Skocz do zawartości

Respect Evo F3F - relacja i loty


Viader
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, flyszman napisał:

Ot  po prostu chcę  zrobić z tym regulatorem typu OPTO jak na poniższym  zdjęciu:

Roland , Jesli regulator ma w opisie OPTO to znaczy ,że nie ma w sobie BEC więc musisz go zasilić zewnętrznie. Innego wyjścia nie ma.

Natomiast jeśli jest w reglu BEC to według tego co wiem ( uwaga: NIE ROBIŁEM TEGO W PRAKTYCE) można dać zasilanie albo z BEC regulatora albo z zewnętrznego Bec. Jak dasz z zewnątrz to po prostu bec w środku regulatora nie pracuje a to jest oddzielny niezależny układ włożony do obudowy regulatora więc to nie ma znaczenia.

Tak jak na zdjęciu jest po mojemu ok.  Kabel z regulatora do odb. ma obcięty kabelek a zasilanie puszczone z zewnątrz jak w modelu spalinowym i podłączone do odb. pod gniadko "B" .Wszystko pasuje. Tyle ,że na foto jest to zasilanie z oddzielnego bec ale pakiet jest jeden tak więc nie ma taki układ sensu bo bateria jest i tak wspólna. Musiałbyś zewnętrzne bec zasilić innym pakietem. Chyba ,że coś źle zrozumiałem .

Ja jednak proponuję raczej dać zasilanie z pakietu napędowego. Po prostu latając zastawiaj około 25% energii w baterii i ędzie bezpiecznie. ( Li pole są bardzo powtarzalne jeśli chodzi o oddawanie energii więc można w miarę precyzyjnie obliczyć na ile wyciągnięć starcza aku.)

Oddzielny pakiet jest bezpieczniejszy i lepszy ale to zawsze dodatkowa masa i miejsce w kadłubie i koszty również.

Gdybym robił makietę szybowca > 4m rozp. ważącą kilka- kilkanaście kg to bym dawał oddzielne zasilanie odb. 

W tego typu modelach chyba raczej nie. Ale to Ty podejmujesz decyzję tak więc zrób jak ci podpowiada intuicja.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ares napisał:

W tego typu modelach chyba raczej nie

I to jest właściwy tok myślowy :).

Ponad 3 letnia, intensywna, bezproblemowa, mega dynamiczna eksploatacja zestawu Phasor Race - Mezon 120 lite (NIE OPTO !)-pakiet 4S  i Areonaut  14x10 mówi sama za siebie . 

Nie widzę zupełnie sensu zakupu OPTO w tym przypadku i stosowanie dodatkowego zasilania -to "stara technologia" ;) .

Polecam pogrzebanie w necie jak zbudowany jest Mezon np 120 , ile wytrzymuje chwilowo A  i dlaczego wystarczy zasilanie z głównego pakietu.

 

20220822_185008.jpg

 

20220822_185034.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoczne na zdjęciu na poprzedniej stronie a wykonane przeze mnie połączenie z użyciem napięcia z zewnętrznego UBECa zamiast z regulatora o ile dobrze pamiętam miało na celu uzyskanie wyższego napięcia zasilania serw a co za tym idzie większej ich siły i prędkości. BEC z regulatora nie dawał napięcia 6V, którym chciałem zasilać serwa.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Shock napisał:

Nie widzę zupełnie sensu zakupu OPTO w tym przypadku i stosowanie dodatkowego zasilania -to "stara technologia" ;) .

Bo widzisz Rafał ,  stosowanie oddzielnego BEC jest jeszcze  z czasów gdy regulatory miały Beca o małym wydatku prądowym. Wtedy jak miałeś kilka mocnych serw przy duzym obciążeniu pobór prądu  powodował ,że bec  nie wyrabiało prądowo albo się grzało a w konsekwencji w końcu paliło.

Ale technika idzie do przodu teraz mamy Ubec ( bec impulsowy) który ma większą wydajność pradową (małe regle które stosuję 45A mają beca > 5A) i ten problem praktycznie nie istnieje.

Jasne ,że w bardzo dużych modelach lepiej się asekurować na każdym możliwym kroku ale to dotyczy  gigantów.

Ja zasilam odb. z pakietu napędowego a żeby było bezpiecznie nie latam nigdy do odcięcia ciągu przez regiel tylko zostawiam sobie te 25% procent w pakiecie.

A gdy latam bardzo wysoko w termice lub przy turbulencji na zboczu to wtedy biorę większy margines i zostawiam sobie około 40% pakietu.

Proste i tanie a niezawodne rozwiązanie : latanie na zegarek...działa:).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam technologia w RC   pędzi szybciej niż ja nadążam uaktualniać Swój sprzęt i wiedzę ;) no ale na szczęcie jest forum.

W polskich sklepach nie ma Mezon 120 lite. Czy mogę prosić od Was o link do sklepu, gdzie to ustrojstwo dało by się zamówić ?

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, flyszman napisał:

Z tego co czytam technologia w RC   pędzi szybciej niż ja nadążam uaktualniać Swój sprzęt i wiedzę ;)

Nie martw się Roland , ja też tak mam.

Trzeba by mieć walizkę pieniędzy żeby być z wszystkim na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatecznie zakupiłem Master Mezon 160A Lite tak na wszelki wypadek. Mam pytanie bo w instrukcji napisane jest:

 

image.thumb.jpeg.46aebb59ba246404adc422406b58d298.jpeg

 

Co przy skorzystaniu z translatora tłumaczę: 

 

"3.4 Podłączanie MEZON do odbiornika
• Czerwone złącze „EXT” można podłączyć do wolnego kanału odbiornika w celu współdzielenia BEC • •
wyjście twojego MEZON. Ponieważ teraz używasz dwóch kabli i dwóch wtyczek napięcia
straty przy wysokich prądach między BEC a odbiornikiem zostaną zmniejszone.
• Możesz podłączyć czerwony wtyk „EXT” do portu „EXT” w odbiorniku DUPLEX EX, aby nadawać
dane telemetryczne sterownika MEZON, a także do konfiguracji sterownika bezprzewodowego.
Podłączając wersję wyposażoną w BEC, nie zapomnij włączyć przełącznika!
Jeśli sterownik nie otrzyma prawidłowego sygnału sterującego podczas pracy, zatrzyma się
silnik."

 

Czy to oznacza, że czerwona wtyczka (ta druga) od regulatora, którą używa się do programowania go może być wetknięta jednocześnie w odbiornik (w wolny port) i nie ma zgrzytu ?  Co mi to ewentualnie daje skoro mam futabę?

 

Dzięki za ewentualne info.

Roland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, flyszman napisał:

• Czerwone złącze „EXT” można podłączyć do wolnego kanału odbiornika w celu współdzielenia BEC • •
wyjście twojego MEZON. Ponieważ teraz używasz dwóch kabli i dwóch wtyczek napięcia
straty przy wysokich prądach między BEC a odbiornikiem zostaną zmniejszone.

Przewodem z czerwoną wtyczką oprócz sygnału telemetrii również jest podawane napięcie z BEC. Prąd pobierany przez serwa rozłoży się na dwie pary przewodów. Gdybyś zasilił serwa tylko przewodem z czarną wtyczką i pobór prądu wynosiłby powiedzmy 2A to te dwa ampery popłyną pinami czarnej wtyczki. Gdy podłączysz dodatkowo przewód z czerwoną wtyczką to prąd rozłoży się na dwie pary przewodów i każdą z wtyczek popłynie połowa prądu czyli 1A.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.