Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, potrzebuję pomocy. Chcę  zaprogramować obroty jałowe silnika elektrycznego (mam takie przyzwyczajenie z silników spalinowych) :). Stosuje takie rozwiązanie w modelach 2-4 kg( większych nie mam). jest to bardzo pomocne przy lądowaniu.W poprzednim nadajniku (futaba 9cap) obroty jałowe włączałem przełącznikiem a regulowałem potencjometrem ,chciałbym ustawić tak samo w taranisie, i po prostu nie umiem :( może ktoś mnie naprowadzi na poprawny tok myślenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden błąd widzę w tym ustawieniu .. nie Dodawaj jako połaczenia ale ZASTĄP

Wtedy ta linia miksera przejmuje całkowicie zawiadywanie kanałem pozistałe nie są brane pod uwagę.

 

Osobiscie ustawiam podobną linię ale źródło MAX i waga -100 i przełacznik i nie bawię sie potencjometrem... generalnie stosuję to do wyłaczania silnika bądź blokowania mozliwosci uruchomienia silnika w elektryku.

 

 

Ale co kto lubi.

 

I podkreslem W tym miejsci koniecznie ZASTĄP inaczej może zaboleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie tez mnie to dziwiło ze tak ustawiasz .. u mnie jest zastąp bo to słuzy jako wyłacznik silnika, wolne obroty mam na drągu ...

Ale de gusti bus :)

Moze opisz dokładniej co tym zyskujesz bo z takimi ustawieniami się nie spotkałem. Może warto poznac coś nowego :)

 

 

I ogólna prośba do wszytkich działajacych na 2.0.x: 

Wyłapcie błędy językowe/znaczeniowe - generalnie tłumaczenia -  coby poprawić jescze przed 1szym lipca bo mnije wiecej w tym czasie ma wyjsć 2.1

Czyli porawki wszytkich zauwazonych błedów bo testerów było niewielu i teraz trochę braków wychodzi stąd co 2-3 dni będzei leciał teraz update a potem bedzei wersja finalna 2.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyjasnienia... Po prostu nie pojałem idei Lecha (zakręcony dziś jestem jak słoik majonezu ) -czekam na opis licząc ze sie czegoś nauczę nowego i a nuż zastosuję ?

 

Krzysztowie dzięki za słowa uznania ale do guru od taranisa to mi jeszcze baaaaaaa.....rdzo daleko i nie jest to zbytnia skromność.

Uważama ze znam pi razy oko 50% może 60% tego radia jesli chodzi o konfigurowanie. Zatem na gurowanie mam czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moze opisz dokładniej co tym zyskujesz bo z takimi ustawieniami się nie spotkałem. Może warto poznac coś nowego :)

 

 

Tak jak pisałem mam wieloletnie nawyki z latania modelami z napędem spalinowym. Silnik spalinowy nawet na obrotach biegu jałowego ma pewien ciąg, bardzo ważny przy podejściu do lądowania, wpływa znacząco na płynność lotu. Zatrzymanie silnika elektrycznego ( tak jak zgaśnięcie silnika spalinowego) powoduje nagłą zmianę siły ciągu i lądowanie może wyglądać różnie. Co prawda silnik elektryczny można włączyć ponownie ale to skutkuje nieładną "czkawką". Nie ma to wielkiego znaczenia w małych modelikach które ładnie szybują na małym podejściu do lądowania ale przy trochę cięższych lubię mieć tą pewność i komfort nie zatrzymania silnika w dolnym położeniu drążka. Dzięki za pomoc. już wszystko działa tak jak chciałem. Następny mój  model do oprogramowania to Ideal, tu może być ciekawiej, :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lechu - ok ja to samo (chyba) uzyskuję trymerem na gazie i regulacja jałowego tez trymerem... ale to kwestia gustu i przyzwyczajeń jak wczesniej ustaliliśmy.

 

Krzysztofie - zadania lubię sam zobie czasem wymyslam .. skrypty też jakies już popełniłem... ale jak je popełniałem to była trochę mordęga z powodu pewnych dziwnych przeliczeń bitowych.

NIe zamierzam opuszczać i chętnie dzielę się wiedzą.

 

Natomiast mam dla Was zadanie .. za zielonego diabła nie mogę dokladnie zrozumieć działania przełącznika trwałego i brzegowego ... (sticky i edge) - sticky mniej więcej kojarzę natomiast edge ni huhu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się ...

