Skocz do zawartości

Kamera do nagrywania lotu z "głowy"


RobRoy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję kamerę do nagrywania lotu z "głowy" . Latam z reguły sam i uczę się na własnych błędach.

Chciałbym na spokojnie przeanalizować lot i pomyśleć co można zrobić lepiej.

Myślałem o zamontowanie kamery na głowie. Czy do takiego nagrywania nadaje się kamera FPV  - nie wiem?

Szukam kamery raczej budżetowej, o zadowalających parametrach. Jeżeli ktoś ma sprawdzone rozwiązania - bardzo proszę o info.

Za każda informację - dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera?

Po co kupować kamerkę?

Już lepiej nagrywać telefonem, który ma się za 1zł w abonamencie. To tak na przykład.

Problem tylko z zamocowaniem na głowie, trzeba specjalnego uchwytu, który można zrobić samemu.

Jakość nagrań obecnych telefonów, które nie są kamerami jest o wiele lepsza niż samych kamer, które są do tego między innymi produkowane.

Mam tu na myśli kamery w przedziale cenowym 100-500zł, czyli budżetowej.

Telefon który prawie każdy człowiek ma robi lepszej jakości nagrania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że GoPro w grę nie wchodzi? ;)
Ja korzystam z czegoś takiego i GoPro 8. 
image.png.10fb255373fed252639cc2144914b2ee.png

 

Także możesz się na tym mocowaniu wzorować, z tym że sama kamerka nie może być zbyt ciężka, bo wtedy zrobi się to niewygodne.

Czemu polecam GoPro? Bo tak jak wyżej Michał napisał, tańsze kamerki nie mają cech, które przewyższałyby telefony. 
GoPro nagrywa naprawdę ładnie i dzięki sporej rozdzielczości można sobie ładnie model wykadrować - a to jest ważne, kiedy nagrywa się samodzielnie, bo nie mamy operatora, który może przybliżyć. Do tego różne ustawienia kąta, od bardzo szerokich, które nie pozwolą praktycznie na stracenie modelu z pola widzenia, do trochę węższych, na których model jest bliżej, ale trzeba bardziej operować głową :).


Są jednak wady, jak większość normalnych kamer z małym sensorem jakość obrazu pogarsza się wraz z robieniem się ciemniej - więc GoPro (przynajmniej 8 ) nagrywa przepięknie w dzień, ale w nocy już gorzej. Do tego nie ma zoomu optycznego, ale taka natura kamer sportowych i jeśli nie masz operatora, to i tak nie do wykorzystania. 

Więc jeśli wymyślisz jeszcze jakieś zastosowania takiej kamery, np. wakacje itp. To zdecydowanie polecam :).


Przykładowy mój film, model mały a po przybliżeniu wygląda to chyba dosyć dobrze - przynajmniej coś widać :P.

A tu przykładowa klatka z surowego video (YouTube niestety wprowadza kompresję) z tym, że nie w pełnej rozdzielczości, bo nagranie to było 2.7k 60 kl/s.
vlcsnap-2022-01-08-12h51m00s502.thumb.png.031accdb064d59e9b4b7f506dc18e31c.png

 

Ehh, tylko spojrzałem po napisaniu tego na ceny i dałem za tę kamerkę 2 lata temu sporo mniej niż teraz sobie liczą... Ale niech już zostanie, może się komuś przyda.

 

Godzinę temu, Atomizer napisał:

Kamera?

Po co kupować kamerkę?

Już lepiej nagrywać telefonem, który ma się za 1zł w abonamencie. To tak na przykład.

Problem tylko z zamocowaniem na głowie, trzeba specjalnego uchwytu, który można zrobić samemu.

Jakość nagrań obecnych telefonów, które nie są kamerami jest o wiele lepsza niż samych kamer, które są do tego między innymi produkowane.

Mam tu na myśli kamery w przedziale cenowym 100-500zł, czyli budżetowej.

Telefon który prawie każdy człowiek ma robi lepszej jakości nagrania.

Czyli się za niego płaci i wcale za złotówkę nie jest, ale to tak nawiasem ;).
Gdybyś nie napisał, że to tyczy się kamery budżetowej to bym się kłócił, ale tak w sumie się zgodzę ;).
Telefony są fajne, ale jak oczekuje się czegoś więcej, to widać ogromną różnicę pomiędzy nimi, a normalnymi kamerami, czy aparatami w kwestii zdjęć - przynajmniej moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Pytałem z myślą ze podeślecie konkretny sprawdzony model. Kamer 4K jest mnóstwo i wszystkie są świetne ... wg producenta.

Gdybym tylko nagrywał lot - to faktycznie tel. robi dosyć dobre zdjęcia. Ale steruję i nagrywam. Szeroki kąt na pewno się przyda ...

