Skocz do zawartości

Wicherek 15 podejście drugie


czarobest
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.11.2020 o 09:03, mr.jaro napisał:

W opracowanej przez Schiera konstrukcji z zastrzalami rurki w skrzydlach sa calkowicie zbedne.

(...)

Piec gramow w jednym miejscu, dziesiec w innym i sie uzbiera. Owszem, model nawet z niepotrzebnym balastem bedzie latal. Ten biedny Wicherek mimo wszystko potrafi duzo zniesc.

No to powiedzmy, że to jest Wicherek modyfikowany :). Co do masy, wiem co sobie pomyślisz, ale aż tak bardzo się o nią tutaj nie martwię, dodaję i tak sporo przez światełka czy choćby te owiewki na koła, które jak pisałem oporu pewnie nie zmniejszą :D, ale oczywiście zgadzam się, że im mniej tym lepiej :).

 

W każdym razie w końcu maluję i liczę, że w przyszłym tygodniu model będę mógł uznać za skończony i zabierać się za kolejny (oraz oczywiście latać tym) :D.

 

Wicherek15(100).thumb.jpg.38124366335e77f551cac2d350ed29d1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

1 godzinę temu, czarobest napisał:

. Co do masy, wiem co sobie pomyślisz, ale aż tak bardzo się o nią tutaj nie martwię, dodaję i tak sporo przez światełka czy choćby te owiewki na koła, które jak pisałem oporu pewnie nie zmniejszą :D, ale oczywiście zgadzam się, że im mniej tym lepiej

Czarku , a w  jakiej  masie planujesz się zmieścić docelowo gotowy do lotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2020 o 11:56, czarobest napisał:

Na razie wychodzi mi jakieś 930 gramów z całym wyposażeniem bez pokrycia, paliwa i drobnostek jak orczyki. Zakładałem na początku zmieścić się 1100 gramach i raczej się to uda, a biorąc pod uwagę że mój poprzedni ważył nieco ponad 1000 gramów, a był budowany bardziej klasycznie, skrzydła była mniej wytrzymałe i bez tylnego kesonu, a ich mocowanie prawie jak oryginalne to waga tego jest bardziej niż zadowalająca przy obecnej sztywności i wytrzymałości, przynajmniej według mnie :).

 

Tak pisałem na poprzedniej stronie i tego się na razie trzymajmy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, czarobest napisał:

Tak pisałem na poprzedniej stronie i tego się na razie trzymajmy :)

No to jest dobrze. Jeśli nie przekroczysz 1300- 1400 gramów to będzie dobrze.

Mój Wicherek 15 waży 1350g gotowy do lotu i lata bardzo dobrze . Także możesz być spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2020 o 18:42, czarobest napisał:

Co do masy, wiem co sobie pomyślisz, ale aż tak bardzo się o nią tutaj nie martwię

 

Czarek, spoko. Po pierwsze to nie moj model, a po drugie na poprawianie Twojego modelu i tak juz raczej za pozno. Wczesniej zwocilem jedynie uwage na pare rzeczy z mysla, ze sie to komu moze przydac w przyszlosci.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarek, każdy robi po swojemu , ale posłuchaj dobrej rady Jarka:  tutaj sie z nim całkowicie zgodzę: bardzo łatwo przeciążyć model szczególnie jak jest dość mały. tu 2g tam 10g , gdzieś tam jeszcze 15g i potem okazuje się ,że masa jest sporo za duża. Szczególnie przy Wicherku uważaj na tył.On ma krótki przód i naprawdę potem przy wyważeniu trzeba ładować ołów w przód a tego unikaj za wszelką cenę.Ja nieraz popełniłem takie błędy więc wiem co mówię. Wszystkie cięższe elementy maksymalnie przesuwaj do przodu.Nie widzę gdzie masz serwa ale spróbuj je wcisnąć np. między wręgę nr.2 a 3 .Można zrobić półkę wyżej a pod spód umieścić odbiornik. Akumulatory proponuję dać pod zbiornik paliwa. Przemyśl to dokładnie bo jak juz wcześniej pisałem Twój sposób mocowania płatów w połączeniu z dużą masą samolotu może powodować zwiększoną podatnosć na uszkodzenia. Nie twierdzę ,że się jakoś szczególnie znam na modelarstwie , ale przez te 20 lat zbudowałem w sumie kilkanaście modeli i nie raz popełniłem błędy .Po co masz jeszcze raz popełniać te same? 

Masą martw się na każdym kroku cokolwiek robisz. Orientacyjnie napisałem Ci jak to u mnie wyglądało więc masz juz jakiś pogląd.

