Skocz do zawartości

X8 4Km Wysokości


wiesiek_kr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Samolotem latają ludzie z założenia wyszkoleni itp. ... FPV może latać każdy, bo to się staje zbyt dostępne. Bez zielonego pojęcia każdy dzieciak bogatych rodziców złoży sprzęt i zacznie "kozakować". Przeraża mnie obecna dostępność i taniość sprzętu (nie tylko do FPV) i na coraz większą ilość wypadków niestety musiymy się przygotować. Nie ma odpowiedniego nakierowania - kluby, teoria itp., a zachcianki i ... sami Sobie dopowiedzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,że napisałeś "z założenia wyszkoleni""bo patrząc na ostatnie wypadki i gdzie spadają ,to mam wątpliwości co bym wolał. Dostępność sprzętu i taniość-cóż, postępu nie zatrzymamy, a powrót do  dawnych czasów raczej mi się nie uśmiecha. Z klubami i modelarniami ,to raczej w większych miastach, a czytając nasze forum ,widać,że bardzo dużo modelarzy jest z małych i bardzo małych miejscowości.  I ostatnie moje spostrzeżenie: Nigdy nie latałem na lotnisku aeroklubu-choć w Szczecinie jest ono prawie w centrum miasta, bo nie lubię jak większe ptaki latają mi nad głową. To jest proszenie się o kłopoty i jak ktoś mi mówi ,że pod okiem instruktora nic się nie stanie-to ja pękam ze śmiechu. Proszę zobaczyć z jakich miejscowości są posty odnośnie FPV jakie to niebezpieczne. A no najwięcej oportunistów jest z miejscowości ,gdzie są lotniska aeroklubów , a czemu ?no cóż ,może chodzi jak zwykle..... :D bo nie wierzę ,że ktoś lata FPV na lotnisku lub w jego pobliżu. Jestem ciekawy czy policja latając nad drogami FPV ,też zgłasza lot, a straż pożarna, a służba leśna. Przecież były przetargi dla tych służb. Wojsko ,to bankowo zgłasza ,bo to tajne operacje :D . Ile tego lata nad naszymi głowami ,to chyba nikt jeszcze nie policzył, ale to tylko my ,modelarze ,wszędzie widzimy zagrożenie, a co lepsi ,widzą jeszcze z tego pieniądze. Kiedyś to samo było z samochodami na drogach-było ich bardzo mało i raptem samochód stał się ogólnodostępny, czyż nie było słychać takich samych głosów? Wypadki były ,są i będą tylko należy im zapobiegać,ale na pewno nie przez zakazy i nakazy, bo to błędne koło. Wystarczy spojrzeć na naszą naukę jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam podobnie jak idfx , coraz większa dostępność sprzętu powoduje , że trafia ono często w ręce napalonych dzieciaków bez wyobraźni i pokory ... gdyby nie przepisy i zakazy - już dawno byśmy się pozabijal .. trzeba w nich tylko zachować umiar a to nie zawsze niestety naszym urzędom wychodzi..

Inna sprawa , że żadne ustawy nie pomogą jeśli edukacja zawodzi.

Młodym ludziom oraz wszystkim innym którzy dorwali apke i wykazują się brakiem wyobraźni trzeba uświadamiać jakie płyną z tego konsekwencje.

Nie tylko w FPV ale w każdym modelarskim wydaniu - heliki i samoloty bez gpsa też mogą narobić bigosu ale FPV to trochę jednak zaczątek tego że za niedługo będzie można oberwać kopterem albo innym dronem byle gdzie i byle kiedy - nie tylko w okolicach lotniska (zrzeszonego , czy dzikiego)

Nikt z nas , ani z naszych bliskich nie chciałby takich spadających niespodzianek w parkach, na ulicach , centrach miast i innych skupiskach ludzkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z przepisami i lataniem powyżej 150m .. ? ;)

