dziś przyszły listwy i to 3 rodzaje do wdrożenia mojego pomysłu.
Wybrałem listewkę PVC 3x3mm ,o przekroju trójkątnym 90 stopni. Postanowiłem tak jak miałem w zamyśle dokleić ją wzdłuż linii wodnej powyżej załamania dna.

To spowoduje złamanie fali i mam nadzieję że trochę pomoże…Po doklejeniu okazało się że jest ledwo widoczna i na dodatek powstał mimowolnie akcent „makietowy”.

Teraz tylko woda i próby. Po tych zabiegach albo będzie lepiej albo nie. Zobaczymy.

 

Dziękuję wszystkim za uwagi.
 

IMG_20200624_205059.jpg

IMG_20200624_205112.jpg

IMG_20200624_205126.jpg

IMG_20200624_205213.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kaczma2 napisał:

Brak kantu, burta dno, utrudnia sprawę. Trójkątne listwy powinny być na skrajach dna żeby prowadziły wodę wzdłuż kadłuba a nie na boki. W przypadku tej motorówki pomogło.

 

 

Oczywiście że tak. Zaokrąglone dno i nie daj boże pawęż i mamy co mamy. Ale nie chciałem uniknąć takich modyfikacji. Ale co fakt to fakt.....Sprawdzę obecne rozwiązanie.

Dziękuję za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.