Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_20200512_144756.thumb.jpg.6223478513aad0b59e47310de17fbe77.jpg

Witam. Ostatnio odbyłem pierwszy lot swoim własnym samolotem zrobionym ze styropianu, który oczywiście jak na pierwszy lot przystało, zakończył się kraksą :D. Ale może zacznę od początku. samolot ma masę wraz z osprzętem 850g, długość 90cm i rozpiętość 1,20m. Na jego pokładzie znajduje się arduino z modułem wifi oraz standardowe serwa do lotek. Sterowany jest przez przerobiony stary joystick od komputera, w którym również siedzi arduino. Mocy samolotowi dostarcza bateria 2000mAh 3s 40A, regulator esc 30A i silnik 2200KV dla samolotów do 1kg ze śmigłem 9x5. Tak więc, pierwszy lot odbył się w dosyć bezwietrznych warunkach, a samolot startował z ręki, jednak po chwili stabilnego lotu zaczęła się szarpanina z samolotem, był bardzo narwany i ciężko się nim sterowało. W planach było zrobienie kółka i zawrócenie, aby wylądować, jednak nawet próba lądowania na prostej skończyła się prawie że prostopadłym upadkiem na ziemię ?. Środek ciężkości wydawał mi się dobrze umiejscowiony - na środku skrzydeł. Podejrzewam, że przyczyną takiego lotu było ustawienie w samolocie maksymalnie możliwego wychylenia lotek, ponieważ przed lotem myślałem, że przecież mogę mniej wychylić joystick, ale pewnie wiecie jak to jest podczas pierwszego lotu :D. Następnym razem zredukuje ich wychylenie, jednak nie wiem o ile %, żeby było dobrze. Pomyślałem, żeby może zaprogramować w samolocie żyroskop do korekcji lotu, aby łatwiej się sterowało, co myślicie? Zdaje mi się również, że trochę brakowało mu mocy, pomimo, że masa samolotu jest mniejsza od masy maksymalnej dla silnika. Jednak podczas pomiaru prądu(na mniejszym śmigle, ponieważ 9x5 zdążyłem połamać), wyszło tylko 12A z maksymalnych 28A, może da się zmieniać moc w regulatorze? Albo śmigło za małe, jakie polecacie? Jakie by było najlepsze? Czekam na wasze rady co trzeba zmienić, poprawić i przestawić, w modelach latających jestem całkowicie początkujący. Jeśli znacie odpowiedzi na pytania to prosiłbym odpowiedzieć na wszystkie, ponieważ potem dyskusja się ciągnie, a odpowiedzi na pozostawione w temacie pytania brak. Pozdrawiam :D.

A to filmik ze śmigłem 7x3,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Moc silnika wystarczająca akumulator trochę za ciężki , a główna przyczyna , to aparatura za duże wychylenia wszystkich sterów dlatego trudno Ci go opanować .

Sprawdz środek ciężkości skłon i wykłon silnika model po wypuszczeniu powinien lecieć prosto.

Machanie tym dżojstikiem Cię zabija.  Aparatura dobra do samochodu RC lub łódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał- widać dużą determinację, coś z tego będzie, w sumie jesteś blisko sukcesu. Jak piszą koledzy wcześniej: zmniejsz wychylenia sterów, na początek 4-5 mm to maks w jedną stronę. Piszesz- środek ciężkości w połowie skrzydła- jeśli masz na myśli jego wymiar poprzeczny, czyli cięciwę, to w takim razie jest raczej za ciężki na ogon. powinno być na początek tak w jednej trzeciej od przodu. Ale widać, że to poleci, tylko trzeba mu mniej przeszkadzać, a o to łatwo, jak są takie duże wychylenia. Powodzenia, trzymam kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Udało mi się już opanować ten samolot. Jednym z powodów trudność w sterowaniu było ściąganie samolotu w lewą stronę przez obroty silnika i ustawiłem korekcję lotki, aby reagowała również na przepustnicę. Jednak kluczem do poprawnego lotu było zamontowanie żyroskopu i zaprogramowanie fly by wire, aby drążkiem nadawało się jaką ma mieć kątową. Samolot zachowuje się teraz wręcz idealnie, a sterowanie jest bardzo łatwe. Dodam, że lot teraz odbywał się na trochę małym śmigle(5x4), ponieważ duże zdążyłem już połamać, a mimo to dawał jakoś rady :D. Jeszcze zastanawiam się tylko, jak to jest zrobione, aby regulator nie przekroczył maksymalnego prądu silnika(28A przez 60s i 22A cały czas), ponieważ domyślam się, że nie wie on jaki silnik jest do niego podłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Scislov napisał:

Jeszcze zastanawiam się tylko, jak to jest zrobione, aby regulator nie przekroczył maksymalnego prądu silnika(28A przez 60s i 22A cały czas), ponieważ domyślam się, że nie wie on jaki silnik jest do niego podłączony.

 

Rzeczywiście  nie wie. Prąd pobierany przez silnik zależy od wielkości śmigła i napięcia (oraz wydajności) baterii.

Jeśli połamałeś większe śmigło to by zwiększyć moc napędu z tym mniejszym trzeba by podnieść napięcie- czyli dać baterię np. 4s (co może być niemożliwe - silnik lub regulator może być ograniczony do zasilania 3s -najpewniej właśnie tak jest)

 

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zdobyć większe śmigło (często dla danego silnika jest dostępne zestawienie odpowiednich (dobranych by wykorzystać optymalnie) do niego śmigieł dla wybranego napięcia zasilania.

