Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak właśnie "preferencje" tam można wszystko sobie ustawić.

Tu :

facet sporo filmów ma na temat TARANISA - choć nie znam angielskiego sporo intuicyjnie się od niego nauczyłem + podpowiedzi zacnych kolegów z forum i jest działa. Początki były trudne, ale teraz jak na razie jestem zadowolony!!!

Jeśli chodzi o polskie komunikaty -wgrałem je nie kasując angielskich bezpośrednio na kartę (dodałem jeszcze parę swoich nagranych w AUDACITY), a w menu aparatury (USTAWIENIA RADIA ) Język głosu - Polish - i działa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie odbyło się to w taki sposób:

- uruchomiłem na kompie COMPANION9X

- program sprawdził najnowszą wersję i wyświetlony został komunikat - czy chce je pobrać ( coś w ten deseń)

- pobrałem

- następne pytanie dotyczyło czy chcę "sflashować" radio

- TAK

- podłączyłem radio -grafika pokazała postęp flashowania i jego zakończenie

- odłączyłem radio od kompa

- uruchomiłem radio i pojawił się jakiś napis (niestety nie pamiętam jaki) i konieczność wciśnięcia dowolnego klawisza (to zapamiętałem - bo już byłem cały mokry, że coś spierniczyłem)

- i już...

- potem bawiłem się w ustawianie drągów i wszystkie inne pierdoły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłbyś mi krok po kroku opisać jak wgrał byś polski język do radia?

 

Nie umiem / nie mogę nawet sflashować bo ja nie mam czegoś takiego (opd wytłuszczonego druku nie mogę nic robić bo po prostu nie mam takiego widoku jak w instrukcji:

  • W oknie preferencji companion9x upewnij się, że właściwe oprogramowanie nadajnika jest wybrane (openTx for FrSky Taranis) oraz czy opcje i wersja językowa odpowiadają Twoim preferencjom. Następnie naciśnij górny przycisk "Download" i wybierz lokalizację pliku. Spowoduje to zbudowanie i pobranie najnowszej dostępnej wersji openTx dla Taranisa.
  • Zamknij okno preferencji i wybierz komendę Burn -> Write Flash memory. Upewnij się, że aparatura jest wyłączona i jest połączona z komputerem.
  • Wybierz plik, który przed chwilą pobrałeś. Będzie automatycznie rozpoznany i zostanie wyświetlona jego wersja.
  • Jeśli życzysz sobie aby zamienić ekran powitalny radia, możesz załadować nowy z pliku lub wybrać z dostępnej biblioteki. Następnie kliknij "Substitute image in firmware".
  • Kliknij "Burn to TX".
  • Gdy pasek postępu przesunie się do końca i pokaże się informacja o poprawnym zakończeniu flashowania, możesz zamknać okienko i odłączyć radio :)
  • Jeśli zobaczysz komunikat o braku programu wykonywalnego dfu-util, otwórz ustawienia narzędzia do flashowania przy pomocy Burn -> Configure menu item. Poszukaj dfu-util, które powinno być tu:

  • Na Windows: W folderze z instalacją companion9x (domyślnie C:\Program Files\companion9x\dfu-util.exe na systemach 32-bitowych, albo C:\Program Files (x86)\companion9x\dfu-util.exe na systemach 64-bitowych).
  • Na Mac OS: /opt/local/bin/dfu-util.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwierasz na kompie COMPANION9x

- wybierasz PREFERENCJE (ikonka białego koła zębatego na żółtym tle)

- otwiera Ci się tabela z różnymi ważnymi pierdołami

- z prawej strony tabeli (prawy środek) masz JĘZYK i KOMUNIKATY GŁOSOWE (możesz to mieć jeszcze w języku angielskim- nie wiem) klikając obok otwiera Ci się tabela wyboru

- wybierasz pl

- i przyciskasz "DOWNLOAD" umieszczony obok tej tabeli wyboru - u mnie jest już po polskiemu "POBIERZ" (to jest ten opisywany górny przycisk bo pod nim jest dolny który odnosi się do komunikatów głosowych)

- otwiera się okno zapisu

- w okienku do zapisu ukazuje się: opentx-taranis-pl

- zasadniczo reszta idzie tak jak w instrukcji którą "wytłuszczyłeś" powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na githubie - w formie źródeł do samodzielnej kompilacji.

 

Chyba nie siedzisz temat zbyt dokładnie, pisałem o tym kilkanaście postów temu.

 

Jednak ze względów bezpieczeństwa przypomnę jeszcze raz :

 

Versja ALPHA nie jest do użytku gdyż może zawierać poważne błędy i nie wolno na niej latać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jaki udział w rynku aparatur RC ma już (lub dopiero) Taranis :). A ja w swoim (Rev. A) zamierzam jeszcze zrobić 3 modyfikacje.

