Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam problem, taranis x9d (2014), do przedwczoraj było wszystko ok. zrobiłem aktualizacje do wersji ACCST D16 v2.1.0 (pod odbiornik GRX8 w wersji EU LBT) oczywiście odbiornik się pięknie zbindował, telemetria działa itd. to od razu pojechałem z aktualizacją odbiorników X8R i X6R, niby wszystko ok, bindowały się bez problemów. 
I teraz jakie było moje zdziwienie po włożeniu odbiornika do modelu, jak żadne z serw nie działa ;( na żadnym odbiorniku, wgrywanie wersji starszych "niekompatybilnych z v2.xx" nie daje nic, co prawda jak "powgrywam" te same wersje do modułu XJT i odbiorników, starsze, nowsze, v2xx, nie v2xx, lbt, fcc, byle by te same, odbiorniki się bindują i telemetria działa, natomiast nie ma wyjścia na kanałach, nie działają serwa. 
Przewertowałem trochę "neta", ale nie natrafiłem na podobny problem i nie potrafię chyba z tym sobie poradzić, wie, podpowie może ktoś jak z tym poradzić, ktoś z takim czymś walczył ???

 

 

Andrzej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dzień dobry.

Czy bawiliście się zużyciem baterii "Cnsp"->  mAh baterii, formułę mam ustawioną na "Obliczone" ale im nowszy soft, tym bardziej "przekłamuje" wskazania telemetrii, przykład: bateria 1500mAh, czujnik wskazał zużycie 1520! a po naładowaniu bateria przyjęła 1240 mAh. Nadmienię, że czujnik FCS-40A właściwie nalicza Ampery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam bez problemów. Mam angielskie menu, gdzie ta konfiguracja wygląda tak:

 

calculated-sensors-consumption-1.png.172b20449f55988d2fc888b255c8b875.png

 

Czujnik prądu mam taki, który sam też potrafi wyliczyć zużycie mAh i to liczone przez czujnik zgadza się z tym liczonym przez OpenTX w Taranisie.

Mam pakiet teoretycznie 2700 mAh. Od 3,8 V do 4,2 V wchodzi do niego ok. 1500 mAh. Tyle samo zużywam w locie wg zużycia liczonego przez Taranisa, tak, że po locie napięcie mam z powrotem 3,8 V. Czyli to zużycie mierzone przez Taranisa zgadza się z tym co potem mierzy ładowarka w trakcie ładowania pakietu.

 

Coś masz nie halo te wartości. Bo przy rozładowaniu do 3,8 V powinno się zużyć ok 60% nominalnej pojemności i tyle samo powinno wejść przy powtórnym naładowaniu do 4,2 V. Dla pakietu 1500 powinno to być ok. 900, a nie 1240, ani tym bardziej 1520 - Albo zanadto rozładowujesz, albo czujnik FCS-40A lub ładowarka przekłamuje.

Albo masz włączoną opcje "Persist" dla tego obliczanego czujnika w Taranisie, przez co dodają się wartości zużycia z poprzedniego lotu.

Napisz jakie masz napięcie pakietu po locie i może pokaż konfigurację tego czujnika prądu oraz konfigurację obliczanego czujnika zużycia.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz wersję opentx? Wiesz u mnie czujnik w takiej konfiguracji jak Twoja, pokazuje większe zużycie niż ma pojemność akumulatora !wiec samo nalicznie jest skopane. Kojarzysz czy jest opcja skalibrowania napięcia pakietu w tym czujniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko Ci pomóc jeżeli nie odpowiadasz na pytania:

Napisz jakie masz napięcie pakietu po locie i pokaż konfigurację tego czujnika prądu oraz konfigurację obliczanego czujnika zużycia. Prawdopodobnie masz coś źle ustawione w parametrach czujników. Sam algorytm liczenia nie zmienił się w OpenTX od zamierzchłych wersji.

 

Ja mam ostatni OpenTX 2.3.15.

Pomiar napięcia można kalibrować w OpenTX, ale napięcie pakietu nie ma tu nic do rzeczy, bo liczenie zużycia to sumowanie tylko prądu w czasie - napięcie nie bierze w nim udziału.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia czujników w nadajniku możesz pokazać już teraz.

A jeżeli byś się szykował do lotów to możesz w nadajniku włączyć logowanie telemetrii - nawet z logowaniem co 0,1 sekundy. Plik z danymi będzie pomocny w identyfikacji problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Peeter napisał:

w załączniku logi, ponownie baterię która ma 2200 mAh, "przelatałem" na ponad 2600 mAh 

 

Coś nie te logi, bo w logach "wylatane" jest niecałe 850 mAh.

 

Algorytm w OpenTX liczy dobrze - wyniki z Twojego logu zgadzają się z elementarnymi wyliczeniami "ręcznymi" w Excel.

Natomiast wątpliwości budzi pomiar prądu - Pobór prądu przy drążku gazu ustawionym ledwie na 40% wynosi aż 7,5 A. A pobór prądu w stanie spoczynku przy gazie na 0 wynosi 0,4 A.

Piszesz o pakietach wielkości 1500 czy 2200, czyli latadełko raczej średnie, więc dla takiego latadła taki pobór prądu to zdecydowanie za dużo. Szczególnie w stanie spoczynku - nie ma tam co pobierać te 0,4 A.

Albo czujnik źle mierzy, albo jego ustawienie w OpenTX jest nieprawidłowe - ale nie wiadomo, bo nie pokazałeś ustawienia czujnika prądu w OpenTX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawyża prawie podwójnie vs amperomierz🤔

20230919_082756.jpg

20230919_082717.jpg

20230919_083748.jpg

20230919_083802.jpg

13 godzin temu, Market napisał:

 

Coś nie te logi, bo w logach "wylatane" jest niecałe 850 mAh.

