Skocz do zawartości

EXTRA 300 K.S 2,7m amatorska budowa modelu


Rekomendowane odpowiedzi

Mam małe pytanie.

Ostatnio zająłem się malowaniem, no i mam juz pomalowane owiewki kół i zacząłem się przymierzać do ich montażu , w modelu 2,2m przykręciłem owiewki samymi ośkami kół i hula , ale tamte owiewki są dużo mniejsze, a tutaj mam wątpliwości.

Czy te owiewki nie będą rezonować ? czy się nie będą obracały na ośkach?

Chodzi mi po głowie przyklejenie grubszego laminatu z otworem na ośkę od środka owiewki po stronie zewnętrznej tak aby owiewka z drugiej strony jakkolwiek była podparta ośką.

No ale nie wiem czy owiewka nie będzie się obracała na ośce? od strony goleni w miejscu gdzie idzie ośka owiewka na zalaminowaną twardą sklejkę chyba 4mm , a sklejka sięga z 25-30mm ponad ośkę i pomiślałem czy by nie wkręcić jakiegoś cienkiego wkręta przez goleń i w tą sklejkę w owiewce.

Jak to się robi? próbuję sobie dodać roboty? czy takie modyfikacje mają uzasadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej , no sam nie wiem , twoje rozwiązanie wydaje się łatwe i szybkie ale wygląda na liche, ale tez nie widać skali modelu może to z jakiegoś maluszka w elektryku?

Owiewki które mam są dość duże , na pewno będą wibrować podczas lotu a ja chciał bym aby zawsze były na swoim miejscu i zawsze w tej samej pozycji.

Swoje wątpliwości opieram na tym że Andrzej nie chciał mi zrobić węglowych owiewek bo powiedział że zrobił jedne i się rozpierniczyły , wibracje je załatwiły i teraz robi owiewki z tkaniny szklanej a jak się chce carbon look to na wierzch na szkło daje węgiel.

Sam węgiel nie zdał egzaminu , ale o co tam chodziło to może Rafał coś więcej wie.

Mi natomiast to co powiedział Andrzej dało do myślenia i kombinuję jak by to solidnie zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra opanowałem temat, a tak wyszły moje boje z owiewkami.

Po zamontowaniu kół z owiewkami rozstaw podwozia na tyle się powiększył że musiałem poszerzyć stół bo wcześniej model mieścił się na styk a teraz przestał się mieścić.

Zostało pomalować maskę i z grubsza by było na tyle w kwestii kadłuba, jeszcze skrzydła czekają na zrobienie ale to nastąpi wtedy jak niebieski Mx wyjedzie na wieś, mam tam taką ciasnotę w tej piwnicy że nie ma jak przejść i do puki nie zrobię trochę luzu to nie ma sensu się zabierać za cokolwiek

spacer.png

 

spacer.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, enter1978 napisał:

Sam węgiel nie zdał egzaminu , ale o co tam chodziło to może Rafał coś więcej wie.

Prawda jest taka że pierwsze owiewki z węgla były bardzo lekkie, cieniutkie i delikatne i faktycznie po kilku lotach uległy "roztrzepaniu"

Kolejne już z kilku warstw były sztywne, mocne i nie wykazywały żadnych problemów- po ok. 20 lotach jak nowe . Kwestią  problematyczną owiewek z węgla jest po prostu cena i dlatego Andrzej sugeruje laminat, ewent z wykończeniem węglowym. Ot cała tajemnica  ;)

U mnie wyglądały tak

20180923_190208.jpg

 

 

 Teraz Twoja Extra prezentuje się świetnie ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Shock napisał:

Teraz Twoja Extra prezentuje się świetnie

Jeszcze trzeba maskę pomalować.

Ostatnimi dniami juz jedną maskę pomalowałem i owiewki , zostało mi ostatnie malowanie tej maski z extry 300:).

I miałem jutro malować ale nie wiem jak to będzie bo i mam do pracy , i naładowałem pakiety bo chciałem polatać, i nie wiem czy będzie czas na malowanie.

Ale może sie uda bo ta maska ma taki kształt że łatwo ją będzie oklejać:).

Model jest wspaniały , ale wyciągnięcie go z piwnicy to przekleństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na to że od rozpoczęcia budowy minęło 4 miesiące , z czego nie wiem czy budowałem 3 miesiące , bo a to zabrałem się za przygotowanie modelu 2,2m , a to od 3 tygodni nie mam balsy więc stoję z robotą i nie robię praktycznie nic.

Więc można śmiało przyjąć że ten model można zbudować w 4 miesiące gotowy do lotu , i to podoła temu mało zaawansowany modelarz.

Model jednak doczekał się pomalowania maski , może szału nie ma bo nie lubię malować, ale nie jestem też zbyt wymagający więc  jak dla mnie to może być.

spacer.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zamontowałem wydechy ,dziś  dopasowałem kołpak , pozostało mi jeszcze pomalować maskę , sprawdzić wyważenie i odpowiednio zamontować pakiety do odbiornika . Wagowo wyszło 12,4 kg , nie starałem się robić super lekko .

