Skocz do zawartości

Polskie silniki spalinowe


Adriano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

I run a website about model engines. Some members may be interested. It is on:

 

http://adriansmodela...atalog/main.php

 

I am interested in model engines of all types. I have several Polish engines that I like very much. Currently I have 2.5 cm2 of diesel, which in my opinion can be a project of Stanisław Gorski from Poland. Nobody here can identify him. Does anyone in this forum know about this? If so, I would be very grateful to know what it is! You can see all the details at:

 

http://adriansmodela....php?cat_id=164

 

Thank you!

Prowadzę witrynę internetową na temat silników modelu. Niektórzy członkowie mogą być zainteresowani. To jest włączone:

 

http: //adriansmodela...atalog/main.php

 

Interesuję się silnikami modelu wszystkich typów. Mam bardzo wiele silników polskich, które bardzo mi się podobają. Obecnie mam 2,5 cm2 oleju napędowego, który moim zdaniem może być projektem Stanisława Gorskiego z Polski. Nikt tutaj nie może zidentyfikować go. Czy ktoś na tym forum wie o tym? Jeśli tak, to byłbym bardzo wdzięczny, wiedząc, co to jest! Możesz zobaczyć wszystkie szczegóły na:

 

http: //adriansmodela....php? cat_id = 164

 

Dziękuję Ci!

 

 

Hi Adrian!

Thanks for visiting us and I hope that you'll show your Polish engines in this thread, at least just for the record :)

As far as I know most of Polish engine freaks (including myself) know your website very well. Thank you for running it!

 

As for the engine in question, the only resemblance I see to Super Sokol is the exhaust stack. All other features are different to what I've seen in Gorski's designs. It has a different scavenging system: loop vs. cross-flow in Super Sokol (yes baffled piston in diesel!), complicated piston design vs. simple one piece in Gorski's engines I know. Also, the general appearance like surface finish is different. Anodized head and thrust washer suggest production of at least a few hundred pieces, which would be well noticeable in Poland. If it is an east European engine, I would lean to Balkan origin rather then Polish, Russian, Ukrainian or Belorussian, but the question is still open :)

 

Oh, BTW Happy 70th Birthday!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie byłem w Polsce, ale chciałbym! Mam nadzieję, że jakiś czytelnik może zidentyfikować ten tajemniczy silnik dla mnie!


Dzięki za odpowiedź, Modelarz !! Wydaje się, że wyszukiwanie musi być kontynuowane! Czy ktoś wie o miejscu w internecie, gdzie mogę sprawdzić z entuzjastami z dalszego Wschodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podzielić się zdjęciami kilku moich polskich silników, ale nie wiem, jak dodać zdjęcie do wiadomości. Czy ktoś może mi pomóc?
Jednym z moich polskich silników modelowych jest zwykła łoŜyska Jaskolka 2,5 cm, numer seryjny 04519. Jest w bardzo dobrym stanie, poza zamontowanym angielskim zaworem iglicowym.
Mam kilka pytań, które być może ktoś może odpowiedzieć,
1) W którym roku została dokonana?
2) Po prawej stronie uchwyt mocujący jest oznaczony numerem 8. Co to znaczy?
3) Oto duże pytanie! Ten silnik jest przewidziany do obracania w tył - zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdy jest oglądany z przodu. Czy polskie silniki zmieściły się w tym kierunku?
Mam nadzieję, że ktoś może mi pomóc!

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Mój pierwszy pulsak- silnik Tajfun konstrukcji Felicjana Gadomskiego. Ciekawostka to żarowa świeca rozruchowa. Silnik w bardzo  ładnym stanie, brakuje jedynie rurki powietrza do rozruchu. Produkowane były jeszcze mniejsze wersje tego silnika- Mini Tajfun i Mikro Tajfun

post-15340-0-23238400-1541330506_thumb.jpg

post-15340-0-98068400-1541330508_thumb.jpg

post-15340-0-77858600-1541330512_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.