Skocz do zawartości

Folia aluminiowa samoprzylepna


Nielot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę troszkę podrasować model kryty folią za pomocą elementów wyposażenia i paneli wykonanych z folii aluminiowej za pomocą wytłaczania nitów i zawiasów. Najlepsza była by folia o grubości ok. 100 mikronów ale takiej grubszej w sklepach nie ma. Wycinałem elementy z folii bez kleju i kleiłem, no właśnie.... Czym kleić te aluminiowe elementy lub gdzie dostać grubszą folię aluminiową samoprzylepną? Jest dostępna u https://www.mickreevesmodels.co.uk/~mickreev/Access/accessories.htm może ktoś coś mi doradzi?. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Spojrzyj na taśmę aluminiową, którą używa się łączenia płyt izolacyjnych przy kominkach. Jest dość gruba. Widać ją na filmie po prawej.

Ta taśma jest dwuwarstwowa w sensie na rolce jest nawinięta razem z folią transportową. Możesz wyciąć element i nic się nie będzie lepić do palców czy nożyczek a potem odkleić folię transportową i przykleić taki kawałek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Mam taką folię/blaszkę - nie wiem jak jest cienka, ale najcieńsza jaką widziałem w analogowym sklepie (kupiłem w sklepiku na wydz architektury, tam misie używają często fajnych materiałów użytecznych dla modelarzy). Może to ta sama którą pokazywał kol Robertus wyżej, ale markę masz na zdjęciu to możesz wygooglać. Jakby była kaszana daj znaka na pw, mam rolkę której nie zużyję do końca życia.

Pzdr,

M

20201021_223816.jpg

20201021_223900.jpg

Edytowane przez Michal4x4
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kiedyś model Breakfast z podkładów (skrzydła) i styroduru (kadłub i stateczniki), który w przeważającej części okleiłem taśmą aluminiową do kominków. Wyszło fajnie, model się dobrze prezentował i pięknie błyszczał w słońcu- może Robercie pamiętasz frazę: " kroi błękit". W czasie eksploatacji zaczęła jednak ujawniać się postępująca wada: pianka jest elastyczna, sprężysta, czyli się naciąga, ale wraca do poprzedniego rozmiaru. Folia jest mniej podatna na wydłużenie, więc przesuwa się na kleju, który przecież jest cały czas aktywny- nie wysycha. Po ustaniu naprężenia pianka ma znów początkowy, mniejszy wymiar z naklejoną teraz już z nadmiarem długości folią. Zaczynają się więc tworzyć takie siatki, pajęczynki na powierzchni tej przedtem nieskazitelnie metalowej powierzchni, takiej jak na wyścigowym Mustangu w Rhino. Na początku myślałem, że to mikro pęknięcia całej struktury, ale po próbie wyszło, że pianka jest cała i nienaruszona, defekt jest tylko na folii. Może ja tym modelem dużo latałem i stąd to szybko narastało, tak, że w końcu z kadłuba zerwałem to aluminium. Ale odklejanie było bardzo wkurzające, bo klej był z tego wszystkiego najlepszy i folia schodziła w mikro kawałkach. Skrzydła zaś zrobiłem całkiem nowe, z coroplastu. Jeśli to stosować, to na jakimś mniej sprężystym podłożu, ewentualnie leciutkim modelu, który się w locie nie ugina.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za pomysły, sprawdzałem wiele taśm ale aluminium na nich bardzo mało. Zamówiłem za waszą poradą taśmę do uszczelniania kominków i płyt izolacyjnych, zobaczymy. Dobra by była folia pod ogrzewanie podłogowe ale jest bez kleju. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszą folią jest Flite Metal ,specjalnie przeznaczoną dla celów modelarskich - jest niestety bardzo droga i chyba jedynie do ściągnięcia z USA ,można przy jej użyciu uzyskać niesamowicie realistyczne efekty .Na naszym forum kolega Wojtek z Krakowa oklejał taką folią swojego Jastrzębia.

https://ultimate-jets.eu/blogs/jet-powered-uavs-and-models-building-techniques/flite-metal-part-2-by-olivier-nicolas

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za pomysły, sprawdzałem wiele taśm ale aluminium na nich bardzo mało. Zamówiłem za waszą poradą taśmę do uszczelniania kominków i płyt izolacyjnych, zobaczymy. Dobra by była folia pod ogrzewanie podłogowe ale jest bez kleju. Pozdrawiam
To może ją klejem w sprayu potraktować? Ja z resztek swojej robiłem żagle do karamtanu rc dla dzieci - mocne cholerstwo (ma foliowy podklad) i się ładnie błyszczy. Niestety też grube.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2020 o 09:40, mihu napisał:
W dniu 25.10.2020 o 17:32, Nielot napisał:
Dziękuję Wam wszystkim za pomysły, sprawdzałem wiele taśm ale aluminium na nich bardzo mało. Zamówiłem za waszą poradą taśmę do uszczelniania kominków i płyt izolacyjnych, zobaczymy. Dobra by była folia pod ogrzewanie podłogowe ale jest bez kleju. Pozdrawiam

To może ją klejem w sprayu potraktować? Ja z resztek swojej robiłem żagle do karamtanu rc dla dzieci - mocne cholerstwo (ma foliowy podklad) i się ładnie błyszczy. Niestety też grube.

No tak ale chyba lepsza będzie aluminiowa patera jednorazowa na wędliny :)  takiej używałem a o kleju w spray-u nie pomyślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.