Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Taranis x9d+ wymiana anteny  - WARSZTAT I ANTY-WARSZTAT

 

Pisałem poprzednio, że pojawił mi się komunikat o problemie z anteną nadawczą, po każdym skasowaniu komunikatu za kilka sekund pojawiał się ponownie.

IMG_7929.thumb.jpg.4bdd2dfc2c26393e30e5f8afb183b8d3.jpg

 

Wyjąłem baterię, rozpiąłem połówki i do dzieła

 

Antena oryginalna jest przylutowana do modułu XJT i nie wiem jak sprawdzić bez wylutowania, czy problem jest z anteną, czy z modułem - antena tańsza.

IMG_7933.thumb.jpeg.383b0051bc574f7139b77b5b493475f7.jpeg

 

Przy okazji postanowiłem zmienić na opcję przykręcanej anteny dookólnej 5dB

 

Gorąco mi się zrobiło po odlutowaniu starej anteny - zniknął element do przylutowania przewodu sygnałowego

IMG_7949.thumb.jpeg.cf25041b5ce98900f13f75c7d63694f7.jpeg

 

Odskrobałem kawałek ścieżki i przylutowałem cienki drucik do ścieżki i potem do nóżki gniazda U.FL - SMD - ponoć to nie jest najlepszy pomysł, ponoć producent odszedł od tego rozwiązania na lutowane bezpośrednio.

 

IMG_7951.thumb.jpeg.e594c4cf2d4ba696ceb718a084e9da69.jpeg

 

Nie wygląda tutaj najlepiej, ale zdjęcie zrobione przed wyczyszczeniem (ale fakt mistrz lutowania, to ja nie jestem)

A to jest naprawdę malutkie 

IMG_7948.thumb.jpeg.dc56b5ef5fcffe24654faf38c8f64c1d.jpeg

 

Tak wygląda z kablem przejściowym do przykręcania anteny

 

IMG_7957.thumb.jpeg.bed0d167e8ad77b4b7b855f2523f6542.jpeg

 

Sprawdzenia połączenia

 

Czy ścieżka sygnału nie jest zwarta z GND

 

IMG_7963.thumb.jpeg.27c2a681e54b077d4ee7dabe6ff9c69e.jpeg

 

Czy jest "przejście" ekran - GDN 

 

IMG_7958.thumb.jpeg.1724159a859883fb8bf96cbed4c2801d.jpeg

 

Czy jest "przejście" sygnału

 

IMG_7959.thumb.jpeg.65bbebb8717a502f2f1ea568f20552f8.jpeg

 

Wg wskazań multimetra wszystko powinno być w porządku

Chwila prawdy - składamy i sprawdzamy bez przykręconej anteny. - UWAGA, TEGO NIE WOLNO ROBIĆ - patrz info poniżej

 

IMG_7955.thumb.jpeg.f948b74083e2ae41835ae3063842a9db.jpeg

 

Odbiornik w pobliżu (widać X8R) 

Poziom sygnału Rx

 

IMG_7956.thumb.jpeg.4c4ebcddd3ff5d1e3681b0579f79a314.jpeg

 

 

Po przykręceniu anteny raz pojawił mi się komunikat o problemie anteny nadawczej, ale dokręciłem ciut mocniej i nie pojawił się.

Sprawdzałem zasięg na zewnątrz - jest OK, sprawdzałem w domu przez ileś tam ścian - też działa.

 

Ale jest różnica w wielkości anteny - do oryginalnego pudełeczka styropianowego Taranisa nie wchodzi - trzeba odkręcić.

IMG_7967.thumb.jpeg.2e82a4e32275ca47bcf990a483094888.jpeg

 

Niepokoi mnie trochę ta "druciarnia" lutowana.

Zastanawiam się, czy nie wymienić jednak płyty tylnej z modułem XJT, ale wszystkie, które znalazłem w sieci mają uwagę, że nie będą działać ze starszymi modelami taranisa.

Wyślę chyba jakieś zapytanie w świat, i może do 77Hobby.

 

 

 

 

Edytowane przez jarek_aviatik
poprawki i uzupełnienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ta większa antena jest o większym zysku, najprawdopodobniej kosztem szerokości wiązki.

2. Sprawdzanie bez anteny - proszenie się o kłopoty. Prosta droga do upalenia xjt.

2.a. Skoro nie darł się o antenę bez anteny to możliwe, że pigtail jest tak słaby ze sam robi za antenę.

2.a.2. Jeśli pigtail robi za antenę, to przestaja antenę i jest be.

3. Ja bym z pigtaila zrezygnował z ufl i lutował pigtaila prosto do płytki. Raz, że nie masz straty na kolejnym złączu, dwa - że napewno nie iskrzy. Trzy, że łatwiej zlutować do ścieżki.

