Skocz do zawartości

FMS MDM-1 FOX 2300mm


AKocjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.10.2020 o 09:51, Patryk Sokol napisał:

Jest dokładanie jak napisał Andrzej, balastuje się w dużym lotnictwie skrzydła, bo nie obciąża to dźwigara.

W modelach temat jest o tyle problematyczny, że zwiększa to moment bezwładności i model dociążony na końcówkach będzie mniej chętnie termikę pokazywał.

Ale czy do akrobacji tak jest gorzej, to już sprawa jest inna - do szybkich beczek na pewno.

Problem polega na tym, że są jeszcze figury autorotacyjne i tu nagle się okazuje, ze model który korkociągu za bardzo robić nie chciał, teraz już robić go będzie.

Sam posiadam Edge'a z RC Factory którego czasu balastuję na końcówkach, kiedy chce się autorotacyjnie pokręcić.

 

Moim zdaniem, jest to jedyna, w pelni sensowna wypowiedz w calym watku. A to dlatego, ze wyjasnia, w jakich sytuacjach balast w skrzydlach jest korzystny i w jakich nie.

Jak to czesto w lotnictwie bywa, zaleta w jednej sytuacji bywa okupiona wada w innej (albo odwrotnie).

 

Az mnie dziwi, ze dotychczas nikt jeszcze nie przyznal Patrykowi zadnego "like" za to wyjasnienie. Zycie bywa jednak niesprawiedliwe. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale żeby już tak do bólu było ściśle, to należy uściślić też te wspomniane beczki: beczka szybka jest właśnie figurą autorotacyjną (flick roll, kopany vykrut itd.). Natomiast beczki inne można wykonywać owszem szybko (albo wolno), ale i wolno- jak kto tam chce i umie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

 

A jakiego Foxa konkretnie wybrałeś?

@Patryk Sokol zaczynam się dopiero rozglądać. Zależy mi na dobrze odwzorowanej geometrii szybowca MDM-1 Fox. Rozpiętość około 3[m]. Jestem skazany na zabudowę silnika elektrycznego - więc taka opcja musi być możliwa. 



 

9 godzin temu, mr.jaro napisał:

 

Moim zdaniem, jest to jedyna, w pelni sensowna wypowiedz w calym watku. A to dlatego, ze wyjasnia, w jakich sytuacjach balast w skrzydlach jest korzystny i w jakich nie.

Jak to czesto w lotnictwie bywa, zaleta w jednej sytuacji bywa okupiona wada w innej (albo odwrotnie).

 

Az mnie dziwi, ze dotychczas nikt jeszcze nie przyznal Patrykowi zadnego "like" za to wyjasnienie. Zycie bywa jednak niesprawiedliwe. ?

@mr.jaro Wyjaśnienia bardzo dobre jeśli chodzi o właściwości lotne szybowca.  Ja niestety byłem ograniczony wytrzymałością konstrukcji, więc pola manewru nie miałem. pręt stalowy również wpłynąłby na zwiększenie bezwładności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2020 o 22:19, AKocjan napisał:

Podjąłem już decyzję, szybowiec z laminatu do akrobacji (Fox oczywiście). Obecny model będzie mi służył jako model do zabawy, spokojnego latania, termiki. Tam za dużo rzeczy trzeba byłoby przerobić. Gra niewarta świeczki. 
@latacz nie ma co patrzeć na kraksy, trzeba latać ;) 

 

Brawo Arku.

Słuszna konkretna decyzja.

Wiele radości życzę.

 

EDYCJA:

Panowie, mam apel. Pomóżmy szukać Arkowi takiego szybowca bo widzę, że nie będzie łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, stema napisał:

 

Brawo Arku.

Słuszna konkretna decyzja.

Wiele radości życzę.

 

EDYCJA:

Panowie, mam apel. Pomóżmy szukać Arkowi takiego szybowca bo widzę, że nie będzie łatwo.

Zależy mi na dobrze odwzorowanej geometrii, szukać będę aż do skutku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

panowie nie wiedziałem że jest aż tylu miłośników akrobacji szybowcowej na forum;) Przyznać no mi się który może się podzielić doświadczeniem w lataniu makietą szybowca akrobacyjnego z ciężkimi i lekkimi skrzydłami. Chętnie bym może raz i ja podyskutował.

 

Arku szybowców akrobacyjnych na rynku jest dość trochę tylko zależy od jakiego pułapu cenowego chcesz startować lub się zamknąć.

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, silesia_system napisał:

Hej, 

panowie nie wiedziałem że jest aż tylu miłośników akrobacji szybowcowej na forum;) Przyznać no mi się który może się podzielić doświadczeniem w lataniu makietą szybowca akrobacyjnego z ciężkimi i lekkimi skrzydłami. Chętnie bym może raz i ja podyskutował.