Przełaczniki logiczne -> Sticky (trwały) daję się załączać na stałe i wyłączać poprzez odpowiednie przełaczniki - działa trochę jak zatrzask (latch) - natomiast nie bardzo udaje mi sie zrozimieć w jaki sposób sie go włacza i wyłącza - przy czym wyłaczanie jest wiekszym problemem...

 

Przełaczniki logiczne -> Edge (brzeg) działa jak chwilowy switch SH - przynajmneij tak mi sie wydaje ale ustawia sie w nim jakieś 2 parametry które nie wiem do czego są.

I na dodatek raz sie załacza w danej sytuacji a raz nie ... czort jewo znajet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załapałem że chodzi o logiczne. A nie jest to coś w rodzaju offsetu jaki sobie ustawiasz w tej funkcji?

Zapodaj jakieś przykładowe ustawienie tego przełącznika to się pobawimy  :)

 

Edit: Pierwsza wartość wygląda na opóźnienie zadziałania i tak to chodzi pod warunkiem że druga ma tą samą wartość. Męczę dalej zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem :) Wujek pomógł.

 

http://rc-soar.blogspot.com/2014/04/opentx-v-2-beta.html

 

Egde jest ciekawy - działa impulsowo czyli włacza sie na ułamek sekundy zawsze - parametry to czas granice czasu trzymania aktywatora Switcha np :

EDGE, SH(w gore), 1.0 , 2.0 - jesli trzyammy SH w gore powyzej jednej sekundy ale ponizej 2ch to przy puszceniu switch sie właczy

Natomiast jesli ustawimy

EDGE, SH(w gore), x , x - oba czasy równe to Switch właczy sie po upływie tego czasu trzymania SH.

 

Stały działą następująco ...

Sa 2 aktywatory "on" i "off" odpowiednio wartośc 1 i wartość 2. przy czym wydaje sie - tak wychodzi z eksperymentów że jesli jest wyłaczony czeka na wartość 1 by sie właczyć jak właczony to czeka na wartość 2 zeby sie wyłaczyć :

Przykład :

 

TRWAŁY, SH(w góre), SH(w górę) - raz się włącza raz wyłączą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyszło mi do głowy żeby przełączyć pstryka jeszcze raz w wyznaczonych ramach czasu i dlatego nie było widać jego działania. Czas widzę że można ustawić do 175 s. No, zapodałeś niezłe zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa dni walki z Taranisem i trochę poległem  :wacko:

Samo radyjko i jego możliwości są super ale niestety napotkałem problem z połączeniem do komputera i przesłaniem ustawień.

Sterowniki zostały zainstalowane.

Brakowało "dfu-util" - zainstalowany

Brakowało STM32__BOOTLOADER - zainstalowany

 

Zmiana Firmware bez problemu.

 

dalej du...a

odczyt lub zapis ustawień kończy się komunikatem nie połączonego radia  :blink: /załącznik/

w instrukcji napisano - 

  • EEPROM jest oddzielną pamięcią ustawień/modeli. Odczytywanie jej pozwala na tworzenie kopii bezpieczeństwa i edycję ustawień w companion9x, zapisywanie wysyła rezultat edycji z powrotem do radia. Na Taranisie robi się to przyWŁĄCZONYM radiu. Włącz aparaturę, usuń wszystkie ostrzeżenia aby dostać się do głównego ekranu, następnie podłącz kabel USB. W komputerze zobaczysz dwa napędy dysków, jeden jest kartą SD, drugi jest wirtualnym dyskiem pamięci EEPROM.

napędów w komputerze nie widać

  •  

 

 

post-14874-0-99649100-1402169867.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz firmware? W wersji firmware 2.0.x taranisa podłączam zawsze wg obrazka powyżej i mogę wszystko zrobić przez companion jak również pojawia się dodatkowy dysk w systemie (taranis).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz firmware? W wersji firmware 2.0.x taranisa podłączam zawsze wg obrazka powyżej i mogę wszystko zrobić przez companion jak również pojawia się dodatkowy dysk w systemie (taranis).

zaktualizowane do 2.0.1

z wgraniem nie było większych problemów 

 

podejrzewam problem z ustawieniami Win7.

STM32 botlooader  pojawia się przy podłączeniu wyłączonego radia, a gdzie powinien pojawić się włączony Taranis ?

Może brakuje mu jeszcze jakiegoś sterownika ?

post-14874-0-44507800-1402171780.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.