Skocz do zawartości

Jakie radio w 2021 roku ?


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

     Jeśli nie potrzebujesz telemetrii to  polecam jakieś stare radio na 35MHz. kiedyś zapchane pasmo więc były zakłócenia i ryzyko "wejścia na kanał" obecnie prawie nikt nie używa tej częstotliwości -wiec ryzyko zakłóceń znikome. Ceny używanych na 35MHz  malutkie -a czasem można trafić coś fajnego. jakiś stary multiplex, graupner czy futaba ułamek ceny współczesnych na 2,4GHz a że tak powiem sprzęty nie do.....

 

Od kilkunastu lat używam Hitec Optic 6 - odbiorniki oryginalne hitec podwójna przemiana  albo malutkie firmy jeti (pojedyncza ciut mniejszy zasięg -ale i tak ponad 500m)  -praktycznie nigdy nie miałem zakłóceń -tylko kilkanaście lat temu 2 przypadki wejścia na kanał, nigdy żadnej awarii -ale to stara produkcja -trudno dorwać dobry stan.  część moich modeli te mniejsze bez telemetrii nadal na tym lata...  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ciągu ostatnich kilku lat 4x miałem zakłócenia na 2,4     i ani razu na 35.

.  35 jest problematyczne jeśli kilka osób na tym lata obok siebie lub na obszarze około kilometra...   -bo mogą mieć podobne kanały -trzeba dopytać kto ma jaki kanał  i nie latać na tym samym .

 

2,4 jest wygodniejsze jeśli wiele osób lata na małym obszarze aparatura sama uzgodni które kanały są wolne. i może mieć telemetrię.

 

ale -telewizja przemysłowa, nadajniki GSM,  niektóre internetowe  zakłócają 2,4.  Podobnie łatwo to zasłonić -drzewo pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem na 2,4 oznacza -bum -a na 35 model leci i nic się nie dzieje. Latanie wysoko w chmurach -może być różnie. Własny brzuch potrafi zakłócić łączność jeśli nadajnik trzyma się nisko a model jest pionowo nad głową (sprawdzone w praktyce....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już temat wszedł na starsze radia i 35 MHz to na niemieckim e-bayu można tanio kupić nadajniki Multiplex. Za 1000 zł będziesz miał nadajnik i kilkanaście odbiorników. Tylko już bym raczej nie wchodził w MC jak pisał Przemek, ale Royal Evo/Pro/SX. Do tego jest sporo tanich odbiorników tez MPX z syntezą, podwójną przemianą i IPD (odpowiednik Multiplexa systemów PCM). Możesz też kupić w wersji 2,4 GHz lub w każdej chwili dokupić moduł i w minutę podmienić wraz z anteną.

Sam mam 2 nadajniki Royal Evo z wgranym najnowszym oprogramowaniem z wersji SX. Nadajniki mają prawie 20 lat i ciągle w bezproblemowym użytkowaniu. Do tego kilkanaście odbiorników, które kiedyś kosztowały po 300-400 zł a teraz są do kupienia po kilkadziesiąt złotych. Dla mnie te nadajniki są super wygodne, ergonomiczne, z prostym i wystarczającym menu po którym można się bardzo wygodnie poruszać korzystając z pokręteł w górnych rogach nadajnika. Od wielu lat zerkam na inne nadajniki i każdy ma jakiś duży minus w porównaniu z Royal Evo. 

Aktualnie mam też Horusa X12S, ale ciągle chętniej używam starych MPX-ów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, SlawekADW napisał:

https://www.olx.pl/d/oferta/aparatura-futaba-t12fg-CID767-IDJq7Nw.html#902f770492

 Mam takie radio. Ogromne możliwości programowania.   Nadajnik za 890zł to okazja. Jednak jest pewne ale... Jeżeli ma podświetlany ekran to znaczy że było grzebane w środku. 12FG nie miała podświetlania.

dzięki za reklamę ;) owszem to bardzo solidne radio a wyświetlacz tak "zaświecił" bo foto zrobione pod kątem

w rzeczywistości wyświetlacz jest taki zielonkawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówicie o starych radiach i ich zaletach, należałoby pomyśleć też czy ich odbiorniki spełniają wymagania współczesnego pola walki.

1. Rozmiar.
2. Telemetrią.
3. Telemetrią zewnętrza - dodatkowe czujniki, komunikacja z FC.
4. Wyjścia szeregowe.

Żeby się nie okazało, że kupujemy stare dobre radio, a potem kolejne, bo te nie ma potrzebnej funkcjonalności.