 

Jeśli chodzi o stary joystick od komputera to super, że to uruchomiłeś, ale wydaje mi się, że to trochę odkrywanie koła na nowo.

Do sterowania samolotów używa się w modelarstwie RC aparatur z dwoma drążkami, zapewne nie przypadkowo. ;)

Oczywiście mam też świadomość, że możesz mieć ograniczony budżet i kupno sklepowej apki może nie być łatwe..

 

Jeśli chodzi o ten ostatni film z lotu, to dalej masz ustawione za duże ruchy na powierzchniach sterowych - szczególnie wysokości - ogranicz o połowę lub o 2/3 wychylenia steru wysokości a zobaczysz, że lot będzie o wiele spokojniejszy i płynniejszy. Dodatkowo kolega wyrzucający samolot powinien to robić płasko a nie do góry :)

Z filmu nie wynika by napęd był tragicznie słaby - wolniej lecący samolot łatwiej opanować, a i baterii starcza na dłuższy lot..

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, stema napisał:

Chyba lepiej by było gdybyśmy tu pisali o modelu samolotu własnej produkcji, bo inaczej to wychodzi jednak oszustwo.

Ja się nabrałem.

Gratuluję Ci pomysłów i ich realizacji.

Nie rozumiem, wszystko począwszy od projektu do sterowania i elektroniki wykonałem samemu.

 

9 godzin temu, zipp napisał:

Jeśli chodzi o stary joystick od komputera to super, że to uruchomiłeś, ale wydaje mi się, że to trochę odkrywanie koła na nowo.

Do sterowania samolotów używa się w modelarstwie RC aparatur z dwoma drążkami, zapewne nie przypadkowo. ;)

Oczywiście mam też świadomość, że możesz mieć ograniczony budżet i kupno sklepowej apki może nie być łatwe..

Byłem tego świadom, że łatwiej się lata na aparaturze z dwoma drążkami, jednak takiego nie posiadałem, w przeciwieństwie do tego, z którego i tak nie korzystałem. Poza tym, gdy jeszcze go używałem przy komputerze, to miałem dużo na nim przegranych godzin w Lock On, więc jakieś doświadczenie mam.

 

9 godzin temu, zipp napisał:

Jeśli chodzi o ten ostatni film z lotu, to dalej masz ustawione za duże ruchy na powierzchniach sterowych - szczególnie wysokości - ogranicz o połowę lub o 2/3 wychylenia steru wysokości a zobaczysz, że lot będzie o wiele spokojniejszy i płynniejszy.

Pisząc program, przewidziałem, aby można było coś regulować i mam dwie zmienne. Pierwsza jest odpowiedzialna za określenie, jaką maksymalną prędkość kątową może osiągnąć samolot przy maksymalnym wychyleniu drążka, a druga określa jak agresywnie ma się przystosowywać do zadanego obrotu. Będzie więc można popróbować i poszukać optymalnych ustawień :D

A co do rady z wyrzucaniem, to o tym nie wiedziałem, jednak w czym to może pomóc?

 

6 godzin temu, d9Jacek napisał:

Panowie, wszystko super.....ale to chyba nie jest własciwe miejsce .......TU JEST POWITALNIA

Tak, wiem. Ale jako nowy użytkownik nie mogłem napisać w innym dziale. Pomyślałem, że administracja stoleruje to, że się przywitałem i zadałem parę pytań w jednym wątku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, stema napisał:

Chyba lepiej by było gdybyśmy tu pisali o modelu samolotu własnej produkcji, bo inaczej to wychodzi jednak oszustwo.

Ja się nabrałem.

Gratuluję Ci pomysłów i ich realizacji.

Scislov
"Nie rozumiem, wszystko począwszy od projektu do sterowania i elektroniki wykonałem samemu."

 

Rozumiesz może dlaczego ten temat umieściłeś w Polskim Forum Modelarskim?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim watek trafi tam gdzie powinien to dorzuce 3 grosze.

Kiedyś dawno temu (będzie ze 20 latek) zastosowałem też wolant z joystica - zamocowany na radiu Graupnera.

Ogólnie - nie polecam. To nie jest prawdziwy samolot że dostajesz informacje. zwrotną o pozycji samolotu względem horyzontu Precyzja sterowania palcami/kciukami jest o niebo większa niż ruchy całymi rekami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, stema napisał:

 

To dlaczego nadajesz tytuł samolot?

Ponieważ szukam porad odnośnie własnego samolotu, co jest również związane z modelarstwem. Nie widzę sensu prowadzić dyskusji na ten temat.

Mam jeszcze pytanie odnośnie stabilizacji samolotu podczas lotu. Aby na początku łatwiej mi się latało, chcę zaprogramować odbiornik tak, aby samolot po puszczeniu drążka, powracał do lotu prostego, równolegle do ziemi. Jednak mam problem z określeniem w jakiej pozycji znajduje się aktualnie samolot. Jak jest to robione w specjalnych do tego stabilizatorach? Dodam, że próbowałem określić to przez wykrywanie wektora przyspieszenia ziemskiego, jednak przez przeciążenia, jakie działają na samolot, nie działa to poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tytuł został zmieniony na Scislov
  • temat został zablokowany
  • temat został odblokowany
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.