Skocz do zawartości

EXTRA 300 K.S 2,7m amatorska budowa modelu


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko jasne , pytań nie mam , chociaż ?.......

Przy okazji potwierdzając co napisałem wyżej....  wiem że zbudowałeś duży model , próbowałem go nawet namierzyć ale mi się nie udało , albo ślepy jestem.

Myślę że to maszyna z avatara , jest gdzieś jakiś film z np oblotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kszczech napisał:

Zobacz proszę czy mam rację

Dokładnie tak jest.

Rozmawiałem z Marcinem i powiedział że to natarcie i nie ma problemu aby skleić dwie ze sobą , więc już bym zamówił paczkę ale jeszcze się zastanawiam o czy m zapomniałem , jak nic do jutra nie wymyślę to zamawiam paczkę z listwami żywicą i zbiornikiem.

Wygląda na to że za tydzień zabiorę się za skrzydła , jedynie nie mam balsy na poszycia a prócz tego będę miał z czego zrobić skrzydła bez kesonów.

Na szczęście widywałem sklepy gdzie mają balsę 2mm Panama , więc jak będzie potrzebna to gdzieś tam się tą balsę zamówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie jest tak różowo jak myślałem , w sklepie widnieje dostępność na zielono ale jak przed chwilą zadzwoniłem to w rzeczywistości nie ma na stanie ani jednej deski.

A to była panama balsa po 7 zł :).

No nic, zamawiam listwy i robie skrzydła bez balsy , myslałem żeby sie wybrać na żebry do modelarni , mają spore zapasy balsy ale czy mają 2mm? muszę to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owiewki od Andrzeja zamówione , zrobione, i jutro maja  być wysłane, ale zrezygnowałem z carbon look bo wychodziły dużo drożej , wziąłem włókno szklane i pomaluję je , ale za dwie owiewki z wysyłką zapłaciłem 100zł.

Zamówiłem też komplet listew sosnowych na oba skrzydła według rozpiski Krzysztofa , do tego litrowy zbiornik na benzynę i trochę żywicy bo tyle żywicy co mi zostało to albo wystarczy albo nie.

Zamówiłem też dziś w carbon center rurę dźwigarową w skrzydło 38x35x1200mm  , aktualna cena na dzień dzisiejszy to 440zł , z wysyłką 460zł, do max trzech tygodni ma być gotowa.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zabrałem się dziś za skrzydła.

Chciałem zrobić kolanko wydechowe do modelu 2,2m aby stał już gotowy do wylotu , ale nie mam jeszcze tłumika a na kolanko mam materiał i mogę je zrobić tylko że widzę że bez tłumika nie koniecznie wyjdzie jak trzeba , to trzeba spasować i wykonać do tłumika a nie na oko.

Więc zabrałem się za skrzydła , dziś co prawda tylko posklejałem na żywicę rozpórki żeberek , ale na jutro jak wyschną to można będzie zmontować na sucho całe skrzydło.

Niestety muszę kupić karnisz bo poprzedni karnisz jaki kupiłem dla rur 16mm do Mx-a to rury uciąłem na 1100mm na miarę do modelu 2,2m , niestety do extry 2,7m będą za krótkie.

No ale jutro mam wolne to poskładam jedno skrzydło na sucho tak aby zobaczyć jak to idzie , a może i je posklejam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc zabrałem się za skrzydło.

Niewiele dziś zrobię bo , muszę posklejać podwójne żebra , jak i listwy  , i dopiero jak wyschną to można się zabrać za sklejanie skrzydła.

Złożyłem skrzydło na sucho , robota prosta i szybka , sklejenie tego to nie będzie wyzwaniem , max godzina i schnie posklejane.

No ale to będzie jutro , dziś sklejanie żeberek i listew.

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są postępy:).

Skrzydło posklejane i schnie, trochę się przeliczyłem z czasem i zeszło mi dłużej niż planowałem, ale gdybym miał posklejane podwójne żeberka i tak się nie guzdrał z nakładaniem kleju to skrzydło da się posklejać w godzinę.

