Skocz do zawartości

do usunięcia


Gość Columb

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie to ująłeś Robertus. Co prawda mam dylemat do którego punktu przyporządkować siebie (oscyluje gdzieś w drugiej połowie :) ), ale coś w tym jest. Ja np z racji tego, że ostatnio podjarałem się helikopterami, generalnie mniej piszę i czytam w temacie samolotów, które tutaj akurat dominują. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że coś (nie twierdze, że dużo, ale jednak troszkę) wiem, zrobiłem się też bardziej wybredny jeśli chodzi o samo czytanie. Otwieram wątki wyłącznie te, które kuszą nauczeniem mnie czegoś nowego... jakieś ciekawostki itp. Widząc nowy wątek "jaki samolot na początek" itp od razu pomijam...

 

To co mnie najczęściej przyciąga to wątki typu "wszystko o...". Najszybszy przykład: wątek o Taranisie - nie raz go wałkowałem, bo wiedziałem, że jak nie znajde czegoś w tym wątku gignacie, nie znajdę chyba nigdzie na forum. Mi osobiście takich wątków brakuje najbardziej, a widząc, że "nowy" zakłada nowy temat w kwestii, która była  wałkowana, nawet nie zaglądam. Nie chce mi się powtarzać ani linkować czegoś co znajduje się w tym samym dziale kilka wątków niżej... 

 

Ale tego na dużych forach, takich jak to, chyba się nie uniknie. Ci co wsiąkną, latają po strukturze forum swobodnie i szukają tego czego potrzebują. Nowi pewnie się troche gubią, czasem sa po prostu leniwi, jak każdy...

 

Co do samych nowych użytkowników - tu niestety albo stety duzo zależy od starych wyjadaczy... Jak brzydko by to nie zabrzmiało, nowych czasem trzeba sobie "ułożyć" ;) bo i różne doświadczenia z innych for czasem mają... i po chwili gadają tym samym językiem ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił się temat rzeka, a konkretnych propozycji w sumie brak. Może ja zacznę:

 

1. Modelarstwo to (jednak) nie religia, a stara gwardia nie kapłani. Prosimy zejść z piedestału i przychylniej spojrzeć na "młodych". Pokazać że modelarstwo to fajna zabawa dostępna dla wszystkich. Albo udzielić życzliwej odpowiedzi na zadane - nawet głupie - pytanie, albo ugryźć się w język i nic nie pisać, temat sam umrze. Negatywne posty nie wnoszą niczego, dokładnie tak samo jak zadawane po tysiąckroć te same, tak was irytujące pytania... A moderatorzy - ciąć rowno z trawą każdą próbę rozruby. Wycinać młodych, ale też i zaslużonych - nie bać się !  :)  

 

2. Jeśli język świerzbi - dodać temat do ignorowanych, powinno pomóc.

 

3. Czas zaoszczędzony dzięki punktom 1. i 2. przeznaczyć na relacje z własnego składania modeli. Najlepiej od zera i z dużą ilością zdjęć. Jakby każdy bogaty stażem modelarz zrobił przynajmniej jedną porządną relację z budowy na rok, to poziom forum zaraz by się podniósł, mielibyśmy i wędki i ryby.  

 

4. Denerwują was tematy zakładane jedynie by zadać jedno, banalne pytanie. Ok, wywalić dział "Powitalnia" który w sumie niczemu nie służy i założyć dział "Szybkie pytanie - szybka odpowiedź". Sprzątać ten dział regularnie kasując tematy gdy pytający otrzyma odpowiedź na swoje pytanie. I bez spinki, nawet jeśli co tydzień będzie się pojawiać to samo pytanie - patrz punkty 1. i 2. Jeśli ktoś bardzo chce się przedstawić to zrobi to w otwartym przez siebie ciekawym temacie, najlepiej relacji z budowy.

 

5. Moderatorzy - przeglądać regularnie obumarłe i/lub nic nie wnoszące tematy i ciąć, ciąć, ciąć. Można by zaznaczać taki temat na czerwono i wysyłać wiadomość w stylu "Temat uznany za zbędny przez moderatora .... z powodu ...... W razie braku umotywowanej reakcji braci modelarskiej w obronie tematu, temat zostanie skasowany po 72 godzinach od pojawienia się tego komunikatu." Każdy zainteresowany mógłby obronić temat lub przynajmniej skopiować sobie interesujące go informacje. Wiem, mnóstwo pracy dla moderatorów, ale czy życie moderatora musi być łatwe ? ;) 

 

6. Martwi was że konkurs wakacyjny nie chwyta. Ale konkursy wakacyjne są skierowane głównie do młodzieży szkolnej, a tą, jak sami stwierdziliście, trzeba dopiero zachęcić,  wychować. Starsi w lecie albo latają, albo wypoczywają z rodziną z dala od deski montażowej. Proponuję więc doroczny konkurs, trwający od września do czerwca, w ktorym będą mogli wziać udział wszyscy, a szczególnie starsi i doświadczeni modelarze chcący podciągnąć trochę poziom tego forum. ;) Można by też pomyśleć o jakimś dorocznym zjeździe w okolicach przełomu czerwca/lipca z prezentacją i oficjalnym oblotem konkursowych latadeł z danego roku.