Pozostaje jednak wykorzystać tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józek z nagrywaniem filmików z udziałem modeli latających jest taki motyw że kamerki typu Gopro, Mobius, Runcam, telefony itp. niby sobie radzą dobrze, bo coś tam nagrywają, przeważnie w 99% niebo ;) ale nagrywanie modelu w locie tym ustrojstwem, aby później cokolwiek analizować, mija się z celem. Dlaczego ?  a dlatego że wszystkie posiadają optykę szerokokątną, a co za tym idzie model jest dobrze widoczny w trakcie startu i lądowania, jeśli się oddali od operatora widać co najwyżej małą poruszającą się plamkę zwaną modelem, a często nic nie widać, jedynie tytuł filmu sugeruje że coś tam lata tudzież hałasuje.  Owszem nagrywany model będzie widoczny, jeśli będziemy latać bardzo blisko i w miarę nisko. Nie ma co się oszukiwać, aby nagrać film dobrej jakości na którym widać doskonale przelot potrzebna jest kamera typu ,,handycam,, a to już raczej potrzebna jest druga osoba. Nie daleko szukać, przykładem są bardzo przyzwoite filmiki np. taty Arkadiusza Kocjana. 

Jak wiesz mi osobiście także udziela się ,,radosna twórczość,, ;) nagrywania takim małym planktonem którym jest Mobius lub smartfon, niemniej z całego materiału trwającego  30min wybieram powiedzmy 3 do 5min bo reszta to nuda lub nic nie widać. Chociaż ostatnio zaprzągłem do filmu lustrzankę. Jeśli chodzi o montaż mojego mobiusa ja często przytwierdzam do swoich okularów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sbogdan1  Dziękuję w imieniu mojego taty :D.  Kamerę dodatkowo wyposażyliśmy w celownik kolimatorowy - dzięki niemu znacznie łatwiej utrzymać model w kadrze (nic nie przysłania / ogranicza pola widzenia, a podziałka celownika ogniskuje się na nieskończoności - patrząc bezpośrednio na model widać ją elegancko). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boguś, Arkadiusz

...czemu mi to robicie? Ja Was proszę o dobrą radę  a wy mnie obuchem w łeb. ...  ?

W sumie potwierdziliście to co podejrzewałem, ale się łudziłem  że może jakimś cudem jest inaczej.

Kolimator ... ładne słowo , a informacja cenna bo słyszę o tym pierwszy raz.

Dziękuję za uwagi.

 

Wychodzi na to że muszę się postarać o dobrego kamerzystę i szura który lubi biegać po łąkach bez sensu i gubić pieniądze. Przyznam ze w moim wieku w mojej wsi takiego chyba nie ma ...

Może w sąsiedniej wsi znajdę, albo w jakichś Dankowicach ... ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi przyjacielu Józefie, jakbym śmiał na Ciebie naskakiwać z obuchem ;) Niestety taka prawda z tymi małymi kamerkami, po co wywarzać drzwi jak te stoją otwarte. 

Co do montażu na modelu i nagrywania z powietrza, lub z łapy z poziomu ,,gleby,, dla zarejestrowania spędzonych chwil na lotnisku z kumplami itp. spokojnie wystarczą.
Jeśli chciałbyś cokolwiek więcej uzyskać pomijając jakość, bo ta w zasadzie jest porównywalna w każdej takiej małej konstrukcji, z pominięciem  Go Pro, która wyraźnie odstaje na plus

czyli rozdzielczość, fps_y, jakość, stabilizacja obrazu, musiałbyś się postarać aby uwiecznić szczegóły, we wspomnianym wątku, to rejestracja lotu. Tak to wygląda niestety.

Wszystko jest fajne, ale ma swoje przeznaczenie, dzięki czemu albo jest fajny materiał do oglądania, albo wieje nudą na kilometr ;) 
Cudów nie ma, pewnych rzeczy nie przeskoczysz, bo będziesz miał ograniczenia sprzętowe. 

Pozdrawiam i zapraszam na małą czarną do Dankowic :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solidny kask + porządna kamera sprzężona z celownikiem. Wyglądałoby to komicznie ale może dałoby się coś sfilmować w dobrej jakości :D. Człowiek ma dość ciężką głowę, więc dodatkowe 600-700 gram nie powinno stanowić problemu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zgadzam się z wami, powiem tak jednoosobowo nie można mieć wszystkiego. Ja zakupiłem tą kamerkę do robienia filmów, która będzie umieszczona w modelu. Próbę wykonałem na dronie zabawkowym który waży 250 g sama kamerka 40g dla mnie to pasuje. Ale jak przedmówca napisał aby film był dobrej jakości trzeba mieć drugą osobę z profesjonalnym sprzętem, która zgodzi się do biegania po łąkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki z tego wniosek - albo macie za małe modele, albo latacie za daleko od siebie :)

Co do błędów - te widać/czuć jak się lata niżej modelem. Im wyżej się lata tym percepcja zachowania modelu na ruchy drążków się pogarsza - inne kąty, inne wymiary itp itd. Tego nie ma co nagrywać w celach badawczych tylko co najwyżej archiwalnych. Więc...jak ktoś che uczyć się na błędach niech lata niżej. I wcale nie musi bardzo szybko. Bedy eliminuje się latając cierpliwie.

