Jump to content

Recommended Posts

Witam, chciałbym podzielić się z Wami relacją z budowy Bicoptera (coptera z dwoma silnikami w układzie poprzecznym). Dość mało popularny typ coptera, w Polsce na forum się jeszcze nie spotkałem z takim latającym modelem. Może tym postem zachęcę do budowy podobnych copterów i rozwijania tematu bicopterów :)

post-4167-0-01627400-1424101990_thumb.jpg

Wyposażenie:

2x silnik Emax 3515 650kv

2x śmigło 13x4 carbonowe

2x ESC 40A Hobbyking blueseries

2x serwo Corona CS-238MG

1x Flight Controller Multiwii 328p

1x distribution board z podwójnym becem  

1x Pakiet 6S 5000mAh

1x kontroler napięcia z buzzerem

1x serwo 9g

post-4167-0-93910400-1424097795_thumb.jpg

post-4167-0-99572500-1424097791_thumb.jpg

Rama:

Wykonana z laminatu G10 o grubości 1,5mm. Rama została zaprojektowana w 3d, a następnie wszystkie elementy wycięte na CNC. Całość poskładana jest za pomocą sześciokątnych tulejek 6mm o długości 18mm i śrubek imbusowych M3 8mm. Ze środka ramy wychodzą dwie węglowe rurki 30cm o średnicy 10/8mm, do których zamocowane są silniki. 

post-4167-0-40362300-1424098092_thumb.jpg

post-4167-0-93910400-1424097795_thumb.jpg

post-4167-0-99572500-1424097791_thumb.jpg

post-4167-0-33600400-1424099404_thumb.jpg

Istotnym elementem jest mocowanie silników na ruchomej osi, głownie dlatego, że silniki potrafią wygenerować prawie po 3kg ciągu. Do elementu mocującego silnik dokręcona jest śruba imbusowa 50mm M4, która służy za oś obrotu. Znajdują się na niej dwa łożyska 4x8x5mm oddzielone tulejką w taki sposób, aby po skręceniu śruby ruchoma była tylko zewnętrzna część łożyska. Łożyska trzeba posmarować klejem, aby utworzyła się cienka warstwa, tak aby weszło bardzo ciasno w rurkę. Po wciśnięciu całej osi z silnikami w rurkę warto jest zalaminować końcówkę rurki ok. 2-3cm, aby przy twardszym lądowaniu łożysko nie zniszczyło rurki. 

Po podłączeniu silników trzeba jeszcze tylko podłączyć serwa. Przytwierdzone są do orczyka na rurce za pomocą snapów i kawałka pręta węglowego 1,5mm. Orczyk na rurkę najlepiej wkleić dopiero po ustawieniu silników w poziomie i ustawieniu serw w neutrum.

post-4167-0-24738800-1424097713_thumb.jpg

post-4167-0-64443500-1424097781_thumb.jpg 

post-4167-0-63531700-1424097785_thumb.jpg

Obudowa:

Kolejny element stanowi obudowa, wykonana w prosty sposób z balsy 1,5mm, następnie pokryta cienką warstwą laminatu. Obudowa została najpierw zaprojektowana w 3d, później elementy ręcznie wycięte z balsy zostały posklejane w jedną całość. Po wygładzeniu laminatu obudowa została pomalowana.

post-4167-0-36395900-1424101077_thumb.jpg

Elementem łączącym obudowę z ramą jest podwozie. Połączenie stanowi 6 śrub M3. Podwozie jest gotowym elementem od helikoptera klasy 700. Do niego zostały doklejone rurki 10mm o długości 20cm. 

post-4167-0-17592000-1424101081_thumb.jpg

Klapka otwierana jest od góry i umożliwia dostęp do całej elektroniki, mocowana jest na magnesach.

post-4167-0-62015300-1424099152_thumb.jpg

Do obudowy dodany został statecznik poziomy z ruchomym sterem wysokości. Złożony jest z balsy 5mm, sterowany serwem 9g. Bardzo przydatny element podczas lotu, ponieważ w znacznym stopniu stabilizuje lot i przy większych prędkościach zapewnia lepszą sterowność. 

post-4167-0-93660300-1424097905_thumb.jpgpost-4167-0-13387500-1424097909_thumb.jpg

Na obudowie zostało zamontowane oświetlenie ledowe zabezpieczone przełącznikiem. 

