Skocz do zawartości

Motoszybowiec DELFIN 500


Daniel1978
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, dariuszj napisał:

Idąc tym tokiem myślenia to trzeba zastosować koniecznie szczotkowy silnik, akumulatory Ni-Cd i w najlepszym razie Supranara lub lepiej Pilota czy Ruma. Jak by co to sprawnego Supranara mogę sprzedać ;) 

Nie wyciągaj zbyt daleko idących wniosków. 

Zmiana profilu to zmiana własności lotnych modelu. Z innym profilem to już nie będzie oryfinalny Delfin. 

Oczywiście jeśli ktoś chce to sobie zmieni, nic na siłę. 

Z pewnością jak Andrzej napisał, wtedy nie było innych profili i nowy profil będzie lepszy tylko....... to już nie Delfin.

Jeśli komuś to nie przeszkadza to jak najbardziej można modyfikować do woli. 

To jest hobby i każdy robi po swojemu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HN-1033 nie jest dobrym pomysłem do Delfina. To jest cienki profil i przy tym rozmiarze skrzydła i żeberkowej konstrukcji nie osiągniesz odpowiedniej sztywności skrzydła. To jest profil do małych Re, czyli małych modeli.  Do tego stosunkowo czuły na odwzorowanie , której przy tradycyjnej konstrukcji, żeberkowej nie jesteś w stanie osiągnąć. Tzn: nie tyle Ty, ile ta technologia nie pozwala !

Jak na razie to do skrzydeł żeberkowych jeszcze nic lepszego od AG-35/36/37/38 nikt nie wymyślił. Przynajmniej - nic o tym nie wiem ! Pisał już to Patryk w innym miejscu. Jak na razie - lepszego fachowca od tych tematów też tu, na naszym Forum - nie zauważyłem....

Zastanowiłbym się, czy zastosować całą rodzinę ? Raczej AG-38 bym odpuścił. Być może popełniłbym błąd.  Ale w przypadku Delfina - wydaje mi się to przerost formy nad treścią!

Jeżeli zamierzasz budować skrzydło bez kesonu to dobrym rozwiązaniem wydaje się dźwigar skrzynkowy. tzn: zamknięty z obu (!) stron.  Sklejka 0,4-0,6mm powinna wystarczyć. Nie zamierzam tego liczyć....

Ale uwaga ! Ponieważ skrzydło jest z zastrzałem skos pionowych  wzmocnień od kadłuba do zastrzału powinien być odwrotny do skosu od zastrzału do końca !

Zrobisz - oczywiście, jak zechcesz. Na piknik Old Timerów to Delfin jest fajny ! Do codziennego latania w przygodnym terenie - kiepski pomysł. W czasach, kiedy "papa Schier" publikował Delfina (a mam 1 wydanie tej publikacji) - świat modelarski już trochę odskoczył....  Ale to jest na inny temat i w innym miejscu !

Pozdrawiam - Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę szanownych kolegów o "niezmieszywanie" się. Moja odpowiedź wynikała z pytania mojej małżonki która ku mojemu zaskoczeniu śledzi temat budowy incognito (nie ma konta). A pytanie brzmiało: Po co buduję owy model skoro w garażu wiszą trzy modele motoszybowców? Moją odpowiedź zamieściłem w poście powyższym. Oczywiście wszystkie odpowiedzi i rady cenię i nie idą one w zapomnienie.

Ale wracając do tematu.

Mam taki dźwigar przekrój 15*8mm myślicię że nada?

IMG20211117162825.jpg

IMG20211117162811.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie chciałeś zastosować rozwiązań takich jak proponuje Schier? Tam w razie uderzenia skrzydła się po prostu rozchodzą, a drewniane bagnety końcówek łamią. Tutaj obawiam się, że w razie twardego lądowania bagnet wytrzyma a konstrukcyjne skrzydło będzie się nadawać na podpałkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Daniel1978 napisał:

Sklejka ma grubość 6mm. 

Daniel , jeśli mogę się wtrącić to albo daj pod tą 6mm sklejkę znacznie większy kawałek sklejki np. 1mm do samego końca do dołu i tak z 15mm szerszą niż ta 6mm a na wierzch to co masz. Chodzi o to aby nie występował tzw. efekt karbu (lubi pękać na styku balsa/gruba sklejka). Można też zukosować tą grubą sklejkę na krawędziach.

Podobno tak powinno się robić. Ja bynajmniej się do tego stosuję. Widzę ,że balsę na burtach masz dosyć grubą ale i tak zrobiłbym jak powyżej napisałem. To pozwoli rozprowadzić siłę na większą powierzchnię.

Powodzenia, bo ładnie budujesz i szybko. Nie przestawaj!

 

 

3 godziny temu, dariuszj napisał:

Czemu nie chciałeś zastosować rozwiązań takich jak proponuje Schier?

Pewnie Daniel nie będzie robił zastrzałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, zaczynam nabierać ochoty na budowę klasycznego Delfina 500:) Obecnie pracuję nad innym projektem i pracy mam sporo ale za jakiś czas .....

Mam ogromny sentyment do Wicherka oraz Delfina no i oczywiście do Pana Schiera. 

Jak zaczynałem swoją przygodę z modelarstwem lotniczym tata pożyczył od swojego znajomego który kiedyś trochę zajmował sie modelarstwem książki: Miniaturowe lotnictwo oraz Uniwersalny szybowiec Delfin 500 a także Warunki i technika lotów. Przeczytałem je chyba ze 100 razy potem już kupiłem i miałem swoje.

Dla mnie to kwiat literatury modelarskiej. Oczywiście są obecnie doskonalsze konstrukcje ale nie ma i raczej nie będzie nigdy lepiej opracowanego i sprawdzonego modelu niż Delfin.

To jedyna swego rodzaju książka. Ja niestety planów nie mam ( książki które nabyłem były ich pozbawione) Więc gdybyś Danielu kiedyś miał możliwość zrobić ksero swoich i mi użyczyć byłbym wdzięczny (koszty rzecz jasna pokryję). Ale to przy okazji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub i usterzenie to była najłatwiejsza część. Teraz skrzydło. Jedna połówka będzie miała 125 cm. Zastanawiam się nad zrobieniem klap. Oczywiście Arku mogę zrobić ksero. Dobrze że pytasz bo już jeden kolega pytał o skserowanie.  W tygodniu będę kserował. Podaj mi na priva adres do wysyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Daniel1978 napisał:

Kadłub i usterzenie to była najłatwiejsza część. Teraz skrzydło. Jedna połówka będzie miała 125 cm. Zastanawiam się nad zrobieniem klap. Oczywiście Arku mogę zrobić ksero. Dobrze że pytasz bo już jeden kolega pytał o skserowanie.  W tygodniu będę kserował. Podaj mi na priva adres do wysyłki.

Fajnie ,dzięki adres napisałem na pv.

Polecam zrobić klapy. Model zyska na uniwersalności i z pewnością to sie opłaci. Choć pracy trochę więcej ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.