Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1400mm balsa+video


Tomek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz ja piszę głupoty. Pisałem z pamięci i jak złota rybka ,pamięć mam dobrą tylko krótką .

To są dane z Łosi.

Ale to przez to słońce , a byłem cały dzień pod nim.

Sprawdziłem na planach, w  Iskrze jest 1 stopień zwichrzenia na długości całego płata.

Wznios 1,2 stopnia.

No to było by o planach, tylko , że składając Iskrę nie zrobiłem nóżek w żeberkach i w moim modelu równie dobrze może być 2 na plusie zwichrzenie.

Jutro zmierzę to fizycznie w obu skrzydłach.

 

 

 

Z polskiego na nasze

piszemy o tym samy, na jednym skrzydle mam różnicę - 0,425 stopnia, a na drugim -0,575 stopnia.

Jak chcesz mogę podać to w milimetrach w stosunku do długości skrzydła.

Gdybym nie zapomniał o stopkach, a skrzydło składam na tafli, to miałbym idealnie równe i 1 stopień zwichrzenia skrzydła ,a tak jedno jest bardziej zwichrzone niż drugie .

Na szczęście tak mała różnica jest dla mnie niewyczuwalna w locie.

 

Czy teraz wszystko jasne ?

 

 

Ok,Ok, nie chodzilo o roznice z powodu niedokladnosci budowy, ale o ogolny kat zwichrzenia.

Poprzednio pisales, ze moze byc 2deg..

Teraz jest to jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !

 

       Po przeliczeniu   SC w Twoim modelu   leży  w 25%   i   20%    średniej cięciwy.    Popróbuj   z położeniem  15%  i10%   a odczujesz różnicę.   Po obejrzeniu filmu  z lotów   ,  według mnie  model lata  prawidłowo , chociaż  po starcie zadziera. Może to  kwestia ciągu w dół ?   Zamontuj   klapy, a może uda się  też hamulce,   a problem długiego szybowania przy lądowaniu  zniknie.

Start  przy wychyleniu  około  15 stopni  będzie bardzo przyjemny. Powodzenia w testowaniu  modelu. Zróbcie jeszcze film ale z kamerą na statywie,  to będzie lepiej  widać przebieg lotu .

 

                                                                           Pozdrawiam Lucjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje Lucjan, sprawdzę zmianę SC jak piszesz.

 

 

chociaż  po starcie zadziera. Może to  kwestia ciągu w dół

To chyba raczej mój nawyk z akrobatów, tam jest nadmiar mocy i start od razu w górę ,bez rozpędzania.

Przy startach Iskry musiałem się tego od uczyć ,ale nie do końca mi to wyszło.

Ale faktycznie o ile bez wiatru nie czułem zadzierania , to przy wietrze było to już czuć, jak pisałem trymowałem to nieznacznie już w locie.

Na pewno nie jest to wina położenia wydechu, bo zmiana gazu nie zmieniała tego efektu.

Przyjże się temu dokładniej w kolejnych lotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popróbuj   z położeniem  15%  i10%   a odczujesz różnicę.   

 

 

dziękuje Lucjan, sprawdzę zmianę SC jak piszesz.

 

 

 

SC w 10-15% Sredniej Cieciwy???

 

Moze nie starczyc wychylenia steru wysokosci zeby sie od ziemi oderwac...

 

Chyba raczej 25-30%. Sa do tego rozne programy (miedzy innymi na stronie Piotr P), ktory uwzglednia statecznik poziomy. 

 

 

PS

Klapy (i hamulce) napewno pomoga w bardziej stromym podejsciu.  Iskra ma wsrod Polskich pilotow przydomek "motoszybowiec" bo tak dobrze szybuje po awarii silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Klapy (i hamulce) napewno pomoga w bardziej stromym podejsciu.  Iskra ma wsrod Polskich pilotow przydomek "motoszybowiec" bo tak dobrze szybuje po awarii silnika.

Nie wiedziałem tego.

