




Ares
Modelarz-
Postów
2 029 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
17
Treść opublikowana przez Ares
-
Spoko ,kazdy ma własne sposoby ilu modelarzy tyle patentów. Osobiście jestem zwolennikiem docierania tak jak napisałem powyżej, ale tak jak zrobiłeś to napewno silnikowi nie zaszkodzi.
-
Znowu się wtrącę ze swoimi radami😉 Na tak niskich obrotach silnika nie dotrzesz . Oczywiście pierwsze około 30 s trzeba zrobić tak, aby się wytworzył film olejowy ale potem na bardzo bogatej mieszance trzeba otwierać przepustnicę na maxa na kilkanaście sekund i potem niższe obroty aby motor się nieco schłodził i tak przez 3 zbiorniki stopniowo wydłużać cykle na wysokich obrotach a na ostatnim zbiorniku trzeba nieco zubożyć mieszankę żeby silnik wchodził na pełne obroty . Przy docieraniu silnik nie może być zbyt ciepły ale też nie może być niedogrzany bo elementy się nie dopasują należycie do siebie. Fajnie ,że masz termometr to będzie ci łatwiej kontrolować temperaturę. Polecam do docierania paliwo z 2o% zawartością oleju. Można do gotowej 18%mieszanki dolać 2% rycyny i też będzie dobrze. Najważniejsze aby iglica była mocno odkręcona aby mieszanka była bogata , niech pluje olejem przez wydech ale obroty to on musi mieć wyższe a chwilami otwieraj pełny gaz .Na bogatej mieszance i tak go nie wkręcisz na pełne obroty także bez obaw.
-
Motorki piękne szczególnie FX robi wrażenie. Też muszę zakupić póki jeszcze są nowe dostępne.
-
Nie ma za co .Cieszę się że mogę pomóc.
-
Andzeju , nie zrażaj się laminowaniem . Jak przyjdzie tkanina to proponuję zrobić tak: Z balsy 3 lub nawet niech będzie ta 5mm (jeśli jest miękka z twardej to w ogóle odpuść bo element będzie ciężki.)wytnij statecznik ,a potem przelaminuj go obustronnie tkaniną 48g/m2. Ale po przesączeniu żywicą połóż na tkaninę ręcznik papierowy i dociśnij tak aby odsączyć nadmiar żywicy. Statecznik ściśnij dużą siłą np. ściskami stolarskimi między dwiema równymi deskami ( docisk powinien być bardzo duży) . Oczywiście na tkaninę trzeba położyć kawałki gładkiej folii najlepiej grubej . Zdziwisz się jak lekki będzie element a tkanina nada sztywność statecznikowi.
-
To co zastosowałeś to jest płótno tzw. mata szklana. Niezbyt się nadaje do modelarstwa także pomyśl o zakupie tkaniny szklanej . Jest tania a ma zdecydowanie lepsze własności. Tutaj bardziej dodałeś masy niż wytrzymałości. Traktuj to co napisałem jako radę kolegi modelarza a nie jak krytykę. Zdaje sobie sprawę ,że czasami robi się na szybko z tego co jest pod ręką.
-
Spokojnie wystarczy 48 g/m2 , wytrzymałość będzie ok a zysk na ciężarze ogona istotny. Cieszy fakt ,że combat nie umiera i ktoś jeszcze lata na spalinie 1:12 . Powodzenia i pisz na forum bo ostatnio stagnacja. Pozdrawiam
-
TV staram się oglądać mało i polityką się nie zajmuję bo szkoda nerwów. Przyjemnie się ogląda filmy gdzie można zobaczyć polskie konstrukcje lotnicze. Wiadomo ,że dużo produkowaliśmy na licencji i może nie były to konstrukcje ultranowoczesne ale.......jednak nasze polskie i to bardzo cieszy. To tak jak się samemu zbuduje model: pomino ,że fabryczne są pewnie lepsze i tak lubi się najbardziej swój.
-
No , tutaj się z Tobą całkowicie zgadzam. Ale łza się w oku kręci i przyjemnie się ogląda.
-
Gratulacje , z większych kół będziesz z pewnością zadowolony bo to ułatwi start i uczyni go bezpieczniejszym.
-
Żywica jest bardzo krucha to fakt , ale mieszanka żywicy z mikrobalonem również jest krucha więc jedyny zysk z zastosowania Twojej techniki to masa: mikrobalon jest lżejszy więc pewnie warto tak zrobić ale nie poprawi to elastyczności kompozytu. Robota wygląda super , płat robi wrażenie no i pokrycie sklejką jak w prawdziwym szybowcu. Powodzenia!