4. Użyj dobrego topnika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, d2f napisał:

1. Ta większa antena jest o większym zysku, najprawdopodobniej kosztem szerokości wiązki.

2. Sprawdzanie bez anteny - proszenie się o kłopoty. Prosta droga do upalenia xjt.

2.a. Skoro nie darł się o antenę bez anteny to możliwe, że pigtail jest tak słaby ze sam robi za antenę.

2.a.2. Jeśli pigtail robi za antenę, to przestaja antenę i jest be.

3. Ja bym z pigtaila zrezygnował z ufl i lutował pigtaila prosto do płytki. Raz, że nie masz straty na kolejnym złączu, dwa - że napewno nie iskrzy. Trzy, że łatwiej zlutować do ścieżki.

4. Użyj dobrego topnika.

Dzięki za info - pisałem, że ze mnie elektronik ignorant 

 

Mam też zapasową oryginalną antenę  - przelutuję i zobaczymy.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jarek_aviatik napisał:

Przy okazji postanowiłem zmienić na opcję przykręcanej anteny dookólnej 5dB

to niekoniecznie jest optymalne rozwiązanie - dodajesz dwa gniazda, które pogarszają działanie anteny.

Chyba jednak wersja z przylutowaną anteną bezpośrednio do płytki jest lepsza, choć odkręcana antena ma oczywiście zalety.

Najwyraźniej układ nadawczy ma zabezpieczenie, bo bez tego uruchomienie go bez anteny (bez obciążenia) powoduje najczęściej upalenie końcówki mocy..

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zipp napisał:

to niekoniecznie jest optymalne rozwiązanie - dodajesz dwa gniazda, które pogarszają działanie anteny.

Chyba jednak wersja z przylutowaną anteną bezpośrednio do płytki jest lepsza, choć odkręcana antena ma oczywiście zalety.

Najwyraźniej układ nadawczy ma zabezpieczenie, bo bez tego uruchomienie go bez anteny (bez obciążenia) powoduje najczęściej upalenie końcówki mocy..

 

No i się czegoś nauczyłem - dzięki.

Myślę, że nie upaliła się końcówka mocy tylko dlatego, że był podłączony przewód do gniazda UFL i on robił za "antenę"

Zostawię na razie taką wersję i zobaczymy, idzie przykręcana antena 2,5 dBi.

Edytowane przez jarek_aviatik
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 19.02.2020 o 08:52, Jacekecaj napisał:

Witam.

Mam aparaturę Taranis X9D+.  Posiada ona 1 przełącznik chwilowy, 1 dwupozycyjny, i resztę przełączników trójpozycyjnych.

Chwilowego używam do resetowania czasu lotu, dwupozycyjnego do do blokady uruchomienia silnika i potrzebuję jeszcze drugiego dwupozycyjnego (którego już nie mam) do otwierania i zamykania  podwozia.

Czy mógłby mi ktoś z kolegów jak to się mówi łopatologicznie? wytłumaczyć czy można tak ustawić przełącznik trójpozycyjny aby w położeniu środkowym dawał wartość +100 zamiast 0 ( standardowo przełącznik ten w skrajnym dolnym położeniu ma wartość -100, w środkowym 0, w skrajnym górnym +100)

Wiem, że mogę tę funkcję przyporządkować np do suwaka bocznego (slider-a), ale jeśli byłaby taka możliwość, to wolałbym przełącznik.

Podstawowe potrzebne ustawienia modelu jakoś ogarniam, ale tutaj poległem.

 

Można to zrobić na przynajmniej 5 (bez dłuższego zastanowenia się) sposobów 

1. Mikser aktywowany pozycją przełacznika np ~A↑ daj e w efekcie działanie w pozycjach A- oraz As gdzie Max jest wejściem

2. Krzywa ustawiona -100 dla -100  oraz 100 dla 0  i  100 w mikserze gdzie przełącznik jest wejściem.

3. Przełacznik logiczyny aktywujacy kanał A- lub  A↓ gdzie Max jest wejściem.

4 (bardziej jako ćwiczenie mylsowe) Funkcja ustawiająca zmienną globalną która jest wejściem do miksera.

5.2 miksery na kanale aktywowane położeniem przełącznika.  

Mozna by dalej pisać i pisać...

 

W dniu 3.03.2020 o 17:53, Konrad_P napisał:

@dukeroger zacznijmy od końca. I znów z wyżej wymienionymi zastrzeżeniami co do wojny i świąt. :);)

 Nadajnik daje mi absolutnie wszystko to co chcę zrobić czytaj ustawić w modelu, ja przynajmniej nie uświadamiam sobie czego bym nie mógł ustawić w Futabie a w systemie otwartym tak.

