Skocz do zawartości

O co tu chodzi?? Podlaczenie silnikow i ESC w modelach wielosinikowych.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tu jest na filmie wszsytko:

Tu jest dioda na 15A:

https://allegro.pl/oferta/sb1520-dioda-schottky-20v-15a-p600-e6142-8450320432


Sa dwa ksztalty konektorow:

1. Banan:

image.png.1a63a367cbf58eb955189ed62ef0a919.png

Konektory "banan" sa generalnie gowniane - mi sie czesto przepalaly.
2. Nie wiem jak nazwac ten typ, ale jest o wiele lepszy:
image.png.841b2f7ca6ae062b19df7d63c49c1698.png

Uzywam tylko takich.

 

Lutowac bezposrednio nie polecam - ciezko potem cokolwiek wymienic, przy wypadku wieksze uszkodzenia itd. No i jesli silnik kreci sie w zla strone, to musisz sie bujac z programowaniem, zamiast po prostu w 5sekund dwa kabelki zamienic miescami.

 

 

Odpialem jeden czerwony drucik od ESC, wszystko dziala OK, nawet ten felerny silnik. Ale chyba go odstawie na bok.  Ale czemu dzialal na pojedynczym ESC??

 

Z doswiadczenia: pewnie przez przypadek akurat tak Ci sie kabel/konektor ulozyl, ze stykalo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, adam.trzaskowski napisał:

Tu jest na filmie wszsytko:

Tu jest dioda na 15A:

https://allegro.pl/oferta/sb1520-dioda-schottky-20v-15a-p600-e6142-8450320432


Sa dwa ksztalty konektorow:

1. Banan:

image.png.1a63a367cbf58eb955189ed62ef0a919.png

Konektory "banan" sa generalnie gowniane - mi sie czesto przepalaly.
2. Nie wiem jak nazwac ten typ, ale jest o wiele lepszy:
image.png.841b2f7ca6ae062b19df7d63c49c1698.png

Uzywam tylko takich.

 

Lutowac bezposrednio nie polecam - ciezko potem cokolwiek wymienic, przy wypadku wieksze uszkodzenia itd. No i jesli silnik kreci sie w zla strone, to musisz sie bujac z programowaniem, zamiast po prostu w 5sekund dwa kabelki zamienic miescami.

 

 

Odpialem jeden czerwony drucik od ESC, wszystko dziala OK, nawet ten felerny silnik. Ale chyba go odstawie na bok.  Ale czemu dzialal na pojedynczym ESC??

 

Z doswiadczenia: pewnie przez przypadek akurat tak Ci sie kabel/konektor ulozyl, ze stykalo. 

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale ten film mowi o ESC i osobnym BEC i dwoch osobnych zasilaniach.  Ja mam dwa identyczne ESC z wbudowanymi SBEC i zasilanie bedzie z jednej baterii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Andrzej Klos said:

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale ten film mowi o ESC i osobnym BEC i dwoch osobnych zasilaniach.  Ja mam dwa identyczne ESC z wbudowanymi SBEC i zasilanie bedzie z jednej baterii...

Film opisuje ogolny scenariusz - jak miec wiecej niz 1 BEC na raz w celu redundancji. Zadziala zawsze. Niewazne czy BEC wbudowany w ESC czy samodzielny; zasilanie wspolne czy oddzielne.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach myslenia i szukania na Internet okazalo sie, ze to co proponuje kolega @latacz ma nawet stanardowe rozwiazania np z firmy Castle Creations:

 

https://www.castlecreations.com/en/capacitor-packs

 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?4433897-Castle-Creations-What-is-CAPPACK

 

Zapytalem ludzi na tej stronie:

 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?4266059-Troy-s-3d-printed-rc-dc-6-dc-7-airliner/page14

 

Wychodzi na to, chociaz nikt nie jest pewien, ze dla mniejszych instalacji przedluzenie tych kabli nie jest zadnym problemem.  Ludzi ci, zbudowali kilka DC6 i zaden z nieba nie spadl.