Najważniejsze ,żę budujesz i masz zapał.To jest najważniejsze.Działaj dalej i jak skończysz to koniecznie napisz jak model lata i wstaw zdjęcia gotowego Wicherka.

Pozdrawiam: Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mr.jaro napisał:

Czarek, spoko. Po pierwsze to nie moj model, a po drugie na poprawianie Twojego modelu i tak juz raczej za pozno. Wczesniej zwocilem jedynie uwage na pare rzeczy z mysla, ze sie to komu moze przydac w przyszlosci.

 

Jasne, dlatego też mimo wszystko bardzo dziękuję :).

 

3 godziny temu, Ares napisał:

Czarek, każdy robi po swojemu , ale posłuchaj dobrej rady Jarka:  tutaj sie z nim całkowicie zgodzę: bardzo łatwo przeciążyć model szczególnie jak jest dość mały. tu 2g tam 10g , gdzieś tam jeszcze 15g i potem okazuje się ,że masa jest sporo za duża. Szczególnie przy Wicherku uważaj na tył.On ma krótki przód i naprawdę potem przy wyważeniu trzeba ładować ołów w przód a tego unikaj za wszelką cenę.Ja nieraz popełniłem takie błędy więc wiem co mówię. Wszystkie cięższe elementy maksymalnie przesuwaj do przodu.Nie widzę gdzie masz serwa ale spróbuj je wcisnąć np. między wręgę nr.2 a 3 .Można zrobić półkę wyżej a pod spód umieścić odbiornik. Akumulatory proponuję dać pod zbiornik paliwa. Przemyśl to dokładnie bo jak juz wcześniej pisałem Twój sposób mocowania płatów w połączeniu z dużą masą samolotu może powodować zwiększoną podatnosć na uszkodzenia. Nie twierdzę ,że się jakoś szczególnie znam na modelarstwie , ale przez te 20 lat zbudowałem w sumie kilkanaście modeli i nie raz popełniłem błędy .Po co masz jeszcze raz popełniać te same? 

Masą martw się na każdym kroku cokolwiek robisz. Orientacyjnie napisałem Ci jak to u mnie wyglądało więc masz juz jakiś pogląd.

Najważniejsze ,żę budujesz i masz zapał.To jest najważniejsze.Działaj dalej i jak skończysz to koniecznie napisz jak model lata i wstaw zdjęcia gotowego Wicherka.

Pozdrawiam: Arek

 

Słucham, słucham, być może lekko źle mogło być odebrane to nie zważanie na wagę, nie chodzi o to że totalnie na to nie patrzę, ale też akurat w tym modelu nie liczę każdej dziesiątki grama :). Spoko, statecznik poziomy jest w tym sporo lżejszy niż w poprzedniku, a w tamtym akurat lekko doważałem tył kilkoma gramami :), serwa od ogona są tam gdzie kończy się sklejka od "mordki", a akumulator mniej więcej w środku ciężkości - będzie dobrze :).

Oczywiście, że napiszę a i na pewno będzie film i sprawdzę prędkość żeby porównać z obliczeniami :).

 

W dniu 28.11.2020 o 21:26, Ares napisał:

No to jest dobrze. Jeśli nie przekroczysz 1300- 1400 gramów to będzie dobrze.

Mój Wicherek 15 waży 1350g gotowy do lotu i lata bardzo dobrze . Także możesz być spokojny.

Nie przekroczę na pewno, a tak spokojny przed oblotem nie byłem jeszcze nigdy :).

 

Coś tam też porobiłem, obkleiłem płaty i polutowałem troszkę rzeczy w kadłubie. Niestety dość niewiele się udało, ale na zachętę zdjęcie podwozia z owiewkami - jestem zadowolony :D.

Wicherek15(101).thumb.jpg.15feb62fc418eea8ecdc8b890c8c10af.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żeby nie było to coś napiszę, bo się niecierpliwię i chciałbym już tu wrzucić lot, ale jak pisałem w chatboxie nie mogę, bo niestety uwaliłem serwo w skrzydle i mimo, że zamówione na początku grudnia to jeszcze do mnie nie przyszło :(.

Jak przyjdzie serwo, mam nadzieję w tym tygodniu, to jak pogoda pozwoli wybiorę się z nim na lotnisko. Obfotografuję w bardziej przestronnym miejscu, nagram film z całą sekwencją ledów oraz oczywiście mam nadzieję nagram oblot :).

