Skocz do zawartości

ALBATROS DLG


Bartkosz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Większość modeli F3K ma bardzo solidne dokumentacje (vide Vortex , Snipe, etc.).  Moim zdaniem absolutne niezbędne minimum to ustawienia i mixery dla konkretnego modelu jako punkt wyjścia do ewentualnych dalszych mniej czy bardziej udanych korekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z entuzjazmem kibicuję powstawanie kolejnych modeli Albatrosa i z ciekawością śledzę wpisy kolegów z ich doswiadczeń. Do tabelki z ustawieniami ze strony 3 przydałaby się np. informacja uzupełniająca o ewetualnych mixerach flapy/ster wysokości oraz ustawieniach dla optymalnego wyrzutu. Filmik z porannego lotu na Vimeo ze strony 4 wskazuje na duży potencjał Albatrosa w słabej zazwyczaj porannej termice (albo też komin był potężny !!). Interesuje mnie uzupełniający komentarz na temat ciasnego krążenia Albatrosem w małym prądzie termicznym.

Czy kolega Bartek rozważał zwiększenie wzniosu skrzydła z 5,5 stopnia do 7 stopni dla ewentualnej poprawy ciasnego krążenia ?

Pozdrawiam, Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, bardzo się cieszę, że tak wielu entuzjastów małego lotnictwa interesuje się obecnie DLG, tym bardziej,  gdy miłe słowa płyną w trudnym dla modelarzy roku. Warto trzymać się razem? i mieć odrobinę czasu na swoje zwariowane hobby, zwłaszcza gdy nie jest się odosobnionym w dziwactwie?

 

 

W dniu 19.07.2020 o 21:59, WerTo napisał:

 przydałaby się np. informacja uzupełniająca o ewetualnych mixerach

 

Przychylając się do Twojej prośby zamieszczam poniżej zalecane miksery, których sam używam. Dodam jedynie  drobne wyjaśnienia (i z góry przepraszam tu osoby z większym doświadczeniem za pewien poziom uproszczenia):
1.    Proponowanie ustawienia powinny być traktowane jako punkt wyjścia do własnych korekt.
2.    Ustawienia są proponowane w oparciu o standardowe warunki (model w zakresie masy 230-243g, wiatr 3m/s, ŚC=68mm).
3.    2 modele tego samego typu, z tym samym ŚC mogą zachowywać się w powietrzu inaczej ze względu na różny rozkład masy (np. układ i typ wyposażenia)

   
Dwa podstawowe miksery dla Albatrosa to:
a)    Kierunek x lotki (65:35)
b)    Snapflap (zakres dla lotek 2mm)

 

W dniu 19.07.2020 o 21:59, WerTo napisał:

 

Czy kolega rozważał zwiększenie wzniosu skrzydła z 5,5 stopnia do 7 stopni dla ewentualnej poprawy ciasnego krążenia ?

 

 

 

Wznos skrzydeł to nie jedyny czynnik mający znaczenie dla charakterystyki krążenia szybowca. Tylko dla przykładu, znów nieco upraszczając, warto zauważyć że zwiększenie wznosu może pociągnąć za sobą słabsze: "wskazywanie noszeń” i/lub penetrację powietrza. Aby nie pisać długiego elaboratu, najczęściej konstruktor szuka kompromisu. W moim przekonaniu dla Albatrosa jest to 5,5 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuję za uzupełnienie ustawień i mikserów.

Niektóre ustawienia Albatrosa są dla mnie zaskoczeniem np. ster wysokości 15 mm w dół albo lotki 18 mm w dół.

Zazwyczaj w moich DLG ruszenie steru wysokości o 1-2 mm ma znaczące konsekwencje dla zachowania modelu.  

Oczywiście zakres wychyleń a rzeczywista zmiana wychylenia to dwa różne zagadnienia.

No cóż, mam niewielkie zaledwie kilkuletnie doświadczenie w modelarstwie.

Pozwolę sobie powrócić do tematu ustawień kiedy dotrze do mnie zamówiony Albatros w wersji Standard +.

