Skocz do zawartości

Jakie radio w 2021 roku ?


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Potrzeba mi tu kogoś do pomocy co ma takie samo radio !

FrSky Taranis X9D Plus 2019

 

 

Godzinę temu, Marek_Spy napisał:

Jak zrozumiałem masz wgrany OpenTx. Tak ?

 

Taranis X9D Plus 2019 to najnowsza wersja znanego i cenionego nadajnika, stworzonego od podstaw przez FrSky. Taranis jest radiem zachowującym bardzo wysokie standardy wykonania - z powodzeniem porównywalne z aparaturami najbardziej renomowanych firm niemieckich i japońskich. Bazuje na otwartym oprogramowaniu OpenTX, napisanym przez modelarzy dla modelarzy, pozwalającym na niemal niczym nieograniczone konfigurowanie modeli. Jeśli do tego dodamy niezwykle atrakcyjną cenę, otrzymujemy produkt niemal idealny.

Jednocześnie Taranis X9D SE 2019 pozostaje kompatybilny z większością istniejących produktów FrSky. Możliwe będzie zatem wykorzystanie posiadanych odbiorników (pracujących w trybie D16), czujników telemetrycznych, etc. (patrz uwagi poniżej).

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marek_Spy napisał:

A potrafisz połączyć się z PC ? tez mam takie radio tyle ze z przyciskami po prawej, troche starsze a oprogramowanie w obsludze jest takie samo. Chcesz to mozemy sie zgadać i pokaze ci podstawy.

Mieszkam na odludziu cywilizacyjnym, i w okolicy nie znam żadnego modelarza...

Może są, ale się ukrywają ?

Najlepiej to na żywo zobaczyć i będzie najłatwiej...

Dziś jak wrócę do domu to podłącze się pod jeden z samolotów i zobaczę jak to wszystko działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na FORUM jest cały wątek o TARANISIE.

Jezeli masz ochotę coś poczytać to proszę:

Zacznij od "biblii":

https://docs.google.com/document/d/1_H0T2a49twiTmHLSmVgGCA2inkCYrdOa52KzNLn2APk/export?format=pdf

Napisano (przetłumaczono) 7 lat temu, ale tam jest cała idea OpenTX na "talerzu".

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na FORUM jest cały wątek o TARANISIE.
Jezeli masz ochotę coś poczytać to proszę:
Zacznij od "biblii":

https://docs.google.com/document/d/1_H0T2a49twiTmHLSmVgGCA2inkCYrdOa52KzNLn2APk/export?format=pdf

Napisano (przetłumaczono) 7 lat temu, ale tam jest cała idea OpenTX na "talerzu".

 
I to jest podstawa, na początku czarna magia ale po jakimś czasie już się kuma o co chodzi.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO Kolego Michale zacząłeś trochę od zadu strony. Najpierw w nadajniku trzeba dodać model używając pokładowego kreatora, potem do tego modelu zbindować odbiornik. Działa od strzała, wszystkie kanały. A potem, jeśli potrzeba, na danym kanale, ustawia się rewersy, zakresy, expo. Dla zaawansowanych miksery. W moim przypadku Taranis X9 Lite. Różni się od Twego jedynie wyświetlaczem ale menu jest dokładnie takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam ile to kłopotów z tym radiem to aż latać się nie chce. Tak czystej ciekawości Michale, nie myślałeś o nadajniku z systemem nie opentx ?? to dużo łatwiejsze, szybsze i mniej stresujące. Jak latasz rekreacyjnie to 99% nadajników do 1k spełniło by twoje oczekiwania, co do możliwości programowania i funkcjonalności. 

Pamiętam jak sam napaliłem się na to radio jak szczerbaty na suchary i jak szybko je kupiłem tak szybko po krótkiej walce z open-em sprzedałem go koledze z większa cierpliwością i chęcią grzebania w nadajniku niż latania :) . 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze aby zrozumieć filozofię tego oprogramowania. Companion jest bardzo fajny i posiada symulator w którym można sprawdzić ustawienia.