Coś czuję że wsadziłem kij w mrowisko.

 

Bardzo chętnie poznam przykład takiej funkcji, że Futabie da się a w Opentx nie da sie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nadajnik daje mi absolutnie wszystko to co chcę zrobić czytaj ustawić w modelu, ja przynajmniej nie uświadamiam sobie czego bym nie mógł ustawić w Futabie a w systemie otwartym tak.

 

Bo to zależy co robisz. Sam pierwszy powiem, że OpenTx to kupa roboty przy ustawianiu i większość modelarzy tego nigdy nie będzie potrzebować.

 

Ale w OpenTx mogę sobie napisać prostą funkcję która w oparciu o przełączniki logiczne i dane z telemetrii będzie mi tak sterować kanałem od silnika, że efektywnie będzie sterować mocą jaką pobiera silnik, zamiast stopniem wysterowania.

Dzięki temu, niezależnie od wyładowania pakietu, mój FunJet na pełnym gazie bierze 450W, a na pół gazu 225W.

W OpenTx mogę też zrobić np prostą funkcję stabilizacji modelu w oparciu o to co pluje czujnik żyroskopowy.

Itp, itd.

 

Ale jak mówię, większość z Was nigdy tego nie będzie potrzebować, ja jestem po protu dziwny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też jestem trochę dziwny, bo właśnie kiedyś już pisałeś o tym sterowaniu mocą silnika i takie coś też chciałbym zrobić w swoim modelu do FPV (O ile ogarnę przesyłanie danych z kontrolera do telemetrii FrSky), nie po to by mieć z tego jakieś korzyści, a po prostu dla pokombinowania :D.
Tyle, że HobbyKing nie wysyła mi serw od 3 miesiący (zamienili na backorder mimo, że jak kupowałem były na magazynie) i tak sobie czekam ?, choć i tak teraz mam dużo na głowie i nie wiem jak by było z budową, ale to tak na marginesie, żeby nie było, że Twoja (i innych) pomoc z projektowaniem się zmarnuje ;)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jpd napisał:

Bardzo chętnie poznam przykład takiej funkcji, że Futabie da się a w Opentx nie da sie.

Bardzo proszę czytać ze zrozumieniem. 

 

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Bo to zależy co robisz. Sam pierwszy powiem, że OpenTx to kupa roboty przy ustawianiu i większość modelarzy tego nigdy nie będzie potrzebować.

Dokładnie jak piszesz. Dla przeciętnego latacza w systemach zamkniętych jest absolutnie wszystko. 

Czyste ustawienie nowego modelu na lotnisku zajmuje mi 5 góra 10 min a przy open to najlepiej gdyby był w pobliżu komputer.;) Tak jak pisałem nie zamierzam wywoływać żadnej wojny. Każdy kupuje to co mu się podoba lub na co go stać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad powiem z własnego doświadczenia,kupiłem Horusa dlaczego bo w tej cenie raczej żadne radio nie da mi tego co oferuje Horus. Jednak TGY i10 zostawiam o jest proste w ustawianiu. Faktem jest że programowanie modeli w OpTX  z przesiadki z zamknietego systemu przynajmniej dla mnie jest koszmarem. TGY opanowałem w 2-3 dni tu nie wiem,może za 3 miesiące będę mógł powiedzieć że umie zaprogramować ten nadajnik. 

 

edit

 

Zależy w jakiej cenie zamknięte systemy oferują wszystko czego potrzeba

Jeżeli to jest półka od 3-4tyś w góre to pewnie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego za bardzo nie chcę wchodzić w tą dyskusję ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę że systemu typu Open są dużo dużo tańsze od tych zamkniętych. Być może właśnie dla tego że producent nie wydaje kasy na stworzenie swojego softu tylko dają goliznę z możliwościami i niech sobie każdy pisze co mu się podoba.

To są dwa diametralnie różnie spojrzenia na tą samą sprawę. Jedni wolą zamknięte systemy bo albo nie potrafią albo im się najnormalniej nie chce zagłębiać w open source a innych po prostu kręci programowanie i pisanie swojego kodu i wymyślanie jak Patryk wyżej co by tu jeszcze wykombinować ciekawego.

Ja zaczynałem dawno jak nie było tej technologii i najnormalniej w świeci mi się nie chce choć przez pół życia zawodowego parałem się programowaniem ale tym użytkowym.

