Skocz do zawartości

Nowy zepsuty os max 35ax?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

rozumiem ,że głaszczesz kran kilka godzin dziennie... Stenty też są robione m. in. z chromu. Oprócz trującego procesu nakładania chodzi o to co do powietrza się dostaje w postaci mikropyłu. Stąd technika ABN i jej problemy w seri FX osa

Opublikowano

ABL to ulepszony sposób nakładania niklu na tuleje cylindrową znaną dawniej  jako ABN.

Być może poprawiło to  żywotność gładzi cylindrowych OS , ale dalej zdarzają się przypadki złuszczenia warstwy niklu jak na załączonym foto.

Użytkownicy zalecają  większą ilość  oleju w paliwie , 22-25 procent  z domieszką oleju rycynowego.

Do amatorskiego użytkowania OS Max jest bardzo dobry, dobrze się reguluje i pali od pierwszego 'kopa'.

 

ABL.jpg

Opublikowano
2 godziny temu, bynek napisał:

 

Do amatorskiego użytkowania OS Max jest bardzo dobry, dobrze się reguluje i pali od pierwszego 'kopa'.

 

ABL.jpg

I wszystko sie zgadza poza jednym slowem"Amatorskiego".Dla ludzi amatorow a zwłaszcza nie miejących zielonego pojęcia lub znikome to silnik powinien być wykonany pancernie.Jak napisałeś silnik do tej technologii potrzebuje więcej oleju czyli 22-25% i nawet domieszke rycyny.Wskaż chociaż jednego producenta co to zapewnia?Przecientny latacz kupuje co mu wpadnie w łapy.Widziałem takich co latali na MT big bang a on ma tylko 10% oleju i to sam syntetyk.

Opublikowano
19 godzin temu, witold_pi napisał:

... Stenty też są robione m. in. z chromu. 

Stenty sa robione z nitinolu  czyli  z metalu  będącego stopem niklu i tytanu, ale robi się je nie tylko metalowe. 

13 godzin temu, Grzesiek napisał:

I wszystko sie zgadza poza jednym slowem"Amatorskiego".Dla ludzi amatorow a zwłaszcza nie miejących zielonego pojęcia lub znikome to silnik powinien być wykonany pancernie.Jak napisałeś silnik do tej technologii potrzebuje więcej oleju czyli 22-25% i nawet domieszke rycyny.Wskaż chociaż jednego producenta co to zapewnia?Przecientny latacz kupuje co mu wpadnie w łapy.Widziałem takich co latali na MT big bang a on ma tylko 10% oleju i to sam syntetyk.

Masz rację silnik amatorski powinien być idiotoodporny. A czytanie instrukcji obsługi jest takie "niemęskie"😁

 

 

Paliwo Kavan 80/20 jest na rycynie i dostepne jest np w Nastik-u  https://nastik.pl/produkt/kavan-air-sport-20-80-3l/ . Do docierania może być bez nitrometanu, bo nie chodzi o osiągi, a smarowanie.

Wlaśnie z powodu trudności w uzyskania własciwego paliwa sam je mieszam , aby osiągnąc właściwe proporcje. No cóż trochę trzeba policzyć aby osiągnąć założony cel,, ale czysta rycyna i cysty metanol sa dostępne bez problemu  5 litrów  paliwa do docierania ok 90 zł   1 litr rycyny ok 45zł i 5 litrów metanolu też 45 zl ( zostanie jeszcze 1litr metanolu na drugą małą porcyjkę :) ) Potem   kupuje 2,5 litra paliwa 10% nitrometanu albo 15% nitrometanu i dobieram tak proporcje aby było ok 20 % oleju z przewagą rycyny  dolewając odpowiednio rycyny i metanolu do 2,5 litra gotowca aby uzyskać 5 litrów paliwa 20% oleju 5-7,5 % nitrometanu i reszta metanol. Tak naprawdę to muszę tylko obliczyć ile dodać rycyny  i potem uzupełniam  metanolem  do 5 litrów.  

