Skocz do zawartości

Szybowiec - reanimacja


robloz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi


Posiadam trochę wiekowy laminatowy kadłub szybowca.

Planuję go dokończyć i tu moje pytanie do kolegów szybowników:

1 - co to może być za szybowiec

2- jakiś pomysł na skrzydła (plany)

 

Wymiary na fotce + szerokość kadłuba miejscu skrzydeł 120 mm

Waga tego co widać 1.45 kg z ołowiem w dzoibie.

Zamiast ołowiu będzie napęd (chyba)

 

I najważniejsze pytanie :

Coś z tego wyjdzie, czy dać sobie spokój?

 

1.thumb.jpg.852e5757259de07a2944ee7c7cb39281.jpg

 

2.thumb.jpg.c09975f16e6466d1ea4c9692e61a10d2.jpg

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na półmakietę ASK21, coś około 2,5-3m rozpiętości.
Swego czasu HobbyKing i FlyFlyHobby miał w swojej ofercie wersję 2,6m jednak wątpię, że to od nich kadłub.

W każdym razie na Twoim miejscu bym robił.

Dobierz sobie fajny profil, ewentualnie skonsultuj się z naczelnym aerodynamikiem - Patrykiem. Jak zmieścisz się poniżej 3.5-4kg to będziesz miał fajną zabawkę. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to najpewniej ASK.

Znalazłem w necie fotkę takiego kadłuba od ASK21, który jest taki sam jak Twój. 

Ma tą samą sylwetkę oraz zakończenie steru kierunku takie samo.

Są też pokazane tutaj skrzydła:

電動スケールグライダー ASK21 FLYFLY HOBBY製 モーター スピードコントローラー 各サーボ付き  (完成品(電動))|売買されたオークション情報、Yahoo!オークション(旧ヤフオク!) の商品情報をアーカイブ公開 -  オークファン(aucfan.com)

 

To jakaś hińsko-podobna strona. https://aucview.aucfan.com/yahoo/v1050304278/

Masz tu zdjęcia tego modelu czyli ASK21 od FlyFly Hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem. 

We wszystkich moich modelach robiłem konstrukcyjne, ale szybowca jeszcze nie robiłem od podstaw.

Jeśli bym znalazł kogoś kto wytnie mi rdzenie to chyba ze styro.

Mam z poprzedniego niezrealizowanego projektu odpowiedni fornir. Metodę znam i raczej plan w tym kierunku.

W grę wchodzi też tradycyjna metoda. Tu też potrzebna pomoc kogoś kto zaprojektuje i wytnie żeberka.

Skrzydła konstrukcyjne wychodzą lżejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie jednego przypadku mogę powiedzieć, że konstrukcyjne wyszły lżej. Jednak mogła to być kwestia tego, że fornir był klejony do rdzenia żywicą, której było na bogatości 🤣...

Z tego co czytałem na forum to krąży opinia, że konstrukcyjne zawsze wychodzą lżej od stryro+fornir.

Tylko jeszcze zostaje kwesta dokładności odwzorowania profilu itd...

Jak coś, to w wolnym czasie mogę ci rozrysować płaty jeśli się zdecydujesz na konstrukcyjne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre modele półmakiet FlyFLy Hobby mają bardzo źle dobrane profile i te modele latają fatalnie. Nie wiem jak jest akurat w przypadku tego ASK, ale warto poczytać opinie i pooglądać filmy. Być może lepiej będzie zastosować inny profil kosztem nieciekawego przejścia skrzydło-kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak coś, to w wolnym czasie mogę ci rozrysować płaty

Byłoby super

To będą konstrukcyjne, projekt jest na jesień, więc czasu jest sporo.

Odrysuję profil i zeskanuję.

 

.Nie powinno być z tym problemu

Cytat

Tylko jeszcze zostaje kwesta dokładności odwzorowania profilu

Darek, to chyba raczej nie jest  półmakieta z  FlyFLy Hobby .

Koło przednie  i ramka kabiny sa inne. 

Patrząc na wnętrze jest to raczej ręczna robota.

 

3.jpg.233c26c8471fa092d9424b8d7fcc4ed3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kadłub pod rozpiętość około 2,6-3m.

Będziesz musiał go raczej przeszpachlować w niektórych miejscach i pomalować, oraz wyposażyć, więc model może trochę ważyć, tym bardziej że jeszcze dojdą skrzydła.

My mamy szybowca 3m, który ważył na początku 3kg, ale po naprawie pokryliśmy skrzydła matą szklaną i daliśmy matę kewlarową do środka i model końcowo wyszedł 3,3kg. W locie czuć tą różnicę że modelem trzeba szybciej latać.
Jak zrobisz skrzydła typowo do tego kadłuba będzie łatwiej wszystko spasować. My mieliśmy kadłub od pewnej makiety i skrzydła też od makiety i dopasowywaliśmy wszystko do siebie. Takie rzeźbienie i dopasowywanie jest trochę trudniejsze, więc masz o tyle dobrze, że skrzydła możesz dopasować od razu do kadłuba. Kadłub ma już pewnie swoje lata więc nie jest w najlepszym stanie, ale jeśli się postarasz to może wyjść ładna półmakieta.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robloz napisał:

[...]to chyba raczej nie jest  półmakieta z  FlyFLy Hobby .

Koło przednie  i ramka kabiny sa inne. 

Patrząc na wnętrze jest to raczej ręczna robota.

 

3.jpg.233c26c8471fa092d9424b8d7fcc4ed3.jpg

Zdecydowanie nie jest to fly fly, wystarczy zwrócić uwagę na to co zauważyłeś oraz fakt, że serwo wysokości nie jest w stateczniku pionowym

 

Raczej jakaś stara czeska/niemiecka produkcja.

 

Napęd wysokości rozwiązałbym za pomocą bowdena 3mm (sprawdzony patent z SZD51 1:5)

 

Zobaczymy jaki jest profil przykadłubowy, ewentualnie się zmieni na "przestarzałego" klasyka - HQ3012 i powiększyłbym rozpiętość do 3m (wg skali wychodzi 2.8m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Będziesz musiał go raczej przeszpachlować w niektórych miejscach

Kadłub jest dobrym stanie i nie wymaga żadnych napraw, jest tylko b. brudny i może tak wygląda.

Do wymiany jest ster kierunku bo jest uszkodzony. Wyrwane zawiasy i mocowanie cięgna napędu, więc wolę zrobić nowy

 

Napęd steru wysokości na 100% bowdenem, nie lubię pakować balastu na ogon, więc serwo będzie z przodu.

Powiększenie do 3m mi odpowiada.

 

Skan profilu zrobić w jakimś konkretnym formacie?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.