Osobiście myślę, że właśnie cena tak bardzo rozpropagowała ten typ nadajników, no i dobrze. Mi to nie przeszkadza, jak pisałem każdemu to co lubi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temacik. Modelarskie dziadki pamiętają nadajnik Multiplex MC-4000 - to taki przodek Open TX. To dopiero było brzydactwo. Mówili - płyta chodnikowa ale znakomita większość modelarzy budujących większe modele szybowców nie chciała słyszeć o innym nadajniku. Wspaniała elastyczność w programowaniu, o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych nadajnika nie wspomnę. Dzisiaj mamy Open TX. Z czystej ciekawości jako wieloletni (kilkudziesięcioletni użytkownik ) zamkniętych systemów sterowania stałem się posiadaczem nadajnika Taranis QX7S. Modelarscy starcy spytają - po co ci to było? Chętnie odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autocenzura:

bo tu nie o Radiomasterze, Jumperze, Horusie, Futabie, Multiplexie tylko o TARANISIE piszemy

;)

Pozostałe posty nie na temat niech sobie mod sprząta..

 

 

 

Edytowane przez zipp
przeniesione do osobnego wątku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Konrad_P napisał:

Bardzo proszę czytać ze zrozumieniem. 

 

 

 

 

Cytuję ponownie :  "...ja przynajmniej nie uświadamiam sobie czego bym nie mógł ustawić w Futabie a w systemie otwartym tak". Czyli uświadamiasz sobie czego nie mógłbyś ustawić w systemie otwartym a możesz w Futabie. Zatem ponawiam pytanie. Co to takiego jest.  A ogólnie nie zamierzam sie wykłócać o wyższosc swiat wielkiej nocy nad swietami bozego narodzenia. Po prostu chętnie poznam ograniczenia opentx bo samodzielnie do nich nie dotarłem choć Taranisa mam z pierwszej serii. I takie pytanie w ogół: Czy mówi wam coś hasło PLC? @Patryk Sokol Czy jest trudne i jest kupa roboty? Jak wojujesz na polu Inav - Opentx to faktycznie ciągle coś wychodzi co warto ustawić i zmienić. Jednak "ręczny" model od podstaw ustawić bez bajerów to na lotnisku w kilka minut. Na Horusie szybciej niz na taranisie bo wygodniejszy interface i klikologia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest trudne? Nie, ma to bardzo prostą logikę.

 

Ale jednak na Cockpicie SX ustawiałem motoszybowiec z czterema serwami w skrzydłach w 6min, a w OpenTxie, te miksy trzeba zrobić ręcznie i czasu jednak schodzi.

Z iNavem to właśnie niewiele zabawy jest, więcej zabawy jest jak coś ma dużo serw i nie ma flight controllera :D

 

Ale dla porównania - za młodu wszyscy moi znajomi mieli Optica 6 (jeszcze na 35MHz). To cholerstwo to ja nie wiem jak się programuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ryszard_I napisał:

Modelarskie dziadki pamiętają nadajnik Multiplex MC-4000

Znaczy już jestem modelarskim dziadkiem ... kiedyś MC-4000 to było marzenie, ze skanerem kanałów i z syntezą ... bajka. Ech trochę sie rozmarzyłem wpominając.

3 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

 

Z iNavem to właśnie niewiele zabawy jest, więcej zabawy jest jak coś ma dużo serw i nie ma flight controllera :D

 

Oj jak sie człowiek wgłebi i daje toto do duzych samolotów to jest trochę zabawy. I kablologii i ustawiania. Właśnie siedzę nad tym od jakiegoś czasu i kombinuję, co by tu jescze można poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba, mi to mówisz.

 

Zrobiłem w Inavie motoszybowca z czterma serwami w skrzydle, w taki sposob, że w trybie manual miałem pelną obsługe mechaniki (klapy, snap-flap, butterfly etc.) :D

iNav jest fajny, ale do szybowców nadaje się jak śrubokręt to wiercenia otworów. Da się, ale co się cżlowiek napoci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Ba, mi to mówisz.

 

Zrobiłem w Inavie motoszybowca z czterma serwami w skrzydle, w taki sposob, że w trybie manual miałem pelną obsługe mechaniki (klapy, snap-flap, butterfly etc.) :D

iNav jest fajny, ale do szybowców nadaje się jak śrubokręt to wiercenia otworów. Da się, ale co się cżlowiek napoci :D

Toś się fajnie pobawił :) Mi akurat w moich spalinach zależy przede wszytkim na wspomaganiu lądowania.  Oczywiscie innymi bajerami tez sie chętnie bawię. Układy pod inav zwłaszcza Mateki WING wymiataja. A i Paweł jest bardzo pomocny jak są jakies zagadnienia. Dodatkowo cała ta elektronika pomoze im sensownie dobrać śmigło tak coby silnik nie przekraczał dopuszczalnego zakresu pracy a samolot latał jak nalezy, A nie standardowe 16x6 co sie nadaje tylko do startu a potem powietrze mle dla lepszego efektu ale napedu z niego co kot naplakal.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.