Opublikowano

Łukasz, a czemu zalecasz docieranie ABL/ABN ciasnego w ZZ silnika z minimalną lub zerową zawartością nitro w paliwie? To samo z silnikami ABC?


 

Opublikowano

 

19 godzin temu, MASK napisał:

Łukasz, a czemu zalecasz docieranie ABL/ABN ciasnego w ZZ silnika z minimalną lub zerową zawartością nitro w paliwie? To samo z silnikami ABC?


 

Bo prościej/łatwiej  dostać paliwo 80/20 z rycyną niż z  5-10% nitrometanu z odpowiednią ilością rycyny, ( tak ciasny silnik, że aż piszczy w ZZ wymaga więcej oleju, a w szczególności rycyny ),  która z uwagi na swoje właściwości smarne,odporność termiczną oraz odpornością na zerwanie filmu olejowego przy ciasno spasowanych silnikach da większa korzyść silnikowi niż te 10% nitrometanu. Przy tak ciasnym spasowaniu  siły ścinające film olejowy są tak duże, że tłok pracuje na granicy zatarcia. Tu odporność filmu olejowego rycyny ma kluczowe znaczenie. Dlatego niektórym się" łuszczą" tuleje  a niektórym nie.  Przy tak cienkiej powłoce niklowej na tulei,  chwilowe miejscowe zatarcie bardo uszkadza warstwę niklu  i wyciera- wyrywa go do zera co widać na zdjęciu powyżej . Wytarcie właśnie w okolicy ZZ. To świadczy o miejscowym zacieraniu się tłoka. Świadczą też o tym przytarcia tłoka także widoczne na zdjęciu. 

Opublikowano

To może lepiej, zamiast dolewać oleju i ujmować nitro, zadbać o to, żeby silnik miał właściwą temperaturę pracy przy docieraniu?

 


Clarence Lee, Engine Clinic - RCM, The R/C Engine Vol. IV:


image.thumb.jpeg.704f277308d9cf9bd7a3e513ebdc2e82.jpeg

 

 

 

Opublikowano
W dniu 1.04.2026 o 00:37, Łukasz1 napisał:

Stenty sa robione z nitinolu  czyli  z metalu  będącego stopem niklu i tytanu, ale robi się je nie tylko metalowe. 

Biomateriały do wytwarzania stentów • stop Cr-Ni-MO (chrom – nikiel –molibden) -większość stentów • kobalt- chrom • Nitinol-stop z pamięcią kształtu Ni-Ti (nikiel-tytan) – posiada zdolność do odzyskiwania ustalonego kształtu przy ogrzewaniu do odpowiedniej temperatury – w przypadku stentów temperatura ciała pacjenta zbliona do 37o C.-stenty samorozprężalne • stopy platyny z irydem (AngiostentTM), • stop platyny z chromem (Omega) • polimery biodegradowalne- wykonane z kwasu poli-L-mlekowego- „stenty wchłanialne”

Opublikowano
W dniu 1.04.2026 o 23:43, MASK napisał:

To może lepiej, zamiast dolewać oleju i ujmować nitro, zadbać o to, żeby silnik miał właściwą temperaturę pracy przy docieraniu?

W docieraniu wszystko jest ważne i o temperaturze też wspomniałem.  Im lepiej silnik dotrzemy od początku tym dłużej nam posłuży.

  • Lubię to 1
Opublikowano

 Ja mam silnik na przelaniu dymi dosyc i tak latam. A paliwo mam model technic 5% nitro i 18% olej syntetyczny reszta metanol. Po lataniu do gaznika daje trch oleju after run i przekrecam kilka razy smiglo. I tak uzywam ten silnik 

A tu film jak dymi 

Opublikowano
W dniu 29.03.2026 o 19:04, Łukasz1 napisał:

