Skocz do zawartości

F3RES


Ziggy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest tego całkiem sporo. I w Czechach, i w Niemczech, i na Słowacji... W Austrii - też. W Słowenii - też! .....

Poszukaj: Lindinger, Gruner, to te najbliższe. Można bezpośrednio u producentów. Z tego,  co zrozumiałem między wierszami,  w okolicach Poznania jest producent dla znanego dystrybutora na Zachodzie. Ale czy sprzedaje swoje wyroby - nie wiem. 

To są tak proste i wręcz prymitywne (?) modele, że dla mnie  1000 zł za 3 płytki balsy - to tak trochę przerost formy nad treścią ? Zgoda - jak chcesz z masą startową zejść  < 400g - to już majstersztyk i bardzo dużo doświadczenia w budowie modeli. O lataniu takim czymś dla początkującego w temacie  - wyrzucone pieniądze. Ale.......

Na początek wystarczy Alegro Lite, pliki DXF są na stronie M.Dreli, 3 - 4 płytki balsy, rura węglowa, folia do oklejenia, 3 serwa z gatunku mikro i dużo motywacji ? W 200 - 250 zł powinieneś spokojnie się wymieścić !

E-RES, czyli prawidłowo F5L-wychodzi trochę drożej, ale odpada guma, hol  i miejsce do jego rozłożenia. Nie zawodniczo - polatasz i wylądujesz na miedzy. Zawodniczo - potrzebny jeszcze jakiś Altis....

Prime, Slite, Kiwi, Wiki - te i inne znajdziesz bez problemu w sieci. I Niemcy w swoim RC-network.de i Czesi w RC-Mania mają wydzielone grupy tematyczne. No i najbogatszy: rc- groups - też chyba znasz ?

Dla chłopaków w modelarni preferujemy RES bez "S".  Niech się wdrażają do F3J/m ? Prostsze to, tańsze, a i tak na granicy (zbyt często poza) ich możliwości manualnych.

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Ares napisał:

Jak za 2metrowy KIT cena z kosmosu........nawet folii w zestawie nie ma .

Lepiej zrobić samemu, wyjdzie taniej i jeszcze satysfakcja z budowy będzie.

 

A bo ja wiem.

Policz ceny balsy, stożka, jakichś tam różnych pierdół i robociznę.

Jak dla mnie - cena jest ok, wiele taniej tego nie zrobisz, tak żeby nie było to robione w wolontariacie.

 

Z kolei sam zestaw jest pokazany tutaj:
Freya - Szybowiec RC - 1.5m Vintage - wersja KIT 11163394083 - Allegro.pl

 

Wygląda... jak zestaw.

Ja się chyba skuszę, robienie bloczków do takich skrzydeł, jest bardzo upierdliwe, a jakoś mi RESa brakuje

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

Ja się chyba skuszę, robienie bloczków do takich skrzydeł, jest bardzo upierdliwe, a jakoś mi RESa brakuje

Z jednej strony masz rację , ale z drugiej strony gdyby tak klepnąć płat do RESa w technologii worka próżniowego? Byłoby całkiem tanio :

trochę styroduru , szkło np.50g/m2 i lokalne wzmocnienia z węgla .Ciekawe Patryk co Ty na to?

Kity są bardzo fajne i również rozważam zakup jakiegoś tylko te ceny........kurcze dla mnie trochę dużo . Jednak oczywiście licząc koszt robocizny to jest już mniej drogo. Kupić myślę ,że pewnie warto jeśli ktoś nie ma czasu na dłubanie.

Wracająć do VB być może trochę ciężej to wyjdzie ale z pewnością tanio i do rekreacji powinno być ok. Z piłowaniem bloczków to masz jak najbardziej rację.

Ja osobiście płaty konstrukcyjne robie tylko do samolotów gdzie obrys jest prostokątny , natomiast brak mi cierpliwości do tego typu technologii w szybowcach.

Lepiej wyciąć  płat ze styroduru /styropianu i pokryć balsą/szkłem i jest ten sam efekt przy lekkim wzroście masy. 

Fakt faktem ,że RES musi być super lekki: taka to klasa. Jakby nie patrzeć to takie wyrośnięte balsowe HLG:) Na YT są filmiki jak ludzie ciskają te modele z ręki i latają zadziwiająco długo. 

