Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  

2 godziny temu, d2f napisał:

A dokładnie to czego nie rozumiesz? Może pomogę?

 

Jasne, pomóż, podaj linka do openTX dla X9D i dla X9D+ skoro są to różne wersje.

A jeżeli są różne, to może do X9E też jest inna wersja tylko ja o tym nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  
 
Jasne, pomóż, podaj linka do openTX dla X9D i dla X9D+ skoro są to różne wersje.
Aha, czyli chciałeś być w opozycji do kogoś kto wiedział lepiej i usiłowałeś podsmieszkować w jakiś mało wyrafinowany i prostacki sposób łącząc słowo na k z kościołem?

No nie dostaniesz linka do opentx dla x9d, bo opentx nie jest już tak prosto dostępny dla x9d bez plusa jak ten dla x9d+, a nie będę zdradzał zawodowych tajemnic.

Masz tu linka do innego systemu:
http://www.er9x.com/
Umiesz porównać? ;-)

Ja jestem delikatny i czuję się urażony. Uważam, że powinieneś mnie przeprosić aby pokazać klasę lub rozum

Pozdrawiam, mimo wszystko, serdecznie, mniej znającego się na rzeczy kolegę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2021 o 12:20, noker napisał:

Mam Taranisa X9D z Firmwarem opentx 2.1.8 (początek 2016r)

Muszę go upgradować do ostatniej wersji?

poczytałem trochę, wyszły jakieś firmwary nawet do odbiorników. robi się to trochę skomplikowane.

 

openTX dla zwykłego śmiertelnika to jak (lubiany czy nie) Windows. Możesz konfigurować modele (patrz urządzenia w Winzgrozie), możesz uruchomić inny programik (skrypty LUA)  itd. itp.

openTX jest jeden dla wszystkich platform, na który da się to uruchomić.

Nie ma żadnej różnicy (o których pisał posiadający wiedzę tajemną, dobrze wyuczony d2f), czy to będzie X9D, X9D+ czy też Horus czy inne wynalazki PRC.

Czy musisz aktualizować? Pewnie nie, ale warto popatrzeć na opisy kolejnych wersji i zobaczyć co tyczy się akurat Twojego radia, czy też grupy FrSky w ogóle,

i wgrać ostatnią, stabilną ale pasującą Tobie wersję.

 

Natomiast czym innym jest firmware dla modułu nadawczego (np. XJT) i dla odbiorników. To można by porównać (chyba) do BIOS'a w kompie.

Tu raczej wypadało by wgrać najnowsze wersje choćby ze względów bezpieczeństwa.

Np. przypadek niekontrolowanego, "samowolnego" wychylenia lotek. Firma wypuściła poprawkę usuwającą ten bug.

Jeżeli aktualizujemy firmware w nadajniku to musimy wgrać taka samą wersję przeznaczoną dla odbiornika. 

 

A skoro chcesz łapać "chłopaków" z 77hobby (a są na urlopie :D ) to może wcześniej:

https://77hobby.pl/czym-jest-opentx-n-40.html

https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html

 

Przepraszam, że tak łopatologicznie, ale nie idzie czytać głupot zwanych tajemnicą zawodową.

 

6 godzin temu, d2f napisał:

Ja jestem delikatny i czuję się urażony. Uważam, że powinieneś mnie przeprosić aby pokazać klasę lub rozum

Jednego Ci nie brakuje - poczucia humoru.

 

I z mojej strony EOT.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, nJerzy_R napisał:

 

openTX dla zwykłego śmiertelnika to jak (lubiany czy nie) Windows. Możesz konfigurować modele (patrz urządzenia w Winzgrozie), możesz uruchomić inny programik (skrypty LUA)  itd. itp.

openTX jest jeden dla wszystkich platform, na który da się to uruchomić.

 

 

Oczywiscie jak kupujesz windowsa (otx jest za free), to dostajesz jego kod zrodlowy (w otx tak). Porownanie z d...

OTX jest jak Linux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pjk11 napisał:

Oczywiscie jak kupujesz windowsa (otx jest za free), to dostajesz jego kod zrodlowy (w otx tak). Porownanie z d...

OTX jest jak Linux.

Dokładnie.

Oprogramowanie firmowe w aparaturze jest jak Windows. Zamknięte, są gotowe menu, mixy, expa itd. Poza schemat nie da się wyjść.

OpenTX jest jak Linux, otwarty i bardziej konfigurowalny na niższym poziomie. Ma więcej możliwości w rekonfigurowaniu wszystkiego, ale może być przez to też uciążliwe w programowaniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, nJerzy_R napisał:

 

Jacierpiedolę, linuksowiec się odezwał...

Naprawdę? Jak dziecku?

 

Dziecku tak mowisz? Wspolczuje.

5 godzin temu, Marek_Spy napisał:

Co mają systemy operacyjne do OTX który jest konfiguratorem firmware procesora ? A dyskusja nad wyższością windowsa nad linuksem trochę jest bez sensu.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

To ze konfigurator firmware mozy byc "open" lub "closed". tylko tyle. A kto dysktuje nad wyzszoscia win nad lin? ja tylko porownalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam problem z nadajnikiem Taranis X9D Plus.