Serdecznie pozdrawiam życząc spokojnej termicznej pogody, Tomasz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie bardzo to zamówienie ponieważ Pan Tomasz wspiera mnie od samego początku budowy DLG :)
Mam nadzieję że Albatros sprosta oczekiwaniom i model będzie dawał dużo radości z latania. 

Ostanie tygodnie obfitowały w wiele nowych elementów do Albatrosa:
- lekkie stateczniki z tkaniny CW11 
- standardowe stateczniki z tkaniny ST15 
- wiele kadłubów w różnych konfiguracjach 
- skrzydła w najpopularniejszej wersji Standard+ oraz strong 

DSC_1511.thumb.JPG.3992849c9f13764087fce7a0e2830628.JPGDSC_1513.thumb.JPG.a5be1e84fceec3b67d684ee8cac18817.JPGDSC_1515.thumb.JPG.72883971d3abc0883a655c957161f145.JPGDSC_1524.thumb.JPG.e28090759793ef8f7cd1bff683a7474f.JPGDSC_1504.thumb.JPG.aa22fc85feebb2539b1ac6626bfad7dc.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekiwane skrzydło Albatrosa (standard+), które widać na jednym z wcześniejszych zdjęć niedawno do mnie dotarło.  Na pierwszy rzut oka zauważalnie poprawiła się sztywność ? przy jednoczesnym minimalnym wzroście masy (103.2g). Malowanie także na plus, model będzie jeszcze lepiej widoczny. Więcej będę mógł powiedzieć po pierwszych rzutach. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czas biegnie nieubłaganie, a ciepłe spokojne wiatry ustępują miejsca jesiennym, bardziej zdecydowanym w przemieszczaniu, masom powietrza?.  Wielbiciele F3F już pewnie zacierają ręce ale entuzjaści DLG nie muszą być na straconej pozycji.

Poniżej zamieszczam film z zabawy dość lekkim Albatrosem na wietrze. Lot jest daleki od perfekcji, ponieważ starałem się utrzymać model w parterze aby było coś widać? 

 

Warto zaobserwować jak dziarsko wraca pod wiatr mimo braku balastu i mimo solidnej turbulencji zyskuje na wysokości w locie z wiatrem.

 

Masa modelu na filmie 248g.

Wiatr 6m/s zmierzony na ziemi, ale wyżej było nieco więcej co czasem słychać na nagraniu.

 

Uprzedzam, kamera po rzucie nadal jest krzywo?

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie cały film miałeś korytarz z noszenia nad polem, a pod wiatr w noszeniu to prawie każdy model wraca ;) Ja tam widzę, że pod koniec filmu, jak skończyło się "dobre" i pewnie przyszedł zimny przeciąg, to mając z 6m wysokości i 3m do wygolonego pola (4:01), model zrobił góra 1,5m do przodu.

 

Fizyki nie oszukasz. Jeśli wieje, trzeba balastować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, songbird napisał:

Czas biegnie nieubłaganie, a ciepłe spokojne wiatry ustępują miejsca jesiennym, bardziej zdecydowanym w przemieszczaniu, masom powietrza?Wielbiciele F3F już pewnie zacierają ręce ale entuzjaści DLG nie muszą być na straconej pozycji.

Poniżej zamieszczam film z zabawy dość lekkim Albatrosem na wietrze. Lot jest daleki od perfekcji, ponieważ starałem się utrzymać model w parterze aby było coś widać? 

 

Warto zaobserwować jak dziarsko wraca pod wiatr mimo braku balastu i mimo solidnej turbulencji zyskuje na wysokości w locie z wiatrem.

 

Masa modelu na filmie 248g.

Wiatr 6m/s zmierzony na ziemi, ale wyżej było nieco więcej co czasem słychać na nagraniu.

 

Uprzedzam, kamera po rzucie nadal jest krzywo?

 

Wielbiciele F3F już pewnie zacierają ręce - racja ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla równowagi film z rekreacyjnego latania nagrany przez Bogusia, z wątku latania w Kętach.