Mnie równiez chodzi po głowie tego typu modelik do latania "za stodołą". No i oczywiście kiedyś chcę zrobić proste F3K bo pompę mam i pierwszy płat z worka już za mną:). Może wkrótce zrobię SG II ? Przyda się rzutek jako dodatek do mojego hangaru.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by się na coś zdecydować.... F3L/F5L (RES, E-RES) czy zwykły szybowiec, elektroszybowiec ? 

Jeżeli mówimy o F3L/F5L to proponuję przejrzeć przepisy dla tej klasy. Wszelkie kompozyty są zabronione. W tym kompozyt: styro/balsa czy inny materiał. Węgiel tylko na niektóre, wskazane miejsca konstrukcji  Elementy drukowane - zabronione.....

Jeżeli szybowiec/elektroszybowiec w rozmiarze 2m - .to niczego lepszego od Agile nie spotkałem !  A pieniądze porównywalne. 650-700g też można ciskać za domem. Jak się pchnie we właściwym kierunku to można się czasami zabrać. O wysokościach rzutu DLG - raczej należy zapomnieć. Ale niektórzy trafiają 6 w totka ? Ale ilu graczy w tym bierze udział ?

Przepraszam za te dygresje, ale zdawało mi się, że wątek jest o dawnym RES, aktualnie F3L.

Zrobiliśmy w modelarni coś na wzór Alegro, Kiwi. i TeRES-y.  Bez węglowych dźwigarów, bo zbędne. Strzela się toto z gumy 8mm w oplocie i jeszcze nikt na gumie nie złamał skrzydeł. 6-tki jeszcze nikomu nie udało się trafić, bo modele ważą od 500g.... Ale 700g też są.   Kesony i spływy ze sklejki 0,4mm. Obawiam się, że na przepisowej gumie (15m węża gumowego 8/4, SETA) + 100m żyłki 0,8mm, w ciszy, osiągane wysokości byłyby na poz: 50-70m. W wietrze można hol ustawić pionowo i jeszcze gumę naciągnąć ! 130m jak nic !   Nic, tylko zabrać się do roboty. Kto nie ma możliwości - oferta gotowców (ARF)  jest naprawdę spora, np: Zeller ? Ale można gotowca zamówić u producenta, nawet z zamontowanym wyposażeniem !

Pozdrawiam - JurekIMG_20230318_130828.thumb.jpg.d873a7fd839d5a78093dc1d94b547f0b.jpg

20220207_204229.jpg

IMG_20230311_110849.jpg

IMG_20230127_202459.jpg

20191018_120927.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jerzy Markiton napisał:

Wszelkie kompozyty są zabronione. W tym kompozyt: styro/balsa czy inny materiał. Węgiel tylko na niektóre,. wskazane miejsca konstrukcji  Elementy drukowane - zabronione.....

Nie wiedziałem o tym , to oczywiście istotne dla kogoś kto planuje starty w zawodach. Do rekreacji nie ma znaczenia.

Ładne te wasze modele: fajnie ,że jeszcze komuś chce się budować.

 

1 godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Ale ja się już kompozytami w życiu nabawiłem i mi się już nie chce :)

 

Rozumiem, śledziłem Twoje wątki na forum i wiem ,że sporo się już nawąchałeś żywicy ;)

Zresztą drewniane modele mają swój urok. 

Sam tak dużo gadam o robieniu ale ostatnio na nadmiar wolnego czasu nie narzekam i  chętnie bym w sumie takiego kita złożył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Jerzy Markiton napisał:

Arek - namawiam Cię na Agile ! Potem zdecydujesz, czy chcesz się cofać.

- Jurek

Chętnie , tylko u mnie ostatnio z czasem krucho........narazie sezon trwa to latam. Ale jesienią trzeba coś koniecznie zacząć budować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/8/2023 at 11:00 AM, dariuszj said:

Model KIT i ani jednego zdjęcia tego KIT-u, czyli kupujemy kota w worku.

 

Dzień dobry,
widzę, że zostałem wywołany do tablicy.
Tak się złożyło, że zawszę zapomnę zrobić porządnych zdjęć przed zapakowaniem 😕


W najbliższej chwili podrzucę zdjęcia jak wygląda cały zestaw.

