Skocz do zawartości

Klej do styropianu


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czym można rozcieńczyć ten klej ?

image.thumb.png.433e01871640f09dbb215c3ae0d75b2e.png

 

Przykleiłem na ten klej tkaninę do podkładu pod panele ale jest on dość gęsty. Teraz chciałbym jeszcze nanieść na prawą stronę najlepiej jakimś pędzelkiem ale musiał by być bardziej rzadki. Czy można kupić tanie pół litra w markecie, coś co jest wszędzie dostępne i tym rozcieńczyć...

Kleje Dragon to na etykiecie wyczytałem, że najlepiej rozcieńczać denaturatem Dragon. Tylko ciężko dostać od ręki tam gdzie kupowałem klej.

Wszystkie te kleje to prawie to samo i przy nakładaniu czuć alkohol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Atomizer napisał:

Ten filetowy i śmierdzący , czy są już jakieś bezzapachowe i bez koloru ?

Niektóre bezbarwne odmiany niestety bardzo intensywnie i brzydko pachną.

Zależy to od producenta.

Do depronu i styropianu polecam UHU POR. Widzę ,że masz go w swoim warsztacie. Dobre są też kleje typu Soudal (puchnące).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atomizer,

Mógłbyś podzielić sie doświadczeniami ze stosowania kleju do styropianu (ten w pomarańczowej butelce) z firmy Dragon?

Poszukuję alternatywy dla UHU Por do klejenia depronu. Jest też klej Titan Wild, niestety rosyjski, ale ciekaw jestem czy coś podobnego można nabyć.

https://numavig.com/Titan-Wild-glue.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kleje w butelkach to mi się wydaje , że jest to jedno i to samo tylko opakowanie inne. UHU POR jet w mniejszym opakowaniu i jest rzadszy od tych w butelkach i bardziej intensywnie pachnie. Pewnie ma jakiś inny skład albo domieszki.

 

Dobre do styropianu, pianek i podkładów pod panele.

Najlepszy , który do tej pory używałem to ten firmy Technicoll w tubce klej do styropianu i gąbki.

No dobrze  ! Kupiłem denaturat i dobrze się rozcieńczają te kleje w butelkach. Przykleiłem tkaninę do podkładu pod panele , następnie rozcieńczonym klejem pokryłem wierzchnią warstwę. Po wyschnięciu powierzchnia jest twarda ale wymaga dalszej obróbki.

 

image.thumb.png.e4098116c2aa17ef558c38c3344539f5.png

 

image.png.00275cc0045f8d7fedcfe2f6b16f5e0a.png

 

Aby była gładka teraz trzeba szpachlować! Na początek zastosuję lekka szpachle akrylową, ale muszę ją trochę uplastycznić ponieważ jest dość sucha w pudełku i będzie problem aby ja nanieść...

 

Może ktoś ma technikę, którą by tu zastosować aby uzyskać gładka powierzchnię, trwała i w miarę lekko miało by to wyglądać. Bo tu chodzi głównie o wagę w tym projekcie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej polimerowy rozcieńczam spirytusem ( przynajmniej wiem że mi opary nie zaszkodzą ). Wlewam do strzykawki i tak dozuje , a jak kończę to zaklejam strzykawkę taśmą papierową. Oczywiście wtedy jak mogę elementy odłożyć i poczekać - chyba najtańsza opcja klejenia.

UHU - wtedy jak trzeba szybko...

Jeden z kolegów na forum pisał że po wyschnięciu kleju polimerowego  w razie nierówności można ... polać powierzchnię  spirytusem ( rozcieńczalnikiem ) i ją wygładzić ;-), ale tego jeszcze nie próbowałem.

Co do tkaniny - następny model pokryję cieniutką tkaniną (poliestrową)... taką z jakiej robione były flagi. Już nawet kupiłem w pasmanterii - groszowe sprawy. Położona na kleju polimerowym ma podobno najlepiej wzmacniać styrokadłuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachla akryl lekka dobrze się rozcieńcza wodą

image.thumb.png.123987c9469c330bf1194230d49ad153.png

 

Element przed szpachlowaniem

image.thumb.png.d3af004c4f05898437dc1f276a8da3a5.png

 

Element z naniesioną szpachla na tkaninę

image.thumb.png.d3850778117dd6a98d522b9c642c8e63.png

 

Zostało mi tylko trochę tej szpachli dlatego jest nie do końca dobrze nałożona, a bardziej chciałem zrobić próbę !