 

Arku szybowców akrobacyjnych na rynku jest dość trochę tylko zależy od jakiego pułapu cenowego chcesz startować lub się zamknąć.

@silesia_system do 3000 zł myślę - kit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku w tej kwocie to z nowych modeli które wiemy jak latają to chyba tylko dwie konstrukcje obie czeskie :

Swift z topmodel 

http://www.nastik.pl/swift-314m-p-1863.html lub http://www.nastik.pl/swift-373m-p-3586.html   drugi ma wyłącznie dłuższe skrzydła przy tym samym kadłubie

Fox z reicharda

http://www.reichard.cz/en/models/gliders/long-fox/ tu trochę fotek oryginału https://www.wildbergair.com/photos/airports/Austria/LOLS/20190824/20190824_5648.htm

 

Swift lepiej sprawdzi się typowo w akrobacji a Fox potrafi zaskoczyć wkręcając w termikę [ reichard trochę przesadził z wzniosem w tym modelu ale dobrze rozpędzony potrafi zrobić parę beczek nad pasem w przelocie ] 

Minusem tych modeli jest ich rozmiar i masa.

Jakieś 10 lat temu latało na naszych lotniskach trochę 4m foxów również czeskiej producji i jeśli nie zostały porozbijane to jest szansa że leżą zapomniane na półkach i może da się wyrwać takiego w cenie jakiej piszesz. Taki 4 metrowy fox o wadze 9-10 kg potrafi już dać trochę zabawy w rozkładanie energii po niebie. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej fox z topmodel https://www.lindinger.at/en/airplanes/models/gliders/topmodel-fox-mdm-1-deluxe-4-0m-arf-glider 

Reszta modeli to z reguły powyżej 2000€

Jeśli planujesz elektryfikować to ten mały swift i fox z posta powyżej  myślę że dają się jeszcze w rozsądnej kwocie napędzić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 6.01.2020 o 12:02, AKocjan napisał:

Witam
Oryginalnie szybowiec był za lekki do wykonywania akrobacji, dodałem więc ciężarki na skrzydłach, efekty widoczne na filmie:

 

Dzień Dobry kupiłem tego Fox-a i mam problem z lotkami na skrzydłach nie pracują dobrze na całej długości ..chodzi i o EPP ...i czy zastosowałeś jakies " przeróbki typu np: odcięcie lotek i wstawienie zawiasów , bo sa takie małe płaskie ?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz maltretować zawiasy, to mam pytanie (wybacz, jeśli będzie głupie)

Przeciąłeś tę część skrzydła? 

image.png.febc3fe81428da171eb124b051851883.png

 

Wiem, ze niby oczywiste, ale widziałem już próby latania piankowcami, bez przecięcia tego.

 

A jeśli to zrobiłeś, to poruszaj parę razy w górę i doł zawiasem i będzie OK, nic nie rozcinaj i nie wstawiaj żadnych zawiasów dodatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoich piankowcach (Easy Glider, Heron) Po rozcięciu delikatnie o coraz większy kąt rozruszałem stery i już 15 lat działają bez pękania i podklejania.

Tylko trzeba to robić z wyczuciem i nie od razu na max. kąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2024 o 06:55, Meritix napisał:

Dzień Dobry kupiłem tego Fox-a i mam problem z lotkami na skrzydłach nie pracują dobrze na całej długości ..chodzi i o EPP ...i czy zastosowałeś jakies " przeróbki typu np: odcięcie lotek i wstawienie zawiasów , bo sa takie małe płaskie ?..

ja mam te zawiasy zrobione na taśmach  klejących :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2024 o 10:35, Patryk Sokol napisał:

Zanim zaczniesz maltretować zawiasy, to mam pytanie (wybacz, jeśli będzie głupie)

Przeciąłeś tę część skrzydła? 

image.png.febc3fe81428da171eb124b051851883.png

 

Wiem, ze niby oczywiste, ale widziałem już próby latania piankowcami, bez przecięcia tego.

 

A jeśli to zrobiłeś, to poruszaj parę razy w górę i doł zawiasem i będzie OK, nic nie rozcinaj i nie wstawiaj żadnych zawiasów dodatkowych.

Witaj......model jest sprzedawany w wersji PNP....lotek nie tniesz....są fabrycznie wycięte zamontowane serwa itp.....Bardziej moje pytanie dotyczyło , kto co wybrał..czy bawić się w zawiasy czy ...taśma i po sprawie, bo obecnie lotka na końcówkach praktycznie kilka stopni wychylenia ..I albo ..pobawię  się w rozruszanie" czy " wyrobienie EPP " ..na " przetłoczeniach "  czy jak tam się nazywa....ale Podpowiedz przedn

ia- pytanie...Ok 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.