Jump to content

Model do spokojnego latania-kilka pytań.


Recommended Posts

Witam, mam zamiar zbudować model który będzie służył do spokojnego latania w bezwietrzne dni.

Posiadam więc kilka pytań co do konstrukcji i paru innych rzeczy. Bardzo prosił bym o odpowiedzi, nawet te najbardziej oczywiste:

 

1*-Do budowy modeli używa się sklejki owocówki, i tu mam pytanie co to jest ?? Ponieważ z tego co wiem są to drewniane skrzynki po np, mandarynkach.Mam do tego bardzo dobry dostęp, ponieważ tata kupuje do sklepu towar w hurtowni i jest tam tego mnóstwo.Budowa sklejki to poprzekładane warstwy drewna, raz słoje w 1 a raz w 2 stronę, tylko te skrzynki to są po prostu z 1 warstwy np. tak jak balsa. I to w modelarstwie nazywa się właśnie sklejka owocówka ??

 

2*-Posiadam trochę (elektroniki) z poprzednich modeli i chciałbym ją wykorzystać, a mianowicie:

2 pakiety Li-Po 3S 1300 Mah

2 silniki bezszczotkowe Ipower IBM 2210-12 1534 Kv 260W

4 serva-lecz tylko 2 wsadził bym do modelu bo te drugie dwa mają naruszone tryby (chiński plastik)

2 regulatory (ESC) jeden 30A drugi 20A

2 miksery V-tail (stosowałem je do delty 120min)

kilka śmigieł ale i tak by poszły nowe tak samo jak serva bym zainwestował w (metalowe tryby)

oczywiście odbiornik i nadajnik

ładowarka Imax B6 (niestety okazała się podróba ale po kupnie się dowiedziałem że są podróby)

 

I pod tą elektronikę czy elektrykę ?? prosił bym jakieś dość proste plany jeśli można :D szczególnie interesował by mnie górnopłat.Oczywiście podana (elektronika) nie wymusza 2 silników w modelu choć jeśli by się dało :P to poproszę.

 

Marzę o konstrukcji drewnianej (balsa, sklejka) lecz nie posiadam ani CNC ani piły włośnicowej(włosowej??)rozważam nad kupnem takowej.Wiem że można poradzić sobie z wyżynarką + (ostrze od włośnicy)?? ale czy jest sens ?

Miałem kiedyś ToTo-0 projektu Pana Motylastego. I latał pięknie dopóki nie zrobiło mi się z Li-Po 3s-2s i zabawa się skończyła. Ładowarkę miełem za 30 zł (śmieć) padła po kilku ładowaniach. I ToTo poszedł na rozpałkę do pieca :D

 

Wydaje mi się że na obu silnikach będzie ciąg 1.4 KG (elektronika) waży pewnie około 0.5 KG zostaję więc 0.9 KG na model lecz do spokojnego latania może ważych chyba troszkę więcj bo chyba model lata na skrzydłach a nie tylko na silniku. A więc model o rozpiętości powyżej 1.5 metra jest sens budować ? Latać umiem moim zdaniem bardzo dobrze gdyż deltą robię przeloty tak że model wręcz ścina trawę podczas niski przelotów.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i kiedyś mam nadzieję się odwdzięczę :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Możesz zbudować np. ToTo kolegi Motylastego tematy odnoście tego modelu pszukaj na forum a napewno znajdziesz.

Wszelkiego rodzaju Wicherki, Cessny, Rwd oczywiście Górnopłaty ;)

Modele elektryków raczej buduje się z depronu ew. podkłądu pod panele który można dostać w marketach budowlanych ( Obi Praktiker itp.) Co do sklejki to w modelach depronowców używana jest do wzmocnień kadłuba skrzydeł a także wręg silnikowych.

Oczywiście można także zbudować model z drewna ale pod napęd elektryczny napewno nie ze sklejki, ponieważ by była to "cegła" a z balsy :)

A jak u Ciebie umiejętność pilotażu?