Na dzień dzisiejszy nie ma nic takiego. Owszem były konsultacje. O ile dobrze pamietam na AIP był bardzo obrszerny dokument z konsultacji, w którym bardzo wiele modelarni, areoklubów, zawodników kwestionuje zasadność teakiego ograniczenia. Z ostatnich wpisów wynikało że AIP przychyli się do sprzeciwu i nie bedzie wprowadzał ograniczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A ja dalej nie wiem i nie rozumiem co za bzdety tu wypisujecie. Sa proste zasady gdzie można latać, gdzie można z pozwoleniem i gdzie nie można latać modelami. I całe szczęśćcie. Do tego sa zasady co do mocy nadajników jakie mogą być stosowane w danych pasmach. Proste, czytelne i dla średnio rozgarniętej osoby zrozumiałe. Wynika z nich że lot na filmie w pierwszym poście w tym wątku, w ogóle nie miał prawa sie odbyć. A jeśli chodzi o loty FPV gdzie wykorzystywana "dopałka" sa w ogóle zabronione. Kto sie tym chwali jest na bakier z prawem i tyle. I nie jest to żadne cofanie sie do czegoś tam tylko powinno to być normalnym przestrzeganiem prawa. Przykre jest to że tak prostych zasad wiele osób nie chce zrozumieć, a co gorsze nie chce sie do nich zastosować, a niektóre wręcz się tym chełpią.
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A ja dalej nie wiem i nie rozumiem co za bzdety tu wypisujecie. Sa proste zasady gdzie można latać, gdzie można z pozwoleniem i gdzie nie można latać modelami. I całe szczęśćcie. Do tego sa zasady co do mocy nadajników jakie mogą być stosowane w danych pasmach. Proste, czytelne i dla średnio rozgarniętej osoby zrozumiałe. Wynika z nich że lot na filmie w pierwszym poście w tym wątku, w ogóle nie miał prawa sie odbyć. A jeśli chodzi o loty FPV gdzie wykorzystywana "dopałka" sa w ogóle zabronione. Kto sie tym chwali jest na bakier z prawem i tyle. I nie jest to żadne cofanie sie do czegoś tam tylko powinno to być normalnym przestrzeganiem prawa. Przykre jest to że tak prostych zasad wiele osób nie chce zrozumieć, a co gorsze nie chce sie do nich zastosować, a niektóre wręcz się tym chełpią.

 

 

I na takim poziomie rozmowy lubię! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że tak. Dlatego sa przepisy o ograniczeniu mocy nadajnika. Żeby inne osoby-nie tylko modelarze (i instytucje) mogły korzystać bez problemów z urządzeń pracujących w danym paśmie.

Że prawo nie jest przestrzegane, to niestety problem prokuratury i policji - lub nasz, że nie zgłasza sie tego typu zachowań. Gdyby ktoś chciał to wyłapał by takich "gentelmenów" jak kaczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nie pisać na temat FPV ,bo podobny temat leci na Hyde park i pewnie nie ostatni. Czytam niektóre wypowiedzi i zastanawiam się- czemu jeszcze nikt nie zwrócił uwagi na to ,że FPV nie nadaje się do lotów na lotniskach lub w ich pobliżu, z dala od tras przelotowych statków powietrznych. Nie żyjemy na ograniczonej przestrzeni o dużym natężeniu ruchu. Lotniska aeroklubowe,też średnio nadają sie do uprawiania modelarstwa, zawsze jest jakiś ruch. No tak-tylko jak niedawno ktoś napisał : jak by był zrzeszony i zapłacił składki ,to może latać pod opieką"- chodziło o to ,że model niebezpiecznie zbliżył się do śmigłowca. Albo:aparatury mogli posiadać tylko Ci co mieli licencje. Litości- to nie średniowiecze gdzie płonęły stosy za ruszenie ziemi ,a zatrzymaniu słońca :D Lotniska nadają się do przeprowadzenia zawodów, ale latanie amatorskie to już przesada. Więcej modelarzy lata amatorsko poza lotniskami niż na samych lotniskach. Miejsca z dala od ludzi i osiedli jest mnóstwo i to lepszych niż lotniska bo nawet z utwardzoną nawierzchnią, tylko trzeba poszukać. A co mają powiedzieć modelarze rakietowi, latają chyba troszeczkę wyżej :D Nikt tu nie namawia do łamania prawa o ruchu lotniczym, ale to prawo obowiązuje wszystkich ,bez wyjątku, a dodawanie nowych nakazów i zakazów, nigdy nie prowadziło do czegoś dobrego. To jest XXI wiek i nie zatrzymamy postępu technicznego-chyba ,że znowu zapłoną stosy inkwizycji a czytając niektóre wypowiedzi ,to wszystko możliwe. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo ,że o kasę.