 

No i właśnie napisałem szybko trochę kodu i zrobiłem sobie troszkę trybów do świateł, pewnie część uzna, że bez sensu, ale po pierwsze mam teraz model którym mogę zastąpić choinkę :D, a po drugie prezentuje się to fajnie i mi się podoba, będzie "bajerancko" :D. Okazało się, że miałem tylko problem z jedną listwą na podwoziu i dopiero wlutowanie kondensatora 2200uF po wtyczce do podwozia naprawiło migotanie czy złe sterowanie pojedynczymi ledami. Z takich ciekawszych rzeczy to zadowolony jestem z tego jak udało się zrobić symulację beacona na stateczniku pionowym, kombinowałem przekształcaniem funkcji i to co jest daje naprawdę fajny efekt. Tryby to wyłączone, przejście przez kolory "tęcza" (tu też całkiem udało mi się to ładnie napisać :P), losowe kolory w losowym czasie, "światła policyjne" :D - dobra to po prostu tak mi przyszło do głowy, a miałem wolny zakres :), i takie obrysowe przejście kolorami. Do tego oczywiście standardowe oświetlenie ze światłami nawigacyjnymi i stroboskopami podczas tego "obracający się" beacon i ewentualnie światła na podwoziu regulowane od 0 do 100% z paroma krokami.

 

Więc jeśli ktoś będzie chciał skorzystać czy podpatrzeć to kod do Arduino wrzucam tutaj: https://github.com/CezaryHanczak/WicherekLights

 

I taka mała zajawka (jak pisałem, zdjęcia i filmy porobię na lotnisku):

 

Sam model bez świateł już mi się bardzo podoba, podwozie z owiewkami też uważam za dobry krok, to samo profilowane stateczniki. Więc już jestem bardziej niż zadowolony :). Poważyłem i waga gotowego do lotu (ale bez paliwa) wyszła 1110 gramów, nie wiem jakim cudem ale trafiłem idealnie z założeniami :), jest to mniej niż 100 gramów więcej od poprzednika który był budowany bardziej klasycznie, tutaj z tym podwoziem, profilowanymi statecznikami czy prawie pełnymi kesonami uważam, że jest bardzo dobrze biorąc pod uwagę znacznie większą sztywność praktycznie wszystkiego i prawdopodobnie lepsze właściwości lotne. Daje to obciążenie 43 gramów/dm² czyli jak dla mnie bardzo dobrze :).

 

No i mogę już chyba podziękować wszystkim którzy pomagali od aerodynamiki po konstrukcje czy inne uwagi, czy to tu czy na priv, także bardzo dziękuję każdemu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, 302_Osh napisał:

Owiewki na kołach wydają się być dobrym pomysłem do pierwszego kapotażu w trawie. 

 

Zobaczymy, lotnisko mamy w Łodzi takie, że dadzą radę, a jeśli w nie nie trafię to i tak by były szkody i myślę że akurat owiewki by przetrwały :). A najwyżej je usunę. Bardziej boję się o całe mocowanie ledów na podwoziu, bo to może się rozwalić przy kraksie która wygnie podwozie, ale mówi się trudno i muszę myśleć, że nie będzie szybko takiej okazji :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czarobest napisał:

Więc jeśli ktoś będzie chciał skorzystać czy podpatrzeć to kod do Arduino wrzucam tutaj: https://github.com/CezaryHanczak/WicherekLights/blob/main/Wicherek.ino

 

Pewnie więcej osób by skorzystało, gdyby obok samego kodu był jeszcze schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dariuszj napisał:

Pewnie więcej osób by skorzystało, gdyby obok samego kodu był jeszcze schemat.

 

Dobra pewnie racja :), co prawda miało to być raczej jako wzór, bo wiadomo że każdy pociągnie i podłączy ledy trochę inaczej itp. ale może faktycznie łatwiej będzie tak.