A tu w sumie miła niespodzianka , że mój model lata podobnie do oryginału. :)

Przy okazji rozmawiałem z kolegą modelarzem od 40 lat, który mieszka w Dęblinie i mu Iskry latają nad domem, po obejrzeniu filmu w modelarni na notebooku stwierdził, że poczuł się jak w domu. Bardzo mu się podobał lot , wygląd i dźwięk Iskry. (Chwalę się:D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC w 10-15% Sredniej Cieciwy???

 

Moze nie starczyc wychylenia steru wysokosci zeby sie od ziemi oderwac...

 

Chyba raczej 25-30%. Sa do tego rozne programy (miedzy innymi na stronie Piotr P), ktory uwzglednia statecznik poziomy. 

 

 

PS

Klapy (i hamulce) napewno pomoga w bardziej stromym podejsciu.  Iskra ma wsrod Polskich pilotow przydomek "motoszybowiec" bo tak dobrze szybuje po awarii silnika.

Andrzeju!

 

   Kiedy  20 lat temu  spełniłem swoje marzenie i zacząłem budować jety (ponieważ w Polsce  nie było opracowań na ten temat) zakupiłem na zachodzie kilka książek z których czerpałem wiedzę. Zajrzyj do książki Davida James"a  Ducted Fans For Model Jets  strona 84, 85, 86 , jest tam trochę mądrości o  wyważaniu jetów.  Prenumeruję także czasopismo  R.C.Jet International od pierwszego numeru do dnia dzisiejszego,  po to aby wiedzieć na bieżąco co w" trawie piszczy"  To czy model łatwo czy trudno odrywa się od  pasa startowego zależy od odległości  podwozia głównego od S.C., chociaż krytycznie przednie  wyważenie i mały str wysokości może skutkować trudnościami w oderwaniu modelu.

 

 

                                                                                                               Pozdrawiam  Lucjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...  To czy model łatwo czy trudno odrywa się od  pasa startowego zależy od odległości  podwozia głównego od S.C., chociaż krytycznie przednie  wyważenie i mały str wysokości może skutkować trudnościami w oderwaniu modelu.                                                                                               

Bo sprawa sprowadza się do wielkości oddziałujących na siebie momentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju!

 

   Kiedy  20 lat temu  spełniłem swoje marzenie i zacząłem budować jety (ponieważ w Polsce  nie było opracowań na ten temat) zakupiłem na zachodzie kilka książek z których czerpałem wiedzę. Zajrzyj do książki Davida James"a  Ducted Fans For Model Jets  strona 84, 85, 86 , jest tam trochę mądrości o  wyważaniu jetów.  Prenumeruję także czasopismo  R.C.Jet International od pierwszego numeru do dnia dzisiejszego,  po to aby wiedzieć na bieżąco co w" trawie piszczy"  To czy model łatwo czy trudno odrywa się od  pasa startowego zależy od odległości  podwozia głównego od S.C., chociaż krytycznie przednie  wyważenie i mały str wysokości może skutkować trudnościami w oderwaniu modelu.

 

 

                                                                                                               Pozdrawiam  Lucjan

 

Lucjan,

To, ze model nie bedzie chcial sie oderwac od ziemi to byla mala przenosnia, chodzi o to, ze przy przednim polozeniu SC bedzie nie tylko trudno sie oderwac od ziemi ale tez np wyprowadzic z nurkowania czy zrobic petle.  Po prostu bedzie "za malo" statecznika wysokosci i.e. model bedzie ciezki na dziob.

 

Tak przednie polozenie moze wyniknac np w samolocie z Leading Edge Extensions (np F16, MiG29 etc) bo wtedy dodaje sie ich powierzchnie etc.  Ale wtedy trzeba uwzglednic wszytkie powierzchnie i trudno mowic o Sredniej Cieciwie.  Czy napewno tak jest w Iskrze? Wprawdzie Iskra ma male wloty silnika wystajace poza krawedz natarcia natarcia.. 

 

Domyslam sie, ze nie pomyliles polozenia SC z Stability Margin 10-15% (zapas statecznosci).  :)

 

Tutaj jest artykul na ten temat, tez z RC Jet Int.