Teraz tylko kupić więcej i działać!

Co do tkaniny to nie pamiętam co to jest. Dziś może będę w sklepie, w którym kupowałem to napiszę jak się nazywa bo tez mam za mało na cały projekt.

 

A co do szpachlowania to po przeszlifowaniu będzie powierzchnia gładka i można dać albo podkład akrylowy albo od razu malować farba akrylową.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzesiek napisał:

kilogramy szpachli

Kilogram to przesada, nałożyłem może 20g szpachli a po wyschnięciu będzie jeszcze mniej.

 

Może i prościej, nie wiem nie mam jak nawet tego sprawdzić.

 

Tkanin jest dużo rodzajów, żywica nie jest tania... żeby dopasować to musiałbym mieć w ręce i widzieć czy będzie mi pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tkaninka

https://modelemax.pl/pl/tkaniny-szklane/32023-tkanina-szklana-245g-m-2mb-interglas-plotno-splot-prosty-1-1

Żywica

https://modelemax.pl/pl/zywice-do-laminowania-i-klejenia/11404-epidian-53-250g-utwardzacz-25g

 

Jeżeli chodzi o żywicę to to jest najtańsza opcja,bardzo dobra chodz smierdzi (dla mnie nie przyzwyczajony) możesz wybrać bezzapachowe z seri L LH LV.Polecam technologie laminowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Grzesiek napisał:

Polecam technologie laminowania.

Może jest i lepsza ale to może w innym projekcie, jak do tej pory to laminowałem jakieś tam ławeczki do pociągów w jednej z podwarszawskich fabryk przez około 8 miesięcy to wystarczająco dużo się nawąchałem tej chemii 😝

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Atomizer napisał:

Szpachla akryl lekka dobrze się rozcieńcza wodą

image.thumb.png.123987c9469c330bf1194230d49ad153.png

 

Element przed szpachlowaniem

image.thumb.png.d3af004c4f05898437dc1f276a8da3a5.png

 

Element z naniesioną szpachla na tkaninę

image.thumb.png.d3850778117dd6a98d522b9c642c8e63.png

 

Zostało mi tylko trochę tej szpachli dlatego jest nie do końca dobrze nałożona, a bardziej chciałem zrobić próbę !

Teraz tylko kupić więcej i działać!

Co do tkaniny to nie pamiętam co to jest. Dziś może będę w sklepie, w którym kupowałem to napiszę jak się nazywa bo tez mam za mało na cały projekt.

 

A co do szpachlowania to po przeszlifowaniu będzie powierzchnia gładka i można dać albo podkład akrylowy albo od razu malować farba akrylową.

 

Co to za szpachla? Szukam wlasnie czegos "plynnego" do wypelnienia ubytkow w konstrukcji sklejanej z plyt podkladu podlogowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Atomizer napisał:

Może jest i lepsza ale to może w innym projekcie, jak do tej pory to laminowałem jakieś tam ławeczki do pociągów w jednej z podwarszawskich fabryk przez około 8 miesięcy to wystarczająco dużo się nawąchałem tej chemii 😝

Ło Panie....to doświadczenie w kompozytach już masz :)A poważnie to uważam podobnie jak Grzegorz ,że spokojnie można kupić tkaninkę 24g/m2 ( bardzo tania ) i żywicę i wyjdzie lekko i mocno.

Twoja technologia też wydaje się ciekawa i co w sumie ważne nie śmierdzi:)

Powodzenia i również zachęcam do laminatów bo to fajna technologia w modelarstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, japim napisał:

Co to za szpachla

Szpachla akrylowa Śnieżka Acryl-Putz ale tylko Light. występuje w 250ml lub 750ml. Bardzo lekka.

A materiał jaki zastosowałem to nazwa w sklepie z tkaninami to klejonka. Jest to materiał do wzmacniania tkanin. Tani nie jest bo około 19zł/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy rozpuszczalnik do kleju polimerowego to rozcieńczalnik bio nitro z Dragona. Nic sobie lepiej z tym klejem nie radzi. Jako, że to Dragon to oczywiście z nitro ma niewiele wspólnego, mało tego, śmierdzi dokładnie jak klej polimerowy a najlepszym jest fakt, że nie rozpuszcza depronu czy styropianu. Sprawdzone, polecam.

20230929_174609[1].jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.