Skocz do zawartości

Jakie radio w 2021 roku ?


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

FrSky odbiorniki

 

Odbiorniki serii Archer

Odbiorniki serii RX

Odbiorniki serii X

Odbiorniki serii XM

Odbiorniki serii S

Odbiorniki serii R9

Odbiorniki serii LR

Odbiorniki serii D

Odbiorniki serii V

Odbiorniki Multi

Odbiorniki FASST

Redundancy Bus

 

Czy te wszystkie odbiorniki będą pasowały do FrSky Taranis X9D Plus 2019 ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wszystkie, ale w tym przypadku to nie jest jakaś tragedia, bo chodzi głównie o te starsze. Nie potwierdzę, ale chyba to może nieco urywać kompatybilność z niektórymi kontrolerami lotu z wbudowanym odbiornikiem np. w mniejszych wielowirnikowcach, bo sam z takiego korzystam i muszę używać trybu D8 (który mam, bo mam wersję wcześniejszą bez ACCESS). Za to moja (nie 2019) nie obsługuję już serii najnowszej Archer (reszta odbiorników na szczęście ma zmienne oprogramowanie i nawet jak od nowości mają wersję ACCESS to można zmienić na ACCST - jednak to Ciebie już nie będzie dotyczyło), dla wygody polecam od razu STK czy coś w tym stylu do łatwego zmieniania oprogramowania w odbiornikach, czujnikach itp).

 

Jest o tym nawet w opisie aparatury w sklepie 77hobby - https://77hobby.pl/frsky-taranis-x9d-plus-2019-walizka-eva-p-291.html

image.png.2c3a438becc5d244ed8076cf02fb0bf9.png

Seria Multi też raczej nie zadziała bo to tryb D8, no i oczywiście FASST również, bo są to odbiorniki pod system Futaby a nie FrSky.


R9 również nie będzie działał, bo to już zupełnie inne pasmo (868MHz), więc potrzeba oddzielnego modułu wpinanego w tylne gniazdo i wtedy masz obsługę odbiorników R9 - ale też są dwie wersje i trzeba po prostu poczytać. 

 

Dlatego jeśli już celujesz w FrSky to bardzo polecam zapoznać się z tym co jest na stronie 77hobby.pl (nie płacą mi, po prostu bardzo fajnie to opracowali :)). Odejdzie dużo pytań :).

https://77hobby.pl/warsztat-frsky-nc-1.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś w tym temacie pisał o zasięgu  Taranisa X9D+  z odb L9R, tak się składa że testowałem taką konfigurację, spokojnie da radę odlecieć pięć razy "dalej" niż należy.

"Dalej" to jest nasze średnie vlos  modelem o rozpiętości około 1,5 - 2 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Jeti od kilku lat i jestem b. zadowolony. DS12 też jest OK jeśli nie przeszkadza Ci plastikowa obudowa. Na plus - bardzo lekki nadajnik, sporo funkcji do dokupienia jak czegoś zacznie brakować (dostajesz plik do odblokowania funkcji w radiu), ale nawet w podstawowej wersji jest fajnie. Ja sobie dokupiłem telemetrię - variometr i komunikaty głosowe i nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeti to chyba aktualnie najlepszy system dostępny na rynku. Pewny i doskonale zrobiony z bardzo bogatymi możliwościami. Jedynym dylematem pozostaje który nadajnik kupić. Kupując tańszy model i potem nabywając wszystkie dostępne "upgrajdy", nie osiągnie sie pełnej funkcjonalności wyższego modelu. Dlatego warto sie zastanowić czy nie lepiej kupić od razu ten droższy.

Jakbym miał teraz wybierać jakiś pewny system z olbrzymimi możliwościami,  to bez wahania zbierałbym kasę na Jeti.