Listwa dźwigarowa jest na sucho na sztukę , włożona tylko jako punkt odniesienia do ustalenia żeberek.

Docelowe listwy są po przedłużane , posklejane na żywicę , pościskane i schną pod skrzydłem.

Jutro wklejam listwy , mocowania serw , wzmocnienia pod zawiasy i gotowe, zostaną do zrobienia kesony ale żeby zrobić poszycia trzeba mieć balsę:(.

Kurcze skrzydła to przyjemna robota.

spacer.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wkleję listwy dźwigarowe i listwę w natarcie , dwie listewki pod poszycie na razie nie będą wklejane bo jeszcze chcę wcześniej wzmocnić żeberka które Maciek gdzieś kiedyś wskazał , a wzmocnię je rowingiem węglowym, czy taki zabieg jest potrzebny czy nie wzmocnić nie zaszkodzi , skoro Maciek wskazał cztery żeberka to jakiś tam powód miał.

I wyłapałem potknięcie w budowie , nie jest to kłopot i pewnie można sobie tym głowy nie zawracać ale się nie popisałem.

 A chodzi o listwę balsową za podwoziem , nie wstawiałem jej a kadłub już oklejony.

Teraz trzeba usunąć folię z tego miejsca , wkleić ten klocek balsy i okleić go folią , chyba poprawię to jak będę montował owiewki kół , wtedy będzie podwozie zdemontowane.

Zdjęcie tego o czym zapomniałem z galerii Krzysztofa

Kadłub_56.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło z grubsza posklejane zostało wstawić wzmocnienia pod zawiasy , kieszeń na rurę i rurki stabilizujące, i można go zamykać.

Ale przez brak balsy musi czekać , rurki stabilizujące i wzmocnienia pod zawiasy wkleję bo to mam z czego zrobić.

Ale kieszeni nie zrobię bo nie mam jeszcze rury, i chyba niedługo odstawię skrzydło na bok bo przez brak balsy nie mogę go skończyć.

Za to dziś dotarły owiewki na koła od Andrzeja , jak się zrobi trochę cieplej to zabiorę się za pomalowanie maski i tych owiewek.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek , dla czego ty nic nie budujesz?

Pochwal się co tam działasz , bo pewnie się już zabrałeś za dokończenie extry 300.

Ja nie robię praktycznie nic bo nie mam czym robić, skrzydło dostało komplet listew i zjechało ze stołu , nie ma balsy nie ma budowania.

Może niedługo będzie  rura w skrzydła którą zamówiłem to zrobię kieszenie , i jak będzie cieplej to pomaluję maskę i owiewki kół.

Ogólnie na stole wylądował model 2,2m , ale to zrobiłem kolanko wydechowe i nie mam tłumika więc model stoi nie skończony, sklep tłumika mi nie zamówił więc jest dupa w tej kwestii , w ogóle widzę że sklepy nie za bardzo uzupełniają stany magazynowe.

Na szczęście dzięki uprzejmości Marcina będę miał ten tłumik bo Marcin zamówił mi ten tłumik od producenta , za około 3 tygodnie powinien być zrobiony i przysłany więc model będzie latał.

Ale ceny poszły srogo w górę, w zeszłym roku płaciłem 260zł za ten tłumik teraz wyjdzie chyba jak dobrze pamiętam 370zł.

Jedynym pocieszeniem jest to że robiłem dokładne pomiary i okazuje się że model 2,7 zmieści się do auta w całości , razem z sterem kierunku i kołpakiem i jeszcze z 30cm luzu powinno zostać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie buduję ? , buduję Wiesiu .

Kończę Christena.Kadłub gotowy , teraz na stole są skrzydła.W maju planowany oblot. Ekstra już dawno jest gotowa do oklejania z drobnymi poprawkami.Myślę jak wykończyć kabinkę by ładnie wyglądała.

Dostałem przykrą wiadomość z Domu Kultury o ewentualnej zmianie lokalizacji modelarni , cholera znowu przeprowadzka chyba już siódma .

Doszedłem do wniosku , że chociaż jeden model doprowadzę do końca przed przeprowadzką i jak dobrze pójdzie może pod jesień ulotnię Extrę.