Nie rzucałem mocniej bo trochę poluzowało się moje mocowanie skrzydła podklejane balsą

i nie dokręciłem skrzydła optymalnie, a na łące nie chciało mi się demontować i sprawdzać.

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, samolocik napisał:

Dla równowagi film z rekreacyjnego latania nagrany przez Bogusia, z wątku latania w Kętach.


Prawda jest taka że większość lotów to rekreacyjna zabawa :)
Na zawody przyjeżdża tylko mały procent posiadaczy i użytkowników modeli DLG. 
Liczy wyświetleń mojego wątku jak i wątku "BigViCK..." świadczą o tym że sporo ludzi interesuje się takim lataniem. 

Albatros to model dość łatwy w pilotażu i to było moje głowie założenie. 

 

4 godziny temu, Czaro napisał:

Prawie cały film miałeś korytarz z noszenia nad polem, a pod wiatr w noszeniu to prawie każdy model wraca ;) Ja tam widzę, że pod koniec filmu, jak skończyło się "dobre" i pewnie przyszedł zimny przeciąg, to mając z 6m wysokości i 3m do wygolonego pola (4:01), model zrobił góra 1,5m do przodu.

 

Fizyki nie oszukasz. Jeśli wieje, trzeba balastować.

 

Czarek nie chodzi tu o oszukiwanie .... źle odbierasz post Konrada. 

Chodzi właśnie o zabawę to samo pokazuje @samolocik 

Balast balastem ale ile osób latających jest na tyle sprawne fizycznie żeby wykorzystać to i nie zrobić sobie krzywdy? Tak nie każdy machnie modelem 300-400g  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu powstało prototypowe super lekkie skrzydło, w roli głównej ST 19 UMS + dźwigar w rdzeniu. 
Skrzydło jest miękkie ale takie właśnie chciałem do latania termicznego. Dorobiłem resztę komponentów i złożyłem takiego Albatrosa :D 
Masy:
Stateczniki 8.5g 
Kadłub 33g 
Skrzydła 87g 
Model wyszedł mi w masie 199g + 5g ołowiu do prawidłowego wyważenia i 6g Altis nano. 

 

_AAA2639.thumb.JPG.e6908b660fe6d7e02b59d1b82770864e.JPG

_AAA2644.thumb.JPG.2812e81415e353478eb93968ef9e1fdb.JPG
_AAA2617.thumb.JPG.26d08c90a6dad84d27448b6538bf3512.JPG


Kilka logów na potwierdzenie dobrej sprawności w różnym warunkach: 

- Całkowita cisza i kilka równych lotów 
- Aeroklubowe Zielonogórskie lotnisko i trochę zmiennych warunków od wiatru około 5m/s i turbulencje po całkowitą ciszę. 

obraz.thumb.png.aa0aadb08e00a7ebdba7786274dab76c.pngobraz.thumb.png.36fdd90824f3e79cb0109760b320841e.pngobraz.thumb.png.bf05e3e767c94824412cd8ced8236864.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcin83 napisał:

Bartku a jaki tam odbiornik opchałeś?


W DLG używam Hitec Optima 6E 
Mam następujące wyposażenie w kolejności od dzioba: 
- Pakiet 300mAh + Optima 6E 
- dwa serwa jedno na drugim KST X08H (ster wysokości i ster kierunku)
- dwa Serwa  szeregowo KST X08H  (lotki)
- na serwach leży AltiS Nano 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czas na kilka aktualizacji: 

Stosujemy nowe ramki na serwa KST X08H w ustawieniu 2+1+1 dzięki temu zmniejszamy ilość ołowiu w nosie kadłuba i zwiększamy przestrzeń na odbiornik lub inne wyposażenie. 

2.thumb.JPG.2a8b6ce98713000d4e0b093ff40f1aaa.JPG
22.thumb.JPG.d5a67b4a78fbf0975e6b6b5f8c19e312.JPG

CaseModels wyprodukowało pokrowce dla Albatrosa, jakoś jest fantastyczna! 

