Skocz do zawartości

Poprawność, trwałość i niezawodność za niską cenę - między bajki ?


AMC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

HobbyKing:

 

https://hobbyking.com/en_us/corona-ds238mg-digital-metal-gear-servo-4-6kg-0-14sec-22g.html

 

Niekiedy używałem też kupowanych w polskich sklepach serw GO-17:

 

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p5683,serwo-go-17mg-one-team

 

też dobrze się sprawdzają. A nie jest to tak że jedna chińska fabryka produkuje wszystkie te modele?

Dzięki  :) ! Jest prawdopodobne, że kilka lub kilkanaście różnych typów robi jedna fabryka, jednak wyrażnie używając także różnych maszyn i oprzyrządowania - to łatwo poznać po cechach szczególnych wyprasek z tworzywa i elem. mechanicznych. Ślady wypychaczy form wtryskowych, ślady niedokładności ich domykania, jakość użytego tworzywa, ślady narzędzi skrawających (lub wykończenia) na kołach zębatych, materiał i jakość wykonania osi kół (zwłaszcza szczytów - ważne), dokładność wykonania mechanicznych połączeń trwałych etc. - to pozwala rozpoznać ogólną dbałość wykonania, a czasem i rzeczywistego wytwórcę, jak słusznie podejrzewasz  ;).

Nie sądzę, aby dziennie sprzedawało się na świecie np. tysiąc serwomechanizmów jednego typu, a mniej mogłoby nie opłacać się wytwarzać. Chyba, że manufakturalnie, co często jest praktykowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witaj Andrzeju.

 

Jako że moja maszyna latająca (heli klasy 500) miała ostatnio brzydką przygodę, po której nie bardzo nadawała się do lotu, zanabyłem ja drogą kupna z drugiej lub trzeciej ręki, stąd zdecydowałem się zrobić jej większy przegląd. Tak wyglądają serwa od środka.

e1fb1cc7bdc6609c348f7b52c9cfa64e.jpg

2cfcd3caaa400b0a67501e0f15353292.jpg

4b3776ce198549a0166a87d46334b440.jpg

b47712a40fcc83f21991a8f783060cd8.jpg

4543277897cb32418229e97c8957cfdd.jpg

Na chwilę obecną umyłem tylko przekładnię i dodałem nowego smaru.

ac8a290a690f7dbbf3876675e57e2d46.jpg

Jak Ci się widzi takie serwo "wizualnie"? Co warto byłoby wg Ciebie sprawdzić, by cieszyć się spokojną eksploatacją? Pytam trochę z czapki, ale jak patrzę co kombinujesz z serwami, to mnie naszło na konsultacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Andrzeju.

 

Jako że moja maszyna latająca (heli klasy 500) miała ostatnio brzydką przygodę, po której nie bardzo nadawała się do lotu, zanabyłem ja drogą kupna z drugiej lub trzeciej ręki, stąd zdecydowałem się zrobić jej większy przegląd. Tak wyglądają serwa od środka.

 

Na chwilę obecną umyłem tylko przekładnię i dodałem nowego smaru.

ac8a290a690f7dbbf3876675e57e2d46.jpg

Jak Ci się widzi takie serwo "wizualnie"? Co warto byłoby wg Ciebie sprawdzić, by cieszyć się spokojną eksploatacją? Pytam trochę z czapki, ale jak patrzę co kombinujesz z serwami, to mnie naszło na konsultacje

Witaj, całkiem nieżle to wygląda. Pokrywa przekładni też z Alu ? Nie mogę wypatrzyć gwintu (4x) jaki on jest...

Mostek mocy na MOSFET-ach komplementarnych (jedno z najlepszych rozwiązań), prawidłowo połączona z masą układu obudowa silnika, scalaczek sterujący coś mi się zdaje mogący robić w obu trybach - analog i cyfra (tu pewnie raczej cyfra, sprawdż siłę trzymania pozycji zadanej - jak stoi na dębowo, to ani chybi tryb cyfrowy 330 Hz, co często słychać ; jak trochę ustępuje terkocząc przy tym, to analog). Biały smar do łożysk tocznych może być, ale bardziej nadaje się do przekładni z DELRINU , nylonu lub poliamidu. Do metalowych zazębień stosuję grafitowy lub z dwusiarczkiem molibdenu - oba Wurth'a. Przy czym sam wygląd białego smarowidła na fotce jeszcze nie daje pewności, co w nim jest. Ważne, żeby i na osiach kół go nie zabrakło. 