post-4167-0-66464700-1424101868_thumb.jpg

post-4167-0-35429400-1424101554_thumb.jpg

Elektronika:

Zasilanie z pakietu odłączone jest do płytki rozdzielającej zasilanie(5v do płytki głównej, 12v na diody i opcjonalnie do zasilania fpv, napięcie z pakietu na dwa regulatory). Zasilanie serw poprowadzone jest z beców regulatorów, aby nie obciążać nadmiernie kontrolera (każde serwo ze swojego regulatora). Serwo steru wysokości podpięte jest bezpośrednio do odbiornika i może wykonywać tylko wychylenia steru do dołu. Podłączenie osprzętu do kontrolera jest takie jak zalecane na stronie multiwii. Wgrane zostało nowsze oprogramowanie, wersja 2.3.  

post-4167-0-24458000-1424097789_thumb.jpg

Najnowszy filmik http://youtu.be/kPw-6iChiJk

cyt "Witam, chciałbym podzielić się z Wami relacją z budowy Bicoptera (coptera z dwoma silnikami w układzie poprzecznym). Dość mało popularny typ coptera, w Polsce na forum się jeszcze nie spotkałem z takim latającym modelem. Może tym postem zachęcę do budowy podobnych copterów i rozwijania tematu bicopterów"

Już są http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=21&t=5317 mi chodzi po głowie połączenie z samolotem, a konkretnie samolot z możliwością zawisu.

Faktycznie nie widziałem wcześniej tego wątku :P ale mimo wszystko dość mało popularny układ. Samolot taki w stylu ospreya też by był ciekawym pomysłem.

hehe, dość chłodno Cię przywitano ;)

czy tak cienkie rurki sprawdzają się jako ramiona?

czy do obsługi serwa ogonowego dodawałeś jakiś kod w MW ?

skoro platforma już oblatana - pokażesz jakiś film?

Rurki 10mm spokojnie wystarczają nawet przy kilku wypadkach w poprzednich wersjach zostawały w jednym kawałku, rozmiar taki głównie dlatego żeby dobrać łożyska które wejdą w rurkę na wcisk. Rurki są dodatkowo zalaminowane na końcówkach, żeby się nie rozwarstwiły. :)

Początkowo chciałem dodać kod, który by obsługiwał serwo ale trochę mijałby się to z celem. Dzięki temu, że serwo jest wpięte "na krótko" do odbiornika zapewniona jest dobra sterowność. W locie poziomym jak się już trochę rozpędzi to sterowanie takim statecznikiem wygląda prawie jak w samolocie i ładnie można utrzymać pochylenie. Bez statecznika bicoptery mają tendencję do kołysania się, zdarzało się, że podczas lotu poziomego stanął w miejscu prawie w pionie. 

A filmiki akurat Krzysiek nagrywał kilka dni temu  https://www.youtube.com/channel/UCRJBPyS8bnW5-xtyXfH0WZw

Nie no mnie to się podoba :P Prawie jak Helikopter z Avatara :] Ciekawy pomysł. Fajnie się tym lata? Bardziej Helikopoterowo, Quadrokopterowo czy moze samolotowo? :D

Samo latanie to chyba najbardziej podobne do helika, ale jak się już rozpędzi to trzyma się prawie jak samolot :)Tylko trzeba pamiętać żeby cały czas trzymać go w pochyleniu żeby prędkość była

Też na początku myślałem żeby bardziej odwzorować filmowego avatara, ale skończyło się na tym żeby było bardziej wytrzymałe i lepiej latało bo np. te obręcze śmigieł trochę przeszkadzały w lataniu

Ostatnio zaczynam się zastanawiać nad zastosowaniem małego silniczka pełniącego rolę steru wysokości. Myślę, że takie rozwiązanie zwiększyłoby stabilność w zawisie, ale najlepiej sprawdzić to w praktyce. Podczas zawisu statecznik nie jest w ogóle opływany przez strugi powietrza dlatego mały silnik byłby lepszy. Mógłby działać tylko w przypadku niekontrolowanych wahnięć do tyłu lub w momencie rozpędzania i lotu postępowego, dlatego zużycie prądu praktycznie wcale by się nie zmieniło. Co o tym sądzicie?