 

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź ale nie będę się bawił w spaliny bo to za dużo zachodu i pieniędzy :D Myślałem nad modelem konstrukcji sklejkowej z poszyciem depronem i chciałbym żeby był to model dość duży i stabilny w locie około 1.5m. Wydaje mi się że nie będzie ważył aż tak dużo. Co do umiejętności to oceniam na bardzo dobre, jak pisałem wyżej niskie przeloty to dla mnie pestka, tak samo jak akrobacje powietrzne. Potrafię wyczuć model i robić z nim co chcę :)

Link to comment
Share on other sites

Napisz czym do tej pory latałeś.

 

Jeśli o sklejkę chodzi, to a "owocowa" jest raczej kiepskiej jakości, żeby budować z niej cały model. Poza tym dość często bywa zwichrowana i nie jest nawet w połowie tak wytrzymała, jak sklejka modelarska, moim zdaniem szkoda zachodu. Jeśli faktycznie chciałbyś budować model konstrukcyjny to trzeba zainwestować w porządną sklejkę lotniczą i balsowo-lipową..

Link to comment
Share on other sites

Latałem: CESSNA 480, ToTo-0, delta 120 min.

 

Właśnie tata mi przywiózł kilka skrzynek, jednak to jest sklejka, nawet mocna bo w ręku ciężko złamać. A więc się nadaje :)

Link to comment
Share on other sites

Wybór padł-ToTo-13 niby nie górnopłat ale ma w sobie to ,,coś'' Mój silnik odpada serva też.Właśnie kupiłem piłę włosową będę miał zajęcie na miesiąc :D

Link to comment
Share on other sites

Nierozumiem, jak zrobię po swojemu ?? Kupiłem piłę włosową więc będę miał czym wycinać konstrukcje ze sklejki i balsy. Pytałem tylko czy ta sklejka to jest ta o której myślę :)

Link to comment
Share on other sites

To może zrób Wicherka 25-M - model lata bardzo spokojnie, a jak trzeba to szybciej i pokręci akrobację i nie boi się wiatru, więc można latać nie tylko w dni bezwietrzne. Jest sklejka można wycinać do woli piłką włośnicową, można też zbudować model bardziej makietowo i chwalić się przed rodzina. I jeszcze Polski klasyk na dodatek całkiem sporych rozmiarów w miarę dobrze opisany na tym forum. :)

 

post-5634-0-49156200-1375562038_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za pomysł z Wicherkiem będzie super. Mam niby plany do druku ale bardzo bym prosił bym o plany w formacie PDF jeśli można. Mam nadzieję że zrobię niedługo relację z budowy na bieżąco :)

Link to comment
Share on other sites

Tata by chciał polatać i zasponsorować :D Dlatego stateczny i wolny a przy okazji nabiorę trochę cennego doświadczenia w budowie :) Dlatego prosił bym o plany w PDF bo te co mam są ścięte bo bokach :(

 

OK, znalazłem gotowe plany tylko podzielić na A4, wydrukować i skleić.Nie wiecie przypadkiem jaki klej jest najlepszy do klejenia balsy i sklejki?? Myślałem nad SOUDALEM ale podobno podczas schnięcia puchnie ??

 

I jeszcze jedno pytanie: http://allegro.pl/multiszlifierka-miniszlifierka-wiertarka-frezarka-i3442936426.html

Taki zestaw nadaje się do użytku ?? Głownie do balsy i sklejki (ażurowanie) ??

Link to comment
Share on other sites

.Nie wiecie przypadkiem jaki klej jest najlepszy do klejenia balsy i sklejki?? Myślałem nad SOUDALEM ale podobno podczas schnięcia puchnie ??

Do balsy zwykły CA. SOUDAL też jest bardzo dobry, ale należy używać go z dużym umiarem, bo jak sam piszesz, puchnie.

Link to comment
Share on other sites

Balsa i sklejka - dobry jest Wikol - jest taka odmiana szybkoschnąca nazywa się Speed Bond. Do mocnych połączeń Epidian 55 dobrze wsiąka w materiał i w ciągu 2 godzin można już obrabiać. Z elektronarzędzi będzie Ci bardzo przydatna szlifierka taśmowa do płaszczyzn. I dla Twojego Taty Wicherek 25-M też będzie dobry - taki to uniwersalny model i międzypokoleniowy - do wspólnego latania rodzinnego. Ja budowałem swojego pierwszego Wicherka także z moim Ojcem :)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.