Skocz do zawartości

PZL 106 Kruk


robloz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
9 godzin temu, robloz napisał:

Czyli podpieramy tak jak zaznaczyłem?

x1.thumb.jpg.f7b9bd054ff680b04cb5cdd7c7ece0d3.jpg

W połowie długości, ale mniej więcej ( tak bez liczenia ) 1/3 z przodu od krawędzi natarcia ma być, nie z tyłu ?. Nie mam tych programów do liczenia bo nie robię modeli od podstaw.

9 godzin temu, FockeWulf napisał:

A jakie znaczenie ma czy przy kadłubie czy dalej jeśli tylko w punkcie SC? Jeśli SC nie wypada poza krawędź spływu przy kadłubie to można podeprzeć. Jeśli skos jest większy, trzeba podeprzec dalej, bo przy kadłubie nie będzie jak.

No ma. No bo jak nie wiemy gdzie jest SC to szybciej i prościej jest podeprzeć w połowie długości skrzydła, a nie szukać przy kadłubie - a Kolega zapytał gdzie podeprzeć żeby wyznaczyć SC. Cięciwy są takie same na całej długości więc wiemy już od razu że w połowie długości skrzydła i 1/3 od krawędzi natarcia.

7 godzin temu, motfil napisał:

Jeśli tak wychodzi SC jak na rysunku to nigdy nie poleci...

Poleci jak się przesunie SC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Wam te dziwne wartosci SC powychodzily. Uzywalem, tego programu po raz pierwszy ale wydaje sie mniej wiecej ok.

 

175715085_CGKruk.PNG.0b975ea748eee36e46426d6633988c3c.PNG

 

 

 

 

 

  

Wyszlo "podobnie" tym pierwszym programem.  Cos nie tak z Twoim input..

 

1007206697_CGKruk2.thumb.PNG.d4245751e34b7b35c6626efaa2eccde5.PNG

 

 

Proponuje do pierwszych lotow wg pierwszego, bardziej konserwatywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, robloz napisał:

Niestety modelu nie udało się w zeszłym roku oblatać.

Było kilka prób, ale na tym się skończyło.Ma poważne problemy z oderwaniem się od ziemi. Mimo odpowiednio mocnego napędu, nic się nie udaje.

Podczas rozpędu model się zachowuje jakby się rozpędzał bez skrzydeł kręcąc różne bączki ,zero nawet najmniejszej chęci do oderwania nawet ogona. Jeżeli mu się uda oderwać choćby na kilka cm. to wali się na bok, pewno za mała prędkość. Przyznam, że oblatywałem sporo różnych modeli, ale takiego upartego "modela" to jeszcze nie miałem.

Teraz wrócił temat na warsztat. Pierwsze co, to zlikwidowałem sloty, może były żle zrobione i zaburzają profil płata. Przeliczyłem na nowo ś.ć. 

I tu mam pytanko (może się trochę spalę ze wstydu ale... ) w którym miejscu byście podparli model do wyważenia, czy przy samym kadłubie (oczywiście model do góry kołami)?

Skrzydła są prostokątne pochylone do tyłu.

 

c.thumb.jpg.14048228890769ce0e3f05b9b46fe7d3.jpg

 

Robert, te wartości (odległości) też muszą być wstawione i SC będzie prawidłowy.

 

c.thumb'.jpg

c.thumb'.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem, że chodzi o podparcie celem wyważenia, nie zaś ustalenia SC.

Przy skrzydle skośnym można wyznaczyć SC rozrysowując to w sposób opisany np. tutaj: https://moleski.net/rc/WingMAC.htm. Nie ma chyba ogólnej reguły, że to musi być "w połowie długości, ale mniej więcej ( tak bez liczenia ) 1/3 z przodu od krawędzi natarcia ma być, nie z tyłu" . Aby nie umknęło wklejam rysunek z ww. strony. Rysunek zawiera od razu opis rozrysować SC.
 
calc-MAC.png.14a5b1c144aa0aadaa90c006dbd0e07c.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2021 o 12:58, FockeWulf napisał:

Przyjąłem, że chodzi o podparcie celem wyważenia, nie zaś ustalenia SC.

Przy skrzydle skośnym można wyznaczyć SC rozrysowując to w sposób opisany np. tutaj: https://moleski.net/rc/WingMAC.htm. Nie ma chyba ogólnej reguły, że to musi być "w połowie długości, ale mniej więcej ( tak bez liczenia ) 1/3 z przodu od krawędzi natarcia ma być, nie z tyłu" . Aby nie umknęło wklejam rysunek z ww. strony. Rysunek zawiera od razu opis rozrysować SC.
 
calc-MAC.png.14a5b1c144aa0aadaa90c006dbd0e07c.png
 

Czyli w którym miejscu się pomyliłem bez liczenia ( parę stopni tylnego wyważenia ? )? Proszę Kolego o podłożenie do tej reguły ( którą znam ) do tego konkretnego skrzydła Kruka - w którym miejscu wyjdzie linia? Proszę o przeczytanie ze zrozumieniem moich poprzednich postów w których nie odnosiłem się do żadnych reguł tylko do tego gdzie podeprzeć aby znaleźć SC w tej konkretnej sytuacji tego pięknego modelu. Wywiązała się z Kolegą trochę dyskusja bez sensu w fajnym temacie więc nie mam nic przeciwko wykasowaniu niepotrzebnych aluzji ( w tym moich ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej aluzji i dyskusji piszesz? Trzeba było napisać, że obliczyłeś SC i wskazujesz na wyliczony punkt... Choć mogłeś też dodać, że punkt podparcia nie ma znaczenia, byle podparcie było "na wysokości" wyliczonego SC. Odebrałem Twoje stwierdzenie jako regułę i z tym się nie zgodziłem.

Podzieliłem się metodą, nie wynikiem. Dobrze wiedzieć, co z czego się bierze.

Na tym forum naprawdę chyba nie warto się wypowiadać, bo każdy od razu wszystko do siebie. Jak ktoś inny coś zaproponuje to od razu beee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2021 o 13:49, FockeWulf napisał:

Trzeba było napisać, że obliczyłeś SC i wskazujesz na wyliczony punkt

No właśnie nie obliczyłem - tylko jak popatrzyłem to wiedziałem gdzie jest.

 

edit Po polsku jest opisane w książce Gordona Whiteheada, może się przyda komuś:

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.