Skocz do zawartości

MODELARZ 3 / 2020


PiotrJ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, elpazo napisał:

Na swoich obserwacjach i doświadczeniach nie łudźmy się tym że modelarz wróci .                                                                                                                                                               

Panie Władku, mnie jest  bardzo przykro ,że w Polsce w tak dużym kraju nie ma i najprawdopodobniej nie bedzie czasopisma modelarskiego.

Przez jakiś czas mieliśmy "RC Przegląd modelarski" i pomimo niezbyt wysokiemu poziomowi jakie reprezentowało to czasopismo chętnie je kupowałem i również szkoda ,że zniknęło.

Jako człowiek nie znający struktur LOKU nie przypuszczałem ,że działy się tam tego typu rzeczy ( już częściowo Konrad wspomniał o tym).

Niestety na takie zachowania , nie ma skutecznego lekarstwa i wypada chyba się pogodzić z rzeczywistością i nie narzekać ( niestety mam do tego skłonności).

Myślę ,że jak wszędzie wystarczyłaby zwykła ludzka uczciwość i życzliwość a wtedy Modelarz czy inne czasopismo modelarskie mogłoby istnieć i z pewnością 

wielu doświadczonych modelarzy chciałoby pisywać ciekawe artykuły.

Obecnie jest wielu znakomitych zawodników posiadających dużą wiedzię i doświadczenie a niestety przepadnie to bezpowrotnie gdyż nie mają za bardzo możliwości przekazać tej wiedzy kolejnemu pokoleniu.Forum jest dobre ale to nie to samo co usystematyzowana wiedza np. cykl artykułów o jakieś konkretnej klasie.

Jestem modelarzem lotniczym jednak FSRy zawsze mnie interesowały i bardzo lubię obserwować wyścigi oraz czytać o tych ciekawych modelach, Pańskie nieliczne niestety artykuły w Modelarzu były świetne i pouczające.Z pewnością gdyby miał Pan możliwość pisałby Pan więcej ....no ale widzę że po prostu nie było takiej możliwości.

Wszyscy przez to tracimy. Myślę ,żę wątek można zamknąć ,gdyż nie doczekamy się kolejnych numerów chyba ,że ktoś niezwykle zamożny zabawi się w filantropię i nam podaruje czasopismo , no ale to raczej można sobie tak tylko pomarzyć.

Swoją drogą , to mnie się wydawało ,że w Modelarzu nie ma komu pisać artykułów i brak jest chętnych stąd problemy ( dopiero Konrad i Pan mnie uświadomiliście ,że problem jest bardziej złożony)

Eh...szkoda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek dziękuje za dobre słowo. Problem 1 to nie problem  w loku jest ich wiele  bardzo zła polityka za komuny i to się mści. kiedy pieniądze płynęły rzeką z ministerstwa sportu z ministerstwa oświaty z MON u  z jedynej firmy z licencją na szkolenie kierowców, płetwonurków  dotowane przez różne firmy modelarnie kluby wszelkiej mści płetwonurków, żeglarskie, strzeleckie itp było ok nikt się nie przejmował ile wydamy na amunicję Bo kluby strzeleckie były oczkiem w głowie Prezesów. oni władali modelarniami za czyjeś pieniądze bo mieli monopol na te sporty Zakłady łożyły kasę spółdzielnie mieszkaniowe szkoły a oni się chwalili wszem i wobec w wszelkiego rodzaju wystąpieniach protokołach ilu to oni mają sportowców wyszkolonych o działaczy. papier wszystko strawił. w pewnym czasie  się to urwało  bieda zaczęła zaglądać to się likwidowało ośrodki  nauki jazdy,  kluby wszelkiej maści na które trzeba było wykładać kasę mimo ich dochodów. Oficerów Ludowego Wosjka Polskiego brać po ochronę bo ich emerytury były tak niskie że z głodu przymierali więc tych dżentelmenów trzeba był sowicie wynagradzać za nie robienie niczego bo po co skoro cywile zrobią. I tak układy układziki doprowadziły praktycznie do totalnego bankructwa już dawno. Ale  skąd  takie przypuszczenie skoro otrzymało się za dobrych czasów wiele majątków na własność za  symboliczną złotówkę dzisiaj to procentuje dobry klub żeglarski  nie ważne czy prosperuje ważne że ma atrakcyjne położenie się sprzeda i ma się na dalszą działalność wiec po co im taki modelarz kiedy ich pomieszczenia w Warszawie na Chocimskiej to skarb albo się wydzierżawi za grubą kasę albo sprzeda za miliony  im wystarczy jedno piętro a księgowość przeniesie do Krakowa czy Katowic i będzie Git. Wiele razy tam bywałem i wiem zresztą część już dawno wydzierżawili tak jak we Wrocławiu 3piętrowa kamienica w centrum miasta przerobiona została na piękny hostel tak jak w innych atrakcyjnych miastach a ludzi na strych  Wiele by pisać o tej m----

ale to walenie głową w mór. Mam nadzieje że ktoś kumaty zajmie  miejsce modelarza i dużo zarobi i jak znam życie zrobią to nasi sąsiedzi. Jak większość czasopism w kraju a najgorsze jest to że oranizacja  mianuje się mianem wyższej użyteczności publicznej i podatki zostają w kieszeni

                                                                                                                                            Elpazo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
1 godzinę temu, JakubW napisał:

O wznowieniu nic nie słychać, więc chyba tak już zostanie...