 

Wobec tego, postanowilem samemu przylutowac 3 kondensatory jakie sa lokalnym sklepie po A$1.40 jeden:

 

https://www.jaycar.com.au/470uf-35vdc-low-esr-electrolytic-capacitor/p/RE6338?pos=7&queryId=6aafea5e3767960682a16845fb2c8ce8&sort=relevance&searchText=low esr

 

Castle Creations maja po 560µF a te w sklepie po 470µF.

 

Kolego @latacz , czy te beda ok?

 

Te gotowe z Castle Creations, sa nie tylko drogie, ~A$55x2 plus przesylka, ale bede mial trudnosci aby je zmiescic.

 

 

Kolego @adam.trzaskowski nie jestem pewien czy to wlasnie o to chodzi.  Moj mechaniczny mozg mowi mi, ze w metodzie, ktora proponujesz chodzi o redundancy (nadmiernosc, przerost, zabezpieczenie??)  Uklad z kondesatorami ma zapobiegac wachaniom napiecia.  Ale sorry, moge byc w bledzie, nie znam sie na elektronice.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będą ok do pakietów max 6S.    jeśli pakiet ma więcej ogniw to kondensatory np na 50V a nie na 35V

i koniecznie kondensatory montuj  jak najbliżej regla licząc po kablach -montowane przy pakiecie nie mają sensu.  Często widać, że z kondensatorami silnik szybciej wkręca się w obroty i stabilniej działa.

 

-Tak te kondensatory mają zapobiec wahaniom napięcia (skokom trwającym tysięczne sekundy)  -z jednej strony zapewniając pobór ogromnych prądów impulsowych (które potrzebuje regulator) bez spadku napięcia na przewodach, i jednocześnie  zapobiegając impulsowym  wzrostom napięcia  które może indukować się na długich przewodach jak w cewce. Dzięki nim regiel dostaje zasilanie o wyrównanym napięciu i dużej wydajności prądowej.  A potrzebne to dlatego, że regiel nie bierze prądu stałego -tylko szarpie prąd gwałtownymi impulsami kilka tys x na sekundę.

 

ciekawostka miałem silniki malutkie o dość dużej mocy i wysokich obrotach (uzwojenia dosłownie kilka zwojów bardzo grubego drutu) które pobierały 24A wg miernika -ale regle 30 czy 40A nie dawały rady. Stabilną pracę zapewniał dopiero regiel 60A -powód -max prądy impulsowe odczytane z pamięci regulatora to było ponad 120A !!! 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Andrzej Klos said:

Kolego @adam.trzaskowski nie jestem pewien czy to wlasnie o to chodzi.  Moj mechaniczny mozg mowi mi, ze w metodzie, ktora proponujesz chodzi o redundancy (nadmiernosc, przerost, zabezpieczenie??)  Uklad z kondesatorami ma zapobiegac wachaniom napiecia.  Ale sorry, moge byc w bledzie, nie znam sie na elektronice.

Tak, to sa dwie oddzielne sprawy.
Ktos na poczatku watku wspomnial o zasilaniu elektroniki z dwoch ESC, wiec dodalem info w tym temacie. Jesli masz wiecej niz 1 BEC na pokladzie, to warto ich uzyc :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest najlepszy sposób ! Pozostanie problem 2x BEC. Swego czasu w małym Wilku mając do dyspozycji 2 słabe (2A bodaj) BEC-e z 1 regulatora posłałem do odbiornika tylko minus i sygnał. Natomiast zasiliłem z niego lotkę i podwozie posyłając z tych elementów do odbiornika tylko sygnał. Minus był wspólny i załatwia to kabelek regulatora. Z drugiego BEC-a zasilana jest 2 lotka, 2 podwozie, wysokość i odbiornik. BEC-e (liniowe) nie są przeciążone i model lata od ??? ponad 10 w każdym razie. 

Andrzej nie lubi elektrotechniki więc to pomysł nie dla niego... 

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, leszek-bart napisał:

Domyslam się , że problemem jest brak wystarczającej liczby kanałów w odbiorniku . Bo jesli nie to rozwiązaniem jest każdy silnik na innym kanale i zdublowanie kanałów silników

w nadajniku .  

 

Nie, problelem jest dlugosc kabli, ktora jest duzo wieksza od ogolnie zalecanej.