Ciekawe! Jak to działa jeśli chodzi o ogólną koncepcję sterowania? Jakie są wychylenia silników? (kilka stopni czy więcej)? Jaki jest kontroler i czy ma zmodyfikowany kod? Z oryginalnego multiiwii jest wzięta stabilizacja poprzeczna obrotami silników? Czy także sterowanie serwami?

Czy zużycie energii jest mniejsze niż dla porównywalnego quadcoptera?

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By bandyr
      Jak w temacie nigdy nie latany zapraszam ba olx.

https://www.olx.pl/oferta/dron-parrot-anafi-jak-mavic-CID767-IDDa5QU.html

• By AKocjan
      Witam, chciałbym zapytać czy ktoś posiada model samolotu  Spitfire'a IX 1600 mm z serii FlightLine. Mój egzemplarz ma ponad rok, nadal służy mi bez zarzutu. Ogólnie jestem bardzo zadowolony.
      Model - elektryk kupiony w formie PNP. Zastanawiam się, czy po roku czasu nie powinienem wymienić ważnych podzespołów elektroniki - szczególnie boję się o regulator silnika oraz serwomechanizmy.  
      Chętnie wymienię się uwagi z innymi posiadaczami tego modelu. 

PS film prezentujący mój model w powietrzy  

• By AKocjan
      Jestem nowym użytkownikiem forum,  jeżeli chodzi o modele zdalnie sterowane zajmuję się głównie samolotami. 
      Posiadam między innymi Spitfire'a / F-4 Phantm'a 
      Mój Spitfire: https://youtu.be/vuC35WoeFGU
      Mój F-4 Phantom: https://youtu.be/YKMkXTa7CaQ

Pozdrawiam serdecznie 
    • By przemo
      Cześć. Witam wszystkich po dość sporej przerwie w obecności na forum ... jak to bywa w życiu, priorytety się zmieniają, więc pewien czas musi upłynąć, żeby znowu priorytety się zmieniły  ... przyszedł czas na coś nowego i padło na quadrocpotera 250. Po przez steam zakupiłem symulator FPV Frerrider (koszt coś 21 PLN) i coś powoli uczę paluchy do machania gajgami na aparaturze ... latania nie nauczy ale z pewnością pokarze który drążek do czego służy i jak może się zachować quad. 
      Wracając do budowy ... w moim przypadku same nowości ... nie jestem dość rozgarnięty w kwestii elektroniki ale sądzę, że dam radę sobie polutować FC z resztą rzeczy ... jak nie to znaczy że się myliłem  Im głębiej w lasy tym coraz więcej niewiadomych  i pytań się pojawia ale najpierw co nie co w sprawie budowanego quada.

Rama: iFlight XL5 V3 240 mm true X FPV
      silniki: emax RS2205 2300 kv
      ESC: emax  30 A Blheli
      FC: Omnibus F4 z wbudowany PDB link do FC
      Pakiet: do celowo 4S 1500 najmniej 45 C, ale na sam początek 3S 1800 mah (takie mam na takim spróbuje unieść quada o ile mi będzie to dane  )
      śmigła: Dalprop 5040x3

Co FPV póki co nie myślę ... ogarnę latanie przy nodze i finansowo się odkuje będziemy myśleć. 
      Parę zdjęć:

Rama

Tyle co udało mi się ogarnąć, obecnie czekam na FC

Posiadam aparature Turnigy 9XR z modułem nadawczym turnigy DSSS, chciałbym kupić odbiornik, mniejszy i żeby ogarnął sterowanie quada na tym jednym kablu ... co mi polecicie ?
      Przyznam że pewne kwestie to dla mnie czarna magia ale może z waszą pomocą uda się to jakoś ogarnąć   Piszę jako żółtodziób w tej kwestii więc proszę o wyrozumiałość 

Pozdrawiam przemo 

• By GAM
      PROWADZISZ MODELARNIĘ ZAJĘCIA Z MŁODZIEŻĄ
                                                    ZOBACZ CO PROPONUJE

GAM Model Hobby
      Modele samolotów szybowców wycięte z bardzo lekkiej a zarazem twardej pianki XPS. Latające zabawki dla najmłodszych do zabawy w domu,hali lub na otwartej przestrzeni przy bezwietrznej pogodzie.Bardzo łatwa budowa dzięki której mogą być wykorzystane na zajęciach praktycznych prowadzonych przez instruktorów modelarstwa w szkołach i świetlicach.

WIĘCEJ INFORMACJI:http://gammodel.pl/

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.