Albo robimy porządną analizę potrzeb, a taka tu na razie zrobiona nie została, albo skończy się na wielokrotnym zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, latacz napisał:

O ile latamy 200 czy 300 gramową pianką za miastem -to dziadowska elektronika wprowadza niewielkie zagrożenie. Im cięższy szybszy model tym wyposażenie musi być bardziej niezawodne. Podobnie  -do drogiego  modelu bardziej pasuje lepsze wyposażenie -bo w przypadku awarii straty wiesze -to już ekonomia a nie bezpieczeństwo.

 

A co do zakazu sprzedawania dziadostwa byłbym jak najbardziej za.

    Zwłaszcza, że wyprodukowanie towaru dobrego jakościowo jest niewiele droższe. tylko, że producentom opłaca się produkować dziadostwo i koszty (trochę) niższe i w ciągu kilku lat taki sam sam towar sprzeda się kilka razy.  Zamiast coś używać wiele lat -ciągle klient zmienia jedno dziadostwo na drugie dziadostwo a interes się kręci. .. Kiedyś się mówiło, że ludzi biednych nie stać na kupowanie dziadostwa -kupiony towar musi wystarczyć na długo.

Teraz otumaniany reklamą klient "zasługuje na towar 5zł tańszy"   a po szybkiej awarii zasługuje kolejny raz...

Coś w tym jest, jest pewna półka towarów, których lepiej nie brać...

Na ta chwilę zastanawiam się nad aparaturą rc FrSky Taranis X9D Plus 2019.

Cena w miarę jak na moje zarobki ? funkcji ma sporo, na pewno nie ma mniej niż moje aktualne radio...

Zapoznam się bardziej szczegółowo z tym produktem, zastanawia mnie tylko cena odbiorników ?

Odbiornik X8R około 170zł.

I jaki najlepiej wybrać... aparatury są często w sprzedaży bez odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, d2f napisał:

Jeśli mówicie o starych radiach i ich zaletach, należałoby pomyśleć też czy ich odbiorniki spełniają wymagania współczesnego pola walki.

1. Rozmiar.
2. Telemetrią.
3. Telemetrią zewnętrza - dodatkowe czujniki, komunikacja z FC.
4. Wyjścia szeregowe.

Żeby się nie okazało, że kupujemy stare dobre radio, a potem kolejne, bo te nie ma potrzebnej funkcjonalności.

Albo robimy porządną analizę potrzeb, a taka tu na razie zrobiona nie została, albo skończy się na wielokrotnym zakupie.

 

W pełni się zgadzam. Trzeba określić czego się potrzebuje, co jest ważne a co nieistotne.

Dla mnie osobiście największy minus (w przypadku niektórych modeli) to długie anteny odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Atomizer napisał:

No nie wiem... przeglądam oferty to brak info o akumulatorze, o odbiornikach ale ogólnie są braki magazynowe...

Trzeba będzie sięgnąć na aliexpress

Słabo szukasz ;)

Z odbiornikiem https://modelemax.pl/pl/1024-flysky

Z odbiornikiem https://modelarski.com/kategoria-produktu/czesci-do-modeli-2/aparatury-rc-odbiorniki-i-wyposazenie/aparatury/aparatury-flysky-i-odbiorniki/

I inne aparatury

https://modelarski.com/kategoria-produktu/czesci-do-modeli-2/aparatury-rc-odbiorniki-i-wyposazenie/aparatury/

https://modelemax.pl/pl/332-aparatury-rc

http://www.nastik.pl/osprzet-nadajniki-akcesoria-c-65_92.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wojcio69 napisał:

Tylko ja szukam Taranisa X9D Plus 2019 ?

Także... przed chwilą dostałem odp. na temat FrSky Taranis X9D Plus 2019, że są sprzedawane bez odbiornika, odbiorniki za dodatkową opłatą... wiadomo nie ma zasilania ani zasilacza....

Czyli taki składak, trzeba podzespoły zamawiać jak klocki lego i kompletować całość... czyli zostaje aliexperss albo na specjalne zamówienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz dowolny 12v o ile masz nimh w pakiecie, odbiorniki lepiej kupić osobno taki jaki chcesz. Programator bo w odbiornikach najczęściej jest bazowe oprogramowanie. W 77hobby chyba są komplety.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marek_Spy napisał:

Zasilacz dowolny 12v o ile masz nimh w pakiecie, odbiorniki lepiej kupić osobno taki jaki chcesz. Programator bo w odbiornikach najczęściej jest bazowe oprogramowanie. W 77hobby chyba są komplety.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka


 

Tak sprawdzałem w hobby i tam chyba zakupię zestaw, ale jeszcze przez weekend przemyśle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, diabolo napisał:

dzięki za reklamę ;) owszem to bardzo solidne radio a wyświetlacz tak "zaświecił" bo foto zrobione pod kątem

w rzeczywistości wyświetlacz jest taki zielonkawy

Tak zgadza się, wyświetlacz jest zielonkawy. Gdybym szukał nadajnika to już byś miał klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.