Wiesław , w modelemax widziałem dostępną balsę 2mm ale osiem cm , twarda. Morze z braku 10 siątki ta by stykła.

Ps.

Fajne buty kupiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widziałem tą balsę 80mm szerokości, ale nie chcę brać kota w worku aby się nie okazało że nie trzyma wymiarów jak hobby wood  , dwójka ma od 1,8mm do prawie 2,5mm grubości.

W sumie to i tak nie planowałem go w tym roku ulatniać .

Bawić się mam czym, i latem chcę latać a nie budować, a nim przyjdzie pora i mnie najdzie na budowanie to i balsa pewnie będzie.

Pieniądze się na ten model już skończyły mam na niego 400zł to zapłacę za rurę którą zamówiłem i po pieniądzach a ta rura to nie koniec wydatków , liczę że balsa na skrzydła po nowych cenach to blisko 300zł wciągnie, cztery serwa na lotki z 1200zł i wydechy zbliżą się do 1000zł a jak nie zrobię kolanek wydechowych sam tylko je bym chciał kupić to wydechy tysiaka przekroczą , do tego serwo gazu, akumulatory, śmigło kołpak, zawiasy snapy, o drugim odbiorniku nawet nie wspominam a to tez prawie 400zł .

I na pewno jest coś o czym zapomniałem, i tym sposobem trzeba jeszcze sięgać głęboko do kieszeni.

Kurcze zbudowanie modelu 2,7 to nie jest jakiś dramatyczny wydatek , w sumie nie licząc zakupu drogiej rury to budowa modelu 2,2m czy 2,7m to można by powiedzieć że podobne koszta , ale zakup wyposażenia do 2,7 w niczym nie przypomina zakupu wyposażenia do 2,2m :(.

Fakt można ten model zbudować o wiele taniej , użyć serw po 80zł za szt itp, naprawdę jest gdzie przyciąć koszta i można zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze , ale jak złożyłem ten kadłub i zobaczyłem jaki to duży samolot to doszedłem do wniosku że nie będę jechał po kosztach tylko zamiast kupować najtańsze wyposażenie, kupię najlepsze na jakie mnie stać.

No i tak robię , nie szaleję ponad siły , no ale jak finalnie go podliczę ze wszystkim to nie wiem czy nie przykucnę dla złapania oddechu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa stanęła całkowicie, ale teoretycznie rura w skrzydła powinna być wczoraj wysłana, na balsę również są widoki więc pewnie niedługo coś jeszcze będę robił nim rozpocznie się sezon na latanie.

Ale zastanawiam się jak podłączać serwa lotek, jak nie patrzeć to po zamontowaniu skrzydła mam dwa kable do podłączenia , każdy kabel zasila serwo z zaprogramowanymi innymi wartościami i tak sobie myślę że na pewno wcześniej czy później pomieszam wtyczki co się fatalnie skończy albo dla lotki albo dla serw.

Jak to się rozwiązuje aby uniknąć zamiany wtyczek? chodzi mi po głowie gniazdo MPX przykręcone w kadłubie i zrobione zasilanie serw na wtyczce MPX , wtedy nie będę miał możliwości niczego zamienić ani pomieszać.

Chyba że są lepsze patenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można coś działać dalej, dziś przyszła rura.

Więc dziś zabiorę się za zrobienie kieszeni.

Ogólnie cena przerażająca , wydanie 460zł na rurkę raczej boli, no ale nie ma wyjścia jak model ma mieć ręce i nogi to "płacz i płać"

Pocieszające jest jedynie to że już nie wiele mi brak do dopięcia budżetu na ten model, zostały do kupienia cztery serwa , dwa tłumiki i śmigło.

A że będę brakujące części kupował gdzieś na przyszłą zimę więc , trochę odetchnę i łatwo pójdzie.

Teraz robię kieszenie na tą rurę i czekam na tłumik do modelu 2,2m , jak tylko przyjdzie tłumik to rozpoczynam sezon na latanie , i mam zamiar się w tym roku dobrze bawić.

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.