Jump to content
Vesla

PZL-50 Jastrząb (napolskimniebie.pl)

Recommended Posts

No i zaczęło się budowanie "esiaka". Z dostarczonych mi jakiś czas temu, przez Marka PZL-26 i PZL-50 na pierwszy ogień poszedł "Jastrząb".

Zamieszczone na forum relacje z budowy podobnych modeli przeczytałem kilkukrotnie ale, że jest to mój pierwszy model tego typu więc pewnie będę miał wiele pytań i wątpliwości.

Po wyjęciu z pudełka zestaw prezentuje się jak na zdjęciu.

Wycięte elementy, pręty węglowe i naklejki.

post-14841-0-39357000-1454182101_thumb.jpg

Na początek wyznaczyłem oś kadłuba i linie cięcia.

A tak wygląda po poskładaniu "na szpilki"

post-14841-0-04964900-1454182361_thumb.jpg

post-14841-0-50285200-1454182401_thumb.jpg

Mam też pytanko. Ten element który pozostał po wycięciu otworu na skrzydła w kadłubie, czy mam go użyć do montażu skrzydeł czy też jest to odpad?

Mi wydaje się, ze to odpad ale nie chciałbym popełnić błędów.

Na zdjęciu widoczny pomiędzy płatami.

post-14841-0-16525000-1454182291_thumb.jpg

Guest Jerzy Markiton

Zacząłem - od sprzątania - co zbędne ?? - Aut !!!

Potem gorzko żałowałem -   dorabiając to samo, co kilka tygodni wcześniej wyrzuciłem...

Proponuję - sprzątać  po oblocie modelu !

Pozdrawiam - Jurek

Jurku.

Nie zaczynam od sprzątania ale od selekcji materiału.

Odpady to cenna rzecz. Mogą być bardzo przydatne.

Guest Jerzy Markiton

Ja zacząłem głupio - od wywalenia wszystkiego, co wydawało mi się zbędne... Nie przemyślałem do końca.

W "mesiu" kadłub dostałem w całym bloku, z którego był wycięty. Z nadmiaru materiału po bokach miałem fantastyczny prefabrykat na profilowanie przejścia kadłub - skrzydło. Ładnie spasowany do kadłuba i skrzydła. Wystarczyło wyciąć trójkącik i można było na ślepo przyklejać. Potem ten element dorabiałem z odpadków i braki w spasowaniu wypełniałem Soudalem.

Nie jest to komentarz do Twojej pracy ale luźna dygresja. Może komuś się przyda ?

--------------------

Osobiście podjąłbym wysiłek uproszenia Marka, żeby te naklejki wymienił mi na nadruki na folii do laminowania. Różnica w efekcie - kolosalna ! Niech by to kosztowało ile chce - warto !

i już nie śmiecę.....- Jurek

Nie śmiecisz. Dajesz rady które zawsze mogą się przydać.

Dzisiaj poprawiłem kabine. Teraz wyglądem przypomina PZL-50

post-14841-0-92249900-1454266171_thumb.jpg

post-14841-0-39553100-1454266224_thumb.jpg

Skrzydło już się klei.

post-14841-0-36450600-1454266337_thumb.jpg

Super, że powstaje kolejny model ESA i to polska konstrukcja :)

Jeżeli masz kilka wolnych minut to polecam filmy "DIY" jakie przygotowałem o modelach ESA - może okażą się przydatne w budowie i oblocie.

https://youtu.be/zIWTqbTe7oA

ms

Filmy, ciekawe i przydatne. Dobrze, że robiłeś opis tekstowy bo musiałem wyciszyć dzwięk. Ta muza nie jest dla mnie. :-)

Dzisiaj wkleiłem wzmocnienia z prętów węglowych.

Zastanawiam się nad silnikiem.

post-14841-0-89990800-1454364009_thumb.jpg

Dzisiaj uzbroiłem skrzydło. Serwa zwykłe 9g zamocowane w gniazdach z balsy.

post-14841-0-61012100-1454450419_thumb.jpg

post-14841-0-75951300-1454450454_thumb.jpg

Guest Jerzy Markiton

Jakie zadanie do spełnienia ma ta balsa ?

- Jurek.

Proste, Nie chcę wklejać serwa bezpośrednio na piankę. :-)

Dlaczego? Łatwiej będzie Ci je wymienić?

Balsa faktycznie niczemu nie służy i gorzej rozbroić potem skrzydło celem wymiany serwa.

Siły jakie działają na serwa w modelach ESA nie sa duże i nie trzeba w epp wykonywać specjalnych wzmocnień pod ich montaż. Lepiej wklejać bezpośrednio w epp kroplą kleju CA.

Mnie raz spotkała niespodzianka przy wklejaniu serwa w kadłub, opary CA podeszły gdzieś do środka i serwo znieruchomiało :-(

Od tej pory oklejam serwa taśmą klejącą, taką zwykłą biurową, przejrzystą i dopiero tak owinięte serwo punktowo wklejam w epp na kleju CA. Siedzi mocno a zarazem łatwo i szybko można go wyjąć na zawodach z modelu.

Ta muza nie jest dla mnie.

.... mnie też nie odpowiada ale ciężko znaleźć coś uniwersalnego czego potem You Tube nie zablokuje :-)

Jeżeli film okazał się przydatny to spełnia swoją rolę i może pomoże w budowie kolejnych modeli.

ms

• Upvote 1

Dziękuję za radę, w tym modelu już za późno na zmiany ale w kolejce czeka PZL 26 w typie ESA, więc tam zastosuję opisywane przez Ciebie mocowanie serw.

Przykleiłem stateczniki poziomy i pionowy.

