Skocz do zawartości

EXTRA 300 K.S 2,7m amatorska budowa modelu


Rekomendowane odpowiedzi

Dotarły pokrowce , mi się podobają.

Kolorystycznie jedyną sugestią  z mojej strony był taki kolor na którym nie będzie widać brudu.

No i BINIU 98  gratis uszył pokrowiec na rurę i mały pokrowiec na jakieś pakiety czy coś takiego.

Pokrowce są nieprzemakalne , od środka pokrowiec jest z weluru tak że skrzydła i stateczniki będą siedziały otulone miękkim materiałem.

Więc  będę miał juz jak zapakować i zabezpieczyć do transportu swój model , zostało zrobić przymiarki czy pasują do modelu:).

spacer.png

 

spacer.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jb napisał:

Przymierzałeś ? pasują ?

Tak , pokrowce po przymiarkach i pasują jak ulał, no jak szyte na miarę:).

Jutro będę miał okazję ich użyć po raz pierwszy bo model jedzie na jubileusz 15-lecia modelarni.

Nie jest to najtańsza opcja , ale takie pokrowce to niesamowita wygoda , i zapłaciłem te 600zł ale mam święty spokój , raz że produkt jest bardzo estetycznie wykonany , pokrowce maja rączki więc złapał i poszedł jednym kursem ze wszystkim na raz do auta.

A w dodatku nie muszę się martwić że gdzieś na zakręcie np skrzydło gdzieś poleci i się uszkodzi, pokrowce są z pianki obszytej materiałem a pianka ma taką grubość że podobno nawet gdyby gdzieś wcisnąć dwa skrzydła skierowane dźwigniami do siebie to nie ma możliwości aby dźwignie jednego skrzydła uszkodziły skrzydło przylegające do niego.

Co nie znaczy że nim wydałem te 6 stówek to się nie na stękałem , namarudziłem się ale i tak warto było i są  mi te pokrowce potrzebne:).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W byłą sobotę odbył sie jubileusz modelarni, zostałem zaproszony , przybyłem z modelem.

Było mnóstwo ludzi z władz miasta , ja natomiast nie spodziewałem się że dostanę dyplom i podziękowanie, wzięli mnie z zaskoczenia ,  ja nie wiedziałem co powiedzieć to powiedziałem że przepraszam za ten łomot na boisku co drugi dzień:).

Zaczynają sie pojawiać materiały z imprezy, poznajecie model? :D.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=417961593456832&set=pcb.417965570123101

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już dostępny zestaw do adaptacji skrzydła na rurę fi 38 x 1000 mm. Taka rurę można nabyć na aliexpress za 200 - 250pln z przesyłką. 

 

20211223_162538.jpg

Kolejna budowa idzie do przodu:

20211227_103343.thumb.jpg.efe156310ba9504ff288827e93954adf.jpg

Edytowane przez koniorc
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze taki tip, bardzo fajnie wzmacnia się przednią krawędź kabinki gotową taśmą szklaną. W poprzednim modelu robiłem to paskiem wyciętym z tkaniny szklanej, taki pasek łatwo się strzępi i trudno go dobrze przylaminować. 

Taśmę przesyłamy kładąc ją np. na papier do pieczenia i robimy taki prepreg :). Część żywicy odlewamy i zagęszczamy aerosilem, następnie smarujemy krawędź kabinki cienką warstwą. Na nią kładziemy przesyconą taśmę i dociskamy pędzelkiem. Po wyschnięciu obcinamy dremelem z tarczą diamentową.

20211227_203045.thumb.jpg.9901f5920a163e82ccec7e56787d11de.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie , ale to nic nie zmienia.

Balsa jest balsą i podatna na wyszczerbienia.

Ja tylko tą część zwilżyłem żywicą i całość pokryłem tkaniną .

Osobiście dremela odradzam , tylko deseczka z papierem i pasowanie z maską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to w ogóle z tym nic nie robiłem :).

I nic złego sie z tym rantem nie dzieje , w przeciwieństwie do szyby :).

 

Konrad masz tempo , ty do wiosny ten model skończysz :).

Ja rozpocząłem budowę nowego modelu ale jest jedynie szansa że go zrobię do wiosny , za późno zacząłem , ale jak wolny czas będzie sprzyjał to jest szansa.

Jak się nie uda to trudno się mówi , mam na przyszły sezon zeszłoroczny model 2,7 którym się jeszcze nie nacieszyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Cybuch napisał:

fajnie , ale to nic nie zmienia

Trochę jednak zmienia, te przednie naroża łatwo przez nieuwagę obłamać ( dwa razy już mi się to "udało") a ta taśma daje już przyzwoite podparcie.

 

39 minut temu, Cybuch napisał:

Osobiście dremela odradzam , tylko deseczka z papierem

Tu oczywiście cięcie dremelem "w plusie" i później tak jak piszesz doszlifowanie dokładnie klockiem z płótnem ściernym. Ważna jest tarcza diamentowa która do cięcia kompozytów sprawdza się znakomicie w przeciwieństwie do korundowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś skleiłem lewe skrzydło.