Zeby nie było - wciąż latam i jeszcze jakiś czas będę latał na Graupnerze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nadajnikami to tak jak z wszystkim. Mam 1000, dozbieram jeszcze 200 i kupię lepszy, mam 1200, jeszcze 100-200 i będzie jeszcze lepszy i tak można w nieskończoność (prawie). Miałem spektrum, był fajny, w miarę prosty w programowaniu, odbiorniki tanie zamienniki do pianek i trochę droższe oryginalne używane - dość sporo tego na rynku wtórnym. Ale zdarzało się na różnych modelach że nie reagowały, tak jakby link się zerwał.
Teraz mam futabe t14sg, aparatura bez wodotrysków, ale do mojego użytku aż wystarczająca w 120%. Przede wszystkim nie zdążyło się żeby model nie reagował na stery. Odbiorniki trochę droższe, u chinczykow są tanie zamienniki, na rynku wtórnym w dobrej cenie można kupić oryginalny odbiornik.
Do DLG mam graupnera 18mz, też dobry sprzęt, ale nie latalem niczym innym niż dlg, więc trudno mi się wypowiedzieć co do stabilności linku. Kolega na tej apce wyciągnął model na 500m więc z zasięgiem raczej nie ma problemów.
Nie zagłębiałem się w jeti, ale dla mnie ważne są 2 rzeczy - stabilny link i dostępność odbiorników (W normalnych pieniadzach). Warto też przemyśleć jakimi modelami chcemy latać, z telemetrią lub niekoniecznie, zobaczyć np na YT jak to działa. Łatwiej będzie podjąć decyzję co do sprzętu.
Mnie futaba przekonała w 100% i o ile będę zmieniał, to też na futabe.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty to koszty. Za mało kasy nie ma opcji żeby kupić coś naprawdę dobrego i pewnego. Choć wiadomo ze złudzenia bywają silne :)

Funkcjonalność i możliwości to co innego. Znam wiele osób co zmieniły futabe, multiplexy, grapnery, taranisy i inne na Jeti i są bardzo zadowolone co do możliwości i jakości tego radia. I tyle. Było pytanie o Jeti nie o inne radia  to dopowiedziałem zgodnie z tym co wiem o tym radiu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Marcin napisał:

Ja mam Jeti od kilku lat i jestem b. zadowolony. DS12 też jest OK jeśli nie przeszkadza Ci plastikowa obudowa. Na plus - bardzo lekki nadajnik, sporo funkcji do dokupienia jak czegoś zacznie brakować (dostajesz plik do odblokowania funkcji w radiu), ale nawet w podstawowej wersji jest fajnie. Ja sobie dokupiłem telemetrię - variometr i komunikaty głosowe i nie narzekam.

 

Ile takie dokupienie funkcji Marcin kosztuje, bo tutaj trochę mnie zaskoczyłeś. Jak to wygląda cenowo? Jest jakiś cennik? Chciałbym jeszcze w sprawie jeti zapytac jak np z czujnikami i odbiornikami? Tylko oryginały czy też jakieś zamienniki podchodzą np do lekkich piankowych modeli, gdzie nie trzeba telemetrii i dużego zasięgu. Kiedyś takie odbiorniki jeti robił dla pasma 35mhz.

 

Generalnie ja w przyszłym roku chciałem przejść na futabe albo x20 fsky, jednak nie wiem czy nie dołożę i nie kupię właśnie ds 12, cenowo wyjdzie trochę drozej niż futaba, ale jakoś przekonuje mnie jakość jeti. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum watek o nadajnikach Jeti, poszukaj i napisz do ludzi co śmigają na tych radiach. Z mojego mizernego doświadczenia powiem że jak zaszanujesz nadajnik tej firmy to będziesz latał długie lata. Bo znam ludzi co blisko 10 lat mają te nadajniki i przez cały czasu użytkowania tych  nadajników nie mieli problemów :) . Jedyny minus w Jeti to cena, ale jaka to mówią, co drogie to tanie i odwrotnie. :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeti jeti jeti...? przeglądam chwilę produkty i się zastanawiam dlaczego przełącznik 3 pozycyjny do aparatury jeti kosztuje 63zł, kiedy mogę mieć taki przełącznik 3 pozycyjny za 2,5zł. To nie ma się co dziwić, że radio w finalnej całości kosztuje 2,5 koła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie do Futaby czy Graupnera będzie kosztować tyle samo. Ja miałem w rękach nadajniki serii ds i powiem że widać tam jakość wykonania i ergonomię. Cena może i wysoka ale jednak jakość i pewny system. Może warto zacząć oszczędzać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Atomizer napisał:

