Jump to content

Zgrzewarka do ogniw LIion


a74BACK
 Share

Recommended Posts

Krótkie pytanie, bo pewnie było pierdylion razy, ale ktoś sobie może robił, jak to szybko tanio i sprawnie zrobić, bo ostatnio to mnie szlag prawie trafił jak robiłem pakiet do odkurzacza.

 

Nie mam specjalnych wymagań, byle nie była zbyt pracochłonna i kosztowna. Mam drukarkę 3D, więc elementy pomocnicze mogą być też z wykorzystaniem tego wynalazku ?

 

To ma działać, wygląd trzeciorzędny ?

Link to comment
Share on other sites

Chyba najszybciej z trafo od mikrofalówki + timer, nawet gotowce na Alle.. można znaleźć, np  https://allegro.pl/oferta/transformator-do-zgrzewarki-linka-czarna-35mm2-9333814055?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Inne&gclid=EAIaIQobChMIjJqP25SA7QIVitKyCh2V5gCGEAQYASABEgJ8vfD_BwE

(https://allegro.pl/listing?string=Transformator do zgrzewarki z&bmatch=cl-dict55-ele-1-2-1106)

https://allegro.pl/listing?string=sterownik zgrzewarki&bmatch=cl-dict55-ele-1-2-1106

albo "samodziełki" i masz zgrzewarkę... Ja zdziełałem sobie taką... https://www.cnc.info.pl/budowa-zgrzewarki-do-ogniw-li-ion-t100844.html

Jedna uwaga - im krótsze i grubsze kable uzw. wtórnego - tym mniejsze straty(większy prąd zwarcia). ale do ogniw to chyba raczej ręcznie przykładane elektrody..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
3 godziny temu, Ryszard_I napisał:

Trafo z mikrofali z nowym uzwojeniem wtórnym

 

Tak z ciekawości. Jakie trafo i ile zwojów jakiego przewodu wpakowałeś?

 

Muszę w końcu swoją zacząć składać. Wszystko mam oprócz weny.

Link to comment
Share on other sites

Nawinąłem 4 zwoje linką 35mm kwadrat. Oryginalną izolację z linki usunąłem i zastąpiłem ją koszulką termo aby weszło jak najwięcej zwoi. Po nawinięciu uzwojenie zalałem żywicą z mikrobalonem aby zabezpieczyć zwoje przed przetarciem cienkiej izolacji ponieważ w czasie przepływu prądu zwoje przemieszczają się. 

20201224_133042.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Coś takiego jak na zdjęciu kupiłem niedawno. Sterownika nie bardzo opłaca się robić bo ten z ali jest za około 45zł + przesyłka.

Ważne aby sterownik miał podwójny impuls. Najpierw załącza na chwilę prąd, aby za drugim razem umożliwić przepływowi energii lepsze zgrzanie.

Do tego trafo od mikrofali min 700W i najlepiej z 50mm2 linka oskurowana z igielitu oraz owinięta taśmą kaponową (taka brązowa, używa się ją do stacji BGA).

Jak w końcu znajdę chwilę to wykonam i wstawię foto.

HTB1iLLzXf5G3KVjSZPxq6zI3XXar.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.