 

post-12308-0-97655300-1464902444_thumb.jpg

 

post-12308-0-61141600-1464902490_thumb.jpg

 

post-12308-0-86343900-1464902578_thumb.jpg

 

post-12308-0-31822400-1464902631_thumb.jpg

 

 

Czolem

A

 

PS

Czy mozesz zeskanowac strony o ktorych wspominales?  Chetnie poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to mądre co piszecie ,ale jak to ma się do mojej Iskry, co konkretnie sie poprawi /zepsuje jak zmiennie wyważenie?

W powietrzu nie ma różnicy na jakim gazie lecę. Przy starcie ochoczo na wybojach podrywa nos, na równym nie ma tego efektu.

Proszę odpowiedź  w języku polskim bo mój angielski nie jet na tyle doskonały ,żeby sobie poradzić z artykułami waszymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwierzycie, kurna .......... sam jeszcze jestem w szoku pomimo nie przespanej  z powodu zastanawiania się jak to możliwe nocy. Ale ad rem.

 Wczoraj postanowiłem ponownie pomalować swoją iskrę. Zacząłem od kadłuba. Wszystko fajnie, wystawiłem do wyschnięcia na stojaczku na słoneczko i wiaterek przed garaż.  W pewnym momencie usłyszałem cichy trzask.  Nic nie widziałem aby coś spadło, złamało się w modelarni czy cuś. Poszedłem sprawdzić czy  farba wyschła. Patrzę w nos mojej Iskry i co? Kurna........ nie do wiary............ kadłub się skrzywił...... jak nic.....ok 0,5 - 0,8  cm od osi dziobkiem i ogonkiem w stronę słoneczka!  Na pierwszy rzut oka nic nie widać, dopiero uważne przyjrzenie się ujawnia tą krzywiznę. Wciąż sie zastanawiam jak to możliwe?! Przecież folia nie mogła się tak skurczyć od nasłonecznienia, żeby wygiąć w końcu dość sztywna konstrukcję?!

 Nie wiem.....może ktoś .......... coś............ włożyłem tyle pracy a tu h......., i teraz nie wiem czy budować nowy kadłub czy pogodzić się z losem i jednak spróbować polecieć ...... najwyżej będzie latać bo dużym okręgu samodzielnie bez używania steru kierunku............. Najbardziej martwi mnie to, że  nie znajduję racjonalnej przyczyny tego spaczenia..... prosty kadłub, klejony z rurką, sprawdzany wielokrotnie, wystawiam na zewnątrz i taki zonk w godzinę  ........ Może ktoś miał podobne doświadczenia?

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to mądre co piszecie ,ale jak to ma się do mojej Iskry, co konkretnie sie poprawi /zepsuje jak zmiennie wyważenie?

W powietrzu nie ma różnicy na jakim gazie lecę. Przy starcie ochoczo na wybojach podrywa nos, na równym nie ma tego efektu.

Proszę odpowiedź w języku polskim bo mój angielski nie jet na tyle doskonały ,żeby sobie poradzić z artykułami waszymi.

Jak idzie za ręką i nie masz stresu przy lataniu to nic nie ruszaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że podobne zdarzenie pojawiło się i u nas. W sobotę kolega oblatywał Piperka. Pierwsze loty ok, ale im dłużej postał w upale zaczęły się cyrki. Model był już nie do wystartowania. Uciekał na lewo to na prawo, ale kolega nie miał szans by wznieść go w powietrze. Nie wiem, nie ja sterowałem, ale jedyne wytłumaczenie jakie znaleźliśmy to właśnie odkształcenia, naciąganie folii i drastyczna zmiana geometrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotruś ty ją butaprenem kleiłeś? hahahha :)

Tak folia na słońcu plus farba schnąca mogła Ci pokrzywić model, to tylko drewno, wszystko ma swoją barierę wytrzymałości.

Widziałeś film z nieudanego oblotu w Radawcu, wbiła się na 4 cm w miękką ziemie (na szczęście w nieszczęszczeniu).

Niby wydaje się ,że to znacznie większą siła niż naciągająca się foli i powinna bardziej wpłynąć na model niż Twój problem.