_AAA3951.thumb.JPG.4be65b9cde8d255edd64232455337170.JPG_AAA3940.thumb.JPG.daed74a35fe0f2c4c66cea201d2c345c.JPG

11.thumb.JPG.cce21bf829e800c9241682900c4012be.JPG

Powstały również kolejne Albatrosy: 

5.thumb.JPG.2c3419f08c03bc71a0f0fc8271fa92ea.JPG

_AAA4232.thumb.JPG.282ec56c699471f66f20a5d11a53273d.JPG

_AAA4255.thumb.JPG.e2a35180e16c7cef68d68b6fd76f2e8f.JPG_AAA4269.thumb.JPG.60056880a4a2dd706c2985fbb4ab2ac2.JPG

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tytuł został zmieniony na ALBATROS DLG
  • 4 miesiące temu...

Trochę odświeże wątek. Jakiś czas temu odkupiłem używanego Albatrosa od kolegi z naszego forum. Wykonałem w nim dwie drobne zmiany. 1- wszystkie przewody poprzepychałem pod serwami, dzięki temu mam więcej miejsca na baterie, którą mogę regulować SC. 2- odchudziłem go o 10g. Niby nic a różnica w locie znacząca. Obecnie waży 269g a SC 69mm od natarcia. Jak lata? Nie jestem znawcą ani doswiadzonym lataczem dlg, ale model robi robotę. Pomimo złych ustawień początkowych (skopiowanych z innego modelu) model bardzo ładnie latał i łapał termike. Nie dopatrzyłem, że mix SW z lotkami był zły. Lotki zamiast w dół przy zaciąganiu SW szły do góry, a po mimo to model i tak zdobywał wysokość. Ogólnie bardzo przyjemny model godny polecenia.






Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka








Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2021 o 12:54, dekooral napisał:

Trochę odświeże wątek. Jakiś czas temu odkupiłem używanego Albatrosa od kolegi z naszego forum. Wykonałem w nim dwie drobne zmiany. 1- wszystkie przewody poprzepychałem pod serwami, dzięki temu mam więcej miejsca na baterie, którą mogę regulować SC. 2- odchudziłem go o 10g. Niby nic a różnica w locie znacząca. Obecnie waży 269g a SC 69mm od natarcia. Jak lata? Nie jestem znawcą ani doswiadzonym lataczem dlg, ale model robi robotę. Pomimo złych ustawień początkowych (skopiowanych z innego modelu) model bardzo ładnie latał i łapał termike. Nie dopatrzyłem, że mix SW z lotkami był zły. Lotki zamiast w dół przy zaciąganiu SW szły do góry, a po mimo to model i tak zdobywał wysokość. Ogólnie bardzo przyjemny model godny polecenia.

 


Wątek trochę zamarł ale też stosunkowo mało modeli się sprzedaje w Polsce. 

Modeli ciągle przybywa i ciągle staram się udoskonalić konstrukcję :D 
Proszę o kontakt może pomogę jeszcze zejść z masy. 

Albatros z skrzydłem 107g (bez dźwigni i kołka) można osiągnąć masę 235-245g
Ja preferuję SC 68-66 bardziej przedni 

Życzę samych dobrych lotów! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota z marca, ale fajnie obrazuje wytrzymałość modelu. Zapikował z 2-3m i praktycznie pionowo wbił się w boisko. Bark uszkodzeń. Wyciagłem, oczyściłem z ziemi i latam nim do dziś. Obecnie ustawiłem według zaleceń producenta. Muszę jeszcze dopracować fazę rzutu. Może jakiś użytkownik Albatrosa opisałby jak u niego wygląda wyrzut. fd094d1b14d48399c81bf9919fe1d204.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis mała awaria. Nie udało się wylądować do ręki a wiatr postanowił przeciągnąć modelem po trawie, taki to psotnik.
Teraz czeka mie demontaż i wklejanie nowego statecznika, który już jest zamówiony. To jest kolejny plus Albatrosa - dostępność części. 20210501_171302.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.