Użyłem adresowalnych ledów WS2812B pojedynczych - o takich, oraz na podwoziu listwy po osiem - takie. Ich połączenie jest bardzo proste, bo wystarczy zasilić, ja zrobiłem to prosto z BEC ustawionego na 6V i tu uwaga, z niego zasilam też odbiornik z którego wtyczką od serwa zasilam Arduino i podaje mu sygnał z kanału, ponieważ mam BEC na 6V to na przewodzie plusowym przylutowałem szeregowo dwie diody Zenera żeby zbić napięcie, bo 6V to za mało żeby zasilać z wewnętrznej przetwornicy ale za dużo na 5V :). Warto dać kondensatory, w skrzydle od razu to zrobiłem - na schemacie nie ma, ale przed nimi jest jeszcze 2200uF i Servo na tej samej linii zasilania. I tak samo przy podwoziu, po wtyczce do niego dałem 2200uF i w ten sposób działają prawidłowo, bez niego mrugały, czy nie reagowały na polecenia :). Poza zasilaniem idzie linia danych tak jak jest na nich napisane, sygnał z Arduino dajemy do Din później do następnego modułu z Dout znowu do Din, nic prostszego :). Nie pamiętam który moduł w podwoziu mam obrócony, ale to bez znaczenia, bo najwyżej przy niektórych pętlach trzeba by odwrócić zliczanie. Czemu zrobiłem tak zamiast na jednym kablu? Bo wygodniej w kodzie (jak widać posegregowałem sobie to miejscami w modelu), oraz mniej kabli do ciągnięcia bo nie musiałem robić powrotnych :). Schemat podrzuciłem też do linku  i zmieniłem go na katalog. Aha, użyłem jeszcze soczewek (a właściwie dopiero to zrobię w niektórych miejscach), widać to gdzieś na poprzedniej stronie ze statecznikiem i generalnie właśnie głównie chodzi o niego oraz o skrzydła, dzięki temu widać światło prawie od boku Leda i mogłem zrobić tego beacona z tylko dwóch :) i do tego ładnie to wygląda :). O takie 60 stopni - LINK.

 

Schemat taki nieładny, ale nie mam za bardzo programu ani nic do ładniejszych :D. PWM RC w sensie sygnał z odbiornika do sterowania.

scheme.thumb.jpg.c9caa1226ab9032d2900496b0960514b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak ktoś jeszcze pamięta ten temat to mały update. Przyszło dzisiaj servo ?. Niecałe dwa miesiące z magazynu UE ?

Tak się naczekałem że muszę to napisać :P. Taka duża paczka a w środku tylko to:
20210119_164134.thumb.jpg.78cd5b7c331f21e21c89b55e2774641d.jpg


Co ciekawe dali do serwa 4 antywibracyjne mocowania gumowe zamiast 2, taki mam gratis za czekanie ?.

No to teraz je smaruje smarem TF, lutuje i mocuję w skrzydełku. Niestety kiedy go w końcu oblatam nie wiem, bo mam teraz dużo do roboty... Ale w końcu się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No dobra, troszkę się przedłużyło ale Wicherek był dzisiaj (no już wczoraj) na lotnisku :). Chciałbym mieć lepsze wieści ale nie wszystko poszło tak jak to sobie wyobrażałem, na razie jednak tylko podsumuję. 

Z tego jak wygląda jestem bardzo zadowolony, cieszę się również, że jest zbudowany dużo lepiej niż poprzednik i wiele również przemyślałem lepiej więc mogę powiedzieć, że jest jakiś progres w kwestii moich umiejętności modelarskich, aczkolwiek dalej bardzo daleko do doskonałości :P. Dziękuję również każdemu kto pomagał tutaj czy na priv przy budowie, każda wskazówka jest dla mnie cenna :).

 

Jeśli chodzi o kwestie oblotu, model wyważony tak jak należy, OS nie zawiódł i zagadał bardzo ładnie. Postanowiłem użyć śmigła 7x4, nieznacznie gorzej niż wynikło z kalkulatora, ale blisko, czyli około 15 000 obrotów na ziemi i ciąg zmierzony wagą około 660 gramów. Popełniłem jednak spory błąd z podwoziem i ono mogło mocno przyczynić się do katastrofy, po pierwsze za miękkie - płaskownik duraluminiowy 1mm. Po drugie na żwirze obróciła mi się owiewka idealnie w złą stronę nabierając powietrza ?. Tak, tak, duży błąd z mojej strony, mogłem to zabezpieczyć tak jak należy dodatkową śrubką, ale zdałem się na nakrętkę, no cóż nauczka :)

Nie zmienia to jednak faktu, że model słabo reagował na lotki, w zasadzie musiałem cały czas trzymać maksymalne wychylenie w prawo i nie wiem czy to było spowodowane tą owiewką czy czymś innym (choć trudno mi znaleźć inny powód). Był również troszkę "ospały" na wysokość, ale to znowu może być kwestia trzymania ciągle lotek i małej prędkości. Tutaj przynajmniej taki plus, że model wzbił się już przy 40 km/h czyli bardzo zgodnie z symulacją w XFLR5 :). Potem nawet latał wolniej ale to już kwestia wiatru i dokładności GPS.