I wtedy Mobius czy jakaś mała kamerka z drukowanym uchwytem na daszek czapeczki wystarczy. Jedyne co trzeba się nauczyć to jak założyć czapeczkę, żeby kamera skorelowana była z okiem.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2022 o 00:39, sbogdan1 napisał:

Drogi przyjacielu Józefie, jakbym śmiał na Ciebie naskakiwać z obuchem ;) Niestety taka prawda z tymi małymi kamerkami, po co wywarzać drzwi jak te stoją otwarte. 

Co do montażu na modelu i nagrywania z powietrza, lub z łapy z poziomu ,,gleby,, dla zarejestrowania spędzonych chwil na lotnisku z kumplami itp. spokojnie wystarczą.
Jeśli chciałbyś cokolwiek więcej uzyskać pomijając jakość, bo ta w zasadzie jest porównywalna w każdej takiej małej konstrukcji, z pominięciem  Go Pro, która wyraźnie odstaje na plus

czyli rozdzielczość, fps_y, jakość, stabilizacja obrazu, musiałbyś się postarać aby uwiecznić szczegóły, we wspomnianym wątku, to rejestracja lotu. Tak to wygląda niestety.

Wszystko jest fajne, ale ma swoje przeznaczenie, dzięki czemu albo jest fajny materiał do oglądania, albo wieje nudą na kilometr ;) 
Cudów nie ma, pewnych rzeczy nie przeskoczysz, bo będziesz miał ograniczenia sprzętowe. 

Pozdrawiam i zapraszam na małą czarną do Dankowic :)
 

Józiu, SBOGDAN1 ma rację, z kamerką na głowie będziesz widział w 99 % niebo. Zresztą sam o tym wiesz, bo przysyłałem Tobie moje filmy. I co widziałeś ?. Start, lądowanie, czasem jakiś ciemny punkcik na niebie a reszta to niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2022 o 00:39, sbogdan1 napisał:

Go Pro, która wyraźnie odstaje na plus

 

 Ja wlasnie czaje sie na uzywke GoPro Hero 5 session ( ale uzywal bede TYLKO na rowerze ). W Niemczech (prawie nowe) okolo 130-160 EUR.

 

 

7 godzin temu, cZyNo napisał:

Bedy eliminuje się latając cierpliwie.

 

Jurek ; Ty jestes NAJCIERPLIWSZY na forum ! od chyba 10 lat , krecisz te swoje kolka i CI sie to nie nudzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiśta wio... łatwo powiedzieć - lataj nisko i powoli ... ?

Gdybym tak latał, to nie potrzebowałbym kamery.

Moje modele jakieś narwane są a może się upodobniły do mnie?

Pozostaje tylko robić i rozbijać, robić i ...

Fachowcy mówią że najtrudniejsze jest pierwsze  10 lat w lataniu RC, potem już z górki...

Dziękuje wszystkim za rady ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 23:54, RobRoy napisał:

Kamer 4K jest mnóstwo i wszystkie są świetne

nie będzie budżetowo

W dniu 8.01.2022 o 23:54, RobRoy napisał:

Szeroki kąt na pewno się przyda ...

Absolutnie sie nie przyda. Model będiesz miał 25m od siebie a na ekranie będzie wyglądal jak mucha.

 

Absolutnym maximum to obiektyw z opisem kat widzenia 90stopni.

Eksperymentowałem z bardzo wieloma kamerkami i skończyłem na wymienianiu obiektywu w kamerkach na obiektyw 8mm co daje dobry zoom, ale daje sie jeszcze śledzić model.

Dodatkowy temat to mocowanie takiej kamerki i sledzenie modelu całą głowa a nie tylko oczami.

 

Na dzień dzisiejszy najtaniej co mogę polecić to Mobius z obiektywem A a jeszcze lepiej wymienić mu obiektyw.

Obecnie używam Firefly 8SE z wymienionym obiektywem na 8mm. Tu mogę Ci też polecić wersje z obiektywem fabrycznym 90st.

 

Aha, jeszcze o dźwięku, bo te kamerki generalnie słabo zbierają dźwięk z oddali na wbudowanym mikrofonie. Nie wiem czy myślałeś o tym też.

20200310_194816.thumb.jpg.0dd6f20dadca54684af39ef2548ddbab.jpg

Mobius na czapce

 

W dniu 10.01.2022 o 16:07, Józef 21 napisał:

Ja nabyłem taką kamerkę na ali. https://pl.aliexpress.com/item/4001158333805.html?spm=a2g0o.9042311.0.0.27425c0fnxcHzY

Ma zaletę ze jest bardzo lekka,  filmy kręci 4k  posiada szeroki kąt  Używam jej również w modelu.

Tej nie miałem w rękach, ale poleciłbym wersje 90st do nagrywania z czapki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.