20220116_132515.thumb.jpg.ee553bbdd43d9032a9736a6902230d4e.jpg

Napiszę przy okazji dwa słowa o mojej desce montażowej, wszystkie jej części można nabyć przycięte na gotowo na znanym portalu aukcyjnym. Sama deska to 2 warstwy sklejonej sklejki grubości 15 mm o wymiarach 500 x 1500 mm. Od spodu przykręcone są 2 stalowe rury kwadratowe 50 x50 x 3 długości 1500 mm. Dało to tolerację płaskości około 0,3mm mierzone łatą i szczelinomierzem. Do dłuższej krawędzi przykręciłem płaskownik aluminiowy 40 x 10 x 1500 który jest bazą do ustawiania kątownika którym ustawiam dokręcane do deski elementy pomocnicze.

Do zmontowania tego skrzydła przykręciłem 2 aluminiowe rury prostokątne 25 x 50 x 3 długości 500 mm po bokach deski. Rury te mają nawiercone otwory fi 10 w równej odległości od krawędzi w które włożyłem kolki ustalające (z rurki fi 10). Na tych kołkach oparłem rury montażowe fi 16. Żebro zewnętrze dosunąłem do jednej z prostokątnych rur aluminiowych 25x 50.

Taki wiec prosty przyrząd pozwolił na dokładne ustawienie rur montażowych skrzydeł równolegle do siebie oraz zebra zewnetrzenego skrzydła prostopadle do rur montażowych. 

Buduje już tym systemem trzeci duży model, polecam zbudowanie podobnej deski, bardzo ułatwia to pracę i zapewnia dokładność.

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





Rury te mają nawiercone otwory fi 10 w równej odległości od krawędzi w które włożyłem kolki ustalające (z rurki fi 10). Na tych kołkach oparłem rury montażowe fi 16.


Jakie kołki? Rozumiem, że na zdjęciu wyjąłeś? Chodzi o te otwory pomiędzy rurami aby rury się nie przesuwały?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, FockeWulf napisał:

Chodzi o te otwory pomiędzy rurami aby rury się nie przesuwały?

Dokładnie tak. Jak się dobrze przypatrzysz to w jednym z tych otworów jest włożona rurka aluminiowa fi 10. Podobnie na przeciwległej stronie skrzydła. Te rurki/kołki fi 10 pozycjonują rury montażowe skrzydła fi 16 równolegle do krawędzi deski.

Budując model mx2 korzystałem z 2 kołków na stronę stąd 4 otwory w każdym profilu (2 do przykrecenia do deski i 2 do pozycjonowania rur montażowych). W tym modelu montowałem tylko po jednym kołku i przyłapywałem ściskiem.

Z dwoma kołkami to by było tak

20220116_182854.thumb.jpg.03cdd54a6ab4bec39e2cbc62d1b8678c.jpg

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, FockeWulf napisał:

przejmuję patent!

Ja też.

 

Te profile kwadratowe to świetny pomysł , w dodatku stabilizują rury montażowe , do tej pory stawiałem rury montażowe na puszkach z groszkiem lub kukurydzą, ale skrzydło po tych puszkach jeździ jak chce.

Do wczorajszego montażu statecznika to mi się nie chciało iśc do sklepu po kukurydzę to odwaliłem jakieś dziadostwo i mi się to przewracało że miałem tego dość.

Mam do zrobienia cztery skrzydła i cztery stateczniki z sterami , patent jest fajny to pora na zmiany.

Rury montażowe też przydało by się kupić nowe , kiedys kupiłem karnisz i miał rury 16mm i rury były dobrej jakości , niestety uciąłem je na miarę do Mx-a , a jak robiłem extre 2,7 to były za krótkie , więc kupiłem drugi karnisz ale ten drugi to dziadostwo się trafiło jakich mało , stal miękka jak plastelina malowana aby udawać nierdzewkę czy coś w tym rodzaju , jakoś zrobiłem na tym dwa skrzydła ale trzeba było bardzo uważać aby nie zgiąć niechcący rury.

Konrad a gdzie ty kupowałeś te swoje rury? bo widzę że ścianka rury ma zacną grubość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2022 o 19:17, enter1978 napisał:

Konrad a gdzie ty kupowałeś te swoje rury? bo widzę że ścianka rury ma zacną grubość.

Ja te rury kupiłem na allegro, poszukaj "rura aluminiowa 16 x 2". Jest sporo ofert, ja wybrałem długość 1500 mm.

Generalnie wszystkie te profile na deskę zamówiłem jedną paczką tak żeby przesyłka była sztywna i nic się w drodze nie pogięło.

Tu jeszcze widok deski montażowej od spodu

20201212_130801.thumb.jpg.b3850a76a56fde11d1b0d991f3937b01.jpg

te rury stalowe przewierciłem na wylot wiertłem fi 5, następnie w dolnej ściance rozwierciłem otwory na fi 10 tak aby móc przełożyć przez nie wkręty. Sugeruje skorzystać z wiertarki stołowej i chłodzić wiertło podczas wiercenia. Dla wiertła fi 10 musza być dość niskie obroty, tak poniżej 1000 rpm powinno być ok.

Edytowane przez koniorc
Dodano zdjęcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.