Jump to content

Otwarcie sklepu z modelami


przema436
 Share

Recommended Posts

Witam. Zastanawiam sie nad otwarciem sklepu z modelami rc i akcesoriami. Na początek miał by to byc sklep internetowy a w przyszłości także stacjonarny. Jak myślicie,czy jest to dobry pomysł? Czy rynek modelarski w Polsce nie jest przesycony takim sklepami i jakie mogą być koszty takiej inwestycji? Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Chce wiedziec czy zdaniem forumowiczów rynek modelarski sie rozwija. Czy sądzą,ze jest za mało sklepów tego typu lub jest ich nadmiar. Jesli chodzi o koszty inwestycji to nie chodzi mi czy wyjdzie 5 tys zl,czy 7 tys zl. Lecz czy zmieszcze sie powiedzmy w 70 tys?

Link to comment
Share on other sites

A masz jakiś profil sklepu upatrzony -drobnica ,przedstawicielstwo firm produkujących zestawy np.Pilot Rc ,czy smar ,mydło ,powidło ? a w ogóle to modelarstwo lotnicze ,kołowe,pływające ,modne quadrokoptery ?

 

Na bank 70 tyś to tak bardzo skromniutko chcąc być znaczącym sklepem na mapie Polski...

Link to comment
Share on other sites

A masz jakiś profil sklepu upatrzony -drobnica ,przedstawicielstwo firm produkujących zestawy np.Pilot Rc ,czy smar ,mydło ,powidło ? a w ogóle to modelarstwo lotnicze ,kołowe,pływające ,modne quadrokoptery ?

 

Na bank 70 tyś to tak bardzo skromniutko chcąc być znaczącym sklepem na mapie Polski...

Na początek mają to być części i elektronika oraz gotowe modele w przystępnych cenach powiedzmy dla początkujących. W 70% było by to modelarstwo lotnicze (samoloty,heli,quadrokoptery) pozostałe 30% to modelarstwo kołowe.

Link to comment
Share on other sites

A pytałem tak z ciekawości ;)  Sam jakiś czas temu planowałem otworzyć  coś na zasadzie przedstawicielstwa na Polskę firmy produkującej modele.Początkowy entuzjazm opadał wraz z kolejnymi informacjami co i jak .Efekt ,pozostały marzenia...

I nie do końca chodziło o kasę na początek.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Drogi kolego. Sklepów modelarskich jest aż nad to. Tak stacjonarnych jak internetowych, Masówkę modelarską sprzedają wszyscy, I gigantów naszego rynku nie przebijesz, bo to co Ty chcesz teraz stworzyć, oni robili 20-30  lat temu. Teraz jest za pózno. Dodatkowo jeszcze import z Azji... nikt teraz głupi nie jest i szuka gdzie taniej. Jedyna możliwość to nisza.Choć tu także trudno, Wąska specjalizacja dla fachowców. Lecz czy Ty drogi Adepcie jesteś znany w jakiejś dziedzinie modelarskiej, masz jakieś sukcesy na niwie sportowej? Czy ktoś kojarzy Cię z tym co robisz? I czy w ogóle umiesz coś stworzyć na wysokim poziomie? Jeżeli tak, to sukces masz, jeżeli nie to zapomnij i zajmij się czymś innym. Na nazwisko i poziom nawet w wąskiej dziedzinie pracuje się latami...

A.C.

Link to comment
Share on other sites

Sklepów w Polsce jest sporo, w każdym praktycznie to samo , możesz jedynie konkurować ceną i rabatami w hurcie. Żeby mieć rabaty trzeba mieć pieniądze i składać zamówienia. Wiem jak to działa w mojej branży. Na solidne rabaty moga liczyć sklepy i hurtownie , które robią regularne zamówienia i płacą bez przypominania. 

Link to comment
Share on other sites

Ja we Wrocławiu znam co najmniej trzech takich "dobrych" sprzedawców, którzy próbowali...

Najwidoczniej nie byli dobrymi dobrymi handlowcami.

Tak jak nie każdy inżynier będzie dobrym managerem, tak nie każdy modelarz będzie dobrym sprzedawcą modelarskiego sprzętu.

Doradztwo przy okazji sprzedaży jest na plus, ale bez handlowego przygotowania nic z tego nie wyjdzie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masz racje, tylko w dzisiejszych czasach, żeby odnieść sukces to niestety trzeba zainwestować DUŻE pieniądze i sporo ryzykować. Te wspomniane 70 tys, to na wyposażenie (skromne) sklepu i co dalej? Bez inwestycji i to trafionej sukcesu nie będzie, więc znajomość handlu to jedno, a znajomość branży i to bardzo głęboka znajomość to drugie i równie ważne.