Ale ta siła działa ułamek sekundy i rozeszła się pomiędzy miękką glebą ,a 4cm noskiem z miękkiej balsy (zresztą zrobiłem właśnie z miękkiej na takie sytuacje).

U Ciebie siły były dużo mniejsze ale działające o wiele wiele dłużej. Gdybyś wystawił na słońce oklejony nie pomalowany,lub wyschnięty model to by się nic nie stało.

Moja w niedzielę stała cały dzień na słońcu w 28-30 stopniowym upale i nawet nie mam jednej zmarszczki, co mogą potwierdzić koledzy ze wspólnych wtedy lotów.

 

 

Jak idzie za ręką i nie masz stresu przy lataniu to nic nie ruszaj.

 

Tez tak uwazam.

Też tak myślę , ale to bardziej pytanie do Lucjana , skoro to praktycznie już przerabiał , to chciałbym wiedzieć jakie są plusy i minusy zmiany SC o takie wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucjan,

To, ze model nie bedzie chcial sie oderwac od ziemi to byla mala przenosnia, chodzi o to, ze przy przednim polozeniu SC bedzie nie tylko trudno sie oderwac od ziemi ale tez np wyprowadzic z nurkowania czy zrobic petle.  Po prostu bedzie "za malo" statecznika wysokosci i.e. model bedzie ciezki na dziob.

 

Tak przednie polozenie moze wyniknac np w samolocie z Leading Edge Extensions (np F16, MiG29 etc) bo wtedy dodaje sie ich powierzchnie etc.  Ale wtedy trzeba uwzglednic wszytkie powierzchnie i trudno mowic o Sredniej Cieciwie.  Czy napewno tak jest w Iskrze? Wprawdzie Iskra ma male wloty silnika wystajace poza krawedz natarcia natarcia.. 

 

Domyslam sie, ze nie pomyliles polozenia SC z Stability Margin 10-15% (zapas statecznosci).  :)

 

Tutaj jest artykul na ten temat, tez z RC Jet Int.

 

attachicon.gifRC Jet 1.jpg

 

attachicon.gifRC Jet 2.jpg

 

attachicon.gifRC Jet 3.jpg

 

attachicon.gifRC Jet 4.jpg

 

 

Czolem

A

 

PS

Czy mozesz zeskanowac strony o ktorych wspominales?  Chetnie poczytam.

Witam !

 

      Oto strony  z książki o której pisałem.post-6784-0-65141200-1464984959_thumb.jpgpost-6784-0-72380900-1464985171_thumb.jpgpost-6784-0-72857200-1464985236_thumb.jpgpost-6784-0-09172400-1464985257_thumb.jpg    

 

Przepraszam ale zdjęcia powariowały ;)  Najlepiej  zweryfikować położenie SC  w locie na plecach, jeżeli trzeba dużo oddawać wysokości to znaczy że model jest za ciężki na nos.

Może wspólnymi siłami  znajdziemy złoty środek.

 

                                     Pozdrawiam  Lucjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak przednie polozenie moze wyniknac np w samolocie z Leading Edge Extensions (np F16, MiG29 etc) bo wtedy dodaje sie ich powierzchnie etc.  Ale wtedy trzeba uwzglednic wszytkie powierzchnie i trudno mowic o Sredniej Cieciwie.  Czy napewno tak jest w Iskrze? Wprawdzie Iskra ma male wloty silnika wystajace poza krawedz natarcia natarcia.. 

 

 

 

 

Witam !

 

 Najlepiej  zweryfikować położenie SC  w locie na plecach, jeżeli trzeba dużo oddawać wysokości to znaczy że model jest za ciężki na nos.

Może wspólnymi siłami  znajdziemy złoty środek.

 

                                     Pozdrawiam  Lucjan

 

Lucjan,

To bardzo ciekawe, byc moze dlugi nos Iskry bedzie mial wplyw na polozenie srodka ciezkosci.  Lot plecowy powienien pokazac.  Czlowiek uczy sie cale zycie..

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.