romsonic Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Witam uprzejmie. Koledzy,piszecie o różnych szczególnych przypadkach problemów ze współczesnym sprzętem 2,4 GHz .Chciałbym zapocząć temat ogólny technologii 2,4 GHz ,mam wrażenie że marketingowej naciągaczki z czkawką w tle. Posiadam Optic spectra i Multiplex M Link ..Zdarzają się zaniki władzy nad modelem zwłaszcza w okolicach przydrzewnych,a też zadrzewnych.Ostatni mój dzisiejszy był szczególnie niebezpieczny,ale jak zawsze na cztery łapy. Jak dotąd. Nie mówię o modeu,bo się rozbił i to jest ok.,ale o bezpieczeństwie.Proszę o opinie .Może moje problemy są indywidualne,a może ta technologia jest do bani,a my szukamy rozwiązań jak świętego grallllla? Pozdrawiam . Roman B.
Ryszard_I Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Zamiast na 2,4MHz spróbuj na 2,4GHz na pewno będzie lepiej . Przepraszam za "gupi" żart ale może skłoni to kolegów do dyskusji.
Pioterek Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Moje latanie jest bardzo nudne i bez niespodzianek. Na FPV na granicy zasięgu też. Futaba Fasst Ale nie wykluczone że może masz wredną okolicę z dużą ilością nadajników komunikacyjnych.
Konrad_P Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Od 7 lat latam na 2,4 GHz i nie miałem kompletnie żadnych problemów. Latałem pod nadajnikami GSM, przy drzewach jak najbardziej, w dolinie gdzie wokoło były same drzewa. Kompletnie żadnych problemów. Może masz walnięty nadajnik lub odbiornik, może wada konkretnego egzemplarza. Cóż nie miałem, nie mam i obym nigdy nie miał problemów z linkiem czy zasięgiem.
Pioterek Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Kolega klubowy wymienił jakiś czas temu w swojej aparaturze moduł na 2,4 GHz. Po tej wymianie zostały zwalone na ziemie 3 jego modele. Po trzecim modelu okazało się, że to tylko antena w nadajniku nie miała pewnego kontaktu.
TommyTom Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Dodam, jeszcze krótką opowieść jak rozpie..szyłem szybowiec cało węglowy z odbiornikiem 35Mhz na lotnisku gdzie byłyśmy szumy z radiostacji paralotniarzy. Antena oczywiście na zewnątrz. Już nie będę w stanie zaufać tej technologii. za to 2,4Ghz hott bez żadnych problemów, w różnych warunkach. Zostawiam do przemyślenia i pozdrawiam serdecznie
romsonic Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Autor Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Dzięki za podpowiedzi,odpowiedzi i pouczenia,lecz fakty moje są jakie są . Czyli latałem i latam na 35 MHz i nie ma problema,a na 2,4 GHz w dwóch technologiach w różnych miejscach co jakiś czas zwałka . Chyba przesiądę się na czołgi i łódki ..... Aczkolwiek modele lotne są ponad wszystko... Zamiast na 2,4MHz spróbuj na 2,4GHz na pewno będzie lepiej . Przepraszam za "gupi" żart ale może skłoni to kolegów do dyskusji. Racja..Za moich dawnych czasów było od 227kHz 74 MHz i tak odruchowo pozostało.... Od 7 lat latam na 2,4 GHz i nie miałem kompletnie żadnych problemów. Latałem pod nadajnikami GSM, przy drzewach jak najbardziej, w dolinie gdzie wokoło były same drzewa. Kompletnie żadnych problemów. Może masz walnięty nadajnik lub odbiornik, może wada konkretnego egzemplarza. Cóż nie miałem, nie mam i obym nigdy nie miał problemów z linkiem czy zasięgiem. Odbiorników pięć,a nadajniki dwa uczestniczyły w porażkach . Nie wiem czy jeszcze pięćdziesiąt trzeba kupić na 100% sprawdzian?
Ryszard_I Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Ja również nie miałem problemów z 2,4GHz. Zaczynałem na module JETI zamontowanym w Multiplexie MC4000, później dobudowałem do niego moduł WEATRONIC a aktualnie od 3 sezonów HOTT. Na mc4000 z modułem Jeti latam do dziś modelem Thermik 3XL.
Tomek Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Raczej problem z nadajnikiem lub za duża ilość zakłóceń od sieci WiFi. Na 2,4 lata już cały świat i tylko Ty masz takie problemy. Przyjedź do mnie do Niebrzegowa to zobaczysz jak się na 35 krety bije jeden po drugim, takie są zakłócenia, mimo ,że to szczere pole.
noker Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Opublikowano 4 Sierpnia 2016 Z tego co wiem, to w Niebrzegowie krety to i na 2,4 chadzają ;P nie Tomek
Tomek Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Jasne Rafał, ale wyleć z rów melioracyjny na 35MHz ,a jeszcze nie daj Bóg w pojedynczej przemianie, to sam zobaczysz jak ładnie model świruje.