 

Algorytm w OpenTX liczy dobrze - wyniki z Twojego logu zgadzają się z elementarnymi wyliczeniami "ręcznymi" w Excel.

Natomiast wątpliwości budzi pomiar prądu - Pobór prądu przy drążku gazu ustawionym ledwie na 40% wynosi aż 7,5 A. A pobór prądu w stanie spoczynku przy gazie na 0 wynosi 0,4 A.

Piszesz o pakietach wielkości 1500 czy 2200, czyli latadełko raczej średnie, więc dla takiego latadła taki pobór prądu to zdecydowanie za dużo. Szczególnie w stanie spoczynku - nie ma tam co pobierać te 0,4 A.

Albo czujnik źle mierzy, albo jego ustawienie w OpenTX jest nieprawidłowe - ale nie wiadomo, bo nie pokazałeś ustawienia czujnika prądu w OpenTX.

Przed chwilą opublikowałem  🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Peeter napisał:

Zawyża prawie podwójnie vs amperomierz

 

No to masz odpowiedź - algorytm liczący zużycie w OpenTX jest prawidłowy, tylko czujnik prądu źle mierzy. Możesz spróbować skalibrować odczyty czujnika przez ustawienie "Współcz." tak żeby odczyt w nadajniku zgadzał się z pomiarem amperomierzem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2023 o 21:07, Market napisał:

 

Coś nie te logi, bo w logach "wylatane" jest niecałe 850 mAh.

 

Algorytm w OpenTX liczy dobrze - wyniki z Twojego logu zgadzają się z elementarnymi wyliczeniami "ręcznymi" w Excel.

Natomiast wątpliwości budzi pomiar prądu - Pobór prądu przy drążku gazu ustawionym ledwie na 40% wynosi aż 7,5 A. A pobór prądu w stanie spoczynku przy gazie na 0 wynosi 0,4 A.

Piszesz o pakietach wielkości 1500 czy 2200, czyli latadełko raczej średnie, więc dla takiego latadła taki pobór prądu to zdecydowanie za dużo. Szczególnie w stanie spoczynku - nie ma tam co pobierać te 0,4 A.

Albo czujnik źle mierzy, albo jego ustawienie w OpenTX jest nieprawidłowe - ale nie wiadomo, bo nie pokazałeś ustawienia czujnika prądu w OpenTX.

Przed chwilą opublikowałem  🙂

Zmieniłem "współczynnik" na 0,1 i praktycznie w ogóle nie nalicza, dałem gaz na 70% Curr, skoczył na 0,2 więc to nie ten trop.

Może ten czujnik skopany? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Peeter napisał:

to nie ten trop

 

Ten trop. Tylko za bardzo zmniejszyłeś współczynnik. Domyślnie wynosi 1,0 a Ty zmniejszyłeś go 10 krotnie, więc nic dziwnego, że nie nalicza.

Ustaw współczynnik taki, żeby odczyt w nadajniku zgadzał się z odczytem miernika amperomierza. Wtedy w przybliżeniu będzie OK.

Ale najwyraźniej te czujniki tak mają bo widziałem podobne porady dotyczące takiego kalibrowania tego czujnika na różnych forach FrSky-owych i OpenTX-owych.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Market napisał:

 

Ten trop. Tylko za bardzo zmniejszyłeś współczynnik. Domyślnie wynosi 1,0 a Ty zmniejszyłeś go 10 krotnie, więc nic dziwnego, że nie nalicza.

Ustaw współczynnik taki, żeby odczyt w nadajniku zgadzał się z odczytem miernika amperomierza. Wtedy w przybliżeniu będzie OK.

Ale najwyraźniej te czujniki tak mają bo widziałem podobne porady dotyczące takiego kalibrowania tego czujnika na różnych forach FrSky-owych i OpenTX-owych.

Niekoniecznie jest to najlepsza metoda kalibracji. 

Tzn. Te modelarskie czynniki bardzo często zawyżają dla małych prądów. 

A takim miernikiem dużego prądu nie zmierzysz (większego niż kilka A) 

 

Najlepsza metoda to wylatać ileś tam mAh, zapisać, naładować, zapisać ile weszło i powtórzyć to że trzy razy. 

Wtedy dowiesz się jaka jest różnica między pomiarem modelu i ładowarki. 

 

Wtedy dzielisz zamierzony ładowarką wynik, przez zamierzony modelem i wynikiem mnożysz współczynnik w aparaturze. 

W efekcie będziesz miał to skalibriwane tak, że pojemność się będzie zgadzać. 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witajcie koledzy,

Mam pewien problem z ustawieniem nadajnika Frsky Taranis X9D + 2019 otóż po zbindowaniu go z odbiornikiem S8R wszystkie 4 kanały (Ail, Ele, Thr, Rud) są tak jakby obcinane częściowo mniej wiecej od 50% w jedną stronę a więc ruch drążka w pewnym zakresie nic nie powoduje. Np. lotki są na jednym kanale i w jedna strone wychylaja się 30 stopni a w drugą tylko 16 stopni (mierzone kątomierzem elektronicznym) Reszta ruchu drążka jest jałowa. Szukałem przyczyny w ustawieniach. Zerowałem ustawienia. Mam dodatkowo tester serw i na nim serwa chodzą prawidłowo. Również neutrum serw na testerze serw i neutrum serw poprzez aparature jest w innym miejscu. Ale to sobie skorygowałem ustawieniem tzw. środkiem PPM na aparaturze. Z tego co sprawdziłem na monitorze kanałów drążki chodzą prawidłowo (zdjecie 1). I teraz się zastanawiam gdzie jest problem.

zdjecie 1.jpg

zdjecie 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.