 

5 godzin temu, Jerzy Markiton napisał:

I to jest najlepszy sposób ! Pozostanie problem 2x BEC. Swego czasu w małym Wilku mając do dyspozycji 2 słabe (2A bodaj) BEC-e z 1 regulatora posłałem do odbiornika tylko minus i sygnał. Natomiast zasiliłem z niego lotkę i podwozie posyłając z tych elementów do odbiornika tylko sygnał. Minus był wspólny i załatwia to kabelek regulatora. Z drugiego BEC-a zasilana jest 2 lotka, 2 podwozie, wysokość i odbiornik. BEC-e (liniowe) nie są przeciążone i model lata od ??? ponad 10 w każdym razie. 

Andrzej nie lubi elektrotechniki więc to pomysł nie dla niego... 

Pozdrawiam - Jurek

 

Czarna magia dla mnie ale pewnie jakbym sie przylozyl to bym zrozumial. Moze ...😀

 

Na razie kupilem kondensatory i mysle jak je wlutowac i zmiescic w gondolach silnikowych bo sa calkiem spore, 20mm wysokosci.  To bedzie moja pierwsza przygoda z lutowniem elektroniki 🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2024 o 03:50, Andrzej Klos napisał:

Czyli trzeba odlaczyc czerwony drucik w jednym z ESC.  Domyslam sie mozna tez to zrobic tuz za ESC, na jednej nodze Y-kabelika?  Prosze o potwierdzenie.  Mozecie sie smiac, ale jak mowilem, elektronika to dla mnie czarna magia.

 

Witam w klubie!!! Teraz to juz i tak mam PRAWIE wszystko opanowane, ale ustawiania regli na "pikniecia" pozostawiam koledze 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 8.02.2024 o 09:13, latacz napisał:

będą ok do pakietów max 6S.    jeśli pakiet ma więcej ogniw to kondensatory np na 50V a nie na 35V

i koniecznie kondensatory montuj  jak najbliżej regla licząc po kablach -montowane przy pakiecie nie mają sensu.  Często widać, że z kondensatorami silnik szybciej wkręca się w obroty i stabilniej działa.

 

-Tak te kondensatory mają zapobiec wahaniom napięcia (skokom trwającym tysięczne sekundy)  -z jednej strony zapewniając pobór ogromnych prądów impulsowych (które potrzebuje regulator) bez spadku napięcia na przewodach, i jednocześnie  zapobiegając impulsowym  wzrostom napięcia  które może indukować się na długich przewodach jak w cewce. Dzięki nim regiel dostaje zasilanie o wyrównanym napięciu i dużej wydajności prądowej.  A potrzebne to dlatego, że regiel nie bierze prądu stałego -tylko szarpie prąd gwałtownymi impulsami kilka tys x na sekundę.

 

ciekawostka miałem silniki malutkie o dość dużej mocy i wysokich obrotach (uzwojenia dosłownie kilka zwojów bardzo grubego drutu) które pobierały 24A wg miernika -ale regle 30 czy 40A nie dawały rady. Stabilną pracę zapewniał dopiero regiel 60A -powód -max prądy impulsowe odczytane z pamięci regulatora to było ponad 120A !!! 

 

 

 

 

 

To bardzo ważne zagadnienie. Ja kieruję się zasadą, że jeśli przedłużam przewody zasilające o taki odcinek jak znajduje oryginalnie przy regulatorze dodaję tyle samo µF co jest zainstalowane na regulatorze (dobra najczęściej oszukuję i daje mniej) .  Zwykle stosuję Rubycona ZL, ZLH lub ZLJ. Udało mi się kiedyś usmażyć w ten sposób regulator. Na szczęście w modelarni nie w locie. Długo głowiłem się o co poszło. W końcu trafiłem na ten trop. Od tej pory nie mam problemów. To dosyć częsta przyczyna zgonów ESC. Choć nieoczywista. Tak samo jak próbowanie inrunnerów bez obciążenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można, to wrócę do poprzedniej strony, gdzie Andrzej z Brisbane prezentował film ze składania drukowanego DC-6. Film jest przyspieszony, ale mam wrażenie że autor od czasu używa ostrza nożyka modelarskiego osadzonego w lutownicy. Pytanie czy takie rzeczy można kupić, dostosowane do typowych gniazd czy to DIY autora filmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.