A.C.

Link to comment
Share on other sites

Bez dogłębnej znajomości nowych trendów i potrzeb modelarzy a co się z tym wiąże branży nie ma co zaczynać. To tak jak by ktoś z " ulicy" chciał sobie sklep wędkarski otworzyć, klienci go zjedzą 1 dnia. 

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie to brak w PL zestawów kit. Mamy klasyki SZD(chwała panu Peksie!), troche samolotów sportowych. Brakuje natomiast makiet warbirdów i dwupłatów. Tak w rozmiarze 1.8-2.2-2.5m. No i fajnie było mieć rodzime podwozia składane elektrycznie/pneumatycznie.

Link to comment
Share on other sites

Można znać się na wędkarstwie, co i jak użyć, jaką przynętę do czego, jakie są najlepsze materiały na wędkę, kołowrotek itp, ale nie musi siedzieć godzinami łowiąc ryby. Dobry handlowiec orientuje się w branży, środowisku, trzyma rękę na pulsie, wie co nowego się pojawia zanim trafi na rynek, uczestniczy w targach, wydaje pieniądze na promocję w środowisku w którym handluje itd. Sprzedaje produkt na który jest popyt. A co sprzedaje... ziemniaki, samochody, domy, ubezpieczenia, modele. Fajnie jak zarabia na hobby, ale moim zdaniem to nie jest wymóg bezwzględny.

Link to comment
Share on other sites

Rozważając założenie nowego biznesu musisz w pierwszej kolejności sporządzić dobry biznes plan.

Nie ma większego znaczenia czy sklepów jest dużo lub dużo za dużo czy ich brakuje.

Wszystko to po wprowadzeniu do biznes planu powinno dać Ci odpowiedź - poglądową, o Twoim nowym biznesie.

Czym bardziej szczegółowy biznes plan tym odpowiedź będzie dokładniejsza i tym lepiej zrozumiesz czy?, jak?, dlaczego? 

Oczywiście przy chęci założenia biznesu opartego o internet - przysłowiowy sklep internetowy, jest trochę łatwiej i koszty związane z założeniem są odrobinę niższe niż w przypadku otwarcie biznesu "stacjonarnego".

Mała dygresja: 

Przy zakładaniu "dużego" biznesu specjalistyczne firmy wykonują badania rynku (ankiety) aby wyniki tych badań wprowadzić do biznes planu, żeby go uszczegółowić maksymalnie. 

 

Nie ukrywam, że zrobienie dobrego biznes planu to sztuka i trzeba się wspomóc specjalistami. Ale zrobić należy bo Twoje wyobrażenia o biznesie są takie jakie są. Zazwyczaj na początku przy rozważaniach nad nowym biznesem, człowiek się nakręca i trochę go idealizuje co utwierdza go, że to dobry pomysł i że się uda. W konsekwencji po 3-6 miesiącach okazuje się, że to wszystko nie tak jak sobie wyobrażał i najnormalniej w świecie plajtuje.

Dlatego tak ważny jest biznes plan, bo liczby są beznamiętne i jasno pokazują czy to się opłaci, kiedy to się opłaci i jak długo trzeba inwestować aby biznes zaczął przynosić dochód. Nie myl tu pojęcia dochodu z zyskiem czyli ze zwrotem zainwestowanych środków.

Dobra inwestycja to taka która zwraca się po 5-7 latach, rewelacyjna to taka która zwraca się po 3-4 latach. 

 

Osobiście uważam, że kwota jaką chcesz przeznaczyć na założenie sklepu internetowego jest skromna, ale może być wystarczająca przy założeniu pewnych warunków. Andrzej już wspomniał o niszy. Przy czym biznes niszowy jest obarczony dużym ryzykiem, ale jak mawia przysłowie, kto nie ryzykuje ten .... nie ma.

Jeśli utrata 70 tyś złotych nie przeraża Cię to po przemyśleniu i zadbaniu o szczegóły próbuj, ale jeśli to są oszczędności twojego życia i strata tych pieniędzy spowoduje problemy w dalszym twoim funkcjonowaniu to daj sobie spokój.

Gdybyś miał 1-2 mln PLN to była by większa szansa sukcesu niż przy zakładanej przez ciebie kwocie.

 

 

PS.

Beznadziejnie działa Forum

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.