 

No to tyle na razie. 

Proponuję zaczać od posprzątania tego tematu, przestać zrzędzić i zastanowić się nad jakimiś konstruktywnymi poczynaniami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelarstwo jest dla cierpliwych, wymaga regularności, nauki rzemiosła, długotrwałej nauki latania, dokształcenia się z wielu dziedzin, szukania literatury przeważnie trudno dostępnej bo nie drukowanej lub obcojęzycznej, kontaktów międzyludzkich, itd.   Nie przystaje do obecnego trendu na szybkie życie pełne wrażeń i nastawione na branie a nie dawanie innym, na życie wirtualne w internecie zamiast w realu na zaliczaniu edukacji zamiast solidnemu kształceniu. Każdy chce mieć wszystko natychmiast i żąda. Pewnie częściowo stąd się biorą problem. Wszystko się zmienia więc nikt nie zagwarantuje, że następne pokolenie to będzie pokolenie modelarzy rozumianych w dzisiejszy sposób lub raczej rozumiany 20-40 lat temu. Sam jestem ciekaw w którą stronę to zmierza i jak będzie wyglądało za następnych 10 lat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, bardzo fajne, konkretne propozycje.

 

...Pokazać że modelarstwo to fajna zabawa dostępna dla wszystkich. Albo udzielić życzliwej odpowiedzi na zadane - nawet głupie - pytanie, albo ugryźć się w język i nic nie pisać, temat sam umrze.

Zachęcanie do minimum wysiłku i czytania, w żaden sposób nie przeczy stwierdzeniu, że modelarstwo to fajna zabawa dla wszystkich, choć moim zdaniem "fajna zabawa" to część tego hobby, a nie jego istota. To jest hobby wymagające. Wymagające minimum wiedzy, środków i odpowiedzialności. Reszty się można szybko wyuczyć.

 

Ja nie chcę odpowiadać na to samo pytanie 2-3 razy w tygodniu, kiedy odpowiedź na nie jest w odpowiednim dziale i wątku.

Takie posty moim zdaniem zaśmiecają forum i rozdrabniają jego wiedzę, utrudniając znalezienie czegokolwiek.

Z drugiej strony, staram się pomagać jak umiem, chętnie i wyczerpująco odpowiadać na pytania.

 

Moje osobiste zobowiązanie: zamiast ignorować pytanie nr 123 w tym miesiącu "Jakie wyposażenie...", będę kierował osobę poszukującą informacji w konkretne, odpowiednie miejsce na forum, załączę linki do tematów/postów, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie, ze czesto na rzeczowa odpowiedz lub podanie konkretnej odpowiedzi do problemu - nie pada slowo komentarza nie wspominajac o podziekowaniu.

Akurat pod tym zdaniem podpiszę się dwoma ręcami ;) .To trochę przykre jak człowiek się naprodukuje a nie dostaje nawet odpowiedzi, czy ktoś to ma głęboko,czy pomogło,czy w ogóle potrzebnie się odzywałem...przykład -choćby pierwszy lepszy(sorki że na Ciebie Tomasz wypadło,ale nie jesteś jedyny.. ;)

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/54262-sprawdzony-i-pewny-benzyniak-40-80ccm-jaki/

 

Ze swojej strony napiszę iż moje zaangażowanie może faktycznie spadło,czasem nie wiem czy jest sens pisać posta bo tak naprawdę nie wiadomo czy przyniesie on jakiś pożytek.Zauważyłem natomiast ciekawą ,postępującą sytuację że mam sporo zapytań na PW ,czasem poważnych ,czasem śmiesznych i wnioskuję że ludzie chyba boją się pytać publicznie bo boją się że dostaną opier...,drętwą odpowiedż ?

Wydaję mi się, że mimo to forum ma się dobrze,okres sprzyja spędzaniu czasu na lotniskach,innych formach aktywności i zawsze w tym czasie było na forum sennie,smętnie ;) .

Teraz czas pikników,integracji face to face,forum poczeka :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Zauważyłem natomiast ciekawą ,postępującą sytuację że mam sporo zapytań na PW ,czasem poważnych ,czasem śmiesznych i wnioskuję że ludzie chyba boją się pytać publicznie bo boją się że dostaną opier...,drętwą odpowiedż ?

