Skocz do zawartości

Wybór autopilota i osprzętu FPV


cent
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletuję wyposażenie mające przystosować moją platformę (Skywalker 1900) do lotów FPV.

 

Na tor video wybrałem Lawmate 500mW. Na chwilę obecną ze stockowymi antenami (loty FPV będą względnie bliskie z racji latania jeszcze na FrSky). Z tego co czytałem ten sprzęt to całkiem dobry wybór, 1W lubi siać na serwach stąd wybrałem mniejszą moc, którą później można zrekompensować antenami. Jeśli te założenia są mylne lub warto postawić na jakieś alternatywne rozwiązanie - proszę mnie poprawić.

 

Mam lekką zagwozdkę w kwesti AP.

Zastanawiałem się nad ardupilotem 2.6 z jakimś OSD oraz kanapką by Zbig&Pitlab.

Naturalnie chciałbym wesprzeć rodzimego producenta, jednak korci mnie mnogość możliwości APM2.6. Pytanie - ile z tych możliwości ma realne i praktyczne zastosowanie w codziennym lataniu?

 

Najbardziej zależy mi na bezpieczeństwie i stabilności działania (również np w wietrzną pogodę czy w innych trudniejszych warunkach), poza tym na prostocie konfiguracji i użytkowania oraz oczywiście na możliwościach.

 

APM ma dużo lepszą "marketingową prezencję" co być może dodatkowo przemawia do potencjalnego klienta. Dlatego pytam o jego możliwości bo nie chciałbym się stać kolejną ofiarą marketingu ;)

 

Na co waszym zdaniem warto postawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ja postawilem na Eagle Tree zestaw - i jestem zadowolony.

Frysky bardzo nie lubi wideo na 1,2GHz - u mnie zasieg skracal sie wilokrotnie z wlaczonym video.

 

Jak chcesz latac na 1,2GHz to pomysl o linku rc na 433MHz np eleres czy LRS np range link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad ardupilotem 2.6 z jakimś OSD oraz kanapką by Zbig&Pitlab.

 

Polecam kanapkę od Pitlaba. Polski produkt, sprawdzony w boju, rozwojowa konstrukcja, bardzo dobre wsparcie i pomoc techniczna, cały wątek na znanym forum FPV..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówca polecam przejście z RC na 433 MHz - np. eLeReS - zero problemów przy torze video na 1.2GHz. Anteny - spokojnie do wykonania we własnym zakresie.

Jeśli zdecydujesz się na APM to oprócz całkiem dobrego marketingu masz też doskonałe oprogramowanie i mnogość instrukcji+filmy.

 

Tryby lotu - 14 rożnych trybów, jednocześnie możemy skonfigurować 6 do wyboru podczas lotu.

Konfiguracja dość prosta - nawet jak dla laika (wiem bo walczę) ;)

Generalnie masz autopilota w razie utraty linku RC, automatyczny powrót nad bazę - wybierany z aparatury, możesz też zaplanować w pełni autonomiczny przelot po zadanych punktach.

 

OSD - koszt w granicach 18-20$ pokazuje podstawowe parametry, sztuczny horyzont itp. generalnie w pełni konfigurowalne z poziomu kompa.

 

Można adoptować OSD Remzibiego do współpracy po załadowaniu odpowiedniego softu.

Mozesz także podpiąć telemetrię na 915 lub 433MHz (jeśli link RC będzie na 433 to pozostaje ci tylko 915MHz)

 

Po polsku do poczytania : zrób sobie drona i na naszym forum.

 

Przed zakupem poczytaj fora i generalnie pooglądaj zamieszczone w sieci filmy.

 

Co do ceny - w zależności gdzie znajdziesz - najtaniej ebay cały zestaw czyli apm 2.6, power module, gps uBlox LEA-6H z magnetometrem od 140$

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A ja polecam PITLABA bo po ostrym krecie okolo 130km\h dziobowo w glebę mój autopilot umarł.

Wysłałem go do producenta i za cenę 10zł cześci i 10 wysyłka mój autopilot jest z powrotem u mnie i 100% sprawny.

A mając chińczyka to po tekiej kraksie musiałbym nowego autopilota kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletuję wyposażenie mające przystosować moją platformę (Skywalker 1900) do lotów FPV.

 

Na tor video wybrałem Lawmate 500mW. Na chwilę obecną ze stockowymi antenami (loty FPV będą względnie bliskie z racji latania jeszcze na FrSky). Z tego co czytałem ten sprzęt to całkiem dobry wybór, 1W lubi siać na serwach stąd wybrałem mniejszą moc, którą później można zrekompensować antenami. Jeśli te założenia są mylne lub warto postawić na jakieś alternatywne rozwiązanie - proszę mnie poprawić.

 

Mam lekką zagwozdkę w kwesti AP.

Zastanawiałem się nad ardupilotem 2.6 z jakimś OSD oraz kanapką by Zbig&Pitlab.

Naturalnie chciałbym wesprzeć rodzimego producenta, jednak korci mnie mnogość możliwości APM2.6. Pytanie - ile z tych możliwości ma realne i praktyczne zastosowanie w codziennym lataniu?

 

Najbardziej zależy mi na bezpieczeństwie i stabilności działania (również np w wietrzną pogodę czy w innych trudniejszych warunkach), poza tym na prostocie konfiguracji i użytkowania oraz oczywiście na możliwościach.

 

APM ma dużo lepszą "marketingową prezencję" co być może dodatkowo przemawia do potencjalnego klienta. Dlatego pytam o jego możliwości bo nie chciałbym się stać kolejną ofiarą marketingu ;)

 

Na co waszym zdaniem warto postawić?

 

Ardupilot jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Równierz modyfikuje swoje latadło do przystosowania pod kątem tego kontrolera - posiadam APM 2.6, który wcześniej latał w wirnikowcach.

Bardzo interesującym jest nowa płytka APM http://abc-rc.pl/APM-Mini-V3-1 ze względu na rozmiary. APM 2.6 jest dość... spory.

Wszystko co jest potrzebne z wiedzy o tym autopilocie jest tu http://plane.ardupilot.com/

 

Wygodnie można także zorganizować całą elektronikę w modelu

photo21.jpg

 

źródło: http://plane.ardupilot.com/wiki/arduplane-setup/connecting-your-rc-gear/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.