Zadbaj jeszcze o to, aby także aluminiowa obudowa miała elektryczne połączenie z masą. Spróbowałbym wstawką z listka blaszki miedzianej lub mosiężnej 0,05 pomiędzy segmenty obudowy w oczyszczone (zdarte) z powłoki galwanicznej upatrzone miejsce. Połączenie przez kadłubek silniczka widzę jako niepewne.

Widać także kondensatorek przeciwzakłóceniowy, tłumiący przepięcia komutacyjne silniczka, wlutowany na płytce pomiędzy obudowami SO-8 MOSFET-ów, pewnie 47 albo 100nF. Lepiej jednak byłoby, gdyby znajdował się on wprost na końcówkach silniczka.

Nie mogę nic powiedzieć o zaciapanym masą montażową (tą białą , podobną do silikonu) potencjometrze, który jest bardzo ważnym podzespołem dla stabilności, dokładności i żywotności serwa, ale sądząc po jakości widocznej reszty, to spodziewałbym się jakiegoś przyzwoitego. Z tym potencjometrami też są zagwozdki, ściślej ze sposobem ich utwierdzenia w obudowie serwa. Spotykany w bardzo wielu serwach sposób na jedną śrubkę, wkręconą równolegle do osi potencjometru obok niego i dociskającą go krawędzią swego łba jest często żródłem problemów, lepiej usunąć tę śrubkę i użyć kleju, choćby UHU Por, pozostawiając go do zastygnięcia przy złożonej przekładni i założonej jej pokrywie. To ważne dla ustalenia właściwej pozycji potencjometru przy sklejaniu.

Przekładnia wygląda nieżle, ale po wyglądzie to jeszcze niewiele można stwierdzić, za wyjątkiem przypadków beznadziejnych  ;).

To serwo obsługi tarczy, czy ogonka może, bo silniczek to taki... hmm... z tych konkretnych :).

  

Też lubię śmigłowce, gratuluję zakupu. Jak reszta jest tam tej jakości, co to serwo, to udany zakup  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na prośbę wrzucam fotki serw które właśnie dotarły do mnie z Chin czyli [EDYCJA] Prawdopodobnie podróbki [EDYCJA] Tower Pro MG90S LINK

Mi przypadły do gustu zwłaszcza w cenie ok 10 zł za sztukę z Chin.

 

(Zdjęcia można jeszcze powiększyć klikając w nie)

 

31825181241_c6d38c3c73_h.jpgMG90S00 by czarobest, on Flickr

31568558590_928005a33f_h.jpgMG90S01 by czarobest, on Flickr

31794119812_9c06e0a4f0_h.jpgMG90S02 by czarobest, on Flickr

31101717384_1ec4da19b9_h.jpgMG90S03 by czarobest, on Flickr

31941417205_2150fa0d5e_h.jpgMG90S04 by czarobest, on Flickr

31904619376_ab7855dd5b_h.jpgMG90S05 by czarobest, on Flickr

31904616186_2b8beda930_h.jpgMG90S06 by czarobest, on Flickr

31132278863_56108762e7_h.jpgMG90S07 by czarobest, on Flickr

31132298363_cbd0ba2399_h.jpgMG90S08 by czarobest, on Flickr

31568526770_b5511650fb_h.jpgMG90S09 by czarobest, on Flickr

31132284203_d989a75c02_h.jpgMG90S10 by czarobest, on Flickr

31941391365_786025b25f_h.jpgMG90S11 by czarobest, on Flickr

 

 

Mam nadzieję, że coś tam widać :)

 

Dodatkowo jeszcze krótki filmik z działaniem serwa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja w nawiązaniu do Andrzeja bo akurat próbuję wykorzystać w swoim urządzeni MG996r i nie wiem czy problemem jest to że kupiłem podróbki czy już takie są te serwa tandetne.  To Co pokazałeś na zięciach wygląda jednak porządniej od tego co kupiłem i teraz pytanie jak rozpoznać to lepsze i gdzie kupić?  Moje nie przetrwało nawet 8h testu prawo/lewo z obciążeniem nieprzekraczającym 2kg/cm.   Ile takie serwo ma szansę pracować np 10000 x czy 10 000 x. Potrzebuję serwo które nie musi być dokładne główny wymóg to długa praca i spory moment np. 5kg/cm prędkość też może być mniejsza niż w MG996r. Myślę że głównym problemem u mnie to te blaszki zamiast szczotek bo po kilku godzinach komutator sie wyrabia blaszka o krawędź zahacza i wyłamuje/blokuje silnik w danym kierunku  ....  To już drugie serwo tego typu poprzednie było trochę inne jedna zębatka plastikowa ale i tam zepsuł się silnik "szczotki" pogięły i jak źle się zatrzymało to nie chciało ruszyć 