Muszę popracować nad połączeniem serw z lotkami. W trakcie testów wyszło, ze przy maksymalnych wychyleniach w górę, serwo blokuje się i przestaje pracować.

Zdaję sobie sprawę, że nie będę stosował maksymalnych wychyleń ale uważam, że mocowanie trzeba w tym miejscu poprawić.

Może ktoś się orientuje (najpewniej Marek), w jakim celu w zestawie znajduje się kawałek sklejki o wymiarach ok. 3x3 lub 4x4cm?

Oprócz tego kawałka jest jeszcze wręga silnika (owalna) widać ją na pierwszym zdjęciu. Wspomniany kawałek sklejki ukrył się pod wręgą :-)

Długie paski sklejki pochodzą z PZL 26, zaplątały się na zdjęciu. :-)

Zamówiłem wyposażenie.

Silnik
Turnigy Aerodrive 2206 34T 1620KV 8.5A Brushless Outrunner

http://https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__51879__Turnigy_Aerodrive_2206_34T_1620KV_8_5A_Brushless_Outrunner.html

Specs:
Kv: 1620 rpm/v
Operating Current: 0.8A ~ 8.5A
Peak Current: 11A
Max Power: 95W
Cell count: 2 ~ 3S LiPoly
Weight: 32g
Dimensions: 27.6 x 22mm
Shaft dia: 3.175mm
Shaft length: 14mm
Mounting hole dimensions: Front 12 x 12mm M2/Rear 16 x 19mm M3
Suggested Battery: 1300~1700mAh 3S1P
Suggested prop size: 8x4.3

Ciąg: ok. 450g

ESC
TURNIGY Plush 30amp Speed Controller
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2164__TURNIGY_Plush_30amp_Speed_Controller.html

Pakiet
ZIPPY Compact 1300mAh 2S 25C Lipo Pack
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21337__ZIPPY_Compact_1300mAh_2S_25C_Lipo_Pack.html

Smigło
GWS EP Propeller (DD-8040 203x102mm) black (6pcs/set)
https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__27401__GWS_EP_Propeller_DD_8040_203x102mm_black_6pcs_set_.html

Dzisiaj sprawy poszły troszeczkę dalej. Poprawiłem połączenie serw na skrzydłach i jedno z serw wymieniłem, nie podobała mi się jego praca. Wymiana dzięki zamocowaniu ich w gniazdach była bardzo szybka. Wystarczyło odkręcić śrubki i już.

post-14841-0-47823800-1454617459_thumb.jpg

Zamocowałem serwo steru wysokości i połączyłem popychaczem ze sterem.

Te wycięcia w kadłubie na serwo są po bokach wzmocnione wklejonymi prętami węglowymi długości 15cm.

post-14841-0-17917200-1454617320_thumb.jpg

post-14841-0-56341900-1454617235_thumb.jpg

Teraz tylko czekać na zamówione wyposażenie. Budowę kokpitu i reszty zacznę jak zamontuję silnik i resztę.

post-14841-0-12129400-1454617166_thumb.jpg

post-14841-0-33766200-1454617120_thumb.jpg

A to kawałek sklejki 3x4cm o który poprzednio pytałem.

post-14841-0-75949400-1454617800_thumb.jpg

czesc

prostokat- to standardowa "wreg asilnikowa" z moich zestawów :)

jako ze Jastrzab ma z przodu gwiazde - dorzucam wrege o wikeszej powierzchni -czyli ta owalną;)

No to się wyjaśniło. To pierwszy mój zestaw z Twojej Marku, stajni więc nie załapałem, że to też wręga. Dzięki.

Wyrzuciłeś snap z tworzywa (przy lotce), dlaczego?

PS /OT

Link do silnika do korekty.

Zakupy z HK International przychodzą do Ciebie szybko?

Snap zastąpiłem metalowym łącznikiem ☺ sorki zapomniałem jak się to nazywa. Na snapie całość klinowała się w trakcie pracy.

Przesyłka z HK przyszła dzisiaj. 5 dni od zamowienia. Uraczyli mnie jeszcze zapłatą za cło. Prawie tyle co sama przesyłka. Następnym razem zamawiam w HK UK lub EU. Nawet jak będzie trochę drożej.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Sokolik
      Witam wszystkich serdecznie. Interesuję się wieloma tematami ale największą pasją jest dla mnie lotnictwo a lotnictwo polskie, szczególnie międzywojenne, przede wszystkim. Miałem przyjemność stworzyć rysunki myśliwca "Jastrząb" które stały się kanwą do budowy modelu przez kolegę Wojtka. Widziałem na forum że inny modelarz, budujący model "Orlika" potrzebuje szczegółów malowania tego samolotu. Może będę mógł pomóc. Pozdrawiam.
    • By szymon-wojcik
      Witam. Potrzebuję nowego myśliwca do WWII, chciałem coś polskiego i wybór padł na Jastrzębia. Co prawda nigdy nie wyszedł on poza stadium prototypu, ale może przynajmniej ja nim powalczę W sumie i ja buduję prototyp, lecz mam nadzieję, że nie będzie z nim problemów
      A więc przejdźmy do rzeczy. Zestaw wygląda tak.

Cały model, poza statecznikami jest wycięty z czeskiego, lekkiego EPP i zobaczymy jak to wszystko wagowo wyjdzie bo pierwszy raz przy nim będę robił.
      Malowanie wybiorę spośród tych obu, chyba, że w trakcie budowy coś mi się odwidzi.

Ocenki w szkole jeszcze nie wystawione, ale myślę, że w najbliższych dniach coś już będę skrobał
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.