W Companion jest kreator ustawień modelu który automatycznie ustawi  kanały według tego co mu podasz. Na początek wystarczy. Wgrasz do radia i będzie wszystko na monitorze kanałów widać. Mnie nawet udało się wytłumaczyć wędkarzowi jak ustawić pod łódkę zanętową. Tutaj zawsze można podesłać plik z ustawieniami modelu  aby kolega zobaczył jak to wygląda. Mozna też poszukać w sieci :

https://rcsettings.com/

Bardzo pomocny jest też WhatsApp bo na wideo wszystko widać i lepiej się sprawdza niż pisanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Granacik napisał:

IMHO Kolego Michale zacząłeś trochę od zadu strony. Najpierw w nadajniku trzeba dodać model używając pokładowego kreatora, potem do tego modelu zbindować odbiornik. Działa od strzała, wszystkie kanały. A potem, jeśli potrzeba, na danym kanale, ustawia się rewersy, zakresy, expo. Dla zaawansowanych miksery. W moim przypadku Taranis X9 Lite. Różni się od Twego jedynie wyświetlaczem ale menu jest dokładnie takie same.

A no dodałem najpierw model jak tylko włączyłem radyjo... i zacząłem się zapoznawać ze interfejsem. Powiedz lepiej jak zresetować zdefiniowany model?

12 godzin temu, Oko 007 napisał:

Jak tak czytam ile to kłopotów z tym radiem to aż latać się nie chce. Tak czystej ciekawości Michale, nie myślałeś o nadajniku z systemem nie opentx ?? to dużo łatwiejsze, szybsze i mniej stresujące. Jak latasz rekreacyjnie to 99% nadajników do 1k spełniło by twoje oczekiwania, co do możliwości programowania i funkcjonalności. 

Pamiętam jak sam napaliłem się na to radio jak szczerbaty na suchary i jak szybko je kupiłem tak szybko po krótkiej walce z open-em sprzedałem go koledze z większa cierpliwością i chęcią grzebania w nadajniku niż latania :) . 

 

Być może odstawię to radio jak będzie za dużo ustawiania... i tak sporo czasu trzeba poświęcić na model do przygotowania do lotu.

Zobaczymy na ile jest przyjazny interfejs i czy szybko go rozszyfruję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 6.08.2021 o 14:06, tom_tom napisał:

Pozwolę sobie dołączyć do dyskusji. Używam od kilku lat radia Radiolink AT10II (chińska kopia Futaby 10CG), obecnie posiadam dwa nadajniki (+ kabel instruktor-uczeń) i masę odbiorników, a także moduły telemetryczne. Co sądzicie o tym radiu ? Z moich obserwacji: radio bardzo solidnie wykonane na zewnątrz jak i wewnątrz, wygodnie leży w dłoniach, bardzo intuicyjne menu, masa funkcji i możliwości, nie miałem problemu z przeróbką z Mode 2 na Mode 1 (samolotami latam na Mode 1). Co do zasięgu - najczęściej latam szybowcami na zboczach w górach, często latam na granicy widoczności modelu i z zasięgiem czy z zakłóceniami jak na razie nie miałem żadnych problemów (w górach używam odbiornika R12DS). Producent deklaruje zasięg do 4 km. Radio wspiera SBUS, PWM, PPM , nadaje w trybach DSSS / FHSS, a czas reakcji to 3 ms, co pozwala na używanie tego radia z powodzeniem do sterowania nawet małymi śmigłowcami. Na zagranicznych forach wyczytałem, że ktoś miał problemy z update'm softu na najnowszy, ja nie miałem problemu, prawdopodobnie problem występuje tylko na starszych OS niż WIN10 (jest to opisane na oficjalnej stronie Radiolinka). Ogólnie sama chińska strona Radiolinka jeszcze kilka lat temu była kiepska, dzisiaj już poprawiona (zdecydowanie lepsze wsparcie klienta niż kiedyś). 