post-20383-0-77312000-1493829459_thumb.jpg

post-20383-0-37336300-1493829470_thumb.jpg

post-20383-0-71445400-1493829479_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 nie wiem czy problemem jest to że kupiłem podróbki czy już takie są te serwa tandetne.  To Co pokazałeś na zięciach wygląda jednak porządniej od tego co kupiłem i teraz pytanie jak rozpoznać to lepsze i gdzie kupić?

Zerknij, czy to serwo ma tłoczony (z formy wtryskowej wypraski) napis pod naklejką (jak na fotkach wcześniej).

O ile dobrze widzę, to podparcie wałka zdawczego jest ślizgowe... 

Spotkałem już ze cztery rodzaje tych serw, wszystkie o takim samym symbolu. Istna loteria, z zewnątrz trudno rozeznać, trochę cena niekiedy coś sugeruje. 

Do Twoich celów to raczej poszukaj Futaby, Sanwy lub starszego JR/Graupner z metalowymi przekładniami, także starszy MPX Royal. Z nowszych, łatwiejszych do zdobycia - KST. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie ma w mojej wersji wytłoczeń w plastiku. Narazie chyba spróbuję wykorzystać silnik krokowy bo masa to nie problem w moim urządzeniu a zgadywanie który będzie dobry to jednak droga zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie chyba spróbuję wykorzystać silnik krokowy bo masa to nie problem w moim urządzeniu a zgadywanie który będzie dobry to jednak droga zabawa.

I słusznie - często tylko radykalne posunięcia rzeczywiście rozwiązują problem. 10 000 cykli roboczych to już nie bułka z masłem, większość serw tego nie wytrzymałaby m.in. przez lichutki potencjometr i niewydolność łożysk silnika - spiek porowaty, bardzo mała objętość - mało oleju, a ten odparuje szybko w podwyższonej wytężoną pracą temperaturze.

 

Poniekąd niechcący pokazałeś, że demontaż kontrolny nowych serw z dolnej/średniej półki (a coraz częściej także tych wyższych) jest zasadny... Byłem za te poglądy okropnie krytykowany przez wiele osób na tym Forum  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie,

 

sorry Andrzeju (AMC), że może trochę nie w temacie (bo nie najniższa półka serw Hitec), ale dodam swoje ostanie z (12 miesięcy) przygody z serwami. W dwóch różnych modelach do 3D 1,1-1,2m rozpiętości padły mi w sumie 3 serwa.

 

W balsiaku serwo lotki prawej 5065 MG - po prostu przestało w ogóle odpowiadać. Było na gwarancji - producent je naprawił.

 

W piance (Acromaster) na ziemi po zmianie pakietu serwo SW - ponad stan dla mnie i tego modelu, ale jednak - 5085MG zaczęło ustawiać SW w dolnej skrajnej pozycji, nie reagując na ruchy drążka.... Dobrze, że na ziemi, bo w powietrzy byłbym bez szans. Szybkie sprawdzenie i okazało się, że odbiornik i kabel serwa już mocno ciepły, a serwo zaczęło śmierdzieć...

Serwo rozkręcone - no to zostały mi tryby na zapas...

post-7590-0-20483700-1494158050_thumb.jpg

post-7590-0-17632400-1494158068_thumb.jpg

post-7590-0-02317300-1494158087_thumb.jpg

 

Ostatnio w locie Acromasterem wystąpiły objawy jak by się lotka zablokowała - fakt, na szczęście udało się skontrować i posadzić model. Serwo 5064MG nie reagowało. Rozkręciłem serwo - elektronika nie naruszona. Silnik ma problem... przy kręceniu ręką bez napięcia i ze zdemontowaną przekładnią coś wyraźnie i cyklicznie "cyka". Po podpięciu do testera - wykrywa serwo cyfrowe, jak się ruszy ręcznie silnikiem to dalej sam zaskakuje 1, 2 razy i znowu cisza.