Próbowałem wylądować i udało się to, ale było ciężko, bo model bardzo trudno się "prowadził" i mogłem zakręcać tylko w jedną stronę. Obrócona owiewka zablokowała podwozie do tego jego miękkość dała o sobie znać i model dość mocno poszurał po ziemi. O dziwo dosłownie nic poza podwoziem nie ucierpiało, nawet końcówka skrzydła poza lekki zabrudzeniem nie ma śladu. Pozostaje zrobić nowe z grubszego duraluminium, pewnie już bez ledzików (chociaż chętnie bym zrobił, bo nawet nie zdążyłem zrobić zdjęć w ciemnych warunkach :() i być może pójdę w jakieś bardziej balonowe większe opony. Pewnie kolejny oblot też nagram i wtedy dodam też jakiś film z oświetleniem.

 

Nacykałem dużo zdjęć także można sobie popatrzeć co nieco, bo pewnie ciekawsze to niż ta ściana tekstu :). Choć finalnie podwozie będzie nieco zmienione ?

1376507248_Wicherek(1).thumb.jpg.30f20004cf2fbc4658495d0b4ae686cc.jpg

 

A reszta standardowo w spoilerze dla czytelności:

 


907142960_Wicherek(2).thumb.jpg.1ccde6706e45887091ad952f416ffd84.jpg

1740043305_Wicherek(3).thumb.jpg.188b9002e506c03e78fdf8379dcdcd77.jpg

1454815156_Wicherek(4).thumb.jpg.d855f4e5111c21a88f284d95cddad8ec.jpg

653613601_Wicherek(5).thumb.jpg.191346d2c260afdf46dab09abaf561c6.jpg

917357437_Wicherek(6).thumb.jpg.b4c2c2eed8ed8cee22f00d85a4e30ce5.jpg

1492320990_Wicherek(7).thumb.jpg.a2549649fe2a8a43bf200475ce11b250.jpg

889182790_Wicherek(8).thumb.jpg.77284248c595d750dea7b13f3b7e4784.jpg

626564806_Wicherek(9).thumb.jpg.698d74d4004bd307fb2e6d9463584656.jpg

1804721846_Wicherek(10).thumb.jpg.3a19e86c297b0843ad5499e79565b107.jpg

1469919199_Wicherek(11).thumb.jpg.c3d0d3251718daf7f9245b6cfc0ba53e.jpg

1811619607_Wicherek(12).thumb.jpg.dea7033f014444251873c18f754b9a14.jpg

1757659550_Wicherek(13).thumb.jpg.699cc8ba9a37f61641a18543a1ef88d7.jpg

664218835_Wicherek(14).thumb.jpg.c18dea536f5b8fcd7c3984ef0c0a99f4.jpg

1048507405_Wicherek(15).thumb.jpg.dbff229ac95d6d3c97b3c0c8b58e0ea0.jpg

915072998_Wicherek(16).thumb.jpg.52cbb60bd3b33074925d9882d9ce70c1.jpg
 

 

 


A film wrzucę jak to obrobię i wrzuci się na YouTube, może dzisiaj się wyrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, czarobest napisał:

Próbowałem wylądować i udało się to, ale było ciężko, bo model bardzo trudno się "prowadził" i mogłem zakręcać tylko w jedną stronę

 

Ty i tak miales dosyc "fajnie" . Pisalemwielokrotnie , ze jestem "w goracej wodzie kapany" i pewnego dnia tak bardzo chcialem w powietrze , ze zapomnialem podlaczyc lotek ! To byla k.....a walka , zeby wyladowac bez szkod ?

 

Ladujesz na tym zwirku ( na ktorym Twoj model "pozuje" do zdjec ) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jarek996 napisał:

Ty i tak miales dosyc "fajnie" . Pisalemwielokrotnie , ze jestem "w goracej wodzie kapany" i pewnego dnia tak bardzo chcialem w powietrze , ze zapomnialem podlaczyc lotek ! To byla k.....a walka , zeby wyladowac bez szkod ?

 

Ladujesz na tym zwirku ( na ktorym Twoj model "pozuje" do zdjec ) ? 


No ja za to umiem ubić Wicherka ?.

 

Tak, na tym żwirku, na filmie będzie widać ładnie tylko trochę to jeszcze potrwa zanim go wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałeś duraluminium w Modele Max to nie dziwota, że wygieło, model fajnie wyszedł, aż się chce samemu zbudować, ale podwozie wizualnie zbyt długie, wąskie.

Moim zdaniem najlepiej będzie jak zrobisz geometrie płaskownika typowe dla wicherka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.