 

 

IMG_20210327_111224.jpg

 

długość kolanek zgodnie z tym co znalazłem na stronie jmb

 

 

IMG-20201110-WA0027.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, enter1978 napisał:

Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na to że od rozpoczęcia budowy minęło 4 miesiące , z czego nie wiem czy budowałem 3 miesiące , bo a to zabrałem się za przygotowanie modelu 2,2m , a to od 3 tygodni nie mam balsy więc stoję z robotą i nie robię praktycznie nic.

Więc można śmiało przyjąć że ten model można zbudować w 4 miesiące gotowy do lotu , i to podoła temu mało zaawansowany modelarz.

Model jednak doczekał się pomalowania maski , może szału nie ma bo nie lubię malować, ale nie jestem też zbyt wymagający więc  jak dla mnie to może być.

spacer.png

 

No Wiesław , fajnie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek masz ładne kolana, mam na myśli wydechowe oczywiście.

Widzę też że masz jakieś sitko na wężyku paliwowym, w tej materii filtra w modelu zdania są podzielone , ale ja jeż mam w modelach filtry z sitkiem i extra również będzie miała.

Co do odpowietrzania zbiornika z paliwem , zostaję przy swoim patencie , czyli nie będzie spirali z wężyka i cieknącej benzyny tylko będzie odpowietrznik STIHL-a , czysto i sucho cokolwiek by się nie działo z modelem.

Ale chciałem zapytać czy zabezpieczałeś tłumiki z tyłu przed przesunięciem się wydechu w tył, bo w Mx jest wręga z tyłu tłumika która uniemożliwia cofnięcie się wydechu , a tutaj nie ma nic za tłumikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, darkarll napisał:

Domyślam się że zsuwa ci się teflon z rurki

To znaczy obraca się na rurce , i tak pomyślałem że skoro nie ma oporów aby jeździć na boki to i teflon chętnie pojedzie w tył i komin spadnie z rurki.

A o zrobieniu takich wypustów to nie pomyślałem , i specjalnie porozbieram model i takie sobie wystukam, bo mi wydech się obraca i rurka wydechowa szoruje po masce.

Dzięki za patent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co miałem zaległego do zrobienia w kwestii innych modeli to zrobiłem , dzięki czemu trochę mi się zwolni miejsce w przyszłym tygodniu i pasowało by coś podłubać przy extrze.

Pasowało by coś zakupić z brakujących rzeczy.

I w najbliższym czasie mam chęć kupić śmigło i kołpak tylko że nie wiem czy kołpak który sobie upatrzyłem będzie dobry.

Jest mocowany 6 śrubkami po obwodzie , ale nie mam pewności czy pomiędzy tymi śrubkami będzie miejsce na śmigło, bo jakoś są blisko siebie te śrubki.

Ma ktoś doświadczenie w tej sprawie?

To ten kołpak, nawet nie wiem czy średnica 100mm jest odpowiednia do tego modelu.

https://modelemax.pl/pl/laminatowe-profi/10815-kolpak-laminatowy-100mm-spec-3005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, darkarll napisał:

Widzę że 100mm to za mało , po prostu mam kołpak 90mm i założyłem go na piastę i jest trochę za mały więc pomyslałem że dołożę z 10mm i stąd pomysł na 100mm.

W takim razie usuwam z koszyka 100mm a wrzucam 115mm , ten co pokazał Darek:)

Darek to jeszcze powiedz jakie śmigło montujesz 27x10? czy 28x10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajnie chodzi:).

No jest bajka.

No i tym sposobem kupię sobie identyczne tłumiki:D, brzmienie i natężenie dźwięku pasuje mi jak ulał.

Tylko cena mi nie pasuje ani trochę , na ten bajer trzeba tysiąc złotych szykować , ale jakoś to przełknę i mój model też tak będzie chodził:D.

Ogólnie gdzieś wcześniej podliczyłem tą extrę i montując serwa po max 160zł za szt, rezygnując z tego bez czego da się polatać , np power box, owiewki , kołpak itp,  i kupując silnik z promocji za 2 tyś zł , model zamykał się w 6500zł.

Ale z moją fantazją i zachciankami to wątpię abym nie przekroczył 10 tyś.

Śmigło chyba na początek kupię fialę 28x10.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, enter1978 napisał:

Ale z moją fantazją i zachciankami to wątpię abym nie przekroczył 10 tyś.

Czyli normalny koszt zbudowanego ze sztuką i właściwym wyposażeniem modelu . Bez druciarstwa i narażania siebie i innych na latanie niebezpiecznym bublem...;)

28x10 to taki standard w tej klasie a zależy głównie od preferencji latania i motoru (mocy) .Chociaż warto spróbować przekrój zalecanych rozmiarów.

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.