post-7590-0-80870900-1494158029_thumb.jpg

post-7590-0-81231300-1494158031_thumb.jpg

post-7590-0-76117600-1494158033_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie,

 

sorry Andrzeju (AMC), że może trochę nie w temacie (bo nie najniższa półka serw Hitec),

Hej, jak najbardziej w temacie. Właśnie rozeżlony na Hiteca za wciskanie drogich bubli zacząłem się rozglądać za czymś innym. Chyba coś tam wspomniałem o tych moich żalach...

Jakoś tak wyszło, że po rozeznaniu tematu zaczynam odchodzić od serw analogowych. Dobrze jak na razie spisują się te TP ze zdjęć i Corony. Pokazane przez Kolegę Seklesia KST uchodzą za niezawodne i z powodzeniem dają radę w wymagających napędach helików.

 

Michał, mógłbyś mi podesłać to 5064MG z niesprawnym silnikiem ? Chętni zajrzę, co mu odbiło - wygląda na szczotki lub przyłącze komutatora.

Nie ma możliwości podmianki tego silnika ?

Aha... Masz tłumik p-przepięciowy na zasilaniu serw w modelu ? Wykopcenie klucza mocy w tym 5085 to nie jest "normalka". Albo dostał za wysoko z S-BECa, albo coś ogłupiło procek sterujący w serwie. Popularne chińskie S-BECe potrafią jedno i drugie.

Jakieś elementy p-zakł. w instalacji tam są ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej

 

Napiszę jutro na PW.

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Może kolega jednak udostępni info publicznie? Oczywiście tylko to, co dotyczy serw. Flirtujemy na PW

 

P. S. Słyszał ktoś coś o serwach marki JX? Jakieś opinie, wrażenia?

 

Wyjsrapatalkowane po zbóju ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu modelach dobra elektronika, bez dodatkowych filtrów itp.

 

W jednym modelu gdzie padło 1x 5065MG i 1x 5085 MG:

  • ESC Jeti Spin 44
  • Odbiornik Hitec Maxima 6

W drugim, gdzie padło 1x 5065 MG:

  • ESC Jeti Spin PRO 33
  • Odbiornik Hitec Maxima 6

W trzecim, gdzie jeszcze..... nic nie padło, ale jak padnie to chyba nie zdzierżę (już go raz odbudowałem): http://pfmrc.eu/index.php?/topic/68049-extra-300-exp-48-extreme-flifght-odbudowa-relacja-dla-niecierpliwych/

  • ESC Jeti Spin 44 OPTO
  • Jeti SBEC - ustawiony na 7V
  • Odbiornik Hitec Maxima 6 (jeden z powyższych)

Przedłużacze fabryczne, lub robione przeze mnie przy użyciu zagniatarki dedykowanej, a nie kombinerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem takie sytuacje i to na zboczu z servami graupnera, najprawdopodobniej DS281 w lotce zacięło się servo i dopiero po poruszeniu go wracało powoli do centrum. Co się okazało po rozebraniu silnika jedna szczotka wygięła się w przeciwną stronę. No i po poodginaniu tych szczotek (oczywiście pęsetą bo to takie małe) i zgięciu ich w połowie (o około 45stopni) dotykają elegancko komutatora i działa bez zarzutu. Dodam że po zablokowaniu od razu odezwał się alarm w nadajniku o zbyt niskim napięciu w odbiorniku które spadło z 6 do 3,5V. A UBEC miało 4A więc naprawdę niebezpieczna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem takie sytuacje i to na zboczu z servami graupnera, najprawdopodobniej DS281 w lotce zacięło się servo i dopiero po poruszeniu go wracało powoli do centrum. Co się okazało po rozebraniu silnika jedna szczotka wygięła się w przeciwną stronę. No i po poodginaniu tych szczotek (oczywiście pęsetą bo to takie małe) i zgięciu ich w połowie (o około 45stopni) dotykają elegancko komutatora i działa bez zarzutu. Dodam że po zablokowaniu od razu odezwał się alarm w nadajniku o zbyt niskim napięciu w odbiorniku które spadło z 6 do 3,5V. A UBEC miało 4A więc naprawdę niebezpieczna sytuacja.