Widzę że ktoś pomógł ci uruchomić ten silnik, ale od razu w modelu i i od razu lot!!!! No na fachowca od silników to ty nie trafiłeś. Jak w przyszłości trafisz na  tak ciasno spasowany egzemplarz to pod ŻADNYM  pozorem nie próbuj go kręcić na zimno i na sucho !!!!! Znacząco zwiększ ilość oleju w gotowym paliwie i to rycyną do 25% Ja do docierania używam  własnego paliwa- tzn kupuję jakiegoś gotowca i modyfikuję go metanolem i rycyną do składu 25% oleju w tym obowiązkowo rycyna min 15% (na docieranie ) 5% nitrometanu i 70% metanolu. Lub kup paliwo typu 80/20 z samą rycyną i też będzie dobrze - to jest na docieranie. Poza tym - przed rozruchem  podłącz na jakieś 5 min grzanie świecy, aby wstępnie rozgrzać górną część cylindra przedtem  zalej silnik kilkoma kroplami najlepiej czystej rycyny  lub paliwa  i rozprowadź  po silniku  obracając śmigło prawo-lewo do granicy oporu  odwracając silnik cylindrem do dołu ( to tylko 1szy i 2-gi rozruch.    Silnik musi chodzić w cyklach gorąco -zimno. W trakcie spalania nagrzewa i rozszerza się górna część cylindra do właściwych rozmiarów. Schładzanie na wolnych obrotach bardzo bogatą mieszanką -  głowicę musisz móc utrzymać palcami ( jak nie masz termometru IR - to taka metoda w zupełności wystarczy.  Okresy gorąca - praca na uboższej mieszance - głowica gorąca, trudno utrzymać , można dotknąć przez sekundę, ale ślina na palcu nie ma prawa zaskwierczeć!!!!   Cykl to ok 4-5 min  po przynajmniej 4-5 cykli gorących i zimnych  kończysz cyklem zimnym   i następnie CAŁKOWITE wystudzenie silnika. Przy tak ciasno spasowanym silniku  takich cykli trzeba  wykonać ok 10 ( czyli tu  ok 40-50 min czystej pracy silnika ) normalnie to ok 30-35 min czystej pracy - reszta może być już w modelu. 

BTW - twój silnik na początku dostał w du...pę  i jego resurs znacząco skróciłeś takim brutalnym uruchamianiem co widać po kołpaku. 

 

Opublikowano
W dniu 29.03.2026 o 19:04, Łukasz1 napisał:

Poza tym - przed rozruchem  podłącz na jakieś 5 min grzanie świecy, aby wstępnie rozgrzać górną część cylindra przedtem  zalej silnik kilkoma kroplami najlepiej czystej rycyny  lub paliwa  i rozprowadź  po silniku  obracając śmigło prawo-lewo do granicy oporu  odwracając silnik cylindrem do dołu ( to tylko 1szy i 2-gi rozruch. 

Matko kochana.... Chroń nas przed takimi radami. 

Więc co? Mam grzać świecę żarzeniem  żeby podgrzać silnik? 😲 

Wg mnie to jest zwykła  czysta herezja.

Świeca służy tylko i wyłącznie do uruchamiania silnika i do niczego więcej.

W wyścigowych łódkach świece są wymieniane po każdym wyścigu ( na ważnych zawodach), przynajmniej ja tak czynię.

Do podgrzewania silnika do docierania silniczka są inne sposoby.

Najlepsza jest opalarka.

I takie pierwsze uruchamianie silników bez śmigła jest najlepszym sposobem. Ze śmigłem z resztą także.

Pominę pozostałe porady Kolegi Łukasza, bo one nie zaszkodzą, a nawet mogą pomóc.

A olej pod handlową nazwą AFTER RUN do konserwacji naszych silników jest zwykłym naciąganiem modelarzy m kasę o czym wielokrotnie pisałem...

PRZESTAŃCIE TEGO UŻYWAĆ!

To jest zwykły olej do skrzyni biegów. Równie dobrze nożna użyć np Hipolu se stacji ORLEN.

Kiedyś napisałem jak konserwować nasze motorki.

Jak widzę trzeba to powtarzać. 

Bo to ginie w pomroce internetów.