Myślę, że w tym przedziale cenowym rzeczywiście to jest całkiem dobre radio, jedynie jak dla mnie jedyny minus to brak zewnętrznego portu jr a wydaje się, że głównie FrSky QX7 może być również dobrym wyborem w podobnej cenie( moja subiektywna ocena) chyba, że celujemy bardziej w okolice 1000 złotych i wyżej to sytuacja się zmienia i jest wiele ciekawych by nie powiedzieć bardziej godnych zaufania aparatur..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że skończyła się długa dyskusja na temat Taranisa więc wrócę do tematu.

Jestem w podobnej sytuacji co Michał, mam FlySky i6x i 6 modeli z sześcioma odbiornikami. Moim następnym modelem będzie akrobat elektryczny rozpiętości 1,3-1,5m a "przedostatnim" modelem będzie spalinowy treningowy akrobat 1,5 - 2m rozpiętości.

Używam ww. aparatury, która mimo że trochę zabawkowa, całkiem plastikowa, nie sprawiła problemu. Po 25 zł dokupiłem kilka czujników napięcia do telemetrii i mam podgląd mocy sygnału i   napięcia zasilania w modelu. Latam na terenie mało zurbanizowanym, czyli na wsi, raczej "przy nodze", ciągle rekreacyjnie.

Po przydługim wstępie; już miałem kliknąć i kupić nowy nadajnik Eachine TX16s za jedyne 700 zł ale przeczytałem drugi wpis Pawła który zabił pomysł na TX16S.  Może zabity, ale nie na śmierć ;). Poczytałem o OpenTX - dam radę, gimbale podobno fajne, regulowane, duży wyświetlacz, mnóstwo opcji, ale mnie interesują te podstawowe  a zależy mi na trwałości i niezawodności nadajnika. Drążki w mojej i6x są "wiotkie" sądzę że niedługa padną, po zimowym lataniu na symulatorach. Czy na spalinie latającej odbiorniki FLySky będą działały? Może diabolizuję a może jest coś na rzeczy? Tzn. tania aparatura nie do spaliny? Duże ryzyko strat finansowych?

No właśnie, może jakieś dobre słowo o tym TX16s?  Bo wtedy kupiłbym do tej spaliny odbiornik FrSky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat nie mam żadnej spaliny, ale tx16s chyba powinien dać radę.

Z tych zepsutych, które robiłem, to chyba, nikomu nie zepsuło się to radio w locie.
Zwykła kontrola przedstartowa powinna ujawnić ewentualne usterki.
A taką kontrolę warto wykonać zawsze, przed każdym startem.

Ja, w tej chwili, już najwięcej latam na tx16s.
Ten, ktory użytkuję, odkupiłem jako uszkodzony i naprawilem. Od tamtej pory mogę narzekać tylko na niedokładne gimbale.
Niby hall a jednak drgania są większe niż na potencjometrycznych gimbalach w moim starym Qx7 czy x9dp.

Testowałem ostatnio tx16s z odbiornikiem flysky (takim dużym w standardzie 2) i w zasięgu wzroku jest bardzo dobrze.
Z odbiornikami frsky będzie potrzebne fine tune.

Ostatnio dokupiłem drugi zepsuty tx16s se i założyłem do niego lekko przerobione gimbale od x9dp.
I stwierdzam, że jest lepiej niż na oryginalnych. Ale w sumie tą różnica nie jest kosmiczna. Ustawiam na starym tx16s deband w quadrocopter ach na 4 i daję radę.

Jednak wytrawni latacze zakładają nowe gimbale od Radiomastera. Ag01. Niestety są one droższe niż radio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa otuchy na temat TX16S. Pocieszająca informacja o zasięgu z FlySky. Dodam, że na  FlySky i6x zaczyna brakować mikserów a w OpenTX jest prawie nieograniczona ilość. 

Jeśli miałeś do czynienia z aparaturą FlySky i6x to gimbale jej w porównaniu do TX16s to różnica? Jednak najbardziej mi zależy na precyzyjnym gimbalu, który można regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, bocian napisał:

Wydaje się że skończyła się długa dyskusja na temat Taranisa więc wrócę do tematu.