W krótkim czasie po upływie gwarancji, z dnia na dzień nadajnik zaczął raz za razem wyłączać i włączać telemetrię w trakcie lotu modeli.

Początkowo sądziłem że jest to wina odbiornika FrSky G-RX8.

Niestety ten sam problem powtarza się we wszystkich moich modelach, z których każdy ma zainstalowany na "stałe" swój odbiornik bądź to G-RX8 bądź G-RX6.

Problem dotyczy wyłącznie telemetrii, natomiast sterowanie serwami działa bez zarzutu w zasięgu widoczności modelu.

W sumie można latać z tym nadajnikiem, niemniej ciągłe wyłączanie się i włączanie telemetrii jest bardzo niekomfortowe i rozpraszające.

Ciekaw jestem czy ktokolwiek z użytkowników Taranisa miał podobną usterkę i jak została ona usunięta.

Pragnę w tym miejscu nadmienić że rady sprzedawcy Taranisa są z gatunku mało pomocnych żeby nie powiedzieć bezużytecznych.

Pozdrawiam użytkowników Taranisa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są te rady sprzedawcy taranisa?


W przypadku x9d+ miałem takie objawy 2 razy. Raz była uszkodzona antena, drugi raz był jakiś mod zasilania do czegoś (gogle monitor czy coś innego). W drugim przypadku usterka nasilała się po podłączeniu owego czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostaję na zmianę komunikaty "Telemetry lost" i "Telemetry recovered" przyczym po "Telemetry lost" z ekranu znikają ustawione dane telemetryczne jak siła sygnału, wysokość, napięcie baterii zasilającej. Po komunikacie "Telemetry recovered" dane powracają, aczkolwiek wysokość jest w moim odczuciu przekłamana. Po kilku sekundach cała zabawa zaczyna się na nowo i trwa przez cały lot. I tak na wszystkich modelach w każdym locie.

Rady sprzedawcy są typu sprawdź zasięg (test zasięgu) albo sugestia że odbiornik jest wadliwy. Wyraźnie pisałem sprzedawcy że problem ma miejsce na wszystkich posiadanych odbiornikach.  Ale zasięg jest bez zarzutu, a sterowanie serwami działa w zasięgu widoczności modeli, pomimo wyłączania się i włączania telemetrii. Od kilku miesięcy latałem z mocniejszą anteną i nigdy nie miałem komunikatu systemowego o słabym sygnale. Mogę spróbować zmienić antenę na standardową, ale czy może to coś zmienić ? Nie mam podłączonych żadnych dodatkowych urządzeń do nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaki wynik testu na teście zasięgu? Bo to wcale nie jest głupia rada, tylko dobra droga do diagnozy.

2. Problem występuje tylko w jednej lokalizacji? Sprawdzałeś inne lokalizacje?

3. To jest x9d+ czy x9d+se czy jeszcze inny? Bo ja do tej pory w żadnym x9d+ oryginalnie nie miałem wymiennej anteny.

4. Wymiana anteny na standardową może pomóc jak najbardziej. Ta antena jest bardziej dookólna niż "mocna" antena.
Jest też jakaś mała szansa, że uszkodziłeś "mocniejszą" antenę, a także że uszkodzona antena uszkodziła xjt.

5. Pokaz jak wygląda pigtail do xjt, i jak wyglądają złącza w antenach i w aparaturze. Postaraj się o ostre wyraźne zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Zrobiłem jeszcze raz test zasięgu. Na 35 m w kilku lokalizacjach mam sygnał RSSI na poziomie 50 - 54 dla mocniejszej anteny dookólnej 5 dB oraz 48 - 52 RSSI dla standardowej anteny dostarczonej z Taranisem.

Ad.2 Problem występuje w różnych lokalizacjach

Ad.3 Mój nadajnik to model X9D Plus SE 2018

Ad, 4 Zmiana anteny na standardową niczego nie zmienia jeśli idzie o problem. 

Ad. 5 Załączam zdjęcia .jpg złącz antenowych. Ogląd pod szkłem powiększającycm nie wykazuje żadnych anomalii. Nie korzystam z zewnętrznego modułu XJT (może to błąd )

IMG_20210818_192006.jpg

IMG_20210818_191833.jpg

Sorry. W ad.3 powinno być  X9D Plus SE 2019

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 Czy w teście zasięgu występuje problem z telemetrią? Bo tego nie napisałeś a to jest najważniejsze.

Ad anten - czy antena z szerokim uchwytem to ta mocna? Mam wątpliwości czy nakrętka nie blokuje anteny w pozycji "niedokręcona", jak u mojego kolegi, a co za tym idzie prowadzi do uszkodzenia modułu xjt/irsm (wewnętrzny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Niestety  w trakcie testu zasięgu występuje problem z telemetrią ale ze znacznie mniejszą częstotliwością.

 

Antena z szerokim uchwytem jest "mocniejszą" dookólną anteną 2,4 GHz 5dB , którą zainstalowałem wczesną wiosną. Taranis działał bezproblemowo z tą anteną  przez kilka miesięcy. Problem pojawił się z dnia na dzień bez żadnych wcześniejszych symptomów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.