Kuba , ja już w tym wątku na temat "Modelarza" napisałem zdecydowanie zbyt wiele...... 

Zapomnij aby ktokolwiek w obecnych czasach dał ci choć złotówkę na gazetę dla hobbystów. Lok upada a nikt inny nie wznowi wydawania.

Takie fajne mamy czasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Ares napisał:

Kuba , ja już w tym wątku na temat "Modelarza" napisałem zdecydowanie zbyt wiele...... 

Zapomnij aby ktokolwiek w obecnych czasach dał ci choć złotówkę na gazetę dla hobbystów. Lok upada a nikt inny nie wznowi wydawania.

Takie fajne mamy czasy. 

 

Dać na pewno nikt nie da, musiałby znaleźć się ktoś kto chciałby zainwestować i mógł na tym zarobić. A gazety dla hobbystów czy to w formie papierowej czy elektronicznej funkcjonują i mają się dobrze. Np. wydawnictwo AVT, samych tytułów dla elektroników mają kilka: Elektronika praktyczna, Elektronika dla wszystkich, Elektronik, Świat radio, Automatyka. Czy naprawdę mamy aż tak wielu elektroników amatorów w tym kraju?

 

https://sklep.avt.pl/category/wydawnictwo-avt-elektronika-i-automatyka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, JakubW napisał:

wydawnictwo AVT, samych tytułów dla elektroników mają kilka:

Tak ,wiem mój tata jest krótkofalowcem i regularnie kupuje Świat radio.

Jest duzo racji w tym co piszesz ale odnoszę wrażenie ,że modelarstwo coraz bardziej podupada i nawet jak był dostępny "Modelarz" mało który hobbysta  go kupował.

Kiedyś były modelarnie, zawody ( dla normalnych ludzi a nie dla elit) czasopisma.... 

Zobacz: podam przykład , aby wystartować w F5J i mieć jakieś szanse w rywalizacji trzeba wydać 5-6 tyś złotych. Kogo ze zwykłych pracujących na etacie ludzi stać na to? Pomijam dojazdy i zakwaterowanie bo to można jakoś zorganizować taniej, ale sprzęt? Tak jest w każdej klasie , więc ludzie nie startują jak nie startują to jest brak rozwoju i wymiany doświadczeń itd. itp. I wszystko pomału umiera..

Takie czasy nic nie zrobisz.

Aby modelarstwo się rozwijało i były np. czasopisma musi być stałe i regularne dofinansowanie i program szkolenia w klubach. Tego niestety nie mamy , i ci którzy są modelarzami to nimi zostaną a nowych nie będzie przybywać.

Napisałbym więcej ale nie chcę wchodzić w politykę bo mnie jeszcze moderator z forum wywali.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ares myślę, że w tym temacie wszytko zostało już powiedziane 😀. Nie chcę go rozgrzewać na nowo. Poprostu wpadł mi dziś w ręce ten ten pierwszy numer Modelarza z 1955 r, który udostępniłem i jakoś tak zrobiło się smutno, że nie mamy już żadnej prasy modelarskiej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JakubW napisał:

Nie chcę go rozgrzewać na nowo. Poprostu wpadł mi dziś w ręce ten ten pierwszy numer Modelarza z 1955 r, który udostępniłem i jakoś tak zrobiło się smutno, że nie mamy już żadnej prasy modelarskiej.

Tak, mnie też jest bardzo smutno i wraz z zawieszeniem wydawania "Modelarza" moje hobby jest już takie inne i ogołocone z czegoś. 

Brakuje mi tej wspaniałej gazety. Kupowałem każdy numer od 2000r.

Szkoda.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakieś archiwum "Modelarza" gdzie można  pobrać ...np pliki pdf, skany. Miałem roczniki z kilkunastu lat- niestety spłonęły razem z dachem.

Z chęcią pomógłbym w skanowaniu zachowanych egzemplarzy Modelarza. Gdyby zebrało się kila osób może udało by się odtworzyć wszystkie numery.

 

 Czym jest modelarstwo, czym powinno być , co możemy zrobić - to chyba temat na osobny wątek.

Możemy dyskutować - albo się pokłócimy ,... albo coś z tego wyjdzie. Warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2023 o 19:23, Ares napisał:

Napisałbym więcej ale nie chcę wchodzić w politykę bo mnie jeszcze moderator z forum wywali.

Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. - George Orwell

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.