Władku to ja napisałem: "niebezpiecznie się zbliżył do śmigłowca" w innym temacie forum. Masz rację postępu się  nie zatrzyma, to też nie jest średniowiecze ale opisane sytuacje nie dotyczyły FPV, były tylko małymi przykładami ignorancji przepisów które na szczęście nie skończyły się kolizją lub wypadkiem i lepiej niech ktoś kto jest bardziej obyty tego młodego adepta (wiek nie istotny) modelarstwa jakoś nadzoruje i doradzi: o taką  "opiekę" chodzi jak mnie zacytowałeś, jak składki w A .Białostockim to ubezpieczenie OC! O tym chyba nie warto pisać bo to oczywiste na naszym lotnisku. Mamy prężna grupę osób latających FPV. O ich wyczynach tylko słyszymy, bo na lotnisku aeroklubowym latać im nie pasuje bo wisi jakiś regulamin który ktoś przestrzega a koledzy nie bardzo chcą się do niego dostosować, więc znaleźli sobie inne miejsce i tam latają.Czy łamią prawo? chwaląc się dopałkami radia,wszelakimi przeróbkami sprzętu (to są bardzo zdolni ludzie) przelotami wielokilometrowymi? Sam oceń. Mamy wiele miejsc do latania na odludziu w naszym regionie, tylko powiedz tym moim członkom sekcji (aktualnie 29 osóB) żeby latali na odludziu(nie chodzi o fpv). Oni powiedzą : po co, mamy porządne lotnisko, przychylność władz AB,i z zachowaniem regulaminu i podstawowych praw spokojnie latamy, wzajemnie nie przeszkadzając innej w działalności lotniska i nie mamy zamiaru szukać miejsc zastępczych. Tak powiedzą.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież jasno napisałem: http://pfmrc.eu/index.php?/topic/31676-x8-4km-wysoko%C5%9Bci/page-7&do=findComment&comment=507051

Są miejsca gdzie można latać prawie bez ograniczeń, są miejsca gdzie w ogóle nie wolno latać (strefy lotnisk pod które podpada np. kawał Krakowa, Warszawy czy innych dużych miast). Stosowne informacje są na forum (dostępne zarówno userów jak i dla moderatorów-wystarczy poszukać). Latanie (czy nawet używanie i włączanie ) nadajnika z "dopałką" jest zabronione. I bez względu co kto będzie pisał - te kilka banalnych zdań załatwia cały temat.


PS. I nie dotyczy to tylko lotów FPV, ale wszystkich lotów modelarskich

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek ,ja  w 100% z Tobą się zgadzam i nawet nie próbuję negować tego co napisałeś, Mieszkałem we Wrocławiu 35lat i sam wiesz ile jest miejsc do latania nie kolidujących z teraźniejszymi przepisami.Ale jak w temacie ,czytam niektóre posty modelarzy,to nie wiem co o tym sądzić .Śledzę nie tylko ten temat ,ale i kilka innych związanych z tym tematem. Miałem nie odpisywać na te tematy,ale -no właśnie. Wystarczy siąść i na spokojnie przeczytać nie spiesząc się i pomyśleć. Prawo jest prawem i należy je przestrzegać, ale napiszę jeszcze raz -dotyczy to wszystkich. Wystarczy poczytać już napisane tematy (a jest ich kilka) i odpowiedzieć sobie na pytanie-czy prawo nie jest lekko naciągane przez Tych co mają uczyć  tego prawa i są modelarzami, a potem wielkie zdziwienie ,że na drodze kołowania lub lądowania znajduje się modelik RC. Zgadzam się z Jurkiem, że informację są dostępne w sieci. ,wystarczy tylko trochę dobrej woli i znajdziemy dobre miejsca do polatania i tematu by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję przestrzegać prawa. Chciałbym, aby MOŻNA było przestrzegać prawo. Nowe pokolenie (właśnie dorastające) jest skutecznie uczone NIEPRZESTRZEGANIA prawa. 

 

1. Kopiowanie plików z internetu i kłamstwa nt praw autorskich

2. Kopiowanie gier

3. Odsuwanie czasu, kiedy można prowadzić skuter / samochód

itp.

 

Jak nie można legalnie - po zdaniu jakiegoś sensownego egzaminu, to lepiej nielegalnie. 

 

Dlaczego nie wprowadzić egzaminu FPV (na wzór żeglarskiego świadectwa SRC - podstawowe wiadomości, 2 dni nauki). Taki ktoś znałby moce, częstotliwości, strefy, gdzie zgłosić lot. Teraz jest zakaz więc jak i tak łamię to na całego. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.