samolocik Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Ja miałem problem w konkretnych miejscach lotniska na Czyżynach w Karkowie i nigdzie indziej - nadajnik Futaba w systemie FASST + oryginalne odbiorniki. Teraz wiem, gdzie nie latać w tym rejonie. W innych miejscach na razie zero problemów. Przyczyn może być wiele a najbardziej prawdopodobna to silne zakłócenia w danym miejscu. Nie ma systemu 100% wolnego od zakóceń. W systemie 35MHz męczyło mnie wieczne rozglądanie się. czy ktoś inny nie lata w pobliżu oraz dopytywanie się kto na jakiej częstotliwości lata. Teraz wyciągam sprzęt i latam :-) Przeglądając różne opinie na forum da się zauważyć większą pewność działania systemów 2,4 Ghz jednych firm niż drugich, więc jeżeli finanse pozwolą i latasz w miejscach niedaleko skupisk ludzkich lepiej zainwestować w te bardziej sprawdzone systemy (Futaba FASST, Sanwa, Graupner Hott, Jeti - kolejność przypadkowa). Jeżeli pewniej czujesz się z 35MHz to również nie ma przeciwskazań do używania go.
Marcin K. Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Kluczem do sukcesu są dobrze rozstawione anteny odbiornika
Konrad_P Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Zwalanie wszystkiego na system 2,4GHz to nieporozumienie. Być może, 1 na 10 000 lotów na 2,4GHz spadnie model przez koszmarne jakieś zakłócenia, ale to nie powód żeby twierdzić, że system 2,4 jest zły czy dziurawy. Trzeba trochę jednak więcej włożyć pracy i testów żeby tak kategorycznie się wypowiadać. Tak jak Tomek napisał już cały świat lata na 2,4GHz, więc jesteś wyjątkiem nie potwierdzającym reguły że 2,4 to dziurawy system. Zmień nadajnik na lepszy, pewniejszy system - propozycje już tu padły, bo upieranie się przy swoim nic nie zmieni. My będziemy zadowoleni, Ty będziesz cały czas niezadowolony.
robertus Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Opublikowano 5 Sierpnia 2016 Zdarzają się zaniki władzy nad modelem zwłaszcza w okolicach przydrzewnych,a też zadrzewnych.I tyle w temacie,chcesz latać za drzewami i przeszkodami terenowymi wybierz niższą częstotliwość.
romsonic Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Autor Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Dziękuję za rady i pouczenia . Zwłaszcza odnośnie drzew. Co do lepszego nadajnika tudzież systemu jak pisze Konrad ?: ,,Zmień nadajnik na lepszy, pewniejszy system - propozycje już tu padły, bo upieranie się przy swoim nic nie zmieni. My będziemy zadowoleni, Ty będziesz cały czas niezadowolony." Czy waszym doświadczonym zdaniem Multiplex M link 2,4GHz jest słabym sprzętem? A Hitec Spectra? Posiadam te dwa sprzęty jeden około dwóch lat,a drugi rok i podobnie się im ,,zdarza",natomiast dawny Hitec Optic 6- 35 Mhz działa nadal i niezawodnie . Pozdrawiam .
Konrad_P Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Jeśli nie jest to problem jakości nadajnika to trzeba szukać gdzieś indziej. Marcin też dał dobrą podpowiedź co do rozmieszczenia i ułożenia antenek. Może zmień same antenki w odbiorniku bo to naprawdę niemożliwe żeby model miał problemy. Chyba że faktycznie jakaś mocna radiolinia GSM sieje na częstotliwościach zbliżonych do 2,4GHz. Kurcze naprawdę strasznie to dziwne bo systemy wydają się być markowe i ludzie nie piszą, że mają z tymi systemami problemy. Kolejnym pomysłem może być zaproszenie kolegi, który pożyczy nadajnik albo będzie miał tyle odwagi żeby polatać w tym samym miejscu co Ty. Ja osobiście jestem bardzo zaskoczony że 2,4GHZ się wali a 35MHz daje radę. Tu już potrzeba chyba fachowca elektronika.
Marcin K. Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Czy masz obrotową antenę, dokrecaną? U mnie kiedyś piszczal moduł ze gubi zasięg i należało pokrecic antena. Pytanie dodatkowe, jak powinna być skierowana antena na nadajniku?
robertus Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Jeszcze raz zwrócę uwagę na kwestie propagacji fali i jej tłumienia. To jest oczywiste, że 2.4GHz jest bardziej tłumione przez drzewa czy inne przeszkody terenowe niż 35MHz.
Konrad_P Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Opublikowano 7 Sierpnia 2016 Jeszcze raz zwrócę uwagę na kwestie propagacji fali i jej tłumienia. To jest oczywiste, że 2.4GHz jest bardziej tłumione przez drzewa czy inne przeszkody terenowe niż 35MHz. Czy ja czegoś nie rozumiem. Czy autor wątku lata między drzewami czy za drzewami. Gdzie i w którym momencie ta tłumienność występuje skoro nadajnik z odbiornikiem się widzą. A może to FPV bo faktycznie zaczynam nie rozumieć. Jeśli przy drzewach czy pod lasem są problemy to znaczy, że anteny są źle ułożone w modelu lub antena w nadajniku jest skierowana w niewłaściwą stronę. Ja latam przy skraju lasu, można powiedzieć pod samym lasem i ani razu nie zauważyłem jakichkolwiek problemów. Chyba, że jestem jakiś inny?!
Rekomendowane odpowiedzi