Kacper, bardzo dobry przykład klasycznego scenariusza wydarzeń w modelu tuż przed jego prawie pewną zagładą. 

W szczególnie cennych modelach każde serwo powinno mieć osobne, odseparowane zasilanie, to nic wielkiego. Kłopot zaczyna się, gdy walczymy o gramy - wtedy mocarny SBEC lub lepiej osobny, wydolny akumulator i bezpieczniki topikowe SMD w plusowym przewodzie każdego serwa ratują przed taką przykrą ewentualnością.

 

Te szczotki, które opisujesz to same blaszki, bez klocków miedziografitowych ? Jeżeli tak, to unikaj takich serw. Chwila dużego prądu, nagrzane blaszki miękną i pozamiatane  :(... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hej, jak najbardziej w temacie. Właśnie rozeżlony na Hiteca za wciskanie drogich bubli zacząłem się rozglądać za czymś innym. Chyba coś tam wspomniałem o tych moich żalach...

Jakoś tak wyszło, że po rozeznaniu tematu zaczynam odchodzić od serw analogowych. Dobrze jak na razie spisują się te TP ze zdjęć i Corony. Pokazane przez Kolegę Seklesia KST uchodzą za niezawodne i z powodzeniem dają radę w wymagających napędach helików.

 

Michał, mógłbyś mi podesłać to 5064MG z niesprawnym silnikiem ? Chętni zajrzę, co mu odbiło - wygląda na szczotki lub przyłącze komutatora.

Nie ma możliwości podmianki tego silnika ?

Aha... Masz tłumik p-przepięciowy na zasilaniu serw w modelu ? Wykopcenie klucza mocy w tym 5085 to nie jest "normalka". Albo dostał za wysoko z S-BECa, albo coś ogłupiło procek sterujący w serwie. Popularne chińskie S-BECe potrafią jedno i drugie.

Jakieś elementy p-zakł. w instalacji tam są ? 

No i ja rozeźlony na Savoxa stałem w rozkroku co teraz kupować z serw. Temat trochę już przedawniony ale może się obudzi. w zasadzie to pytanie do Andrzeja (AMC) co z tym fantem zrobić. Czy warto szukać silników do tych serw . Są to Savoxy SC-0251.W zasadzie bez złych opinii ale nie u mnie. Po wymianie kolejnego kolega zdiagnozował że silnik uszkodzony. Rozebrałem  silnik i to co zastałem w środku jest na zdjęciach. Sczotki o zgrozo.....  Tanie serwa TP mają lepsze. jeżeli w innych savoxach są te same takie marne silniczki to znaczy wielkie G...Może da się podpasować z innego serwa , silnik? Mechanika jest bez zastrzeżeń a potrzebuję kapelusz serw do innego projektu na mniej odpowiedzialne czynności .Średnica silnika 17mm  , długość 23mm, oś (z suwmiarki) 1,55 mm. Żadnych oznaczeń na silniku.Pozdrawiam

post-546-0-12130400-1511029415_thumb.jpg

post-546-0-22718000-1511029432_thumb.jpg

post-546-0-99204500-1511029461_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najtańszy chiński silniczek... kosztuje w hurcie (100 000 sztuk) 27 centów czy jakoś tak...

Znakomite silniki miały niegdyś Hitec'e właśnie. Mam kilka różnych w zapasie, sprawdzę wymiary czy podpasują i napiszę Ci.  Z zębnikiem na wałku silnika może być problem z wymianą, są klejone, demontaż tylko na gorąco 150...165 *C. Potem ponowne nasycanie łożyska olejem.

 

No i jak tu nie rozpruwać kontrolnie nowych serw Panowie  :blink: ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym Savox'a do Futaby czy Jr'a nie porównywał

zupełnie nie ta liga

Jarek masz rację ale JR leży, Futaba przepadła serwami w granicach 150-250 zł i masa podróbek przypominających Futabę a o Savoxach to i ludzie pisali że są takie dobre a i ceny nie są niskie. Może te za 300-400 zł są dobre ale te tańsze to kicha. Na hiec-ach się nie zawiodłem i przez tyle lat miałem tylko jedną awarię serwa hiteca.Używam JR-y i są bardzo dobre, ale jest po firmie już, a ceny powalają z nóg. teraz do makiety potrzebuję 12 szt. i stąd moje dylematy.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.