Jestem w podobnej sytuacji co Michał, mam FlySky i6x i 6 modeli z sześcioma odbiornikami. Moim następnym modelem będzie akrobat elektryczny rozpiętości 1,3-1,5m a "przedostatnim" modelem będzie spalinowy treningowy akrobat 1,5 - 2m rozpiętości.

Używam ww. aparatury, która mimo że trochę zabawkowa, całkiem plastikowa, nie sprawiła problemu. Po 25 zł dokupiłem kilka czujników napięcia do telemetrii i mam podgląd mocy sygnału i   napięcia zasilania w modelu. Latam na terenie mało zurbanizowanym, czyli na wsi, raczej "przy nodze", ciągle rekreacyjnie.

Po przydługim wstępie; już miałem kliknąć i kupić nowy nadajnik Eachine TX16s za jedyne 700 zł ale przeczytałem drugi wpis Pawła który zabił pomysł na TX16S.  Może zabity, ale nie na śmierć ;). Poczytałem o OpenTX - dam radę, gimbale podobno fajne, regulowane, duży wyświetlacz, mnóstwo opcji, ale mnie interesują te podstawowe  a zależy mi na trwałości i niezawodności nadajnika. Drążki w mojej i6x są "wiotkie" sądzę że niedługa padną, po zimowym lataniu na symulatorach. Czy na spalinie latającej odbiorniki FLySky będą działały? Może diabolizuję a może jest coś na rzeczy? Tzn. tania aparatura nie do spaliny? Duże ryzyko strat finansowych?

No właśnie, może jakieś dobre słowo o tym TX16s?  Bo wtedy kupiłbym do tej spaliny odbiornik FrSky.

 

Może sie powtórzę, ale na Twoim miejscu kupiłbym Flysky-i10. Byłoby to najbardziej ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gimbale są chyba takie same. Czytałem, że wymieniają w i10 na części zapasowe dla i6 i pasują, a czy sa takie same to nie wiem.

Ja sobie z nimi poradziłem zmieniając sprężyny na te od Taranisa, bo oryginalne też były dla mnie za miękkie. Poza tym mam aparaturę dobrych kilka lat i nie miałem z nią żadnych problemów. Odpukać.

Tak Ci proponuję i10 bo masz juz 6 odbiorników i to by Ci dobrze współpracowało z większym Flysky. Jedyny wydatek to nadajnik.

Od biedy jest jeszcze i8 ale chyba bym się nie pakował w to, to tylko dwa kanały więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zagapiłem i nie zauważyłem pytania o gimbale do i6x.
A mam całe pudełko nowych i używanych i6x.

Jakiejś mega kosmicznej różnicy w gimbalach tx16s i i6x nie widzę.
Widzę dużą różnice, dla mnie na plus taranisa, między i6x a x9dp.

Obecnie będę montował gimbale z x9dp do tx16s se na próbę i zobaczymy co będzie.
Najwyżej kiedyś się zamówi te Ag01, ale wcześniej muszę je u kogoś obmacac.

Co do ekonomiczności zakupu i10 do posiadanych odbiorników od i6x, to IMHO jeśli i10 nie jest 2x tańsze niż tx16s, to nie warto i10.
Tx16s użyjesz z dużo większą ilością odbiorników niż flysky, o ile nie kupujesz okrojonej wersji. A jeśli nawet to możesz użyć jr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam !

Do FrSky Taranis X9D Plus 2019 dokupiłem coś takiego

image.thumb.png.afbfee89ec3285b9273536a3291e2e4e.png

 

Może ktoś coś więcej się wypowie na temat tej zabawki, którą mam zamiar zamontować do któregoś z moich modeli lub zrobić nowy...

FrSky R9 STAB OTA odbiornik dalekiego zasięgu 8/16ch z telemetrią i stabilizacją

FrSky R9M 2019 moduł nadajnika dalekiego zasięgu typu JR z anteną Super 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.