A to co jest w środku jest na zdjęciach na HyperFlight obecnie. 
https://www.hyperflight.co.uk/products.asp?code=ASTRID-E&name=astrid-elektro-f5l-2m

 

ps. zawartość zestawu Freya, to jest mniej niż połowa w Astrid. Więc nie są to 2-3 deski na krzyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 10.08.2023 o 14:12, Paweł Kohls napisał:

 

Dzień dobry,
widzę, że zostałem wywołany do tablicy.
Tak się złożyło, że zawszę zapomnę zrobić porządnych zdjęć przed zapakowaniem 😕


W najbliższej chwili podrzucę zdjęcia jak wygląda cały zestaw.

Paweł,

czy planujesz przygotować manual albo foto-dokumentację budowy? 

Dziękuję,

Wiktor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2023 o 09:31, Jerzy Markiton napisał:

Propozycje na jesień:

kiwi.JPG

 

Bardzo ciekawy model, ale od dłuższego czasu już nie latam modelami bez lotek.

Czuję się jakby mi ktoś radio wyłączył w locie:).

A jak lotki to i klapy co by na motylu precyzyjnie lądować. Ale pod takie cuda trzeba już troszkę większy model.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wyobraź sobie - że, dzieciaki (do  16 lat) lądują modelami RE (bez S - spoileron) na punkt ! Większość - do 15m od punktu... Większość z tych, którzy podeszli do tematu na serio i trenowali. Zgoda - nie zawsze wychodzi... Ale - mając pełnego motyla - zawsze (!) trafiasz w punkt ??? Lub 15m od niego ???

Wątek, wydawało mi się, dotyczy RES ? A RES ma swoją specyfikę, swój klimat... i swoich "wyznawców". Osobiście uważam, że za stosunkowo niewielkie pieniądze można się b. fajnie pobawić i wiele nauczyć. Zwłaszcza - jak ktoś lubi się pobawić w drewnie. Bo ta klasa modeli modeli została właśnie dla takich stworzona. Jeżeli ktoś ma inne preferencje - propozycji jest bez liku ! Podwijać rękawy i brać się za robotę i .... latanie ! Ale pobrudzić się też przy niej trochę  trzeba.

Albo - sięgnąć głębiej do portfela - i kupić gotowca. Ale, jeżeli rajcuje Cię bardziej latanie niż robota od podstaw - to proponuję Agille.  Dotyczy modeli w zbliżonym rozmiarze.  Bo RES - to 2m rozpiętości skrzydeł, jako 1 z warunków. . Jak zakup na fakturę i można  odpisać od podatku - to proponuję kompozyta od Vladimira. Dotyczy kompozytów w okolicach 2m. W innych rozmiarach - propozycji na kompozyty - głowa boli !

Widziałem Twoją konstrukcję, podziwiam jakość wykonania, ale porównywanie jej do F5J czy RES - ????????

Ale te dywagacje - to chyba nie w tym wątku ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 hours ago, wiktoreksz said:

Paweł,

czy planujesz przygotować manual albo foto-dokumentację budowy? 

Dziękuję,

Wiktor

 

Chyba będę musiał to zrobić, choć generalnie konstrukcja jest bardzo prosta.
Może nie tyle co dokumentacja z budowy(czasu mam mało ostatnio), ale krok po kroku z wizualizacjami mogę poczynić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, racja że trening czyni mistrza i tutaj trudno dyskutować. Ale w turbulencji przy wietrze albo w silnej termice lotki są dla mnie niezbędne.

To oczywiście moja prywatna opinia i absolutnie nikogo nie mam zamiaru przekonywać do swoich racji.

Zresztą mam taki gust że nie przepadam za super lekkimi modelami ,no bo trochę wiatru i do przodu za bardzo nie polecisz. Oczywiście dużo zależy od profilu i nowoczesne skrzydła pozwalają nawet lekkim modelom na loty w gorszych warunkach, jednak wolę chyba latać szybciej i wyżej.

Oczywiście RES to fajna klasa i nie zaszkodzi mieć w swoim domowym hangarze i taki model.

11 godzin temu, Jerzy Markiton napisał:

Widziałem Twoją konstrukcję, podziwiam jakość wykonania, ale porównywanie jej do F5J czy RES - ????????

Dziękuję. Porównywać do F5j to nawet mi przez myśl nie przeszło bo to nie ta bajka.Czasem piszę że latam coś w stylu F5J ale to nie dotyczy modelu a sposobu latania.

RES no to już w ogóle co innego bo przy podobnej do mojego modelu powierzchni ważą pewnie połowę tego.

Ale coś za coś bo te modele są delikatne.

Cóż, każdy lubi co innego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.