-
IMAC Gulf Cup 2025, Al Ain, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Ares odpowiedział(a) na Jakub Baran temat w IMAC - Akrobacja precyzyjna
Ja też gratujuję Kuba, bo nie każdy ma na tyle umiejętnosci i doświadczenia aby móc wystartować w tak prestiżowych zawodach więc szacun dla Ciebie wielki. A miejca są zarypiste biorąc pod uwagę wiatr,wysokie temperatury które Europejczycy gorzej znoszą od tubylców i jeszcze latanie nie swoim modelem.Super ,ja się cieszę razem z całym waszym polskim teamem bo samo zaproszenie na takie zawody już jest wielką wygraną.Jadą tam najlepsi piloci . Pozdrawiam -
Majówkę również spędziłem na lotnisku. A konkretnie to wykorzystałem wolny dzień w tygodniu przed majówką . W święta i weekendy niestety dokuczają nam natrętni paralotniarze którzy zupełnie nie chcą się dogadać i przeszkadzają w lotach naruszając naszą strefę . Na szczęście było pusto i mogłem spokojnie polatać wieczorem testując oświetlenie w modelu Wicherka ponieważ ostatnio latałem raczej pod wieczór a nie o zmroku :
-
Budujesz bardzo starannie , zgodnie ze sztuką. Coraz rzadziej widzi się tak ładnie robione modele.
-
Piękny samolot i model wygląda imponująco.Zazdroszczę zdolności i cierpliowości w budowie tak wspaniałego modelu. Powodzenia przy oblocie!
-
MOTORÓWKA COLEC II
Ares odpowiedział(a) na Chrapek temat w Statki , okręty, okręty podwodne , żaglowce
Tak jest , nadmiar żywicy nie dodaje wytrzymałości i nawet jaksię zrobi jeziorko warto odsączyć nadmiar ręcznikiem papierowym tak aby wyglądało to jak na zdjęciu. -
Potwierdzam. Kilka tygodni temu wykupiłem polisę OC w życiu prywatnym i właśnie w owu jest taka definicja jak powyżej. 122zł/rok ubezpieczenie do 200 tyś.zł
-
Nowa władza robi "porządek". Trzeba zlikwidować polską firmę , wtedy konkurencja zza naszej zachodniej granicy będzie mogła wejść na rynek i zarabiać........wszystko zgodnie z planem. No cóż , można się było tego spodziewać a to dopiero początek.
-
Jasne,model kojarzę ale nie wiedziałem jak z masą. To proponuję jakikolwiek autrunner o ciągu około 2 kg.Do tego Lipol 3S 2200mAh i stosowny do silnika regulator i Gazela bedzie latać. Silnik np. Emax Gt 2815/07. Używam tych silników w trzech modelach i są niezłe ,choć podobno nie mają najlepszych opini.Ale u mnie się sprawdzają.Heron na tym napędzie o masie 1400g idzie pionowo do góry.
-
Jesli chcesz zamontowac silnik w miarę niskim kosztem to po prostu obetnij nos tak aby średnica kadłuba w tym miejscu miała z 50mm .Wtedy zmiescisz tam klasyczny tani autrunner bez przekładni a jak silnik będzie miał niskie Kv to można zastosować dużą średnicę śmigła co polecam . Droższe rozwiązanie to outrunner z przekładnią ale nie mam żadnej wiedzy o tych napędach więc może ktoś inny sie wypowie w tej kwestii. Napisz masę modelu to doradzimy jakiś kontretny typ silnika.
-
A ja bym zrobił tak: nakładany nosek bym przykleił solidnie żywicą do kadłuba. Potem dremelkiem wyciąłbym kabinkę tak aby był dostęp do serw i możliwość wkładania pakietu. To co wytniesz będzie kabinką a od środka wystarczy podkleić wargę tak aby kabinka miała się na czym opierać. No a potem tylko wystarczy obciąć nos , wkleić wręgę i zamocować silnik. Pakiet włożysz przez kabinkę i odpadnie problem odkręcania kołpaka przy każdej wymianie pakietu.
-
Nie martw się bardzo szybko się przyzwyczaisz i jeśli nie latasz szybowcem jak samolotem na silniku to nie ma problemu aby taka konfiguracja była zastosowana.Jednak silnik dałbym na jakiś suwak albo potencjometr a nie na pstryczek.Czasem regulacja gazu się przydaje. A model ladny taki prawdziwy termik do chwytania bąbli nisko nad ziemią.
-
Wczoraj kolejny raz udało się polatać na lotnisku, było super bo pogoda dopisała znakomicie. Oprócz mnie z Wicherkiem był jeszcze Sławek ze spalinowym dolnopłatem i Bartek z modelem DLG. Ja do swojego Wicherka zamontowałem diody led pozyskane z lampek rowerowych i dzięki temu mam światła pozycyjne które poprawiają widoczność w lotach o zmierzchu.
-
Polisa OC dla modelarzy posiadających Licencję sportową FAI
Ares odpowiedział(a) na Czaro temat w Ogłoszenia Aeroklubu Polskiego
Nie bardzo rozumiem: polisa obowiązuje na terenie Polski więc nie ma znaczenia czy to lotnisko aeroklubowe czy łąka czy ściernisko. Jak Drone Tower puszcza to tak, nieważne gdzie i kiedy.