 

 

 

Pierwsze dwie redukują buczenie głośnika i trzaski podczas zwiększania/zmniejszania głośności głośnika.

 

 

Modyfikacja nr 3 - wymiana wbudowanej anteny na pigtaila ze złączem RP-SMA aby można było podłączać inne anteny.

 

Mam pytanie. Jakie korzyści oprócz możliwości założenia innych anten ma 3 modyfikacja? Czy nie pogorszy się zasięg? Jeżeli nie to gdzie kupić taką antenkę żeby ją wymienić?

Na końcu filmiku z modyfikacji 3 był pokazany wykres, niestety nie do końca wiem jak go odczytać, czy coś się poprawiło czy nie?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jakie korzyści oprócz możliwości założenia innych anten ma 3 modyfikacja? Czy nie pogorszy się zasięg? Jeżeli nie to gdzie kupić taką antenkę żeby ją wymienić?

Na końcu filmiku z modyfikacji 3 był pokazany wykres, niestety nie do końca wiem jak go odczytać, czy coś się poprawiło czy nie?

pozdrawiam

Z tego co czytałem na RCG, zasięg po wymianie anteny fabrycznej nie pogarsza się, a zdecydowanie poprawia się stosując antenę o większym zysku lub panelową.

Ja części do wymiany kupiłem tutaj http://www.alofthobbies.com/radio-gear/frsky-accessories.html. Wysyłka dość tania i maks 10 dni do Polski.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na githubie - w formie źródeł do samodzielnej kompilacji.

 

Chyba nie siedzisz temat zbyt dokładnie, pisałem o tym kilkanaście postów temu.

 

Jednak ze względów bezpieczeństwa przypomnę jeszcze raz :

 

Versja ALPHA nie jest do użytku gdyż może zawierać poważne błędy i nie wolno na niej latać.

 

To jest forum modelarskie i nadajniki tudzież radia używa się do sterowania modelami :) Dlatego pytam o sens jakichś modyfikacji skoro są one bezużyteczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich modyfikacjach mówisz ze są bezużyteczne bo nie bardzo rozumiem ?

 

Taranis apriori jest opary o oprogramowanie opensource a to w samej swojej istocie jest rozwijane i zmieniane w czasie a nie jak oprogramowanie znanej korporacji z Redmont zrobione jet raz na zawsze i dziurawe jak dobry ementaler.

 

Jeśli chodzi o wersję ALPHA (bo moze to jet niezrozuemiałe ?) jest to status danego etapu prac (w tym momencie nad wersja 2.0 )

- Alpha - oznacza - prawdopodobnie są błedy - moga być błędy krytyczne- można testować nie wolno uzywać produkcyjnie

- Beta - mogą być błedy - nie powinno być błedów krytycznych - mozna uzywać na włąsna odpowiedzialność.

- Wersja RC (realese candidate) - moga być drobne błedy nie wpływajaće na sprawnosć działnia -

- Realese - oprogramowanie nie zawiera błędów - ni udało sie zadnego znaleśc w trzakcie testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Release- nie istnieje :)

RC- jednak sprawność jest jeśli zegar mówi Ci 10 x 10 zamiast 10,9, 8 itp :) W szybownictwie to ma ogromne znaczenie.

 

Skoro wyszła jakaś wersja Alpha ale nie wolno jej używać do latania to znaczy, że ciągle nic nie wyszło :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby tu powiedzieć ... jeśli nie wyszyłby wersja Alpha testowana przez takich jak ja to nie wyjdą pozostałe z prostej przyczyny nikt nie będzie miał czego testować i poprawiać.

Nikt nie zabrania Ci zarejestrować się na git hubie, po testować oprogramowanie i pozgłaszać błędy, które wyłapiesz - pozwoli to na przyspieszenie prac usuwających błędy i przyczyni się do szybszego sprowadzenia oprogramowania na "rynek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Uruchomiłem telemetrię na Taranisie z odbiornikiem D8RII-plus. http://www.frsky-rc.com/product/pro.php?pro_id=22

Zauważyłęm, że jest podawana wartość napięcia odbiornika. Odbiornik ma napięcie 6,6 V. Na wyświetlaczu pojawiła mi się wartość 4,8 V i wzrastała stopniowo do 8,8 V. Czy to jest normalne?

Druga sprawa GPS. Widzę, że jest słabo napisany soft, dlatego, że położyłem odbiornik na balkonie do zalogowania, a tu widzę max prędkość 93km/h.Czy spotkaliście się z podobną sytuacją?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.