63zł, kiedy mogę mieć taki przełącznik 3 pozycyjny za 2,5z

 

mało prawdopodobne. chyba, że kupisz u producenta cały kontener....  możesz mieć za około 20-25zł.   a za 2,50 to będzie miał tyle wspólnego, że trzy pozycyjny.

 

cena  przełącznika   =  kształt i długość dźwigienki (czy wielkoseryjny czy małoseryjny) solidność dokładność wykonania materiał styków -z pozoru identyczne "pstryczki mogą różnie kosztować i jeti pewnie ma dolutowany kabelek -znaczy ktoś musiał go przylutować. 

 

a u innych producentów będzie podobnie -to już nie "jakiś" przełącznik trzy pozycyjny tylko przełącznik do .....

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, latacz napisał:

 

mało prawdopodobne. chyba, że kupisz u producenta cały kontener....  możesz mieć za około 20-25zł.   a za 2,50 to będzie miał tyle wspólnego, że trzy pozycyjny.

 

cena  przełącznika   =  kształt i długość dźwigienki (czy wielkoseryjny czy małoseryjny) solidność dokładność wykonania materiał styków -z pozoru identyczne "pstryczki mogą różnie kosztować i jeti pewnie ma dolutowany kabelek -znaczy ktoś musiał go przylutować. 

 

a u innych producentów będzie podobnie -to już nie "jakiś" przełącznik trzy pozycyjny tylko przełącznik do .....

Przełącznik to przełącznik. Mam w pudełku kilka 2 pozycyjnych i 3 pozycyjnych przełączników po 2,5zł, a to że się różnią tylko kształtem to nie znaczy , że cena musi być kosmiczna. Musze powiedzieć, ze te po 2,5 zł jakość wykonania i niezawodność 100%, chyba lepiej już nie można wyprodukować...

Co prawda te co mam to standardowe przełączniki do różnych zastosowań ale to jakiś absurd 63zł za przełącznik, który w chinach pewnie kosztuje 0,30gr.

To tak samo jak paczka fajek w sklepie 14,99 ziko a wyprodukowanie paczki papierosów to pewnie koszt 0,50gr. a może nawet mniej jak produkuje się w milionach sztuk.

Przypomina mi się sytuacja z samochodem który kupiłem, jak padły świece to mechanik był w szoku ! Jak 1 świeca do samochodu może kosztować aż 570zł i to ta najtańsza.

Mechanik sam powiedział, że to absurd, ale tak handlarze zarabiają kupując produkty z 3 lub czwartej ręki...

Czy tak czy siak cena powinna być adekwatna do towaru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nikt nie każe Ci brać Jeti. Jeśli dla Ciebie cena przełącznika dyskwalifikuje aparaturę, to niech tak będzie. Przecież mamy wolność wyboru.

Jak chcesz mieć aparaturę tanio to oczywiście nie ma sensu kupować Jeti. Jak chcesz mieć dobrze, to warto sie zastanowić czy jednak nie uzbierać kasy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Atomizer napisał:

Czy tak czy siak cena powinna być adekwatna do towaru.

od dawna nie jest. takie czasy.

      cena odpowiada kolejnym marżom upustom i modzie -jak się sprzedaje to jeszcze podnieść cenę.  jeśli się przestanie sprzedawać -to podnieść o 20%  nowa cenę przekreślić napisać promocja i odpuścić 10% z tej podniesionej....

 

to tak ogólnie -a nie o jeti które uważam za zajebiste aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.