Skocz do zawartości

FMS MDM-1 FOX 2300mm


AKocjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@piotr28 Ostatnio jak wiesz, latałem z dodatkowymi świecami Funcubem. Oto przeliczenia momentów gnących w locie ustalonym:
Założenia: masa modelu: 1150g - bez ciężarków;
Ciężarki na końcówkach 260 [g] każdy;

Oto wykresy momentów gnących działających na skrzydła ;), sam możesz sobie to przeliczyć. Momenty zostały zredukowane. 

1popr.png

Przeliczę jeszcze dla przykładu Foxa, gdzie ciężarek był mniej więcej w środku  skrzydła, więc proszę o cierpliwość ;), obliczenia przekażę 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
W dniu 6.01.2020 o 12:02, AKocjan napisał:

Witam
Oryginalnie szybowiec był za lekki do wykonywania akrobacji, dodałem więc ciężarki na skrzydłach, efekty widoczne na filmie:

...

Piszesz, że dodałeś ciężarki do wykonywania akrobacji i przeciwdziałają one sile nośnej zmniejszają momenty gnące?

Nie przeszkadza Ci, że brutalnie przeciwdziałają obrotom przy np. beczce, za to zupełnie brutalnie reagują/pomagają przy wychodzeniu z nurkowania?

Do akrobacji Powiadasz...?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...to przeczy akrobacji.No i jak to się ma do prostego doświadczenia o którym pisał Piotr?Bo dla mnie na zdrowy rozum to dociążone końcówki skrzydła zbyt mocno to sie równa poskładanym skrzydłom w szybkich beczkach albo przy ciasnej pętli lub ostremu wyprowadzeniu z nurkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy model akrobacyjny powiniem mieć skupione masy jak najbliżej ś.ć. Tak więc pisząc najprościej : lekkie końcówki skrzydeł i lekkie usterzenie a to co ciężkie: w kadłubie w okolicach ś.ć. 

Tak więc uważam , pomysł z ciężarkami za pozbawiony sensu.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, stema napisał:

Piszesz, że dodałeś ciężarki do wykonywania akrobacji i przeciwdziałają one sile nośnej zmniejszają momenty gnące?

Nie przeszkadza Ci, że brutalnie przeciwdziałają obrotom przy np. beczce, za to zupełnie brutalnie reagują/pomagają przy wychodzeniu z nurkowania?

Do akrobacji Powiadasz...?

@stema - żywy przykład. Funcub z ciężarkami (240 g na skrzydło) na końcówkach. Brak modyfikacji konstrukcji, a skrzydła się nie wyginają nawet podczas ciasnych manewrów.


 Za chwilę przekaże wyliczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, grzegor napisał:

Arkadiuszu Ty może nie przeliczaj tylko zapytaj ile wody bierze do akrobacji w skrzydła FOX ?. Bo te Twoje za przeproszeniem ciężarki to jak ta woda brana w skrzydła. Robisz z siebie ...

Bardzo dobry przykład Grzegorza...

A tu inny :

1920px-Filling_water_ballast_tanks_in_a_Jantar_Standard_3_glider.jpg

 

Zbiorniki balastowe w przykadłubowej części Jantara.....

image.thumb.png.cd6116f6ae54cf2a08f34ca92161f941.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2020 o 22:13, AKocjan napisał:

@stema - żywy przykład. Funcub z ciężarkami (240 g na skrzydło) na końcówkach. Brak modyfikacji konstrukcji, a skrzydła się nie wyginają nawet podczas ciasnych manewrów.


 Za chwilę przekaże wyliczenia. 

Czy ty bipp...? bipp Balasty bierze Jantar do przelotów a Ty na akrobację FOX em bierzesz ciężarki imitujące wodę w skrzydłach? bipp...?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, grzegor napisał:

Arkadiuszu Ty może nie przeliczaj tylko zapytaj ile wody bierze do akrobacji w skrzydła FOX ?. Bo te Twoje za przeproszeniem ciężarki to jak ta woda brana w skrzydła. Robisz z siebie ...

Nie bierze, bo nie ma zbiorników :P. Nie są mu potrzebne. Szybowiec jest tak policzony, żeby przetrwać wymagane obciążenia .... ale zauważ.
Dla jednej osoby dozwolone są przeciążenia na poziomie :+9/-6 g
dla dwóch osób już tylko:  +7/-5 g
Właśnie ze względu na wzrost masy w kadłubie 

 

Zbiorniki w szybowcach nie służą do akrobacji, tylko do zwiększenia prędkości bez pogorszenia znaczniej doskonałości. Na przelotach między kominami np. Są one montowane głównie przy kadłubie w skrzydłach.