Wydaję mi się, że mimo to forum ma się dobrze,okres sprzyja spędzaniu czasu na lotniskach,innych formach aktywności i zawsze w tym czasie było na forum sennie,smętnie ;) .

 

Jestem dokładnie w tej samej sytuacji. Prowadze trzy rozmowy na PW z uzbrajania modelu, wyboru najlepszego dla swoich umiejętności modelu oraz jak prawidłowo oblatać model. Nie są to pierwsze tego typu rozmowy na PW. Dodam, że bardzo miło i rzeczowo rozmawiamy i widzę, że są lub będą efekty bo właśnie młodzież (przedział wiekowy rozmówców to 16-26 lat) bardzo poważnie podchodzi do tego co im staram się podpowiedzieć.

 

Forum moim zdanie się nie wypali, trochę przygaśnie, troche będzie mniejszy ruch. To taka sinusoida i to jest dla mnie normalne. Sa mam fazy, że nie chce mi się wchodzić na forum i pisać głupot :) a czasami to aż mi się pali klawiatura pod palcami.

Do tego jak zauważył Rafał w sezonie zawsze mniejszy ruch bo się lata i na pikniki jeździ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że dużym problemem jest kierowanie się liczbą komentarzy w wątku np. o budowie modelu. Przeglądam forum nawet o lata wstecz i wartościowe/ciekawe relacje urywają się praktycznie po napisaniu kilku postów pod postem bez komentarzy innych. Dobrze by było, aby każdy modelarz miał też na celu "potomność", która kiedyś będzie preglądać forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że dużym problemem jest kierowanie się liczbą komentarzy w wątku np. o budowie modelu. 

To chyba jedynie młodzież taka jak ty zwraca na to uwagę. Dla mnie i wielu, wielu innych użytkowników ta kwestia jest nieistotna. Już dawno mówiło się o wywaleniu licznika odwiedzin. Może wam zależy na popularności a nie na treści, bo właśnie takie odnoszę wrażenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi którzy mają coś do powiedzenia w modelarstwie nie udziela się na forum, bo ilość bzdur wypisywanych przez użytkowników skutecznie zniechęca do jakichkolwiek porad.

Po co walczyć z przysłowiowymi wiatrakami ?

Dużo w tym prawdy... Wiem po sobie. Jestem muzykiem z wykształcenia, nie mam czasu na siedzenie na forach bo musze grać żeby utrzymać formę i prace. Poza tym nie mam ochoty odpowiadać jakie struny kup pić do gitary, za 20 czy za 30 zł, sorry to nie ten etap... I pewnie z każdym forum jest podobnie...

 

Tapatalknięte z drogi

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,racji masz ale trochę...

Można to krótko skwitować -nie pamięta wół jak cielęciem był :D .

Na forum jest sporo osób które mają spore doświadczenie i są tu już bardzo długo a zniechęca ich do udzielania się fakt że non stop przychodzą nowi,padają niby proste pytania, ale dla tych którzy mają doświadczenie ,nikt nie dziękuje im za "porady".Niestety trzeba trochę wyrozumiałości,patrzenia przez palce.Ty ,jako doświadczony modelarz nie licz na to że będziesz wyrocznią,że każde Twoje zdanie czy porada ma być jak "ambrozja"... ;) .Wiele osób musi samemu czegoś doświadczyć ,poznać czy po prostu zapłacić "frycowe" -zwykłe modelarskie życie..

Bardzo nie podoba mi się podejście niektórych tu modelarzy którzy widać ewidentnie patrzą z góry,mają tylko własną wg ich idealną koncepcję,przenoszą z zawodniczego życia,konkursów wytyczne które w rekreacyjnym,odstresowującym,hobbistycznym modelarstwie można o kant du..y rozbić.

Zgodzę się iż można wyczytać tu sporo rozmaitych bzdur ale większość zainteresowanych na pewno potrafi wyciągnąć raczej te lepsze wnioski czy porady.

Nie rozumiem więc Twojej postawy która wskazuje że forum jest do bani a dość często zauważam Twoje zaangażowanie w tematach,i to pozytywne choć czasem właśnie mocno "cwaniackie" ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi którzy mają coś do powiedzenia w modelarstwie nie udziela się na forum, bo ilość bzdur wypisywanych przez użytkowników skutecznie zniechęca do jakichkolwiek porad.

:D

Ty oczywiście tą większość znasz? Paweł, z jakiego Ty pułapu przemawiasz do ludzi i w czyim imieniu? Jakiej większości?

Takie wypowiedzi jak Twoja są żywą antyreklamą tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.