I choć z Kolegą jarek996   nie zgadzam się w wielu kwestiach, to w tym wątku podzielam Jego zdanie🙂

A.C.

 

Opublikowano

Jak tak patrze to za 50ml oleju after run place 28zl a za 29zl na orlenie moge kupic olej poł syntetyczny do 2T 1L! 

Opublikowano

Silniki typu ABC, AAC, ABN itd. mają bardzo specyficzne cechy eksploatacyjne, które wyróżniają je od silników pierścieniowych. Toteż należy im się specjalny rodzaj obsługi. Opisane przez Kolegów ścisłe pasowania zespołów tłok-cylinder są wynikiem robotyzacji ich produkcji: najpierw roboty wykonują tłoki i cylindry z dokładnością 0,001mm a potem inne roboty montują je w zespoły zachowując tolerancję też 0,001mm. W tym układzie nie jest możliwe ręczne bez oporowe obracanie wałem silnika i Koledzy mówią o docieraniu. Jednak silniki typu ABC nie podlegają tradycyjnej procedurze docierania silników z tłokiem i cylindrem stalowym czyli ustalania wymiarów liniowych tłoka i cylindra metodą obróbki skrawaniem z powodu wzajemnego tarcia tych części o siebie aż do uzyskania tzw. luzów eksploatacyjnych wyznaczających resurs i  najbardziej efektywny czas pracy silnika (gdy luzy się powiększą resurs silnika się kończy). Kto robił silniki własnoręcznie ten pamięta honowanie czyli mocno wstępne docieranie tłoka i cylindra honownicą. Silniki ABC "dociera" temperatura i z tego względu gotowe one są do niemal natychmiastowego wyczynowego użycia co okupione jest bardzo krótkim resursem. Temperatura powinna brać się wyłącznie z procesu spalania mieszanki w cylindrze bo tylko wtedy i tłok i cylinder zmieniają swoje wymiary o tyle ile przewidział konstruktor co daje zaprojektowany luz. Gdy podgrzejemy tylko głowicę to pole temperatury będzie mocno ograniczone tzn. lżejszy obrót wału da wrażenie, że silnik ABC nie uruchomiony obraca się jak uruchomiony. Tak nie jest: tłok jest zimny, cylinder nierównomiernie się nagrzeje co wpłynie bardzo niekorzystnie na stan zespołu tłok cylinder. Kilkanaście lat temu opór tłoka w ZZ silnika typu ABC uznawany był w wytwórni jako reklamacja ponieważ silniki montowane były ręcznie przez najlepszych montażystów (widziałem w fabryce MVVS w Brnie). Dzisiaj już tak nie jest i nie będzie z powodów robotyzacji produkcji. Dlatego mimo oczywistych wad opisanych powyżej podgrzewanie głowicy silników ABC i innych A... jest stosowane i ma nawet osprzęt dedykowany temu procesowi. Krótki resurs nie ma żadnego znaczenia bo zespoły tłok-cylinder można kupić łatwo i w dowolnej ilości.

Podgrzewacz Głowicy.png

Opublikowano
51 minut temu, witold_pi napisał:

Automatycznej czy ręcznej?


Automatycznej. Ale jak ktoś chce jeszcze lepiej zabezpieczyć silnik, to CorrisionX (super do konserwacji silnika na dłużej) - drożej niż zwykły olej, ale i tak sporo taniej niż "After Run". 

Opublikowano
7 godzin temu, hubert10 napisał:

Jak tak patrze to za 50ml oleju after run place 28zl a za 29zl na orlenie moge kupic olej poł syntetyczny do 2T 1L! 

Ja konserwuję jak Andrzej kiedyś napisał: po lotach płukam silnik zmywaczem do hamulców , potem psikam olejem w sprayu Nigrin i tyle.

Zero korozji i zero problemów przy uruchamianiu nawet jak model długo nie był używany.

After Run omijam szerokim łukiem bo to zakleja silnik i powoduje problem z odpaleniem jak model ma przerwę w lataniu.

 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.