6 minut temu, grzegor napisał:

Czy ty kur jesteś nietegotamtego? Jeb balasty bierze Jantar do przelotów a Ty na akrobację FOX em bierzesz ciężarki imitujące wodę w skrzydłach?  Całkiem Cię poje?

woda w skrzydłach  nie jest na końcówkach, tylko przy kadłubie / albo w kadłubie w zależności od szybowca. Wtedy to nie działa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem jeszcze nadzieję, że się da.

Ale w trakcie "wymiany zdań" nt. wykonania jednej z figur akrobacji stwierdziłem, że gość chce sprowadzić mnie do swojego poziomu i pokonać doświadczeniem.

Nie idźcie tą drogą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek - nie pieprz, bo głowa puchnie. Zrób jakiś normalny program do akrobacji tym foxikiem z ciężarkami i bez - jak to opisałeś na początku tego wątku. Byle ten program byłby dynamiczny, a nie chimeryczny. I nie same pętelki. Nagraj filmiki - chętnie popatrzę na coś praktycznego, a nie na teoretyczne zrobienie z Foxa Funcluba lub odwrotnie. A tym bardziej nie mieszaj normalnych szybowców do dywagacji nt piankowego modelu - bo to żałosne troche.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale proszę dać mi szanse coś napisać, niestety to pianka. Wiadomo, że z punktu widzenia osiągów w akrobacji lepiej mieć skupioną masę w kadłubie. Bo mniejsze momenty bezwładności .... ale u mnie model niestety w takiej sytuacji połamie sobie skrzydła. To nie laminat tylko pianeczka,  muszę ładować masę w skrzydła, pogarszając oczywiście osiągi jeśli chodzi o obrót wokół własnej osi podłużnej - zdaję sobie z tego sprawę. Coś za coś. Robię to wyłącznie ze względu na wytrzymałość modelu. 

Z laminatu model wytrzyma obciążenia, będzie mógł latać - sztywna wytrzymała konstrukcja. Więc po co ładować odciążenia. Może się czegoś takiego kiedyś dorobię. Obecnie mam co mam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie skrzydła mi się podnoszą jak AK coś odpowie. Wszyscy mu piszą jak szkodzą mu te ciężary w akrobacji, a On pisze, że mu się w FunCubie skrzydła nie gną.

 

Jasiu, co mamy z gęsi?

Smalec.

Dobrze, a co jeszcze?

Y...yy...

No czekaj. Jak śpisz to na czym masz głowę?

Na poduszce.

Brawo. Co jest w poduszce?

Pierze. 

Super, to co jeszcze mamy z gęsi?

Smalec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, grzegor napisał:

Chłopie nie dyskutuj, co działa czy nie bo jesteś śmieszny jako konstruktor zajebiście amator, rozmowa z konstruktorami w fazie dziecko jest śmieszna.

Każdy przyzna rację, że FunCub ma problemy z wyginającymi się skrzyłami pod obciążeniem, dlaczego w moim modelu tak się nie dzieje w trakcie lotu z ciężarkami na końcówkach ? @grzegor powinno się to przecież spotęgować ? 

 

3 minuty temu, stema napisał:

Normalnie skrzydła mi się podnoszą jak AK coś odpowie. Wszyscy mu piszą jak szkodzą mu te ciężary w akrobacji, a On pisze, że mu się w FunCubie skrzydła nie gną.

 

Jasiu, co mamy z gęsi?

Smalec.

Dobrze, a co jeszcze?

Y...yy...

No czekaj. Jak śpisz to na czym masz głowę?

Na poduszce.

Brawo. Co jest w poduszce?

Pierze. 

Super, to co jeszcze mamy z gęsi?

Smalec...

@ już pisałem przecież, w osiągach szkodzą, ale dla wytrzymałości nie,  redukują obciążenia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AKocjan napisał:

Każdy przyzna rację, że FunCub ma problemy z wyginającymi się skrzyłami pod obciążeniem, dlaczego w moim modelu tak się nie dzieje w trakcie lotu z ciężarkami na końcówkach ? @grzegor powinno się to przecież spotęgować ? 

 

@ już pisałem przecież, w osiągach szkodzą, ale dla wytrzymałości nie,  redukują obciążenia. 

 

Smalec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.